Prośba o identyfikację-video strona druga

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-07-25, 18:52

Zamieszczam fotkę choć nie wiele może ona wnosić, dlatego opiszę glon.
Pojawił się kilka dni temu może 3 może 4, jest na kilko roślinach ale nie na każdym z nich liściu.
Glon wygląda jak gruby obślizgły kożuch o konsystencji galaretki i taki też jest w dotyku, można go zeskrobywał paznokciem i robiąc to, mam uczucie jakbym zdrapywał rozmoczone mydło.
Parametry w normie tzn.
NO3 -15 ppm
PO4 - 1 ppm
Fe - 0,1

Co2 podaję i rośliny bąbelkują

Mam 0,7 na litr i świecę od 10 do 19
Tydzień temu skończyłem 3 dniowe zaciemnienie, bo miałem porządnie obglonione rośliny żwirek i szyby, ale zielonym pyłem,bo nie było mnie 2 tygodnie, poza tym filtr i węże były przytkane okrzemkmi z którymi borykam się od startu zbiornika czyli 1,5 roku.

Po tym zaciemnieniu z czyszczeniem filtra (zgodnie ze sztuką) zmniejszyłem przypływ filtra bo wyrywał mi rośliny, czy zbyt mały przepływ wody mógł spowodować rozminięcie się tego glonu ?

Doradźcie proszę co to za glon i jak go zwalczyć ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2014-09-09, 19:34 przez OTTO, łącznie zmieniany 2 razy.

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: Linf » 2014-07-25, 18:56

Rozpada się w palcach ? Mogą to być cyjanobakterie czyli sinice.

Na fotkach nic nie widać albo ja ślepy .....
Loża Szyderców

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-07-25, 19:12

To ten zielony nalot na czerwonych liściach, ale z góry.
Wrzucam inną fotkę ale nie mam porządnego aparatu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: hunter209 » 2014-07-26, 17:02

Zdjęcia wskazują, że obsypało Cię zdrowo zielenicami, ale opis podchodzi pod sinice.
Czym i jak nawozisz? CO2 jest, ale konkretniej? Butla, bimbrownia? Jak jest podawany gaz?
Inspirujesz I Fascynujesz

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-07-26, 21:34

Nawożę solami, codziennie, CO2 z butli przez reaktor.

Dziś wyciąłem wierzchołki rośliny zainfekowanej i wlałem 150 ml wody utlenionej, jutro zrobię 30 % podmiany.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: hunter209 » 2014-07-27, 08:37

Nawożę solami, codziennie
Ja też, ale uwierz mi że nic mi to nie mówi bo mamy inaczej skomponowane nawozy.

Konkretnie, bo tak to sie nigdy nie dogadamy. Ile mg/l tygodniowo każdego składnika macro, jakie micro i ile Fe na tydzień.

Moc i rodzaj oświetlenia. Ogólne zdjęcie baniaka w celu określenia zielonej masy.
CO2 z butli przez reaktor.
Ile i na jaki baniak? Jeden bombel na sekunde na 100l akwarium daje inne efekty niż jeden na 300l. Może podaj KH i pH to sam sobie sprawdzę.

Jedno jest pewne. Nawożenie kuleje i trzeba je skorygować.
Inspirujesz I Fascynujesz

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-07-27, 12:06

A więc konkrety:
Makro
KCl -Chlorek potasu 80 g rozrobione w 500 ml RO, dawkuję 3 ml na dobę (gdy dawałem 5 ml, paliło mi wierzchołki roślin, poza tym zbyt dużo potasu blokuje wchłanianie Mg)
KNO3 - Azotan potasu 50 g rozrobione w 500 ml RO, dawkuję po 1 ml na dobę i mam w granicach 15- 20 ppm
KH2PO4 - Diwodorofosforan 4 g rozrobione w 500 ml RO, dawkuję po 3 ml na dobę i mam w granicach 1- 1,2 ppm
MgSO4x7H2o - Siarczan magnezu siedmiowodny 100 g rozrobione w 500 ml RO, dawkuję mało 1 ml co 2-3 dni

Mikro
10 g Chelatu Fe 8% do tego 16 ml Mikro plus i uzupełnione do 500 ml RO , dawkuję po 5 ml na dobę i mam według testów 0,2 ppm

Dodam że wszystkie sole rozrabiam tak że , nie do 500 ml wrzucam sole tylko w 400 ml rozpuszczam i potem uzupełniam do pełnego 500 ml

CO2 - 2 bąble na sek, Ph- 6,5 KH- 4 stopnie więc mam 40 ppm CO2
Oświetlenie 3x 54 w jedna Philips Aquarelle i dwie Philips 965 świecę od 10 do 19

Zbiornik 240 l na ziemi kwiatowej co do zdjęć to są one tutaj:

http://e-akwarystyka.pl/topics24/20178,45.htm

Dodam że nie mam roślin szybko rosnących, no chyba żeby Aromaticę za taką uznać ?
Miałem je tylko na starcie.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: hunter209 » 2014-07-28, 08:39

KCl -Chlorek potasu 80 g rozrobione w 500 ml RO, dawkuję 3 ml na dobę (gdy dawałem 5 ml, paliło mi wierzchołki roślin, poza tym zbyt dużo potasu blokuje wchłanianie Mg)
KNO3 - Azotan potasu 50 g rozrobione w 500 ml RO, dawkuję po 1 ml na dobę i mam w granicach 15- 20 ppm
KH2PO4 - Diwodorofosforan 4 g rozrobione w 500 ml RO, dawkuję po 3 ml na dobę i mam w granicach 1- 1,2 ppm
MgSO4x7H2o - Siarczan magnezu siedmiowodny 100 g rozrobione w 500 ml RO, dawkuję mało 1 ml co 2-3 dni
Kurde no... Nie odbieraj tego, że jestem upierdliwy czy coś, ale mam wrażenie, że nie bardzo rozumiesz system nawożenia solami... Dla mnie nie jest ważne ile danej soli rozrabiasz w danej ilości wody i ile ml tego nawozu podajesz... Nie potrzebuję też danych w "jakich granicach" masz azotyny czy fosforany. Dla mnie ważne jest ile ppm, bądź mg/l (jak wolisz ;) ) podajesz tygodniowo do baniaka.

Zatem jeszcze raz. Odpowiedź proszę na pytanie. Ile mg/l tygodniowo (jeden cykl EI) podajesz:
NO3
PO4
K
Mg
Fe

Mam nadzieję, że teraz się zrozumieliśmy? :D
Wstępnie mówię, że Fe masz za dużo. Niepotrzebnie mieszasz Micro Plus z chelatem, przez co monitorujesz Fe i utrzymujesz na wysokim poziomie, a micro ma braki. Kiedyś mieszało się Micro Intermagu, ale odkąd mamy Micro Plus Intermagu chelat Fe jest zbędny.

Jak z podmianami? Podmieniasz na RO? Masz jakiś mineralizator?
Inspirujesz I Fascynujesz

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-07-28, 14:19

hunter209 pisze:ale mam wrażenie, że nie bardzo rozumiesz system nawożenia solami...
Zgadza się, ktoś kiedyś mnie tu pokierował jak założyć roślinniak, po przeliczał-poukładał nawożenie, podał wytyczne i miałem doskonały zbiornik, w którym nawet start odbył się bez glonów i nigdy potem ich nie uświadczyłem.
To był zbiornik 112 l teraz mam 240 więc 100 % większy, dlatego podwoiłem ilość soli rozpuszczonej w RO i myślałem że będzie ok, tymczasem od 1,5 borykam się z problemami, choć bywa że jest idealnie- jak widać na zdjęciach z linku który wrzuciłem.
hunter209 pisze:Dla mnie ważne jest ile ppm, bądź mg/l (jak wolisz ;) ) podajesz tygodniowo do baniaka.
Myślałem że podając te szczegóły Ty mi to powiesz :bezradny:
Fakt jest taki że jak wspomniałem lałem w zbiorniku 112 tak jak mnie ktoś pokierował, a więc jestem laikiem, udało się z mniejszym zbiornikiem a w dużym są problemy.

Co do Fe to w poprzednim roslinniaku miałem właśnie Mikro plus rozrobione razem z chelatem i utrzymywałem na poziomie 0,4 a nawet 0,6 gdy chciałem wyciągnąc więcej kolorów z czerwonych roslin a podwyższanie fosforu już nic nie dawało.
Ale faktycznie możesz mieć rację że mam teraz tego za dużo, mimo iż testy wskazują 0,1 -0,2, co ciekawe ten glon jest tylko na roślinach czerwonych.

A może to wina że za dużo mam światła-0,7 ? Bo tak jak już pisałem gdy liść nachodzi na liść to w zacienionym miejscu glonów nie ma.

Podmiany robię co tydzień 20% odstaną dwa dni kranówką, mam bardzo miękką wodę.
W poprzednim zbiorniku też lałem kranówkę i było super.

Twierdzisz że mam prawdopodobnie za mało makro, mimo że co tydzień robię testy jak pisałem post wyżej ile czego mam i ich wyniki wskazują że jest ok. Testy są bardzo kosztowne i trochę czasochłonne, chciałbym z nich korzystać w ostateczności, kiedyś przy poprzednim baniaku, gdy ktoś mi to poukładał to testów nie potrzebowalem wcale, chciałbym znów tak mieć :oczko:

W takim razie liczę na Twoją pomoc w dokładniejszym ustaleniu planu nawożenia ;)

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: hunter209 » 2014-07-28, 16:15

Uh :P No dobra, to zacznijmy od podstaw :P
Nie wiem jak nawoziłeś wczesniej, ale tu piszesz iż nawozisz "na dobę". To ja bym zmienił system nawożenia wg. schematu:

Niedziela podmiana wody i nawozimy MACRO
poniedziałek MICRO
wotrek MACRO
sroda MICRO
czwartek MACRO
piątek przerwa
sobota przerwa

Czyli zgodnie z zasadą Estimative Index.

Policzyłem sobie Twoje nawozy w kalkulatorze i wyszły mi niezłe "kwiatki". Całkowicie zachwiana proporcja NO3 do PO4 i olbrzymie ilości K.
Jeśli masz testy proszę podaj stężenie NO3 i PO4 wody jaką używasz na podmianę, to skorygujemy nawóz.
Inspirujesz I Fascynujesz

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-07-28, 19:08

Podmiany zawsze robię w soboty i nadal chciałbym tak robić.

Czyli :
Sobota -podmiana wody (20%) i nawozimy MAKRO
Niedziela- MIKRO
Poniedziałek- MAKRO
Wtorek- MIKRO
Środa- MAKRO
Czwartek przerwa
Piątek przerwa

NO3 - trochę ponad 1 ppm
PO4 - 0

Stężenia soli mogą zostać takie jak mam ?

Przypominam że KCl potasu chlorek jest nieco mocniejszy (ale i tańszy ) niż K2SO4

Czekam na wytyczne ;)

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: hunter209 » 2014-07-29, 08:51

Kod: Zaznacz cały

Podmiany zawsze robię w soboty i nadal chciałbym tak robić. 
Może być. Chodzi oczywiście o schemat, który możesz dowolnie przestawiać ;)
Przypominam że KCl potasu chlorek jest nieco mocniejszy (ale i tańszy ) niż K2SO4
Niewiele jest jest mocniejszy, ale jest i mam to na uwadze :]

Z kalkulatora wynika, że póki co tygodniowo podajesz:
NO3 1,792
PO4 0,49
K 10,493
I nie mam pojęcia dlaczego tak mało, skoro akwarium jest mocno zarośnięte, a woda na podmianę jest prawie jak deszczówka :P

Mówisz, że ktoś wcześniej ustalił Ci dawkowanie. Prawdę mówiąc nie mam zielonego pojęcia dlaczego takie niewielkie ilości zostały ustalone. Byc może to był początek akwarium z kilkoma roślinami. Być może po drodze przechodząc na większy baniak coś pomieszałeś :P Nie ważne.

W każdym razie przy 0,7w/l, CO2 i takiej kupie zieleni to stanowczo za mało.

Proponuję też rozrabiać nawozy na około miesiąc-dwa, bo ten nawóz KNO3 rozrobiony w 500ml, gdzie podajesz tylko 1ml dziennie, teoretycznie wystarczy na 500dni :P To teraz powinieneś wiedzieć, że jeśli nie stosujesz konserwantów, to w przeciągu trzech miesięcy z tego nawozu nie ma już nic. Kontakt z powietrzem i zapewne brudną strzykawką, którą nabierasz nawóz powodują zabrudzenie nawozu. Atakują go zarówno bakterie, grzyby a może nawet glony jeśli jest narażony na światło sloneczne co znacząco wpływa na jego chemiczny skład. W praktyce EI albo stosujemy mocne konserwanty i używamy tak zwanych "buteleczek z pompką", żeby maksymalnie ograniczyć dostęp bakterii i wolnych rodników, albo rozrabiamy nawóz na góra 3 miesiące (ja robiłem sobie w słoiku raz na miesiąc). Sole w postacy sypkiej w suchym miejscu spokojnie możesz przetrzymywać nawet 100 lat :P Jednak rozpuszczone znacząco tracą swoją trwałość.

Zatem proponuję na początek zwiększyć azot:
w 500ml wody RO rozrabiamy:
35g KNO3
25g KCl
3g KH2PO4
Nawozu podajemy 20ml wg. schematu wyżej.

Mg może zostać stary nawóz.

Dzięki temu uzyskasz:
NO3 10,73 ppm
PO4 1,05 ppm
K 14,24 ppm
tygodniowo.

MICRO:
25 ml Micro+ i dolać 475ml wody RO.
20ml takiego nawozu podnosi Fe o 0,1ppm w Twoim akwarium. Nawozisz dwa razy w tygodniu.
Inspirujesz I Fascynujesz

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-07-29, 15:01

Dobra wiadomość jest taka, że nawozy mam z konserwantami (oprócz mikro bo ono z chelatem nie może być konserwowane) no i przechowuję je w ciemnej szafce i do tego mam je w pojemnikach z pompką, czyli nie mają kontaktu ani z powietrzem ani z wodą, strzykawką itp. :)

Tylko szkoda mi rozrobionych niedawno nawozów, mam ich po 300 ml każdego, rozumiem że nie ma szans dolać RO ? :niewolno:
Mam je wylać i zrobić od razu według Twojej rozpiski ?

Nie zwracać uwagi jakie teraz mam stężenie w baniaku- nie robić testów, tylko zaufać tej metodzie i lać po 20 ml od jutra i mówisz że będzie ok ? :D

I co z Mikro, nie dawać chelatu ? Mam go 100 gr :bezradny:

A i jeszcze jedno, czy ma znaczenie o jakiej porze dnia leję nawozy ?
Dotychczas robiłem to rano przed pracą o 5- makro a Fe na noc.
Czy można walić wszystko na raz rano ?
Mg może zostać stary nawóz.
I tez mam go lać po 20 ml ?
100 g MgSO4x7H2O w 500 ml to mocne stężenie, nie za mocne ?

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: hunter209 » 2014-07-29, 15:20

Nie zwracać uwagi jakie teraz mam stężenie w baniaku- nie robić testów, tylko zaufać tej metodzie i lać po 20 ml od jutra i mówisz że będzie ok ?
Nie mówię, że będzie OK :P Mówię tylko, że teraz nie jest OK, więc trzeba korygować. Póki co dałem Ci gotowy przepis na 1/2 zalecanej dawki EI, a EI opiera się głównie na obserwowaniu kondycji roślin i glonów.
Jeśli masz butelki z pompką to fajnie. Rozrób sole w 100ml wody,a nie w 500 to będziesz mógł dozować tylko 4ml, a nie 20 :P
I co z Mikro, nie dawać chelatu ? Mam go 100 gr
Póki co odpuściłbym. Z micro monitorujesz tylko Fe, zwiększając ilość Fe chelatem w nawozie i utrzymując dany poziom Fe, tym samym dozujesz mniej pozostałych mikroelementów, a wodę masz miękką, więc zapewne też ubogą w mikroelementy. Zawsze możesz domieszać później :P
Dotychczas robiłem to rano przed pracą o 5- makro a Fe na noc.
Różnie mówią. Jedni uważają, że Fe przy świetle słonecznym jest utleniane do nieprzyswajalnych form, a inni twierdzą, że skoro Fe uczestniczy bezpośrednio w fotosyntezie to warto podawać przed zapaleniem światła, bo w nocy chelat rozpada się, a rano jest już bezużyteczny, lub mniej użyteczny (zależy jak to interpretować :P ). IMO przy mniej wymagających roślinkach jak Twój nie powinno to mieć kolosalnego znaczenia.
I tez mam go lać po 20 ml ?
100 g MgSO4x7H2O w 500 ml to mocne stężenie, nie za mocne ?
Lej jak wcześniej. Mg podaje się na "czuja". Wodę masz miękką, ale nie znasz stężenia Ca, więc nie jesteś w stanie podawać precyzyjnie Mg w celu uzyskania odpowiedniej proporcji. Na 80% przyczyną glonów nie jest stosunek Ca:Mg, więc proponuję najpierw zająć się azotem i fosforem.
Tylko szkoda mi rozrobionych niedawno nawozów, mam ich po 300 ml każdego, rozumiem że nie ma szans dolać RO ?
To juz musiałbyś sobie policzyć indywidualnie za pomocą kalkulatora :P IMO sole to wydatek rzędu 15-20zł wraz z wysyłką. Wydatek na kilkanaście miesięcy.
Inspirujesz I Fascynujesz

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o identyfikację-video strona druga

Post autor: OTTO » 2014-07-29, 15:46

Ok to wylewam pod tuje ten azot, fosfor potas a także mikro i rozrabiam na nowo.
Od jutra leję wg. Twojej rozpiski, a mg jak dotychczas po 1 ml w dniach kiedy leję makro.

P.S. Puki co glonów nie ma woda destylowana je wybiła :)
Robić jakieś testy po jakimś czasie czy nie ?

Dla pewności, takie stosuję mikro:
http://www.akwanawozy.com.pl/towar/92/n ... 00-ml.html

I nie ma potrzeby dodawania chelatu ?

Dzięki za pomoc :brawo: :brawo: :brawo:

ODPOWIEDZ