długie akwa i pomyśł na filtr?

Moderator: ModTeam

januwek
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2007-04-22, 23:03
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: JanówekTi

długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: januwek » 2015-02-24, 01:01

Hej szukałem ale nie znalazłem mam długie akwarium 240cm długości. Od razu napisze sump nie wchodzi w gre, mam dwa kubły ale nie chce mieć jak dotychczas węży za akwa. Czy ma sens wywiercenie w dnie 4 otwory tak żeby przez dno puścić dopływy i odpływy?? Bez wklejania kominów bo tak jak pisałem sumpa nie będzie. Przy takiej długości nie oszukujmy się filtry nie ściągają syfu z całego podłoża więc co tydzień odmulam. Myślałem zrobić odpływy po bokach akwa w rogach z tyłu od dna z 15cm rurki i normalna końcówka zasysowa od filtrów i na to założyć takie coś http://allegro.pl/skala-sztuczna-sh-20- ... 43022.html rurke zakryje podłoże a końcówkę sztuczna skała która ma otwory do wciągania wody. Natomiast dopływy myślałem wywiercić otwór na rurkę w skale i rurkę puścic pod powierzchnie i zrobić deszczownie tak żeby nie było widać rurek. tylko czy deszczownie mają być na prawym i lewym boku zbiornika? żeby woda z nich zderzała się na środku akwa? czy zrobić np jedną deszczownie na lewym boku zeby woda leciała w prawą stronę a drugą deszczownie na środku akwa i woda dalelj w prawo? Żeby całe lustro wody z jedengo w drugi bok szło? Czy obie deszczownie dać na tylniej ścianie po powiedzmy metr każda i skierowane na przednią szybę? Wiem zamotałem le mam nadzieję że zrozumiecie o co chodzi:) Czekam na rady z góry dzięki:)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: maol » 2015-02-24, 10:15

Możesz tak zrobić. przy długich akwariach strumień wody z wylewek/deszczownic ustaw tak, żeby ruch wody był jak najbardziej zaburzony - nie ładny i płynny, ale turbulentny. Dwie deszczownice po dwóch końcach zbiornika to dobry początek.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

januwek
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2007-04-22, 23:03
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: JanówekTi

Re: długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: januwek » 2015-10-22, 10:23

mam kolejne pytanie odnośnie mojego pomysłu, jeszcze nic nie ruszałem bo miałem urządzone akwa ale przyszedł czas na restart i chyba czas z tym ruszyć tylko jak opowiedziałem o swoim pomyśle w jednym sklepie zoologicznym to gość mnie nastraszył że kubły MUSZĄ mieć rury nad lustro wody bo jest mniejsze ciśnienie a jak zrobie tak jak myśle otwory w dnie i odpływy i dopływy nie będą wystawać ponad lustro wody to że mi wywali wszczelki w filtrach lub puszczą łączenia rurek i zaleje mieszkanie. przerabiał ktoś to? na wężąch pod akwa chce dać reaktor co2 i grzałke przelotową żeby wyczyścić wszystko z akwarium.

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: Akwarybka » 2015-10-28, 21:43

Nigdy nie słyszałam o takim problemie, ale też nigdy nie słyszałam o takim pomyśle jak Twój. Możesz troszkę dokładniej napisać co masz na myśli? Może jakiś szkic?

januwek
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2007-04-22, 23:03
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: JanówekTi

Re: długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: januwek » 2015-10-29, 13:40


Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: Akwarybka » 2015-10-29, 14:12

Rozumiem. Tylko dlaczego akurat przez dno? Niebezpieczeństwo zalania wydaje się niewarte krótszych węży.

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: kbtor » 2015-10-29, 14:20

januwek pisze:jak opowiedziałem o swoim pomyśle w jednym sklepie zoologicznym to gość mnie nastraszył że kubły MUSZĄ mieć rury nad lustro wody bo jest mniejsze ciśnienie a jak zrobie tak jak myśle otwory w dnie i odpływy i dopływy nie będą wystawać ponad lustro wody to że mi wywali wszczelki w filtrach lub puszczą łączenia rurek i zaleje mieszkanie
Obejrzałem tez schemat i Ja nie widzę problemu. Co ma spowodować nieszczelność lub wyrwanie zaworów? Mam filtry kubełkowe i wielokrotnie zakręcałem wypływ wody przy włączonym filtrze i nic mi nie ciekło. Żeby rozszczelnić filtr który jest dobrze wykonany i odpowiednio uszczelniony, musiało by zadziałać ogromne ciśnienie. A w filtrach raczej gigantycznego ciśnienia nie uzyskamy, nawet jak przypadkowo zatkamy wylot lub wlot.
Pozostaje kwestia przyłączy rur do zbiornika. Tu trzeba wszystko odpowiednio uszczelnić i używać dobrej jakości materiałów.
Osobiście uważam pomysł za ciekawy i chętnie bym zobaczył wykonanie takiego systemu filtracji.
Przy tej długości zbiornika dodałbym jeszcze gdzieś pompę żeby zwiększyć ruch wody. Same deszczownie mogą nie wystarczyć.
Obrazek

januwek
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2007-04-22, 23:03
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: JanówekTi

Re: długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: januwek » 2015-10-30, 11:20

dlatego chcę puścić przez dno żeby nic z za akwarium nie wychodziło. Więc chcę węże dać przez dno. Do tego chce użyć materiałów hydraulicznych np. http://www.aquario.pl/100-hydraulika-do ... -morskiego od nich. przelty przez szyby jak również rury itd. na jednym z filtrów dam grzałkę przepływową, a na drugim reaktor co2. W akwa na wloty i wyloty z filtrów założe plastigowe imitacje skał żeby zasłonić rury..:)

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: kbtor » 2015-10-30, 14:53

Jak będziesz robił otwory? Fabryczne wiercenie czy ktoś się podjął wykonania?

januwek pisze:W akwa na wloty i wyloty z filtrów założe plastigowe imitacje skał żeby zasłonić rury..:)

Pamiętaj o prefiltrach w tych imitacjach. No i musisz mieć jakieś sensowne dojście do tych końcówek, żeby w razie czego czyścić. W BW czyszczenie prefiltra to ciągła zabawa. Ja wszystko pięknie poustawiałem, pozasłaniałem a jak przyszło co do czego, to musiałem cały aranż przesuwać bo mi śmieci wlot zatkały a nie było dostępu do rury :mur:
Obrazek

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: Akwarybka » 2015-11-04, 01:12

Zupełnie przez przypadek znalazłam dzisiaj coś takiego: http://ukaps.org/forum/threads/first-ta ... ape.37246/

Czyli się da :)

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: długie akwa i pomyśł na filtr?

Post autor: kbtor » 2015-11-04, 17:54

Oczywiście że się da, myślę że przy dużych zbiornikach to dobre rozwiązanie.
Obrazek

ODPOWIEDZ