Wkłady do filtrów

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Ucek
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 2006-10-20, 21:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Wkłady do filtrów

Post autor: Ucek » 2007-01-05, 20:30

Opisze tutaj z grubsza różne wkłady filtracyjne do filtrów. Mam nadzieje, że komu się przydadzą takie informacje i dobrze dobierze sobie wkłady do własnego filtra ;-) Informację zaczerpnięte są z różnych źródeł oraz własnego doświadczenia.

Biokulki (Bioballe): Na powierzchni tego wkładu rozwijają się pożyteczne bakterie. Dzięki nim nieczystości ulegają rozpadowi i neutralizacji na drodze biologicznej. Można je stosować tak długo, dopóki można usuwać brud z ich powierzchni przez zwykłe przemywanie.

Węgiel aktywny: usuwa z wody zanieczystości organiczne, chemiczne detergenty, fenole, pestycydy, pozostałości związków leczniczych po zakończonych kuracjach. Zaleca się używanie tego wkładu, aby usunąć pozostałości związków leczniczych po zakończonych kuracjach albo, gdy akwarium jest w trakcie dojrzewania.

Pianka bioaktywna: umożliwia rozwój pożytecznych bakterii, które rozkładają cząstki zabrudzenia i biologicznie je odfiltrowywują. Zaleca się wymiane gąbki co ok. pół roku.

Ceramika: przeznaczony do wstępnej filtracji z grubszych zanieczyszczeń stałych. Zapewnia dłuższą i skuteczniejszą pracę pozostałych wkładów, a co za tym idzie całego filtra. Jest takze doskonałym podłożem dla bakterii nitryfikacyjnych, oczyszczających wode ze związków azotowych. Kształt i wielkości granulek zwieksza długość drogi przepływu wody nie zwiększając znacząco oporów. Woda przepływając przez filtr wielokrotnie zmienia swój kierunek, dzieki czemu zostaje wytrącona wiekszość zanieczyszczeń stałych. W razie potrzeby wkład można wyczyścić przez płukanie w bieżącej wodzie. W żadnym wypadku nie może to być gorąca ani chlorowana woda, poniewaz zarówno wysoka temperatura jak i chlor niszczą florę bakteryjną. Do tego celu najlepsza będzie niewielka ilość wody odlanej bezpośrednio z akwarium.

Zeolit: produkowany jest z minerału pochodzenia wulkanicznego. Doskonale sprawdza się jako wkład do filtrów akwarystycznych, lub rzadziej bezpośrednio na podłoże w zbiorniku. Pochłania amoniak, jony amonowe (w ilości 8% swojej masy). Przez to korzystnie wpływa na równowagę biologiczną zbiornika, stabilizuje pH i utrzymuja na niskim poziomie zawartość zanieczyszczeń organicznych. Znacznie ogranicza rozrost glonów, a tam gdzie jeszcze nie wystąpiły zapobiega ich powstawaniu. Doskonale klaruje wodę i sprawia, że woda jest krystalicznie czysta. Wiąże fenole i metale ciężkie. Standardowe dawkowanie wynosi 500ml zeolitu na 100l wody.
Czas aktywności do 5-ciu miesięcy. W zbiornikach przerybionych lub przy większej koncentracji zanieczyszczeń należy zwiększyć dawkę lub częstotliwość wymiany, aby utrzymać skuteczność na wymaganym poziomie.

Nitras (wypalana glinka): Mikroporowata struktura stwarza doskonale warunki do osiedlenia i rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, które znacząco odpowiadają za jakość wody w naszym zbiorniku. Dzięki temu znacznie wspomaga rozkład azotynów i azotanów. Wchłania fosforany, które są głównym czynnikiem powodującym niekontrolowany wzrost glonów. W filtrze powinien być umieszczany w końcowej fazie filtracji tak, aby przepływająca przez niego woda była już wstępnie oczyszczona mechanicznie. Zapobiegnie to zapychaniu się mikro-porow, a tym samym zmniejszaniu powierzchni aktywnej. Dodatkowo można go chronić (np. warstwa waty perlonowej). Jest to ważne, ponieważ zamulony wkład nie będzie spełniał wyznaczonego zadania. Przed użyciem dokładnie wypłukać. Po umieszczeniu w filtrze dobrze jest dodać preparat wspomagający rozwój bakterii (tzw., Bio-starter), aby skrócić okres uaktywniania biologicznego.

Czas działania do 3 miesięcy, w zależności od warunków pracy wkładu.
Standardowe dawkowanie wynosi 0.5l/120l wody.
Można ja zmieniać w zależności od potrzeb danego zbiornika.

Torf (granulowany): Granulat w sposób naturalny I wysoce efektywny pozwala zmiękczyć wodę oraz uzyskać pH odpowiednie dla większości ryb tropikalnych. Granulki zawierają sole mineralne, hormony, kwasy humusowe, składniki garbnikujące oraz inne cenne składniki niezbędne do procesów życiowych. Granulat torfowy może być również stosowany jako nawóz dla roślin. Wkład ten jest bardziej skoncentrowany niż włókna, działa również o wiele szybciej.

Wata perlonowa: chroni wkłady biologiczne przed zamuleniem, zatrzymuje nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Torf włóknisty (naturalny): Wkład torfowy zmiękcza i zakwasza wodę w akwarium.
Wywołuje także efekt „ czarnej wody”.
Stosowanie tego wkładu zalecane jest w akwariach z rybami preferującymi wodę – kwaśną i miękką. Ułatwia on symulację warunków naturalnych panujących w Amazonce.
Należy go stosować w akwariach słodkowodnych. Zalecany jest do akwariów z twardością węglową (KH) powyżej 3,5.
Włókna torfowe mogą być również stosowane jako nawóz do roślin.

Nie należy umieszczać wkładu w komorze górnej – włókna mogą wkręcić się w wirnik i go uszkodzić. Wkład należy wymieniać regularnie, co miesiąc lub częściej.

Żwir amonowy: usuwa związki azotowe z wody, zanim te zdążą zaszkodzić rybom. Wkład pomaga usunąć nadmiar tych związków, powstałych na skutek uwolnienia przez chloraminę wolnych cząsteczek amoniaku. Żwirek amonowy należy stosować wyłącznie w akwariach słodkowodnych, gdyż żwirek traci swoją zdolność do wiązania amoniaku pod wpływem słonej wody. Utrata właściwości absorpcyjnych nie wiąże się ze zmianą wyglądu żwirku – niemniej jednak jego aktywność systematycznie maleje, dlatego wkład nie powinien być stosowany dłużej niż jeden miesiąc.

Coralit (grys koralowy): Nadaje się znakomicie jako wkład do filtrów przy biotopach wielkich jezior afrykańskich - Malawi, Tanganika, Wiktoria. Dzięki swoim właściwością buforującym, znakomicie utrzymuje i stablizuję na odpowiednim poziomie odczyn wody (pH).
Ostatnio zmieniony 2007-08-18, 23:02 przez Ucek, łącznie zmieniany 6 razy.

Marian
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 2006-11-27, 19:31
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bialystok

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: Marian » 2007-01-05, 21:17

Napewno się przyda, dzięki wielkie ;-)
Obrazek

Cosmo
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2007-01-02, 15:52
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: Cosmo » 2007-01-07, 13:09

A ja mam pytanie. Czy taka ucięta gąbka do mycia (tzn. nowa) może być wkładem filtracyjnym czy musze kupić odpowiedni wkład w sklepie zoologicznym?

Awatar użytkownika
Ucek
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 2006-10-20, 21:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: Ucek » 2007-01-07, 13:56

Hmm, nawet nie wiem :-D Lecz te wkłady nie są drogimi rzeczami. Ja bym nie ryzykował i wolał kupić na Twoim miejscu dany wkład.

[ Dodano: 2007-01-13, 23:12 ]
Założyłem Zeolit do swojej 700-ki i jestem zadowolony. Woda kryształ w nowozałożonym akwarium już po 3 godzinach :shock:

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: Piwosz » 2007-02-01, 11:55

A co ile trzeba wymieniać wkłady w filtrach zewnętrznych??

Jakie są najlepsze wkłady do filtrów?? Czy dobre jest zastosowanie coralitu??

Awatar użytkownika
marcin88
Akwarysta
Posty: 450
Rejestracja: 2008-06-25, 22:11
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Ostrów wlkp
Kontakt:

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: marcin88 » 2008-11-03, 15:54

zamierzałem też taki zrobić teraz ale już jest mam pytanko co to znaczy że zeolit stabilizuje ph?? i przecież ceramika też stabilizuje ph :)
"Attero Dominatus Denique Interimo"

Awatar użytkownika
ascenpl
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 2010-06-17, 23:07
Pojemność akwarium: 96
Imię: Rafa³
Lokalizacja: stargard

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: ascenpl » 2010-08-04, 14:46

A czy zamiast wegla drzewnego aktywnego można użuc takiego zwykłego do grila?

Awatar użytkownika
Mikos
Akwarysta
Posty: 429
Rejestracja: 2009-09-29, 14:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mokrzyska
Kontakt:

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: Mikos » 2010-08-04, 15:03

Niestety ten do grila czy to zwykły czy też brykiet nie nadje sie do akwarystyki.
Mój baniaczek:) Aktualizacja oraz Fotorolecja z restartu zbiornika strona 5 serdecznie zapraszam do komętowania :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/12848,45.htm

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: maol » 2010-08-04, 15:41

...bo to zupełnie inna postać węgla. Ten sam pierwiastek, jednak struktura (i domieszki) zupełnie inne.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

siara82
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 2010-09-06, 10:03
Pojemność akwarium: 200
Imię: £UKASZ
Lokalizacja: GIZYCKO
Kontakt:

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: siara82 » 2010-09-06, 14:57

mam od tygodnia nowy filtr jbl e900 ze standardowymi mediami(gabki,ceramika).co mozecie zaproponowac do optymalnego filtrowania i wydajnosci aby było filtrowanie mechaniczne i biologiczne.moje akwarium to 112 litrow.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: maol » 2010-09-06, 15:50

Standardowe media - gąbkę i ceramikę. To w 99% przypadków wystarczy.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Aravia
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2011-02-24, 14:45
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marta
Lokalizacja: z mrowiska

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: Aravia » 2011-02-26, 15:43

Będę wymieniać filtr i chę kupić wewnętrzny z kubełkami do samodzielnego załadunku wkładów.
I mam kilka pytań.
W miarę możliwości i wiedzy poproszę o pomoc.

Czy istnieją "idealne połaczenia" wkładów, przy których filtr jest bardzej wydajny?
O ile węgiel aktywny służy głównie do oczyszczania wody po leczeniu to czy łącząc pewne składy mogę uzyskać jakiś inny efekt (?) np pomagający zwalczać glony lub (i tu proszę się nie śmiać ;) ) do utrzymania odpowiedniego biotopu? :zawstydzony: Bo może przy niektórych obsadach jedne wkłady są lepsze?
Czy to w ogóle nie ma z tym nic wspólnego?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: maol » 2011-02-26, 18:42

A jakiego biotopu? Bo rzeczywiście - trochę inaczej wypełnia sie filtr do Malawi niz do np. Amazonii ;)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Aravia
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2011-02-24, 14:45
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marta
Lokalizacja: z mrowiska

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: Aravia » 2011-02-26, 18:59

maol płytkie, ciepłe wody Indii.
Podstawą obsady będzie żółtaczek indyjski i prętnik karłowaty.

Palmo
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 2009-01-31, 00:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wkłady do filtrów

Post autor: Palmo » 2011-02-27, 21:00

Czy w filtrze wewnetrznym zawsze powinien być jakiś wkład? Czytałem, że węgiel powinien być tylko po kuracjach lekowych itp. a co powinno być w czasie normalnego życia akwarium?

ODPOWIEDZ