Mocny filtr

Sprzęt do akwarium słodkowodnego.

Moderator: ModTeam

Maciey
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2015-06-28, 21:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Maciej

Mocny filtr

Post autor: Maciey » 2015-06-28, 22:13

Witajcie,

od 10 minut jestem szczęśliwym posiadaczem (pod zabawie z myciem żwiru i roślinkami) niedużego 60l akwarium.

Jest to zestaw (szkło, pokrywa z lampą, grzałka, filtr etc). Tym samym filtr powinien być dostosowany do wielkości akwarium. Jednak bardzo mocno pracuje, rozumiem że jest nowy i "niezapchany" "glutem" ale wyrywa mi rośliny?

Ma opcje regulowania pracy, ustawiłem na minimum. Ma możliwość wyboru napowietrzacz/deszczownica - albo obe te opcje. Obecnie poskładałem na napowietrzacz. Fala dochodzi o drugiej ścianki, odbija się i wraca do filtra (widać po ruchu bąbelków). Roślinki nieukorzenione, dwie już poleciały (po części pewnie nieumiejętność zasadzenia).

W każdym razie mam wrażanie że rybki nie wytrzymają takiej karuzeli. Czy też przez tydzień filtr się zapcha i nie będzie tak mocno pracował? :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Mocny filtr

Post autor: maol » 2015-06-29, 08:27

Filtr jest za mocny. Użyj go z deszczownicą nad taflą wody lub wymień na mniejszy.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Maciey
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2015-06-28, 21:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Maciej

Re: Mocny filtr

Post autor: Maciey » 2015-06-29, 13:44

Co ciekawe jest to akwarium - zestaw. Filtr był w paczce razem ze szkłem, pokrywą, grzałką itd. Ja dokupowały tylko żwir, płyny, rośliny etc.

Tym samym filtr powinien być chyba dostosowany do objętości i kształtu akwarium... Pytanie czy będzie on pracował słabiej np. za tydzień (nie mam doświadczenia z filtrami wewnętrznymi, nie wiem co tam się "rozwinie" w środku i na ile spowolni obieg wody).

Jeżeli chodzi o samą deszczownicę to mam wrażenie że bije nawet mocniej... Przy ustawieniu napowietrzasz plus deszczownica występuje natomiast ruch wody rurką do góry (rurką od napowietrzacza, służącą do pobierania powietrza - zaznaczam z góry że znajduje się ona powyżej poziomu wody w większości i końcówka oczywiście) i napowietrzacz nie napowietrza..

Pytanie jaki mnie nurtuje to czy nie przesadzę z napowietrzaniem?

krasnal

Re: Mocny filtr

Post autor: krasnal » 2015-06-29, 19:41

Jeżeli filtr robi pralkę po max skręceniu
deszczownie skieruj na szybę ( jakby do tyłu)
rurę od powietrza usuń lub zanurz drugi koniec w wodzie
Samo falowanie powierzchni wystarczająco natleni wodę :wow:

Maciey
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2015-06-28, 21:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Maciej

Re: Mocny filtr

Post autor: Maciey » 2015-07-03, 12:00

Witam,

co oznacza samo falowanie powierzchni? Chodzi o ruch wody wywołany pracą filtra (kiedy zdejmę napowietrzacz i deszczownicę?).

Mam takie pytanie, czy filtr można umieścić na tylnej ścianie (tak by wyrzucał wodę na przednią ścianę)?

Poza tym pojawiło się pierwsze większe zwierze u mnie -ślimak :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Mocny filtr

Post autor: maol » 2015-07-03, 13:40

W procesie napowietrzania tzw. bąbelki grają znikoma rolę. Najważniejsze jest falowanie powierzchni - i jezeli po prostu skierujesz strumień tak, aby tafla wody była w ciągłym ruchu, nic więcej do prawidłowego natlenienie wody nie jest potrzebne. Wylot filtra może być skierowany w zasadzie w dowolna stronę, ale pamiętaj o takim jego umiejscowieniu, aby cała woda w zbiorniku była w delikatnym ruch (to raczej istotne w większych akwariach, w 60l woda zawsze jest w ruchu w całej objętości :) )

I jeszcze na temat ślimaka - jeżeli to niezamierzony gość, usuń natychmiast. Plaga zatoczków to... zgodnie z nazwą plaga.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

monikacicha90
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2015-10-14, 12:55
Imię: Monika

Re: Mocny filtr

Post autor: monikacicha90 » 2015-10-14, 13:14

I jak w końcu potoczyła się sprawa z tym filtrem? Ja też ostatnio miałam problem z moim 50L pojemnikiem i po czytaniu forów, rozmowie ze specjalistą w sklepie zoologicznym, zdecydowałam się na akcesoria do akwarium firmy ZOLUX. Wydaje mi się że i cena sensowna i marka sprawdzona. Dopiero tydzień chodzi, ale ładnie daje radę. Macie jakieś doswiadczenia?

ODPOWIEDZ