Pomoc przy Neonach i Prystelkach

Tematy dotyczące rozmnażania ryb akwariowych.

Moderator: ModTeam

paruch98
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2012-11-11, 21:03
Pojemność akwarium: 54
Imię: Micha³
Nazwisko: Paruch
Lokalizacja: Podkarpacie

Pomoc przy Neonach i Prystelkach

Post autor: paruch98 » 2014-10-01, 20:14

Witam!
Mam w planach akwarium ok. 100 l i w związku z tym(przejście z 50 l) chciałbym zająć się rozmnażaniem rybek. Bardzo lubię rodzaj kąsaczkowatych miałem dużo takich ryb, ale nigdy nie udało mi się ich rozmnożyć. Chciałbym zająć się Neonami Innesa i Prystekami Barwnymi(może jeszcze Zwinnikiem Blehera). Czytałem dużo o ich rozmnażaniu ale teoria to teoria, a praktyka to praktyka. Chciałem zastosować technikę "na parkę". Chcę kupić akwa 10-12 l(na to pozwalają mi warunki). Ryby przed tarłem karmić 3-4 dni obficie,a potem 1 dzień głodówki i w tym czasie np. samce wsadzić do takiego siateczkowego kotnika, żeby odseparować samce od samic. Jak samica bedzie miała duży brzuch, a samce ładne kolory to wieczorem wstawiłbym parkę do akwa. 10 l(przygotowanego w taki sposób: woda z akwa głównego przedtem bardzo dobrze przefiltrowana. Wstawić grzałkę a nad dnem drobną siateczkę(nie wiem tylko czy mam to wszystko odkażać, a jak już to w jaki sposób)). Wsadzić cały zestaw z rybami do ciemnego kartonu z jakąś szparą na światło i co jakiś czas sprawdzać czy jest ikra. Jak zobaczyłbym ikrę to od razu bym przełożył dorosłą parkę do głównego akwa. a małe jeszcze przez 3-4 dni zostawił w kartonie i co jakiś czas dyskretnie zaglądał( filtra nie ma a temp. na grzałce ustawiona na 26-29st.C.). Jak tylko rybki się wyklują to zacząłbym je karmić(pytanie jakim pokarmem(pewnie jakimś bardzo drobnym)). Potem bym wyją z kartonu i zaczął obserwować(dalej karmić drobnym pokarmem.)po jakichś 4-5 tyg. przełożyłbym do dużego akwa. i zaczął karmic normalnym pokarmem.
Czy dobrze? Proszę o odpowiedzi bo takich ryb jeszcze nie rozmnażałem, a chciałbym to zrobić dobrze.

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Pomoc przy Neonach i Prystelkach

Post autor: aquapsychol » 2014-10-02, 20:15

Witam.
Rozmnażałem oba gatunki. Neony I. dośc zawzięcie , Prystelki jakoś tak z przypadku.
Wiec moge troche powiedziec o Neonach.
1 zakup ryb. Kupuj ryby które nawet nie dotykały wody o wiekszej twardosci jak 10°Gh. Wszelkie sklepowe tkz. hartowane w wiekszosci są bezpłodne. Lub dają potomstwo ze sporym odsetkiem śnięc lub wad rozwojowych.
2 Kupujesz ryby młode niewybarwione tylko świecący pasek bez czerwieni i niebieskiego. Najlepiej od kilku hodowców. Do twojej setki jakieś 25-30szt(i tak sporo odrzucisz z hodowli) Jesli twoje ryby popływają w wodzie 10°Gh możesz je wpuscic do ogólniaka i zaczynac zabawe od początku.
3. Woda ma miec góra 5-6° Gh, i 2-3°Kh. Temperatura 19-21°C w czasie okresu dojrzewania i poza okresem tarła. (ja miałem grzałke ustawioną na 20°C i zimne pomieszczenie :D ) Zapakowana ekstraktami humusowymi i taninami, sam torf nie wystarczy. Drewno ,szyszki, kempag, torf itp itd. Im wieksza rozmaitośc tym lepiej. Ale nie przesadzaj z iloscią. Ph jest małoistotne w tym okresie lecz lepiej miec mniej jak 6,9Ph
4.Karmienie. Ja karmiłem 6/tyg =3xtyg żywe i 3xtyg suszone (dawałem Spiruline Regular i D-50) dzień siódmy głodówka. Żarcie ma znikac do max 2 min, jesli nie głodówka :)
5. Podłoże nieistotne filtracja ma byc doskonała :D
6. Po 8 mieś twoje ryby zaczynają dojrzewac. Przeprowadzasz selekcje . Wywalasz wszelkie z wadami rozwojowymi. Im gorszy rodzaj zakupionych ryb tym wiecej eksmisji :D
7. Stymulujesz ryby do tarła czestszymi podmianami( nie wiekszymi) z mniejszą ilością ekstraktów humusowych. Lekko podnosisz temperature do 22-24°C po 1-2° na dzien nie wiecej.Wybrane stadko przenosisz do kotnika z tą samą wodą, zabiegi do skutku.Kotnik musi byc oświetlony ostrym swiatłem ale nie na całej powierzchni. Nada sie ta twoja 50-tka z lampką biurkową.Na ruszt ikrowy starcza siatka ogrodnicza taka zielona z plastiiku. Trzeba wyparzyc. Do tarła bierzesz najokazalsze samice i najaktywniejsze samce.
8. Ikre zaciemniasz. Narybek karmisz artemią i zakwitem glonowym z pierwotniakami. Karm dopiero jak rybki zaczną pływac.
9. Do narybku 10-14 dni potrzeba ci jeszcze jednego zbiornika. Bo 1000szt narybku od 10 samic to nie wyczyn. Ja miałem taki pojemnik 1000L na palecie z aluramką. Oczywiscie z obciętym dachem :D. W pojemniku dobrze miec jakies rosliny o szerszych lisciach w doniczkach .np Echinodorusy Grzybienie Kryptokoryny. Na te liscie wpuszczasz młode . Nigdy na głębine np za pomocą kubeczka.
8.Do następnego tarła w kotniku znów wybierasz najokazalsze samice i najaktywniesze samce. Samica może sie trzec ponownie po 3-4tyg samiec zwykle predzej. Po sesji trwającej 2-3 mies trzeba dac im odpocząc ok 4-6 mieś.
9 ! dbaj o zmiennośc genetyczną., oraz napływ swierzej krwi. Bo twoje ryby bedą sie predko zużywac
No to tak w telegraficznym skrócie wszystko , no to do roboty Neon I. to prosta ryba jednak trzeba dbac o wode i filtracje. Filtracja to nie problem, jednak woda to już troche inna bajka. Ja na twoim miejscu wybrałbym jakie brzanki lub rozbory czy danio na początek.
p.s Jak już bedziesz miał narybek to odśwież temat wtedy opowiem ci o sposobach na jakie próbują cie oszukac sklepy zoologiczne. Powiem ci że rozmnażanie ryb to świetna zabawa, ale ich sprzedaż masakra. Wiekszośc ryb które rozmnażałem poszła za paczke kawy czy przysłowiowego browara. Może sie nie wzbogaciłem ale był ubaw i poznało sie kilku ludzi. A i jeszcze jedno wiekszośc hodowców da ci narybku na stadko zarodowe ,też za symboliczną opłate lub za free jeśli tylko uznają że twoja fabryka ma szanse powodzenia.
Pozdrawiam gdybyś miał konkretniejsze pytania to wal śmiało.

paruch98
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2012-11-11, 21:03
Pojemność akwarium: 54
Imię: Micha³
Nazwisko: Paruch
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomoc przy Neonach i Prystelkach

Post autor: paruch98 » 2014-10-04, 11:20

To jednak dla mnie zbyt trudne. Myślałem, że wystarczy to co napisałem, ale na rozkładanie w domu jeszcze jednego akwa. (50 l) nie mam miejsca. Ale jak tylko znajdę miejsce i ochota zostanie (a myślę, że tak :) ) To napiszę do ciebie i spróbuję coś podziałać w tym kierunku. Miło, że są jeszcze ludzie, którzy znają się na rzeczy i wynieśli to z praktyki, a nie z "książek" :). Wielkie dzięki za wpis.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy Neonach i Prystelkach

Post autor: maol » 2014-10-05, 14:39

Bo rozmnażanie neonów to wyższa szkoła jazdy. Na pewno nie dla poczatkujących, i na pewno nie w 50l :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Pomoc przy Neonach i Prystelkach

Post autor: aquapsychol » 2014-10-06, 17:48

Nie rezygnuj. Może zmień biotop lub ryby na mniej wymagające takiego rygoru. Np Rozbora klinowa, ją możesz trzec w akwarium. Zasady tarcia są troche inne , ale jesli sie zdecydujesz to napisz. Bo tak w ciemno to nie chcę pisac. Lub Danio pregowany/Lamparci.Właściwie Rozbory to trudno sie pozbyc z akwarium :D
Jeśli chcesz dowiedziec sie troche więcej w tym temacie polecam ci książkę Stefana Kornobisa "Słodkowodne ryby akwariowe". Mi ta książka oraz rozmowa ze starymi wygami pozwoliła przełamac bariere rozmnażania ryb jajorodnych.
Co do samej książki to nie spodziewaj sie kolorowych obrazków . Tam jest sam konkret, obrazki to tylko rysunki przedstawiające budowe. Ale jest warta o wiele wiecej jak kosztuje, w przeciwieństwie do tych Disnejowskich publikacji których tyle sie ukazało

ODPOWIEDZ