[30] krewetkarium - powrót do korzeni

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

kriks
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-10, 12:29
Imię: Bartek

[30] krewetkarium - powrót do korzeni

Post autor: kriks » 2017-09-10, 13:31

Cześć wszystkim. Miło mi po 6 latach ponownie zagościć na tym forum, może ktoś mnie skojarzy - kiedyś widniałem tutaj pod nickiem Bartekskk5, niestety nie mogłem odzyskać dostępu do konta. W 2010 roku jako 11 latek stawiałem pierwsze i zarazem trudne kroki w akwarystyce na zbiorniku 25l, początkowo z rybami, a następnie zakochałem się w krewetkach, i tak już zostało. Niestety po jakimś czasie zniknąłem z forum, a nieco później zlikwidowałem zbiornik, gdyż - do tej pory nie wiem z jakiej przyczyny - zniknęła mi cała obsada z krewetkarium, w dodatku bez śladu, a jako dzieciak nie miałem pieniędzy i chęci do robienia wszystkiego na nowo.

Dziś jako już pełnoletni obywatel wracam do gry, natchnęła mnie wizyta w Gdyńskim akwarium podczas jednej z wakacyjnych wyjazdów z dziewczyną. Piękne zbiorniki oraz klimat jaki mnie zaskoczył podczas pieszych wycieczek wybrzeżem Bałtyku spowodowały, że zakochałem się na nowo w akwarystyce.

Nadal jednak jestem minimalistą, stąd też wybór padł na Shrimp Set 30l, popularny ostatnio zbiornik Aquaela. W akwarium chciałbym zawrzeć jak najwięcej zieleni, w szczególności rozległych mszaków ale nie tylko. Oprócz tego masa korzeni, aktualnie tylko jeden, reszta w przygotowaniu. Jeśli chodzi o mieszkańców to tym razem postawiłbym na żółte ubarwienie, stąd też na razie wybór padł na yellow neocardina, yellow king kong wybiłem sobie z głowy z uwagi na ich wrażliwość i wymagania.

Prośba do was - z pamięci wyleciały mi wszystkie rośliny akwariowe, pomału przypominam sobie nazwy mchów, ale nie jestem w stanie racjonalnie dobrać innych roślin. Moglibyście wskazać jakieś łatwo dostępne, łatwe w uprawie i przyjazne dla krewetek rośliny, które widzielibyście w tym zbiorniku?

Aktualnie posiadam:
mini pelie na korzeniu
phoenix moss po lewej
fissidens vietnam na skałkach
21618299_1437431316325339_109948236_o.jpg
Chętnie przyjmę też wskazówki dotyczące uprawy fissidensa :) Wszelkie uwagi oraz krytyka mile widziane :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
DanielQuattro
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2017-08-26, 18:03
Pojemność akwarium: 110
Imię: Daniel
Nazwisko: K...
Lokalizacja: Wiedeń (Austria)
Kontakt:

Re: [30] krewetkarium - powrót do korzeni

Post autor: DanielQuattro » 2017-09-12, 05:58

Fajny Baniaczek ;)


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: [30] krewetkarium - powrót do korzeni

Post autor: Akwarybka » 2017-09-16, 00:26

Witaj! Super widzieć, gdy ludzie powracają do starych pasji! :) Tu jest link do roślin mało wymagających: http://www.e-akwarystyka.pl/viewtopic.php?t=12665 Lista nieco stara, na rynku jest sporo nowych gatunków np. Micranthemum Monte Carlo (taki mniej wymagający Mały Heniek ;) ) fajnie by tu wyglądało. Zbiornik się ładnie zapowiada!

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

kriks
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-10, 12:29
Imię: Bartek

Re: [30] krewetkarium - powrót do korzeni

Post autor: kriks » 2017-09-25, 07:57

Czas na aktualizacje ;) Zmiany są dość... konkretne
Poszperałem trochę w sieci i dotarłem do akwarysty, który zaproponował mi całkiem ciekawy zestaw roślinek z przycinki. Oczywiście stawiałem na rośliny raczej mało wymagające, stąd też zagościł u mnie najas, limnophila, dwie kępki dużego heńka po prawej (coś powolnie rośnie, ale może po prostu jestem niecierpliwy :P ), i to liściaste przed filtrem (za miesiąc/dwa powinno w zupełności zakryć filtr). Dodatkowo pod filtrem kokos.

Wczoraj wparowała ekipa ozdobno-sprzątająca - ok. 25szt. neocardiny yellow :) A dzisiaj, czyli po niespełna 18 godzinach zaobserwowałem pierwszą wylinkę, więc podejrzewam, że krewecie mają się dobrze. Niestety przesyłka z testami wody jeszcze nie dotarła :(

P.S. mam delikatny problem z glonami tu i ówdzie, z początku zaatakowały skałki wulkaniczne i oczywiście mój najdroższy mech - fissidens vietnam. Wszystko to już wyleciało ze zbiornika, ale coś teraz się tworzy na korzeniu. Ponoć glon przyjaciel każdego akwarysty, ale do jakiego stopnia?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
DanielQuattro
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2017-08-26, 18:03
Pojemność akwarium: 110
Imię: Daniel
Nazwisko: K...
Lokalizacja: Wiedeń (Austria)
Kontakt:

Re: [30] krewetkarium - powrót do korzeni

Post autor: DanielQuattro » 2017-09-25, 09:13

Coraz ładniej tutaj ;) tylko tak dalej ;)


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

kriks
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-10, 12:29
Imię: Bartek

Re: [30] krewetkarium - powrót do korzeni

Post autor: kriks » 2017-11-21, 09:04

Zbiorniczek już tak się rozrósł, że pora na aktualizacje :)
Na pierwszym zdjęciu czasy świetności akwarium, niestety najas (ten po lewej) stracił wszystkie liście, prawdopodobnie przez ślimaka, raczej nie przez krewetki. W chwili furii wyrzuciłem go, i wsadziłem troche dużego henia z przycinki, a za nim resztki moczarki, która od początku swojego pobytu w tym akwarium coraz bardziej marnieje.. Więc przy następnych porządkach też wyleci. Poszukuje jakiejś roślinki na lewą stronę, żadnej drobnolistnej, bo nie przetrwa.. Albo wciąż moge systematycznie rozsadzać tam dużego henia z przycinki, co myślicie? Jak dla mnie symetria w akwariach nie jest ciekawa :/ Licze na wasze propozycje ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ