Czas na zmiany ;)

info od administracji.

Moderator: ModTeam

ODPOWIEDZ
Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Czas na zmiany ;)

Post autor: Michał » 2014-07-05, 12:52

Nasze forum istnieje już prawie od 8 lat i przez ten czas mieliśmy zarówno lepsze jak i gorsze okresy. Obecnie rozwój forum niestety znacznie spowolnił, a więc czas na jakieś zmiany ;).

Jako że forum to przede wszystkim użytkownicy, dlatego też liczę na Wasze podpowiedzi co powinno zostać zmienione na forum. Czego Wam brakuje pod względem funkcjonalności, rozbudowy struktury forum (brak jakiegoś działu) czy inne pomysły, które pozwoliły by na przywrócenie dawnej świetności.


Z tego co pamiętam prosiliście o wersje mobilną forum lub podłączenie pod Tapatalk. Obecnie widzę w sumie trzy wyjścia:
1. Zmiana silnika forum na jakiś nowocześniejszy typu phpBB3, MyBB i podpięcie forum pod tapatalk.
2. Stworzenie lekkiej skórki aby bez problemu można było przeglądać forum w wersji mobilnej.
3. Podjąć próbę integracji tapatalk z phpBB by Przemo.

Niestety wszystkie powyższe sposoby są dość trudne do realizacji jednak postaram się coś zdziałać w tym kierunku.


Z góry dziękuje za pomoc ;)
Michał

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Czas na zmiany ;)

Post autor: matrix82 » 2014-07-07, 07:37

Cóż można powiedzieć, odzyskać dawny blask na tym forum będzie strasznie trudno.

Z pośród tych trzech sposobów ja bym wybrał nr. 1 ,chociaż jest chyba "najtrudniejszy" do zrealizowania.

Co prawda jak ja używam telefonu do przeglądania www to najbardziej wolę robić na standardowych stronach, bez żadnych wersji mobilnych, Tapatalków itp...
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Czas na zmiany ;)

Post autor: maol » 2014-07-08, 08:23

Tak, ale tablet czy smartfon to zaraz będzie (jeżeli już nie jest) najpopoularniejsze narzędzie do przegladania netu... i naszego forum :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Czas na zmiany ;)

Post autor: Kyle » 2014-07-08, 10:44

Proponuję na początek przejście na phpBB3 ;)

Żeby za dużo nie namieszać, najpierw zrobić testowe przenosiny: kopia bazy -> postawić drugą instancję -> downgrade do phpBB2 -> upgrade do phpBB3. Chociaż może istnieje już jakiś skrypt do bezpośredniego przeniesienia przemo na bb3.

Jak wszystko pójdzie ok to wtedy taki sam proces na "live" ;)

Później jakaś jaśniejsza, lekka, skórka, tapatalk, a dalej też mam kilka pomysłów, ale zobaczę co wyjdzie z tego ;)

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Czas na zmiany ;)

Post autor: Michał » 2014-07-08, 20:33

Jeżeli chodzi o zmianę na phpBB3 to pewnie w tym tyg przetestuje konwersje na właśnie ten silnik.

Głównym problemem tutaj mogą być linki :/ Niestety nie możemy zmienić ich struktury, ponieważ większość ruchu z Google idzie właśnie do podstron forum i zmieniając strukturę mogą pojawić się poważne problemy właśnie ze spadkiem ruchu.

Ew jeżeli nie będzie dało się ustawić takiej samej struktury linków to pomyślimy o stworzeniu przekierowań.
Michał

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Czas na zmiany ;)

Post autor: Kyle » 2014-07-09, 08:38

Do bb3 jest na pewno mod w stylu "friendly url", swoją drogą te linki, które są teraz są mało "friendly" :)
Jedna reguła w .htaccessie powinna załatwić sprawę przekierowania starych na nowe przez 301.

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Czas na zmiany ;)

Post autor: Michał » 2014-07-12, 11:43

Kyle, mody oczywiście są ale zapewne zmieni się struktura linków, a tego chce uniknąć ;)

Jedna reguła w .htaccess nie załatwi sprawy bo phpBB by Przemo ma dość mocno rozbudowaną strukturę reguł ;)

A jeżeli chodzi o sam wygląd linków to tak to już jest, modyfikacja SF w phpBB by Przemo ma już kilka ładnych lat i niewiele się od tego czasu zmieniła ;) Taką strukturę linków robiło się w tamtym czasie, obecnie struktury linków są już o wiele lepsze (zwykle słowa kluczowe w linku) ;)
Michał

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Czas na zmiany ;)

Post autor: Kyle » 2014-07-12, 20:36

No to właśnie o tym mówię, zmieni się, ale zwrotka 301 z przekierowaniem na nowy adres jest pobłogosławiona przez googla, problemów nie będzie.

Sam niedawno na stronie robiłem nowe linki i dałem na stare 301 do nowych, google nie narzekało, po kilku dniach w wyszukiwarce wisiały już tylko nowe ;)

Na jednym forum mam też tego samego moda, ale w urlach zamiast id tematu jest jego nazwa, więc da się :P

Udało się przenieść testowo na bb3?

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Czas na zmiany ;)

Post autor: Michał » 2014-07-20, 10:28

Pierwsze próby zostały już poczynione, ale widzę że nie będzie łatwo, ponieważ jest spory bałagan w bazie danych. Przez tych kilka ostatnich lat było wykonywanych wiele modyfikacji forum oraz aktualizacji i teraz to się "mści".
Kyle pisze:Na jednym forum mam też tego samego moda, ale w urlach zamiast id tematu jest jego nazwa, więc da się
Wszystko się da ;) Dla mnie obecnie nie ma znaczenia czy linki będą ładnie wyglądać czy nie, ważniejsze jest aby się nie zmieniały aby w google nie zrobić "śmietnika" i nie stracić pozycji;)
Michał

ODPOWIEDZ