Świetlówki T5- co ile wymiana ???

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Świetlówki T5- co ile wymiana ???

Post autor: OTTO » 2014-10-22, 20:59

Szukałem w internecie i jedni piszą że dla świętego spokoju lepiej co roku je wymieniać, a ja mówię jak dla "świętego" to warto i co miesiąc, albo tydzień :D
Przecież T5 są działają na elektronice, to nie co przestarzałe T8- na starterach.
Gdy kupowałem lampę to ludziska doradzały, pamiętaj bierz T5 a teraz prawie wszędzie czytam że świetlówki wymienia się co roku, T5 niby też, co radzicie ???

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Świetlówki T5- co ile wymiana ???

Post autor: aquapsychol » 2014-10-23, 17:39

Gdzieś czytałem że świetlówka T5 z odbłyśnikiem po prawie 2 latach straciła 10% swojej mocy (chodzi o natężenie). Mierzone toto było jakimś ustrojstwem nieprofesjonalnym (nie luxometrem). Z drugiej strony w swojej belce widze jak świetlówki gorszej jakości(philips) mocno sie upalają już po 3-4 mies. Tak sobie myśle że prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Wiec jeśli masz światła sporo to pewnie możesz sobie odpuscic wymiane, a jeśli masz na styk to warto wymienic. Ja wymieniam takie zwykłe świetlówki jak 865 i aqarelle jak mi sie przypomni, ale te specjalistyczne do roślin dbam żeby zmieniac co roku. I jakos zmian nie widze.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Świetlówki T5- co ile wymiana ???

Post autor: OTTO » 2014-10-23, 18:45

A jakie to są te specjalistyczne roślinne ? :)

Ja mam aktualnie 18 miesięczne 2 szt Philips 965 i jedną Philips Aquarelle czyli w sumie 3x54 waty a zbiornik 240 l co daje prawie że 0,7 w na litr.

Zastanawiam się czy przy zmianie nie pozbyć się w pierwszej kolejności Aquarelle bo wiele to ona rośliną chyba nie daje,ona bardziej jest miła dla naszego oka,no i może podkreśla kolory ryb.

Z drugiej strony mówią że światło jest dobrze mieszać i nie wiem czym ją zastąpić ?

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Świetlówki T5- co ile wymiana ???

Post autor: aquapsychol » 2014-10-24, 17:38

Specjalistyczne to te które w swoim widmie mają sporo czerwonego i niebieskiego. Dla ludzkiego oka są słabe ale rośliny je kochają. np http://allegro.pl/sylvania-swietlowka-g ... 72050.html to najpopularniejsza :) popatrz na wykres.
Mam troche inne zdanie o aquarellkach moim zdaniem są świetne dla roślin właśnie z powodu kolorów i fajnie wybarwiają ryby. mają 10000K czyli mocno doświetlają podłoże w wysokich akwariach. A wiele świetlówek ma z tym problem. Choc spotkałem sie z opiniami że z aqarellkami wszystko wygląda jak w klubie "różowej landrynki" ale to kwestia gustu
No właśnie ja mieszam światło , ale jak gdzieś opisuje to mnie zaraz jadą że przy takim ustawieniu jedno przekreśla drugie. Ja mam 3x54W T5 w akwarium 212l od tyłu zawsze daje ś. roślinną 8100K-8500K, na środek zwykłą 6500K w moim przypadku Philips 865, z przodu albo aquarellka albo 10000K. I jakoś to sie kula glonów brak, wydaje mi sie że w takim ustawieniu mam wszystko. Troche mi teraz szkoda że mam tylko 3 świetlówki. Kiedy pytam tychg co minie jadą co jest w tym ustaweieniu n`teges. Mówią mi że jedno wybladza drugie i odwrotnie, ale żeby tak dokładnie mnie koś przekonał to jeszcze się nikomu nie chciało. Wiec zostawiam jak jest mi tam pasuje nic niczego nie wybladza jest ok, siedem lat jade na takim ustawieniu i jest ok. Co będę zamieniał jak sie sprawdza

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Świetlówki T5- co ile wymiana ???

Post autor: OTTO » 2014-10-24, 18:49

No właśnie Aquarelle ma 10000 K i tego nie ma nikt, ale ja robię jeszcze tak że 15 min przed włączeniem dwóch świetlówek włącza się jedna na środku, a po tych piętnastu min. dwie po bokach tej środkowej.
No i dotychczas miałem Aquarelle na tyle zbiornika i ta pierwsza co się włączała- z wyłączaniem jest odwrotnie- to była 965 i jak ona sama świeciła to było takie miłe stonowane światło.
Teraz dałem na środek Aquarelle i ona świeci sama przed i po reszcie 15 min, powiem Wam że jest bardzo ponuro, niby takie niebieskawe światło i bardzo ponure, 965 świeci bardziej biało, ładniej i wydaj się że skuteczniej.
Tą świetlókę co Ty podałeś to ja mam w tej cenie prawie że 2 szt Philips 965, przy których wszystko rośnie jak ta lala, może jest tak świetlówka o tych parametrach ale baz tych przereklamowanych napisów i kosztuje 20 zł mniej ???

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Świetlówki T5- co ile wymiana ???

Post autor: aquapsychol » 2014-10-24, 19:06

To to ja wiem że jest różnica w cenie :) Z zamienników to stosuje tylko Philipsy Aqarelle i OSRAM fluora . Tylko że nie wiem czy są takie T5. Osramki stosowałem jak jeszcze miałem T8. Na stronie Philipsa widziałem świetlówki ponad 8000K ale w sklepie nigdy ich nie widziałem

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Świetlówki T5- co ile wymiana ???

Post autor: OTTO » 2014-10-24, 19:31

No ja właśnie mam Aquarelle T5 -55 zł , Fluorę miałem ale jak jeszcze miałem oświetlenie T8 ale to już wole kupić Aquarelle z dwojga.
Chyba pozostanę przy tym co mam czyli, podmienię 965 i w miejsce Aquarelli dam też 965 ale jedną z tych starszych, gdy będzie pogorszenie to kupię nową AQ
Najważniejsze to pozbyć się brunatnic ;)

ODPOWIEDZ