https://casada-medical.pl/ | http://erazdrowia.pl/mugga-skuteczna-ochrona-przed-komarami

!!! Zanim napiszesz - przeczytaj!!!

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

!!! Zanim napiszesz - przeczytaj!!!

Post autor: Morter » 2007-07-02, 00:09

Witam.
Poniżej znajduje się regulamin tego działu, a dokładniej schemat zakładana tematów.
Przeczytaj go uważnie, bo jeśli napiszesz temat z nim niezgodny, to zostanie on zamknięty
i nie uzyskasz pomocy dopóki tego nie poprawisz. Taki schemat nie jest naszym widzimisię...
Po prostu, żeby udzielić pomocy musimy posiadać odpowiednie dane na temat Twojego zbiornika
i tego co się w nim znajduję. Uwierz, że nam zależy na zdrowiu Twoich rybek tak samo jak Tobie, więc poświęć trochę czasu i napisz potrzebne dane od razu, bo i tak będziesz musiała to zrobić...

1. Zanim napiszesz temat sprawdź, czy ten problem nie był poruszany: przede wszystkim zajrzyj tu:
http://e-akwarystyka.pl/topics21/206.htm

a także na post Ebiego poniżej z mini encyklopedią chorób.

jeśli tu nie znajdziesz pomocy użyj opcji szukaj, która znajduje się tu:
http://e-akwarystyka.pl/search.htm

2. Jeśli znajdziesz tematy o podobnej problematyce, ale nie wystarczająco rozwinięte - podłącz się do nich, jeśli nie znajdziesz nic na dany temat - załóż nowy wątek - temat powinien wyjaśniać zawartość wątku.

3. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, twój post powinien być napisany według tego schematu:

Zbiornik:
pojemność w litrach
ustawienie zbiornika *opcjonalne, przydatne przy problemach z glonami

Woda:
temperatura w stopniach Celsjusza

Parametry chemiczne (ph, gH, kH, NO2, NO3) *jeśli nie znasz, bądź w ogóle nie wiesz co to, to powiedz


wyposażenie:
oświetlenie - rodzaj oświetlenia, jego moc, a także czas naświetlania akwarium

filtr - rodzaj filtra, jego model, rodzaje wkładu w filtrze (nie piszę "czas pracy" - filtr powinien chodzić 24/7, jeśli jest inaczej pewnie dlatego trafiliście do "lecznicy")

Grzałka - moc grzałki

Obsada zbiornika:
Rybki(i inne stworzenia) - gatunki i ich ilość

Rośliny - gatunki

problemy:
Dopiero teraz przechodzisz do opisania swoich problemów. Staraj się napisać wszelkie objawy, zarówno zmiany w wyglądzie jak i zachowaniu...

Mile widziane zdjęcia



Na prośbę maola postanowiłem dodać jeszcze kilka rzeczy

Pamiętajcie o tym, że gdy tylko zauważacie objawy choroby odłówcie rybkę do osobnego zbiornika kwarantannowego jeszcze zanim ktoś wam odpisze na forum. Zbiornik powinien posiadać filtrację i przede wszystkim napowietrzanie. Mile widziana również grzałka, bo dobrze podnieść trochę temperaturę... Jeśli nie możecie odłowić do porządnego zbiornika z wyposażeniem to odłówcie do dużego słoika, przełóżcie brzęczyk (jeśli macie) do mniejszego lub zaopatrzcie się w rozgałęziacz i napowietrzajcie obydwa. W wypadku słoja należ często podmieniać wodę. Nawet jeśli rybka nie wytrzyma gorszych warunków, to lepiej ona, niż cała reszta obsady. Uwierzcie mi jednak, że i tak ma większe szanse na przeżycie w słoju niż w ogólnym...
Dlaczego należy odłowić?
1. Aby rybka nie zarażała innych... Jeśli chora rybka pozostaje w zbiorniku głównym najczęściej po krótki czasie mamy epidemię
2. Leczenie w zbiorniku kwarantannowym jest znacznie wydajniejsze, bo nie ma tam podłoża i przede wszystkim roślin, w które wnikają lekarstwa
3. Nie osłabiamy pozostałych rybek preparatami.

Zapamiętajcie: Odławiamy chorą rybkę bezzwłocznie. Leczenie odbywa się TYLKO w zbiorniku kwarantannowym.
I pamiętajcie NIE WLEWAMY "PROFILAKTYCZNIE" BAKTOPURU DO GŁÓWNEGO ZBIORNIKA



Pozdrawiam i radzę się zastosować, bo administracja czuwa :)
Życzę jak najrzadszego zaglądania do tego działu...
Ostatnio zmieniony 2007-08-10, 18:38 przez Morter, łącznie zmieniany 7 razy.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Ebi
Akwarysta
Posty: 649
Rejestracja: 2007-02-20, 20:58
Pojemność akwarium: 54
Imię: Kuba
Nazwisko: Dziok
Lokalizacja: Cieszyna
Kontakt:

Re: !!! Zanim napiszesz - przeczytaj!!!

Post autor: Ebi » 2007-08-10, 18:36

[center]Mini encyklopedia chorób

Pleśniawka

Choroba ta jest spowodowana przez grzyby z rodzaju Saprolegnia i Achyla. Objawia się występowaniem na ciele ryby białego, podobnymi do strzępków waty, nalotu. Grzyb ten rozwija się na uszkodzonej tkance ryb. Jest to choroba często spotykana wśród wojowniczych gatunków ryb. Leczymy ją poprzez kąpiel ryb w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Stężenie roztworu 1g na 100l wody.

Ichtiosporidioza


Jest to choroba powodowana przez grzyb Ichthyospsridium hoferi. Atakuje on narządy wewnętrzne i tkanki ryb. Choroba objawia się sklejeniem płetw, utrata płetwy ogonowej, obrzękiem skrzel, czarnymi plamami na skórze, nastroszeniem łusek. Ryby leżą na dnie lub poruszają się skokami. Choroba ta nie jest niestety uleczalna. Należy zmniejszyć obsadę ryb i zapewnić im optymalne warunki. Ryby w zawansowanym stadium choroby wyłowić.

Mykobakterioza


Wynika ona z osłabienia ryb. Wtedy tez są one atakowane przez bakterie Mycobacterium. Osłabienie ryb spowodowane może być przez jednostronne żywienie, przegęszczenia obsady ryb, braku odpowiedniego oświetlenia. Objawy to chudniecie ryb, brak apetytu, wytrzeszcz oczu, wypadanie łusek i bledniecie kolorów. Choroba ta nie jest uleczalna. Musimy jedynie zapewnić rybom odpowiednie warunki chowu. Dostosowujemu temperaturę, wprowadzamy różne rodzaje pożywnego pokarmu, zapewniamy 12 - sto godzinne oświetlenie zbiornika.

Mikrosporidioza

Choroba ta jest również znana jako "choroba bystrzyków neonowych". Jest to nieuleczalna choroba bardzo często atakująca neona Inessa. Objawia się białymi plamami na ciele ryb, wychudzeniem, zniszczonymi płetwami, skrzywieniem kręgosłupa, utrata kolorów. Jest przenoszona wraz z roślinami, rybami, piaskiem. Zaleca się uśmiercenie wszystkich chorych ryb, ponieważ inaczej będą zarażać inne. Zdrowe przenieść do innego zbiornika. Podłoże należy wygotować, zbiornik i rośliny zdezynfekować.

Ichtioftirioza

Znana również jako kulorzęsek, ichtio, ospa rybia. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób ryb akwariowych i jednocześnie najczęściej spotykana w nowo zakładanych akwariach. Powoduje ja orzęsek Ichthyophthirius. Zarażenie następuje poprzez chore ryby, przeniesione do zbiornika. Rzadziej poprzez rośliny. Choroba objawia się biała wysypka na ciele ryby. Rozmnażanie następuje poprzez uwalniające się z dojrzałego osobnika pływki, które w ciągu około 2 dni musza znaleźć żywiciela, w przeciwnym wypadku giną. Jeśli jednak znajdą żywiciela wwiercają się w jego skórę (wtedy widoczna jest wysypka u ryb). Opuszczają żywiciela po kilku dniach i w postaci cysty osiadają na dnie. Następnie w ciągu kilkunastu godzin opuszcza cystę do1000 pływek ! Wtedy następuje masowe zarażenie u ryb w zbiorniku. Płetwy zarażone przez tego orzęska są złożone, a ryby bardzo szybko giną. Często ocierają się o przedmioty w akwarium. Leczenie tej choroby jest dosyś trudne. Należy natychmiast przenieść chore ryby do innego zbiornika i zastosować kąpiel w zieleni malachaitowej. Zbiornik macierzysty musi pozostać przynajmniej przez tydzień bez ryb. Wtedy pływki szukające żywiciela zgina.

Martwica płetw

Płetwy ryb robią się białe i obumierają. Martwica płetw często poprzedzona jest uszkodzeniami lub zranieniami. Może także być powodowana złą jakością wody.

Lekarstwo: przede wszystkim popraw jakość wody i odłów wszystkie ryby z poszarpanymi płetwami. Zmień część wody (25 procent) i dodaj 1 łyżeczkę (do herbaty) soli, aby przyspieszyć gojenie. Jeśli problemem była zła jakość wody lub agresywny współmieszkaniec, taki środek powinien być odpowiedni. Poprawa nastąpi w ciągu kilku dni.

Jesli jednak schorzenie się zaostrzy, określ przede wszystkim czy jego powodem są grzyby czy też bakterie. Grzybicze obumieranie płetw wygląda jak kłaczki waty na płetwach i z reguły poprzedzone jest uszkodzeniami (zranieniami). Występuje powszechnie wśrod pielęgnic afrykańśkich i innych ryb, które potrafią zranić się same o dekoracje w akwarium. Martwica płetw o podłożu bakteryjnym, daje białawy nalot (ale nie w postaci kłębków waty, przynajmiej dopóki nie jest to Columnaris), i może być zakaźna. Ryba powinna więc być zabrana z akwarium i poddana leczeniu.

Podłoże grzybicze: W przypadku ryby wystarczająco dużej do utrzymania w dłoni, złap rybę i przetrzyj ślady grzyba wacikiem zanurzonym w zieleni malachitowej. Jest to bardzo skuteczny sposób. Powtórzenie zabiegu może okazać się konieczne.

W przypadku małych ryb, skuteczny może być środek przeciwgrzybiczy dostępny w handlu np. Maroxy (w Polsce np. SERA mycopur - przyp. tłum.). W cięższych przypadkach spróbuj kąpieli z dodatkiem błękitu metylowego (w takim stężeniu, że zaledwie będziesz widział ryby), przez czas tak długi, aż nalot zrobi się niebieski, lub przez 20 minut. Jeśli dodasz błękitu metylowego bezpośrednio do zbiornika, zabijesz rośliny i zniszczysz filtr biologiczny.

Podłoże bakteryjne: Lek z dodatkiem antybiotyku w akwarium do kwarantanny. Jest to stresujące dla ryby i nie zawsze działa, upewnij się więc w tym co robisz zanim zaczniesz. Jeśli ryba w dalszym ciągu je, najlepszym sposobem jest podanie pokarmu z antybiotykiem. Skutecznie działającym pokarmem z antybiotykiem jest produkt Tetry - kup je i stosuj zgodnie z instrukcją przy chorobach bakteryjnych.

Jeśli ryba nie je, konieczne jest zastosowanie kąpieli leczniczej. Zazwyczaj dobrze działa kombinacja Kaynamyciny i Furance, zwłaszcza w przypadku Columnaris. Zastosuj ten środek w akwarium do kwarantanny z silnym napowietrzaniem.
[/center]

Aleksandrossa
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 2007-04-13, 23:48
Pojemność akwarium: 54
Imię: Ola
Lokalizacja: siedlce
Kontakt:

Re: !!! Zanim napiszesz - przeczytaj!!!

Post autor: Aleksandrossa » 2008-01-27, 19:39

Pomocne pytania przy pisaniu o chorobach

1. Ile litrów ma akwarium?
2. Jaka jest obsada?
3.Czy masz grzałkę?
4. Jaka jest temperatura wody?
5. Czy masz filtr? Ile czasu chodzi?
6. Jakie jest podłoże (żwirek, piasek...) i dekoracje (kamienie, korzeń...)?
7. Jakie są parametry wody?
8. Co ile podmieniasz wodę i ile? Kiedy była ostatnia podmiana?
9. Czy przez ostatni czas robiłeś/łaś jakieś zmiany w akwarium? Jakie?
10. Jakich preparatów używasz (np do nawożenia)?
11. Opis objawów choroby (najlepiej ze zdjęciem)...

____________________________________________________________________________
Morter ty też napisałeś takie pytania ale na te chyba prościej będzie odpowiedzieć i będzie rzetelniej
30l
2 bojowniczki
krewetka
Pomogłam??=Punkt

reniusiek
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2013-06-02, 19:41
Pojemność akwarium: 0
Imię: ireneusz
Lokalizacja: ireland

Re: !!! Zanim napiszesz - przeczytaj!!!

Post autor: reniusiek » 2013-06-02, 20:00

CZY KTOS MI POMOZE????? MAM AKWARIUM 1OO L, WSZYSTKIE FILTRY SA ORGINALNIE UMIESZCZONE W TYLNEJ CZESCI ZBIORNIKA [ FILTRY WYCZYSCILEM] PARAMETRY WODY SA SUPER TEMP 26 PH 7,4. 3 DOROSLE GUBIKI I 10 MALYCH [ 2 MIESIECZNYCH] 4 MOLINEZIJE 1 GURAMI I PARE NEONKOW. PEWNEGO RAZU KUPILEM 2 MOLINEZIJE I NA POCZATKU ZACHOROWAL MI GUBIK POJAWILY SIE BIALY KROSTKI TYLKO W PYSZCZKU TAK JAKBY MIAL NAPUCHNIETE I PUZNIEJ PADL, POTEM PADLA MI MOLINEZIJA I DRUGI GUBIK. CO TO JEST ZA CHORUBSKO

Gaga
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2022-12-16, 14:59
Pojemność akwarium: 60
Imię: Agata

Re: !!! Zanim napiszesz - przeczytaj!!!

Post autor: Gaga » 2022-12-16, 15:07

Nie wiem czy ktoś tu jeszcze jest ale mam problem w akwarium widoczny na zdjęciu. Nie wiem co to i jak się tego skutecznie pozbyć
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ