[96 litrów] Red Forest

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Vexatus
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 2016-01-31, 14:10
Imię: Patryk
Kontakt:

[96 litrów] Red Forest

Post autor: Vexatus » 2016-11-07, 11:18

Witam. Przedstawiam moje najnowsze akwarium o pojemności 96 litrów, które zostało przygotowane z myślą o wild betta. Jest to akwarium typu Black Water (a raczej jeszcze nie jest ale powoli do tego zmierza). Podłoże jest niejednorodne. Akwa ma spodnią szybę podzieloną na dwie części styropianową wklejką przez całą długość. W tylnej części na całej długości akwa znajduje się ziemia ogrodowa z torfem (4 litry), natomiast z przodu na całej długości mieszanina czarnego i białego grysu bazaltowego (4 litry). Na to położyłem jeszcze 50 liści dębu i przysypałem 12 litrami drobnego piasku.

Ze spraw technicznych: temperatura 25 stopni (docelowo 23 stopnie), filtr Aqua-Szut Turbo 550 N, grzałka Aqua-Szut HOT 2500 100W, świetlówka 18W 6500K od 18:00 do 00:00 + żarówka LED 5W (odpowiednik 25W) 2700K od 22:00 do 02:00. Podmiany to zaledwie 10 litrów wody w każda pierwszą i trzecią sobotę miesiąca, czyli co 2 lub 3 tygodnie.

Początkowo rosło tutaj kilka gatunków roślin, ale do chwili obecnej uchował się już niemal tylko nurzaniec. Resztki pozostałych gatunków zostaną niedługo usunięte.

Od samego początku baniak był planowany z myślą o Betta coccina i w przyszłym roku wraz z nastaniem cieplejszych dni postaram się zdobyć te ryby. Ewentualnie w grę wchodzą także Betta rubra. :) Jak łatwo zauważyć oba gatunki są czerwone i stąd nazwa baniaka. :) Tymczasem w akwa pływa sobie jeden zwykły kubeczkowy Betta splandens Veil Tail (hehe... również czerwony), który ma duże problemy z płetwami. Na filmikach i zdjęciach widać to doskonale - szczególnie płetwa ogonowa. Mieszkają tutaj także 3 sztuki Pangio oblonga (jeden mi padł z niewiadomych przyczyn jeszcze w akwa przejściowym), które stanowią część docelowej obsady i zostaną w tym akwa. Przeurocze ryby. :) Planuję dokupić jeszcze kilka sztuk. W akwa mieszkają jeszcze 4 młode zbrojniki, które za jakiś czas trafią do swojego docelowego akwarium.

Stan baniaczka na jesień 2016:

https://www.youtube.com/watch?v=XUIgqkFAAJk

Wszystkie komentarze i uwagi mile widziane. Pozdrawiam.
Moje baniaczki na forum: 96 litrów dla Pangio oblonga.
Mój skromny blog akwarystyczny i mój katalog stron - zapraszam!

ODPOWIEDZ