Prośba o identyfikację-video strona druga

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: hunter209 » 2014-07-29, 19:33

Mikro Plus Intermagu :) Najlepsze mikro do celów akwarystycznych moim zdaniem :) Bez chelatu.
Puki co glonów nie ma woda destylowana je wybiła
Byleby roślin nie wybiła :)
Robić jakieś testy po jakimś czasie czy nie ?
raz na dwa tygodnie warto zrobić. W przypadku nadmiarów większa podmiana wody.
Inspirujesz I Fascynujesz

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: Jarus » 2014-07-29, 21:06

Hunter209, to mikro jest dobre, ale bez chelatu nie ma szans ustawić żelaza na przyzwoitym poziomie, bez znacznego przekroczenia reszty pierwiastków śladowych.
I dlatego wielu akwarystów stosuje to połączenie.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-07-29, 21:48

Jaruś fajnie że wtrąciłeś swoje 5 gr. ale źrenice mi się przez to powiększyły :cwaniak:
Puki co chelat leży w szafce i zawsze można go wdrożyć, fakt jest taki że od półtorej roku jestem znerwicowany, bo jak nie zielona woda to glony w postaci okrzemków, krzemu w nadmiarze nie mam, a światła to raczej w nadmiarze a nie za mało, a jednak atakują mnie po każdej przycince, świadczy to że zbiornik jest niestabilny od półtorej roku !!!!!
Więc jak kolega zauważył mam złe nawożenie, sam na własne życzenie zresztą.

Dziś rozrobiłem na nowo nawozy dodatkowo od kolegi dostałem sporą ilość:
1.Pogestemon erectus
2.Syngonanthus sp. 'Belem -coś przepięknego !!!!
3.A także coś na pierwszy plan, nie lubię ciągłych przycinek i przesadzania, dlatego w końcu upolowałem (od tej samej osoby co 2 pierwsze rośliny)
Marsilea hirsuta

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: Jarus » 2014-07-29, 22:49

Ja potwierdzę tylko to co napisał kolega Hunter209, że mało nawozów lejesz - mi też wyszły takie dawki tygodniowe. Jesteś pewien tych swoich testów?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: hunter209 » 2014-07-29, 22:50

Hunter209, to mikro jest dobre, ale bez chelatu nie ma szans ustawić żelaza na przyzwoitym poziomie, bez znacznego przekroczenia reszty pierwiastków śladowych.
Mylisz się. Popatrz po składzie. Zaznaczam, że Mikro, a Mikro+ Intermagu to dwa różne nawozy. Wiele starych opisów (i te nowe na zasadzie kopiuj-wklej) opierają się na starym Mikro Intermagu. Od kilku lat mamy Mikro+ z mocniejszym Fe.
Skład Mikro:
g/L
- bor (B) 2,0
- miedź (Cu) 1,0
- żelazo (Fe) 15,0
- mangan (Mn) 5,4
- molibden (Mo) 0,3
- cynk (Zn) 1,0

Skład Mikro+:
bor (B) 2,8
miedź (Cu) 1,5
żelazo (Fe) 24,0
mangan (Mn) 10,0
molibden (Mo) 0,6
cynk (Zn) 3,5


Dla porównania procentowy skład mikroskładników TPN+
B 0.04%
Cu 0.06%
Fe 0.7%
Mn 0.4%
Mo 0.02%
Zn 0.02%

Wykonując proste obliczenia matematyczne i porównując skład Micro+ wraz z TPN+ odnosząc się do Fe jako bazowej wartości, stosując Micro+ mamy przedawkowany tylko Cynk i Bor.

To samo można policzyć dla PMDD, profito czy dla jakichkolwiek innych nawozów Micro. Zaden z nich w 100% składowo nie będzie sie pokrywał, bo nie o skład tutaj chodzi tylko o chelaty z jakich nawozy są produkowane. Dodatkowo Mikro + jako nawóz do fertygacji jest bardzo dobrze przyswajalny przez liście roślin, czego nie można powiedzieć na przykład o CSM+B. Przy normalnym użytkowaniu akwarium nie ma szans przedawkować żeby obsada to odczuła, bo są to bardzo niewielkie ilości.

Micro+ może nie zdać egzaminu przy wodzie bogato nasyconej w mikroelementy i przy roślinach wolnorosnąch, ale tu mamy prawie destylat :D

Moim zdaniem zawsze można spróbować. Jeśli sytuacja się poprawi to fajnie, jeśli nie to zawsze można proporcjonalnie domieszać chelat Fe.
Inspirujesz I Fascynujesz

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-07-30, 05:15

Jaruś, testy ma świeże, ale wiesz jak to jest z tymi testami :niewolno:
Ona raczej poprawiają nasze samopoczucie gdy pokażą to chcemy aby pokazały :fiufiu:

Faktycznie wodę w kranie mamy bardzo miękką:
GH -> 7 d
KN - 3 d
Ph 7,2
Cl2 - 0,8
PO4 - 0
Kiedyś w testach NO3 pokazywało mi że mam w kranie 5 ppm a teraz między 1 a 5 ppm, no i nie wiadomo czy woda się zmieniła czy testy innego producenta inaczej pokazują ?

Stosuję teraz testy JBL

Mam takie pytanie:
Jeśli któregoś dnia nie mogę zrobic cotygodniowej podmiany, to co wtedy ?

1.Zrobić tą podmianę w następną sobotę i nawozić zgodnie z planem, czyli dwoma dniami przerwy w nawożeniu ?
2.Zrobić wcześniej przerwę w nawożeniu i podmianę 1-2 dni wcześniej-przed wyjazdem ?

Właśnie z a tydzień będę miał taką sytuację. że wyjeżdżam na ponad tydzień czasu, ale nawożenie będzie zgodne z planem.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-08-03, 20:41

Powiem Wam że już jest inaczej, niby tylko dwa razy dałem nawóz - Makro tak jak przeliczył to Rafał,potem była dwa dni przerwy i podmiana. Co zauważyłem to brak pyłu na szybie i świeższy kolor roślin, pewni powodem jest to że od 4 dni nie lałem Mikro, które było grubo przeholowane. Mam nadzieję że będzie jeszcze lepiej ;)

pisces
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2014-08-03, 16:45
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Polska

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: pisces » 2014-08-03, 23:50

widze ze lubicie zajmowac sie swoimi bajorami w nadmiarze. Dajcie roslina rosnąc a rybom nawóz robic. ja mam baniaki rózne a jeden juz 10 lat i ani jednego glonu i nic w tym kierunku nie robie oprócz włąsciwej obsady , zywienia, swiatłą i dolewaia wyparowanej wody. Nigdy podmian wody nie robiłem nigdy akwarum nie myłem glony jak sie pojawiły to i same znikły, no chba ze akwarum stoi w oknie to wówczas inna bajka a le w oknie zazwyczaj sie kwaitki stawia. kosiaki otoski glonki i krewetki zrobia same porzadek bo chyba o to chodzi by było ładnie i nic przy tym nie robic no prawie nic bo filtr trzeba czasami wylukac i cos do jedzenia dorzucic
pisces

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: aquapsychol » 2014-08-04, 18:21

pisces pisze: ja mam baniaki rózne a jeden juz 10 lat i ani jednego glonu i nic w tym kierunku nie robie oprócz włąsciwej obsady , zywienia, swiatłą i dolewaia wyparowanej wody.
A akwarium stoi gdzie, obok reaktora nr 9 a wode ciągniesz z Prypeci?
Glony są wszedzie nawet w tobie, mi sie glony robią nawet we wiaderku na wode RO :D

Ale w 10letnie akwarium wierze sam widziałem takie. Mi sie zwykle nudzi coś w 4 roku i coś zmieniam. Jeden jest fakt po roku akwarium nie stwarza już praktycznie żadnych problemów. Tylko że teraz jest taka moda na akwaria trzymiesieczne , i mało kiedy można spotkac akwarium nawet roczne :D

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-08-04, 21:20

A może kolega pisces pochwali się swoimi baniaczkami .
Kiedyś w pracy na hali produkcyjnej gdzie się spawało i toczyło koledzy mieli taki baniak że nic nie robili, tylko dolewali odparowaną wodę, mało tego świecili tylko zwykłymi żarówkami, ale rosła tylko moczarka i nurzaniec.
Więc z niecierpliwością czekam za zdjęcia kolegi ;)

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: hunter209 » 2014-08-08, 16:40

To się nazywa akwarium Low-Tech. Miałem dwa lata, ale sie znudziło. Lubię akwarystykę, bo lubię pogrzebać w baniaku. Lubie też nowe wyzwania, natomiast LT nie lubi wyzwań, bo każda większa zmiana równa się z destabilizacją baniaka.

Warto też zaznaczyć, ze LT daje ograniczone możliwości. Na samym rybnym nawozie takiego baniaka jak na załączonych zdjęciach na pierwszej stronie tego tematu niestety nie postawimy ;] Stąd obecność sztucznych nawozów.
Inspirujesz I Fascynujesz

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-08-27, 20:36

A więc tak, rośliny rosną, glonów na szybach nie ma, ale zaglonione są rośliny czerwone i bazalt , glon też jest na Marsilea hirsuta.
Natomiast ciemne glony- coś na podobę okrzemków-ale nie mam pewności że to one,ale raczej tak są na microzorium i końcach listków Syngonanthus sp. 'Belem jak również wspomniana już Marsilea.
Od jakiegoś też czasu zauważyłem że Kardynałki Chińskie dziwnie się zachowują, pływają jakby pijane takimi skokami, kilka sztuk też padło.

Zrobiłem więc testy, bo jeszcze nie robiłem od czasu zmienienia nawożenia i oczy mi wybałuszyło
NO3 gdzieś w okolicach 60 ppm
PO4- brakło skali ale można założyć że gdzieś 3 -4 ppm
Natomiast Fe jedynie 0,05 ppm chyba jednak za mało no nie ? I widać to Blyxie, nie rośnie i brak jej haczykowatych końcówek listków.

Trzeba wprowadzić jakieś zmiany co proponujecie ?
Może zmniejszenie makro o 50% ? Mikro trzeba by podnieść tylko ile ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-08-28, 21:10

Wrzucam lepsze jakości zdjęcia, ktoś wie co to za glony ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-09-09, 19:36

Są zdjęcia, ale wrzucam jeszcze wideo, ktoś może rozpozna czy są to okrzemki, czy brunatnice ???
Można je zetrzeć jak brunatnice, bo okrzemki z opisów są twarde i trudno ścieralne, więc co to takiego ?
https://www.youtube.com/results?search_ ... brunatnice
A tak to wyglądało półtora roku temu i walczę z tym po każdej przycince.
https://www.youtube.com/watch?v=sf6JntWu8-M

Gdy czytam o okrzemkach, to zawsze jest że to w świeżych zbiornikach i że samo minie, nie mam świeżego baniaka (półtora roku) ani samo nie mija.
Gdy czytam o brunatnicach to wynika jasno że jest to spowodowane słabym oświetleniem, a ja mam 0,7 w na litr.
Tylko że mam zbiornik wysoki na 50 cm, a belka jeszcze 8 cm nad nim i jeszcze 2 cm do samych świetlówek.
Jednak mam dużo bazaltu od 10 do nawet 12 cm, więc od świetlówek do podłoża jest 50 cm
Nie za duża odległość ? Może zrzucę belką z tych oryginalnych stopek o położę ją na ściankach baniaka, uzyskam w ten sposób 8 cm i światło będzie bliżej o te 8 cm ?

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-09-26, 23:41

Niestety , mikro bez chelatu zdecydowanie nie podołało - leję i leję i nadal mam 0,05 ppm, brunatnice mnie tak ogarnęły że nie wiem już co robić, zielenice też dochodzą do głosu.
Dlatego wracam do nawożenia mikro z chelatem, czy brak mikro, może powodować atak wymienionych przeze mnie glonów ? Czy brak micro w ogóle powoduje wysyp któregokolwiek glonu, czy tylko ograniczenie wzrostu roślin ???

ODPOWIEDZ