Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Wszystko na temat ozdób w akwarium. Korzenie, kamienie,zameczki, figurki itd

Moderator: ModTeam

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: endrias_g » 2014-01-22, 21:56

No to grubo, dosłownie, Ci tego podłoża wyszło.No ja raczej tyle nie zrobie- 112l to jednak niezbyt wiele,a tyle podłoza by je chyba zmasakrowało :-)
Target - tabletki do kwiatów doniczkowych - nie wpłynie to negatywnie na mieszkańców akwa? Nie miałem okazji tego stosować-stad pytanie.

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: StroWn0 » 2014-01-22, 22:05

Nie wiem ^^ :D :D :D :D :D

Nie no znalazłem kilka artukułów gdzie z braku laku stosowano , kwestia podmian wody i grubości dna więc u mnie to powoli będzie się przedostawać. Ja będę teraz w domu przez kilka dni więc będę bacznie obserwować i to jest ryzyko które świadomie podjąłem.

Aczkolwiek po miesiącu dopiero będę mógł obiektywną ocenę podać. Bo to eksperyment, co prawda w 63l zastosowałem podobny patent i przy obecności ramirez w zbiorniku roslinki, które nie dawały rady w dużym akwa w mniejszym odbijały.

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: endrias_g » 2014-01-22, 22:23

Ja akurat planuje dac praktycznie połowe tego co ty, bo jakieś 2-3 cm ziem i do tego 4-8cm żwiru.U mnie też to bedzie próba/eksperyment, bo nigdy wczesniej nie próbowalem kombinowac z ziemią w akwa.Trochę się boję :-)
Ale jak się nie spróbuje to się człowiek nie dowie co i jak.
Zresztą tyle opinii co użytkowników i akwarii.
Tak samo miałem jak stawiałem małe akwa z krewetami na JBL Manado-sporo było pozytywnych opinii o tym podłożu,a le ile razy przeczytałem że niektórzy je przeklinali na czym swiat stoi-ze pyli,ze lekkie ,że "pływa",że najlepiej płukac w wodzie 60-80 stopni bo wtedy tonie itp. A ja wziąłem to co miałem i tylko przepłukałem w zimnej wodzie ze 2 razy i siup do akwa...wypłyneło pare raptem kuleczek,a teraz zwartki rosną aż miło :-)
Wieć co jak co - wszystko najlepiej sprawdzić na własnej skórze, bo teoria "czytana" to jednak nie to samo co praktyka

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: StroWn0 » 2014-01-22, 23:07

Dokładnie tak jak piszesz.

Jeśli mógłbym coś zmienić to dałbym kulek gliniano-torfowych zamiast tabletek z nawozem.

Generalnie wszystko trzeba 3x przemyśleć, bo mimo wszystko jest to trochę roboty.

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: aquapsychol » 2014-01-23, 19:40

Własnie doczytałem dokładnie skład twojej gleby z foty. Niestety nie nadaje sie, to odkwaszony kredą torf z dodatkiem nawozu wieloskładnikowego NPK+Mg. Do zrobienia LT potrzeba ci "ziemi kompostowej" nie odkwaszonego torfu. Torf może by dodatkiem ale kwaśny.
Ta ziemia sie nie nadaje, kup inną.

Moja mieszanka składała sie z
30%perlit, volcanit, keramzyt do hydroponiki
30% ziemia kompostowa chyba to był "Osmocote"
20% torf kwaśny włóknisty 3,5-4,5 Ph( chciałem miec kwaśne bajorko :D )
20%glina
Wszystko wybełtałem i przykryłem niepotrzebnie moskitierą, potem były problemy jak slimaki pod to wlazły. Na wierzch dałem żwirek granulacji 1-3mm warstwa od 3-5 cm
Akwa funkcjonowało 14 mies bez problemu. Czasami z dna wydobywały sie bąble ale to podobno był CO2 nie siarkowodór bo brak było smrodku. Zlikwidowałem bo chciałem mies wieksze przyrtosty i geściejszą obsade. I stopniowo wchodziłem w coraz wiekszy HT.
A jeszcze jedno po restarcie akwarium musiałem pomalowac sciane :D W przypływie geniuszu postanowiłem wyciągnąc wkład z ziemi zawiniety w moskitiere w całości. Okazało sie że jednak waży wiecej jak 30kg tego co wsadziłem. Cały syf rozchlapał mi sie na sciane. Po wytarciu smród był nieziemski , 6h wietrzenia.

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: endrias_g » 2014-01-23, 20:45

aquapsychol dzięki za podpowiedzi, tej ziemi akurat naszczęście nie kupiłem bo właśnie juz sam fakt obecności nawozów mnie od razu przystopował...ani zadnej inej jak narazie, ciągle szukam i jak na złość nie moge trafić na glebę bez nawozów,ale tak łatwo się nie poddam :-)
Z tym przykrywaniem ziemi też już od Jarusa załapałem że jednak nie ma co się w to bawić.
Jedyne co jeszcze mnie martwi to sprawa oświetlenia, bo większość opisów akwa na ziemi tyczy się zbiorników LT a ja mam oświetlenie 4X24W więc raczej podpada to pod HT ,czy to przy ziemi to przejdzie? Wiadomo,że będzię trzeba więcej nawozić.

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: aquapsychol » 2014-01-24, 11:38

Ja miałem 3X30W T8 w akwarium 200pare litrów. Na początku swieciłem na dwie swietłowki. Bo bałem sie glona, ale chyba niepotrzebnie bo herbatka niskie Ph i stale spadająca na łep twardośc zrobiły swoje. W zasadzie cały LT okazał sie bardzo niedotkowy wszystko sie tam samo robiło. Po drugim mieś ustaliła sie nawet taka równowaga że parametry zawsze wracały do tego samego stanu obojetnie jaką wlałem wode. Podmianke robiłem tylko taką że spuszczałem wody tyle żeby usunąc kreske z osadu( jakis 1-2cm) i dolewałem odparowaną i to. Calosc jakies 5% wody/2 tyg.

Własnie dlatego zrezygnowałem znudziło mi sie tylko karmic :D

Co do ziemi, zwykła tania ale z opisem, można też do sukulentów ta jest lepiej zmineralizowana.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: Jarus » 2014-01-24, 23:11

Endrias_g, ja zawsze kupuje ziemię w najbliższej kwiaciarni - kosztuje gorsze ta zwykła bez dodatków. E Realu też kiedyś można było kupić taką.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

jachu75
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2014-01-29, 21:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jacek
Lokalizacja: Łódź

ziemniak

Post autor: jachu75 » 2014-01-30, 20:10

Witaj jestem nowy na forum, ale miałem baniaczki na ziemniaku i trochę szkoda z tym sprzętem co masz robić ziemniaka - no ale jak tak bardzo cię w tym kierunku ciągnie to spoko. Wielu już pisało że najtańsza ziemia w każdym sklepie budowlanym taka za 2,50zł za 10l. Kilka kulek glinianych. Co do siatki między ziemią a żwirkiem to zdecydowanie bez tych ulepszeń - kłopoty z roślinami -korzenie przerastają materiał i klops przy wycinkce przy restarcie jeszcze większy. Miałem cryptocoryne ok 60 liści, której korzenie rozrosły się po całym zbiorniczku po kilka razy w te i nazad, jak ją wyciągałem to wyrwałem całe podłoże w baniaku z pozostałymi roślinami. Keramzyt spoko tylko dobrze wypłucz strasznie syfi. Wbrew pozorom nie jest to zbiornik samoobsługowy ziemia mimo, że nie przedostanie się do słupa wody ( jak dasz kilka cm żwirku ) to i tak barwi wodę na kolorek herbatki - lury. Z tym całym wyposażeniem wszystko będzie super śmigać tak więc powodzenia i miłej zabawy.

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: zak19 » 2014-02-03, 14:48

Poszukaj kretowisk. Podobno to najlepsza ziemia na LT.
U mnie ziemia była około 2 miesięcy. Jak później zaczęło gnić to nawet ślimaki padly.
Kup od razu gotowy substrat i nie rób sobie zbędnej roboty.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: maol » 2014-02-03, 15:11

Adrian - akwarium na ziemi z kretowiska tobie padło, ale doradzasz to jako najlepszą metodę innym? Nie sądzisz że to trochę nieuczciwe?... do tego robisz to po raz kolejny.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: zak19 » 2014-02-03, 18:56

Ja nie mialem ziemi z kretowisk. Z Praktikera była x)
Chyba nikomu jak dotąd nic o niej nie pisałem. Chyba nawet przed wczoeaj sam o niej czytałem po raz pierwszy. I bardziej chodziło mi o to, że będzie bez chemicznych dodatków.
Doradzilem raczej gotowe podłoże. Za to swoje dalem ~60zł/5l i jak by mi ktoś dzisiaj znów ziemię polecał to chyba bym go wysmial.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: Jarus » 2014-02-03, 19:13

Bo trzeba wiedzieć dokładnie co się robi. No chyba że miałeś tak wielkiego pecha że akurat trafiłeś na jakąś 'trefną' z punktu widzenia jej zawartości dla baniaka.
Ludzie mają 500 litrowe baniaki (widziałeś baniak Łorena?) na ziemi i wszystko rośnie pięknie! Ja miałem i 'ala HT' /CO2 + nawożenie/ i teraz mam 3 baniaki LT i nie ma problemów.
Jak się czyta co ludzie piszą jak taki baniak postawić to /co robić a czego nie/i problemów na 99% nie będzie.
Co nie zmienia faktu że dla początkujących jej nie polecam.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: hunter209 » 2014-02-03, 22:06

Jestem zdania, że ziemia dla początkujących jest dużo lepsza niż drogie sklepowe substraty i podłoża aktywne. Startując na nich baniaki to dopiero trzeba się znać i dużo czytać... A co ciekawe, to na każdym podłożu inaczej się startuje.
zak19, doprawdy nie wiem co robiłeś nie tak z tą ziemią, ale pewnie nie przestrzegałeś fundamentalnych zasad. Ogromna masa zielona i systematyczna podmiana wody przez pierwszy miesiąc.

Aha i nie można zrażać się zielenicami ;] Pierwsze dwa miesiące to standard. Ziemia powinna być z jak najmniejszą ilością nawozów, niekoniecznie najtańsza.
Inspirujesz I Fascynujesz

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: Jarus » 2014-02-03, 22:41

hunter209 pisze:/ciach/ Ogromna masa zielona i systematyczna podmiana wody przez pierwszy miesiąc.
Aha i nie można zrażać się zielenicami ;] Pierwsze dwa miesiące to standard.
No właśnie :D 95% początkujących się tu wykłada!

"Aaaaaa! Pomocy! Mam glony po miesiącu - więc zaczynam grzebać i kombinować w baniaku!"

"Aaaaaa! Pomocy! Śmierdzi mi siarką ze zbiornika! A przecież posadziłem 4 roślinki (nazw nie znam) i mam rogatka."

Tak się to najczęściej kończy.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

ODPOWIEDZ