Zakładanie zbiornika 112

Moderator: ModTeam

Szpanerski
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2017-08-31, 07:08
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawel

Zakładanie zbiornika 112

Post autor: Szpanerski » 2017-08-31, 07:18

Pewnie wiele takich wątków powstało ale cenie sobie indywidualne podejście do każdego i mam do was parę pytań.

1. Będę zakładał na dniach akwarium 112l. Jaki filtr najbardziej polecacie - konkretne modele - tak żeby utrzymać krystalicznie czysta wodę ale też nie robić silnego prądu w akwarium. Dobrze żeby bym bardzo cichy.

2. Jak dobrze przygotować wodę do wypuszczenia ryb? Wiem że akwarium powinno odostać itd. Czy poza tym coś jest niezbędnego jakąś substancja/zabieg aby woda była zostaną do zycia? Czym ja sprawdzić czy już dojrzala?

3. Mam też pytanie bardziej obsadowe: rybki które NAPEWNO planuje trzymać to parka Ramirez, kilka kiryskow i stadko neonow (ok. 10szt). Myślałem żeby dokupić ewentualnie drugą małą lawice np. Razbory albo Rodostomusy? Jednak dużo osób uważa że lepiej nie i wybrać jedną większą lawiczke np. 20 neonow i nic wiecej?

Jakie jest wasze zdanie? Chciałbym jakoś ożywić tą obsadę czymś jeszcze w innych barawach? Co proponujecie? Kilka bystrzykow się nada? Czy lepiej mniej większych rybek jak jakieś teczanki albo mieczyki/gupiki?

Czekam na odpowiedzi i propozycję. Z góry dziękuję za pomoc!

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Zakładanie zbiornika 112

Post autor: Akwarybka » 2017-08-31, 08:48

Witaj :)

Na początek proponuję przeczytać ten artykuł: http://www.e-akwarystyka.pl/topic4037.html

Wyjaśni bardzo dużo rzeczy na te pytania, które zadałeś i te, które jeszcze zadasz :)

Co do reszty:

1. To naprawdę zależy od wielu rzeczy. Głównie budżetu ;) Oraz tego, czy będziesz miał nad akwarium pokrywę. Jeżeli pokrywa będzie (polecam jeżeli jest to Twoje pierwsze akwarium) to masz wybór pomiędzy filtrem wewnętrznym, który będzie możliwie cichszy i o wiele tańszy, ale za to zabiera miejsce w akwarium i wygląda nie estetycznie. Kolejną wadą jest BARDZO ograniczone miejsce na wkłady filtracyjne (choć jeżeli dopiero zaczynasz to nie jest to tak wielki problem). Osobiście polecam AquaSzut Turbo. Miałam i sprawował się bardzo dobrze :)
Druga opcja to filtr zewnętrzny. Ten jest dużo droższy ale za to nie zajmuje miejsca w akwarium i ma się o wiele więcej miejsca na wkłady. Te są zwykle głośniejsze (bo muszą mieć potężniejszą pompę). Można wybierać między nieskomplikowanymi modelami, a prawdziwymi stacjami kosmicznymi jeżeli chodzi o zaawansowanie techniczne :D. Ja mam Eheim Ecco 200 w moich 63 litrach i sprawuje się doskonale.

Jeżeli pokrywy nie będzie to dodatkowym wyborem będzie filtr kaskadowy. To coś pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym, dobrze sprawuje się w akwariach do około 100l. Nie zajmuje miejsca w akwarium a cena nie powala. Ma też więcej miejsca na wkłady niż filtr wewnętrzny. Miałam Aqua Clear 100 i polecam, choć na Twój zbiornik wybrałabym większy model. Jakikolwiek rodzaj filtra wybierzesz, zawsze staraj się wybierać model większy niż poleca producent. Przepływ zawsze można zmniejszyć, ale powiększyć się go nie da ;)

2. To przeczytasz w artykule ;) Jeżeli coś nadal będzie nie jasne to daj znać.

3. To już zależy od uznania. Ja jestem zwolenniczką jednej dużej grupy niż dwóch mniejszych. Tworzy to o wiele mniej chaosu, a widok jednej dużej ławicy zawsze wygląda niesamowicie ;) osobiście nie polecam Rhodostomusów do 100l. Moim zdaniem będzie dla nich trochu małe. To dość spore ryby i bardzo aktywne. Co do obsady którą podałeś możnaby dołożyć grupkę innej małej ryby (bystrzyki czerwone, czarne lub inne nie przekraczające 4cm długości) tak do 10 sztuk będzie git.

Pozdrawiam.
Basia

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Szpanerski
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2017-08-31, 07:08
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawel

Re: Zakładanie zbiornika 112

Post autor: Szpanerski » 2017-08-31, 10:44

Poczytam i w razie czego będę dalej pytał! Dzięki!

Szpanerski
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2017-08-31, 07:08
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawel

Re: Zakładanie zbiornika 112

Post autor: Szpanerski » 2017-08-31, 15:55

Przeczytałem. Świetny artykuł ;)

Zostają pytania dotyczące rybek (obsady) Ale to zapytam w odpowiednim dziale.

Jeszcze jedno w sumie: ktoś poleci konkretny model filtra jaki powinienem kupić żeby być zadowolonym? Nie chce wydać majątku ale żeby był dobry za rozsądną cenę. Cichy a woda krystaliczna.

Ktoś coś poda co na pewno się sprawdzi?

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Zakładanie zbiornika 112

Post autor: Akwarybka » 2017-08-31, 18:36

Ja mam Eheim 2034 i polecam :) Kosztuje troszkę więcej pieniędzy, ale nie prędko będziesz się martwił, że chcesz inny :)

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

ODPOWIEDZ