Dojrzewanie akwarium - czy to już?

Moderator: ModTeam

Muchol
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-08, 02:37
Pojemność akwarium: 240
Imię: Rafał

Dojrzewanie akwarium - czy to już?

Post autor: Muchol » 2018-08-08, 02:40

Akwarium zalałem już w marcu (tutaj nadmienię że nie dodawałem żadnych bakterii ani nic). Świeciłem wtedy 4h świetlówką Juwel HiLite Colour T5 45W. Filtr działał wtedy tylko w dzień z racji na swój hałas. Na początku na tafli wody pojawiła się tak jakby biała skorupka, która po pewnym czasie jak pochodził trochę filtr opadła i została przez niego wciągnięta.

2 miesiące później podmieniona została woda w ilości 70%, do filtra zostały dodane wkłady (kermazyt+lawa+ceramika), a czas świecenia został wydłużony do 5 godzin.

Kolejne 2 miesiące później zwiększyłem czas świecenia do godzin 6.

Od początku tego miesiąca filtr chodzi non stop, a świetlówka 8h dziennie. Wykonałem wczoraj testy (kropelkowe od JBL) wody i wyglądają one:

pH 8,2 ale tutaj mam pewne wątpliwości, bo kolor w mojej próbówce był mocno czerwony, a kolejny kolorek w tej "farbkarte" od JBLa to już fioletowy, więc najbardziej zbliżony kolorem był ten na poziomie 8,2 ale mimo to nie jestem pewien czy dobrze odczytałem pomiar?

NO3 - 5

NO2 - 0,05

NH4 - <0,05

Jeśli chodzi o badania wody w moim mieście to na dzień 23 marca tego roku to jej pH wynosiło 7,6 twardość 283 jon amonu <0,06 ogolna liczba mikroorganizmów w 1ml w temp 22* wynosiła 21[14-32] przewodność elektryczna 569. Reszta wynosiła 0 lub była na poziomie "akceptowalnym".

Wszystko się tak przeciągało z racji na to że filtr nie działał tak jak sobie o tym marzyłem, trzeba było go wysyłać na gwarancję kombinować z nim żeby go wyciszyć i ogolnie zdemotywowało mnie to trochę:P

Teraz chcę robić podmiankę wody pytanie w jakiej ilości jeśli jej parametry po tak długim okresie nie podmieniania jej są ok. Kolejnym krokiem było by wprowadzanie rybek, ale czy akwarium mimo tak długiego funkcjonowania dojrzało? Wszystko co działo się z akwarium opisałem powyżej.

EDIT 10.08.2018:
Zrobiłem podmianę 30-40% i do akwarium włożyłem 3 malutkie anubiasy petite i 1 nana, do tego jakieś pistie w bardzo małej ilości.
Zrobiłem tez testy przed podmianą i kilka godzin po niej.
PH - 8,2 NH4 - <0,05 NO2 - 0.05 NO3 - 1
kilka godzin po podmiance wyniki wyglądały tak samo.
EDIT2: 13.08.2018 zrobiłem testy i wyglądają identycznie.

Co jaki czas mam robić podmiankę wody i w jakich ilościach? Na 1 stronie piszą że co tydzien/dwa tygodnie na kolejnej ze co miesiąc.

netpixpl
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-16, 14:06
Imię: zespół
Nazwisko: netpix
Kontakt:

Re: Dojrzewanie akwarium - czy to już?

Post autor: netpixpl » 2018-08-29, 13:48

Witam,
zamówiłem akwarium 140l i chciałbym zapytać, ile trwać będzie dojrzewanie wody w tym akwarium, aby mógł wpuścić rybki. W akwarium będą żywe roślinki, jeszcze nie wiem jakie, a rybki głównie neony i skalary. W tym temacie jestem zupełnym laikiem wiec proszę o dokładne instrukcje.

Pozdrawiam.

Tomek1981
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2023-01-07, 13:44
Pojemność akwarium: 250
Imię: Tomek

Re: Dojrzewanie akwarium - czy to już?

Post autor: Tomek1981 » 2023-01-07, 14:00

Ja podmieniam 20% wody raz na miesiąc. Woda z filtra RO. Nie mam dzięki temu problemów z wodą w akwarium i mogę nawet trzymać paletki. Jeśli chodzi o rośliny, to ostatnio kupiłem bardzo ładne pistie z tej aukcji:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/rosli ... okazja-kr2

Żeby akwarium szybko dojrzało, dobrze pożyczyć od kogoś filtr np. gąbkę z akwarium już dojrzałego, kilkuletniego, wtedy nasze akwarium dostanie na początek solidną dawkę bakterii i przyspieszymy ten proces.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ