45l czy da sie utrzymać??

Sprzęt do akwarium morskiego.

Moderator: ModTeam

matali1
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-08-21, 17:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: MMz

45l czy da sie utrzymać??

Post autor: matali1 » 2007-08-21, 18:05

no wiec miałem akwa z muszlowcami wielopregimi z tanganiki lecz całe akwa ugotowało sie podczas awari grzałki. czy mógłbym je przekształcic na morskie?? teraz mam akwarium 50x30x30 wraz z pokrywa i oswietleniem. filtr kaskadowy 350l/h i pompke cyrkulacyjna 650l/h i oczywiscie nowa grzalke 50w. i jeszcze moje pytania:
1. Co jeszcze musiałbym dokupic?? (chodzi mi o sprzet i jego cene)
2. Ile kosztuje utrzymanie takiego akwa?? (karma dla koralowców skorupiaków itp)
3. Czy odpieniacz jest niezbedny?? jesli tak to jaki polecacie do tak małego akwarium??
4. No i jeszcze sklep w warszawie gdzie można kupić tanio zywa skałe i reszte obsady akwarium. jakos odpycha mnie myśl o wysyłce przy kupnie np na allegro;)
Pozdrawiam Matali1

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 45l czy da sie utrzymać??

Post autor: maol » 2007-08-21, 18:18

Da się założyć i utrzymać akwarium morskie o pojemności ok. 50l - tak zwane nano reef. Ale to już naprawdę wyższa szkoła jazdy - nie polecam dla początkujących w morszczyźnie. Koszt takiego akwarium to jakieś kilkanaście tysiecy złotych - musiałbyś posiadać naprawdę dobry filtr zewnętrzny ( a jeszcze lepiej pobawić się w sump), odpowiednie pompy i falowniki, odpieniacz również jest konieczny. Konieczna jest również osmoza (RO), jak i specjalistyczne oświetlenie - tu już zwykła pokrywa ze świetlówkami nie wchodzi w grę. Warto miec również duże doświadzenie w utrzymaniu parametrów wody - pamiętaj, że musiałbyś sztucznie produkować wodę morską... Dlatego deż akwaria morskie są raczej duże - kilkaset litrów, choć znam kilka 120 litrowych, ale u naprawdę mocnych w te klocki :-)

I jeszcze jedna uwaga - nie ma co liczyć w wypadku morskiego akwarium na duży wydatek i tanie akwarium później. Tu nie rozmawia się o hodowli, tu sie mówi o przetrwaniu. Oznacza to, że praktycznie nie ma szans na rozmnożenie ryb (bo po prostu nie wiadomo jak się rozmnażają, a jak nawet wiadomo to stworzenie im takich warunków jest praktycznie niemożliwe), a można tylko mówic o utrzymaniu przy życiu - i nikt nie da gwarancji jak długo - czasem tydzień, czasem rok. Gwarancji żadnej nie ma.

Taniej żywej skały i morskich ryb praktycznie nie ma na rynku, to jest towar sprowadzany wręcz pod zamówienie klienta.

Nie chcę Cię zniechęcać, każdy może próbować, ale łatwe i tanie to naprawdę nie jest. Ja się do morszczyzny szykuję już 3 lata i ciągle odwlekam termin startu...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: 45l czy da sie utrzymać??

Post autor: Morter » 2007-08-21, 18:20

moim zdaniem nie ma sensu robić w tak małym akwarium morskiego... Całość kosztowała by i tak bardzo dużo, a w tak małym akwa, ani nic specjalnie nie potrzymasz, ani nie będziesz mógł utrzymać dobrze parametrów... Lepiej odpuść morskie, takie moje zdanie...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

matali1
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-08-21, 17:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: MMz

Re: 45l czy da sie utrzymać??

Post autor: matali1 » 2007-08-21, 18:35

no wiedziałem ze takbedzie lecz jakos jest to mozliwe nawet w 20l. http://www.nano-reef.pl

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 45l czy da sie utrzymać??

Post autor: maol » 2007-08-21, 18:41

Możliwe jest. Dla kogoś bardzo doświadczonego. No i zwykle ze 3 razy tyle wody znajduje sie wtedy w obiegu filtracyjnym. Poza tym, 20l, to tylko kawałek skały i bezkręgowiec, penie nie więcej niż jeden. Ryby tam juz nie utrzymasz - choć zaletą tak małego akwarium moźe być niepotrzebny odpieniacz (przy tak małej ilości wody i braku ryb żywa skała spełni jego rolę) :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

matali1
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-08-21, 17:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: MMz

Re: 45l czy da sie utrzymać??

Post autor: matali1 » 2007-08-21, 19:34

no chyba jednak nie warto. moze kiedys w wiekszym akwa. wiem ze to nie ten dział ale juz nie bede zakładał nowego tematu czy 45l wystarczy dla ksiezniczki z burundi tzn dla parki 1+1 lub 1+2??

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 45l czy da sie utrzymać??

Post autor: maol » 2007-08-21, 19:36

Nie nadaje się - 75 litrów to rozsądne minimum. Zamykam temat.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Zablokowany