Prośba o identyfikację-video strona druga

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-10-16, 16:25

Uporałem się z zielenicami, duże podmiany i zejście z NO3 do 5 ppm oraz duża ilość wody utlenionej.
Teraz już podwyższyłem do 10 ppm.
Jednak znów zaczynają się pojawiać brunatnice, dołożyłem już filtr aby poprawić cyrkulację i nie wiem co jeszcze mogę zrobić, nękają mnie od początku tego zbiornika czyli 1,5 roku.
Może to zbyt niski azot powoduje że brunatnice dochodzą do głosu ? A może fosfor ma tu większe znaczenie ???
Ale miałem już i wysokie stężenia rzędu NO3- 80 ppm a PO4- 3-4 ppm i też były.

Szukałem w internecie na ten temat informacji, ale wszyscy tylko papugują chyba jeden od drugiego , że brunatnice nie występują w słodkiej wodzie a jeśli już to z powodu za małego światła, a ja mam 0,7 w na litr, ręce opadają.
Macie jakiś pomysł , doświadczenie ?

Parametry zbiornika:
-240 l
-oświetlenie 3x 54W 2x Philips 965 i 1xAquarelle -świecę 9 godz.
-filtracja JBL e1500 + filtr wewnętrzny
-ziemia w podłożu a na niej bazalt
-z obsady to 10 kardynałków i jedna bocja, były otoski i nic nie pomogły, są też krewetki RC
-CO2 z butli i 2 bąble na sek
-Ph - 6,5
-KH - 4
Nawożę solami EI i dawkuję tygodniowo:

Dziś zrobiłem ponowne testy, bo brunatnice rosną w oczach, dosłownie z godziny na godzinę liście blyxy są coraz bardzie grubsze z brązowej plechy :(
NO3- 10 ppm
PO4- 1 ppm
Fe- 0,05 ppm ale wiadomo jak to s testami na Fe
A więc idealnie cóż więc powoduje brunatnice ?

Dołożyłem dziś filtr wewnętrzny Eheim 2010
Wydłużyłem też czas świecenia z 9 do 11 godzin, co jeszcze ???
Chyba skończy się to na utracie mojego honoru i zastosuję jakąś chemię, nikt już nie ma pomysłów na te moje brunatnice i to od 1,5 roku.

"Puenta nasuwa się sama, czasem trzeba usuwać skutki bo nie ma przyczyny "

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-10-21, 16:56

Skoro nawożenie miałem dobre, a poziom nawozów w słupie podręcznikowy (PO4 mam 1,2)
Filtracja mimo iż dobra to jeszcze poprawiona- dodany filtr, to pozostaje tylko światło, na nie jednym forum i prywatnie twierdzą że jak mam 0,7 w na litr to nie wina światła.
OK ilość jest wystarczająca ale czy efektywna- skuteczna ? Wczoraj chciałem obniżyć belkę, bo uznałem że może jest za wysoko i światło nie jest dość mocne, i zobaczcie co przy okazji odkryłem:
Obrazek
Tak tak, to jest szybka (niestety z plexy) która z czasem , po raptem roku z hakiem zżółkła , widać że na początku i końcu jest bardziej przeźroczysta, bo tam świetlówki nie świecą, im bardziej w stronę środka tom gorzej -ciemniej.
To też tłumaczy dlaczego brunatnice atakowały zawsze od środka zbiornika- bo tam najgorzej miały promienie światła z dotarciem.
No dobra to sobie już wyjaśniłem, bo z czasem plexa z ciemniała , ale dlaczego te brunatnice i inne świństwa-glony atakowały mnie od założenie tego zbiornika ?
No właśnie dlatego ,że producent w ogóle wsadził w tą lampę to nieszczęsną plexę i światło zawsze słabo świeciło, nawozów miałem zawsze za dużo i wahania- kumulacje,
a także brak bąbelkowania, mimo że CO2 miałem blisko 50 ppm :!:
Rośliny przez słabe światło-mimo że było go dość na papierze ,nie mogły wskoczyć na piąty bieg.
Czy ja to sobie dobrze wszystko tłumaczę, czy jest szansa że mam rację, że to plexa ponosi winę za te plagi ? Czy jest szansa że gdy usunąłem plexę skończą się moje półtoraroczne problemy ???

ODPOWIEDZ