Biotop : Strumień górski w Chinach

Moderator: ModTeam

Powinnam opisać więcej takich biotopów ???

Tak.
28
85%
Nie.
1
3%
To bez różnicy, i tak tego nie czytam.
4
12%
 
Liczba głosów: 33

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Biotop : Strumień górski w Chinach

Post autor: Doma » 2007-08-12, 14:22

Warunki wody :

Woda płynąca w górach rzadko jest kwaśna, albo bogata w składniki pokarmowe, ponieważ miała mało czasu aby rozpuścić substancje organiczne które zmiękczył by ją. Prawie zawsze odczyn waha sie od neutralnego do nieznacznie zasadowego; często jest ona średnio twarda i bogata w minerały wypłukane ze skał otaczających strumień. Woda w górskich strumieniach, nawet w tych tropikalnych jest znacząco niższa od tej w dolnym biegu rzeki i przy ujściu, jej szybkość też jest zupełnie inna niż u końca rzeki. Ryby które żyja w tych strumieniach nie lubia wysokich temperatur powinny mieć wodę chłodną ok. 20 - 22*C a już napewno nie wyższą niż 24*C. Jedynym wyjątkiem jest Danio pręgowany któremu nie przeszkadza temperatura niska ( 21*C ) jak i wysoka ( 28*C ).


Akwarium typu potoku :

aby zrobić wrażenie wartkiego potoku należy poprostu zawalić akwarium skałami, np : tył, i lewą ściankę przykryć dużymi łubkmi i kanciastymi skałami, oraz półkami skalnymi na których będzie można posadzić rośliny, półki powinny byc nad jak i pod lustrem wody, na tych nad posadzimy rośliny typu : rozchodnik ościasty ( Sedum rupestre ) i Arenaria caespitosa - "Aurea" oraz inne alpejskie rośliny lubiące wilgoć i rosnące w szczelinach skalnych. Dobrymi roślinami są też zwykłe rośliny doniczkowe posadzone poza akwarium, w doniczce, których liście zwieszałyby się do środka zbiornika. Na skałach można również posadzić niektóre gatunki mchów, a pod powierzchnią wody rośliny z rodzajów : Anubias i bolbitis, również dobrze sobie będzie radzić mikrozium uskrzydlone. Jako podłoże należy użyć drobnego zółtego piasku, podobnego kolorem do przyprawy carry.


Budowa "wodospadu" :



W tej aranżacji najlepiej użyć do budowy wodospadu łubków, trzeba to robić ostrożnie i wszystko posklejać dokładnie silikonem akwarystycznym. Najlepiej pompę umieścić poza akwarium, lub jesli nie ma takiej możliwości, bardzo dokładnie zabudować ją skałami. Przydatna może się okazać mała pompa do stawu. Najefektowniej będzie to wyglądac jeśli ułożymy 2 pionowe sciany - 1 przy tylniej ścianie akwarium a 2 przy przedniej i pomiędzy nie damy pochylonego łubka, tak żeby po nim spływała woda, ale żeby nie widać było jego początku. Chodzi o to że akwarium musi być napełnione w mniej więcej 3/4 albo 2/3 i żeby woda "z hukiem" wpadała na tafle wody. ( http://tbn0.google.com/images?q=tbn:4FD ... e/0297.jpg - zdjęcie prawdziwego gorskiego wodospadu może wtedy skapujecie jakie to środowisko, NIE chodzi o taki wodospad )


Odpowiednie ryby :

Jest wiele ryb które nadają sie do tej aranżacji, ale niewiele naprawdę pochodzi z Chin. Do takich gaunków należą : Kardynałek chiński, glonojad syjamski i chińska przylga ( świetny artykół jest niej w sierpniowym numerze Magazynu Akwarium ) z gatunku Pseudogastromyzon cheni . małe zbrojniki z Ameryki Łacińskiej sa doskonale przystosowane do tego środowiska, (większe ich gatunki takie jak Liposarcus spp. mogą być zdolne przewracać kamienie ). Dla obszaru środka akwarium wiele małych i średnich brzanek i Danio to dobry wybór - ożywią wystrój. Grupa Danio pręgowanych w toważystwie kilku Danio Malbarskich może stwożyć interesujący widok. Małe brzanki takie jab brzanja brokatowa lub brzanka odeska ( Puntius ticto ) też są odpowiednie, choć jakiś większy gatunek ( powyżej 10cm długości ) taki jak brzanka pasiasta ( Puntius Eugrammus ), brzanka piuropuszowa ( Puntius conchonius ) i brzanka różowa może wyglądać bardzo ciekawie.

Niektóre części z książki pt. "Akwarium Inspirowane Natrą" Petera Hiscock'a, inne części z moich przemyśleń nad tym tekstem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Biotop : Strumień górski w Chinach

Post autor: Morter » 2007-08-13, 00:46

artykuł ciekawy :)

myślę, ze jako filtr do akwarium takiego biotopu najlepsza byłaby kaskada... Ustawiona na maksa również robiłaby za wodospad i mogła by poprawiać krążenie wody, pamiętajmy, że w takim biotopie nurt musi być wartki...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

ODPOWIEDZ