glony

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

glony

Post autor: cialko » 2014-05-26, 10:30

Witam! Miałem okropny problem z glonami odkad zacząłem stosować co2. Dwa spore anubiasy praktycznie to wyrzucenia. początkowo sądziłem, że to fosfor, ponieważ w moim kubełku wkład pochałaniający fosfor stracił "ważność", a ja olałem sprawę. niedawno wymieniłem wkład na nowy oraz zmieniłem oświetlenie. wcześniej 2x20W t8, teraz 2x39W t5. po jakiś 2 tygodniach od "odświeżania" zbiornika, glony zaczęły pojawiać się ponownie. czy możliwe jest żeby ok 0,9W/l było za silne? anubiasy przeniosłem do innego akwarium a w głównym posadziłem same szybko rosnące rośliny. ( po jakieś 7-10 sadzonek ludwigia repens, staurogene repens, rotala indica, diplis diandra, bacopa drobnolista i jeszcze jakiaś ludwigia ale nie wiem jaka oraz 1 żabienica ocelowata.) rośliny od razu zaczęły bardzo ładnie rosnąć. po tygodniu już praktycznie nadawały się do przycięcia, puszczają mnóstwo nowych pędów. NIestety na listkach bacopy znow pojawiają się glony. dodam, że akwa jest wystawione na dość silne słońce. stoi na przeciwko okna od strony południowo zachodniej, więc słońce świeci przez większość dnia. nie chcę lać do wody żadnych syfów pt Antyglon itd. zastanawiam się, nad kupieniem rolety na okno, żeby zminimalizować dopływ światła słonecznego. co radzicie?
Łukasz

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Re: glony

Post autor: cialko » 2014-05-26, 10:32

dodam, że nawoże kompleksowo mikro, makro dodatkowo dodaję żelazo i potas.( pojawiło się kilka dziurek w liściach)
Łukasz

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: glony

Post autor: maol » 2014-05-27, 11:52

Tak, oświetlenie 0,9W/l może powodować efekt inwazji glonów. I wpływ tak silnego światła słonecznego tym bardziej, także ta roleta na pewno się przyda. Musisz też bardzo uważać z nawożeniem... jak dla mnie, tego światła jest po prostu za dużo.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Re: glony

Post autor: cialko » 2014-05-27, 12:08

Dopiero wczoraj zauważyłem, że ktoś (prawdopodobnie dzieciaki) grzebał przy wyłączniku czasowym i świeciło mi po 13h. Skróciłem czas do 10h, a roleta już zamówiona. Poczekam ze dwa tygodnie i zobaczymy co się będzie działo.
Łukasz

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Re: glony

Post autor: cialko » 2014-05-27, 12:18

Przy tym oświetleniu rzeczywiście nawozy mogę wlewać wiadrami. Sztuka polega na tym, żeby je odpowiednio zbilansować, a tego niestety będę musiał uczyć się od podstaw, więc sądzę, że czeka mnie ciężka walka :) Poza tym wymieniłem prawie wszystkie wklady w filtrze. Zostawiłem tylko trochę (1/3) "starego" bioceramax'u. Podejrzewam, że możliwe że również od tego parametry wody zaczęły wariować.
Łukasz

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: glony

Post autor: zak19 » 2014-06-03, 18:35

U mnie po dodajiu butli z co2 tez inwazja nitek przy 2x18x/112l. Światło około 12h i nie daję micro żeby żelazem nie wzmacniać glonów. Co dalej? Na ile światło ograniczyć?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: glony

Post autor: maol » 2014-06-04, 15:34

Nic nie ograniczyć, poczekać. Po prostu gwałtownie wzrosła ilość dostępnego w akwarium węgla. Rośliny reagują na wszelkie wahania znacznie wolniej niż proste glony, ale za to za chwilę będą znacznie skuteczniej dostępny surowiec wykorzystywać i glon sam zniknie.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Re: glony

Post autor: cialko » 2014-06-05, 11:21

No i wreszcie dotarły do mnie testy. Zabieram się do mierzenia i później postaram się napisać jakieś szczególy o parametrach wody. Zamówiłem zestaw JBL'a gdzie były wszystkie interesujące mnie testy.( PO4, NH4, NO2, NO3, Ph, Gh, Kh i żelazo). Jednak sprzedawca chyba się pomylił i dostałem zestaw dużo bogatszy niż zamówiłem (nie, żebym narzekał :P). I mam pytanie. Wśród testów które otrzymałem jest test na dwutlenek krzemu czyli kwarc. Szukam już dłuższą chwilę i nie mogę nigdzie znaleźć informacji jaką rolę pełni kwarc w akwarystyce. Chyba że traktować go jako główny składnik szkła, ale to chyba nie o to chodzi :P
Łukasz

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Re: glony

Post autor: cialko » 2014-06-05, 12:12

Zrobiłem testy i oto wyniki:

GH - 14
KH - 10
Ph - 7
NO2 - 0,3
NO3 - 80
NH4 - 0,5
PO4 - 0,0!! (robiłem dwa razy po myślałem, że coś pochrzaniłem)
CO2 w granicach 20-30
Testy robione dzień po cotygodniowej podmianie ok 25% wody.
Jako laik już widzę, że brak fosforu i chyba za dużo azotanów. Wyciągam z filtra wkład pochłaniający fosfor. Dorzucam wkłady z ceramiką (nie podoba mi się NH4 i NO2) Co jeszcze mogę zrobić?

Akwarium ma rok, dojrzewało 3 tyg, wy,miary 80x40x30 (długość, wysokość, szerokość).

Oświetlenie 2x39W T5.

Flora: w sumie kilkadziesiąt sadzonek w większości szybko rosnących roślin.

Fauna:

Para prętników karłowatych

5 Ramirezek

Haremik molinezji

2 kiryski

platydora kolczasta (chętnie oddam, bo mi rośliny wyrywa :P)
Łukasz

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Re: glony

Post autor: cialko » 2014-06-05, 12:32

zak19, To wychodzi Ci jakieś 0.35W/l. Potrzebne Ci CO2 przy takim oświetleniu?
Łukasz

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: glony

Post autor: maol » 2014-06-05, 13:44

...tonie jest test na kwarc, tylko na krzemiany. W akwarystyce słodkowodnej ma małe znaczenia (no chyba że nie możesz poradzić sobie z okrzemkami), za to w akwarystyce morskiej bywa baaardzo potrzebny :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ