Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Inne zwierzęta wodne.

Moderator: ModTeam

ostry1701
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2007-08-06, 09:57
Pojemność akwarium: 60
Imię: Tomek
Lokalizacja: Polska

Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: ostry1701 » 2007-09-04, 19:08

Witam, moja obsada awarium to
neon czerwony szt. 8
bystrzyk szt. 5
zwinnik - było 5 szt. jest 2 i nie wiem jak jeszcze długo
ostoski szt. 4
krewetki amano szt. 5

Zbiornik 60l.

mam problem taki, że krerewetki amano zjadaja mi Zwiniki czerwonowgłowe. Ogólnie wygląda to tak, że przez jakiś miesiąc wszystko było ok. jedenk tydzien temu w poniedziałek po podmianie wody i niedzielnej głodówce zauważyłem rano jak krewetki kończą zjadac zwinnika (był już tylko szkielecik). dzień wcześniej wszystko było ok rybki pływały w stadzie wesoło, nie było widac aby coś się złego działo. następnego dnia nie było już następnego zwinnika (nawet szkieletu nie znalazłem). W środę rano znalazłem już nadgryzionego następnego zwinnika. Do dzisiaj był w miarę spokuj chociaż ryby zrobiły sie dziwnie płochliwe. Jednak przed chiwlą wymieniałem świetlówkę i nagle zobaczyłem na podłoce zwinnika który wyskoczył z akwarium. Od razy go wrzuciłem i założyłem pokrywę. I jak do tej pory nie byłem na 100% pewien, że to krewetki uśmiercają te zwinniki to moje wątpliwości zostały rozwiane. Krewetka atakowała zwinnika i podgyzała jego brzuch. Co dziwne zaróno bystrzyki jak i neony, które są mniejsze od zwiiników nie są atakowane przez krewetki. Co mam robic??? wyłowic krewetki !!!
POMOCY

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: Sil » 2007-09-04, 19:15

Hmm... Nieco mnie zaskoczyłeś (widywałem amano polujące na żywe wodzienie, zakradające się do ikry czy żerujące na martwej rybie... lecz nie zabierające się za spore dla nich ryby :-? ), ale jeżeli rzeczywiście widziałeś amano atakujące zwinniki to nie pozostaje Ci nic innego jak ich odłowienie. Możliwe, że amano były przegłodzone i stąd pomysł zakosztowania "mięska". Wymień je np. na Caridina cf. babaulti.
Pozdrawiam,
Krzysiek

ostry1701
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2007-08-06, 09:57
Pojemność akwarium: 60
Imię: Tomek
Lokalizacja: Polska

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: ostry1701 » 2007-09-04, 19:22

z tą wielkościa to jest tak, że narazie krewetki są wieksze od zwinników. W takim razie jutro postaram się je odłowic. mam nadzieje, że gośc w sklepie je przyjmie bo jak nie to nie mam innego zbiornika na nie. dziwi mnie tylko, że nie atakują np. mniejszych neonow tylko zwinniki hmmm

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: pavelek » 2007-09-04, 19:27

według mnie to zwinniki zdychają a amano zjadają ciało.

ostry1701
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2007-08-06, 09:57
Pojemność akwarium: 60
Imię: Tomek
Lokalizacja: Polska

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: ostry1701 » 2007-09-04, 19:31

też tak myślałem do momentu gdy dzisiaj zobaczyłem jak amano dobiera się do żywej ryby !!!! Zwinniki tez nie wyglądają na chore

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: Sil » 2007-09-05, 08:42

ostry1701 pisze:mam nadzieje, że gośc w sklepie je przyjmie bo jak nie to nie mam innego zbiornika na nie
Tomek, skąd jesteś? Ja chętnie zapoznałbym Twoje amano z moimi pielęgniczkami :lol:
pavelek pisze:według mnie to zwinniki zdychają a amano zjadają ciało
A dlaczego zdychają akurat tylko zwinniki? Zresztą - sugerowałem w swoim poście właśnie żerowanie na martwej rybie (co w przypadku amano na pewno się zdarza), ale kolega zdecydowanie twierdzi, że amano atakują mu ryby...
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: maol » 2007-09-05, 08:53

No nie wiem... mam krewetki Amano od lat, z różnymi rybami, i nigdy nie zauważyłem żeby zaatakowały żywą rybę. Żerowanie na trupie - oczywiście tak. Zresztą nie bardzo widzę jak miałyby te żywe ryby atakować - przecież krewetka nie ma zębów, ma tylko malutkie szczypce. Za małe żeby 99% gatunków ( no moze oprócz naprawdę drobnego narybku) zrobić krzywdę... A może nie masz Amano tylko czasem z nimi mylone krewetki szkliste, które rzeczywiście potrafią atakować ryby?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: Sil » 2007-09-05, 09:08

maol pisze:A może nie masz Amano tylko czasem z nimi mylone krewetki szkliste, które rzeczywiście potrafią atakować ryby?
Faktycznie - o tym nie pomyślałem! Tomku, jeśli masz możliwość to wstaw zdjęcia... albo przyjrzyj się dokładnie swoim krewetkom. Jeżeli pierwsza para odnóży to wyraźnie rozwinięte szczypce to masz do czynienia prawdopodobnie z krewetką szklistą (Macrobrachium lanchesteri), która wygłodzona rzeczywiście poluje na chore lub osłabione ryby.
Anyway... krewetek wielkoramiennych pozbyłbym się z tak małego zbiornika tym bardziej.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: Piwosz » 2007-09-05, 14:58

Co do atakowania ryb przez krewetki amano wiele razy słyszałem. Oczywiście były to ataki na malutkie rybki. Jeśli krewetka Amano nie będzie miała innego pokarmu (glonów, pokarmów dla ryb czy krewetek) będzie polowała na stworzenia mieszkające w zbiorniku. Krewetka Amano jest dosyć agresywna, ale jeżeli się ja dokarmia nie sprawia problemów.
Ostatnio zmieniony 2007-09-05, 15:12 przez Piwosz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: maol » 2007-09-05, 15:04

Piwosz pisze: Krewetka Amano jest dosyć agresywną rybą, ale jeżeli się ja dokarmia nie sprawia problemów.
Gwoli ścisłości - krewetka to skorupiak i bezkręgowiec, nie ryba :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: Piwosz » 2007-09-05, 15:14

maol, Dzięki za zwrócenie uwagi :) Już poprawiłem. Głupi błąd z rozpędu. Bardzo przepraszam

ostry1701
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2007-08-06, 09:57
Pojemność akwarium: 60
Imię: Tomek
Lokalizacja: Polska

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: ostry1701 » 2007-09-05, 20:43

dzięki wszystkim za wskazówki i uwagi. Co do zdjęcia krewetek to postaram się je jutro wstawic. Ale wydaje sie mi, że mam amano. Powiem szczerze, że już nie wiem co się dzieje. Wczoraj po tym wyoadku gdy zwinnik wyskoczył z akwarium i następnie został na moich oczach atakowany przez krewetkę, zacząłem mu się baczenie przyglądac. No i zauważyłem, że ma tak jakby obdarte kilka łusek koło płetwy grzbietowej. nie wiem czy to efekt ataku krewetki czy też jakaś choroba. Z biegiem czasu ryba zaczęła zachowywac się tak jakby miała zdechnąc. Oddychała bardzo szybko, pływała niepewnie w górnej cześci akwarium. Poweim szczerze, że się wystraszyłem i ją odłowiłem i ze strachu, że może zarazic czymś inne ryby uśmierciłem (nie mam niestety innego zbiornika). dzisiaj rano obserwowłaem inne ryby i jedynego zwinnika który mi został i wszystkie wyglądają ok. Żywo pływaja po akwrium. nie ma też podobnych objawów jeśli chodzi o ubytki łusek. Nie wiem co się dzieje może macie jakiś pomysł ?????

[ Dodano: 2007-09-05, 20:51 ]
Wiecie już sie zaczynam zastanawiac czy np. za słabe oświetlenie mogło spowodowac, że zwinniki były oslabione?? Ogólnie mam 2 świetłowki 1- to 15W sylvania grolux a druga to 8W SUN-GLO. Przez ostatni tydzień działała mi tylko ta 15W. Na początku też miałem tylko 15W i zwinnik zachowywały sie normalnie ale miałem też mniej roślin co powodowało, że było więcej światła w dolnych partiach akwarium. Sam już nie wiem

[ Dodano: 2007-09-05, 21:06 ]
POstanowiłem, że narazie powstrzymam się z odławianiem krewetek (chyba że faktycznie okaże sie, że to są szkliste) i będę obserwował co się dzieje.

Pzdr

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: pavelek » 2007-09-06, 15:04

W takim razie czekamy na zdjęcia.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: OTTO » 2014-02-28, 20:50

Minęło 7 lat i kolega zdjęć nie wrzucił :fiufiu:

Ja ma podobne pytanie, z tym że czy amano mogą atakować red cherry ?
Do małego zbiorniczka- krewetkarium gdzie jest na razie 12 RC chce wrzucić 2 amano aby wyczyściły mi mech z nitek.
Jest ryzyko że zamiast nitkami zajmą się innymi krewetkami ?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Krewetki Amano zjadają Ryby !!! pomocy

Post autor: maol » 2014-03-01, 13:53

Tak. Amano potrafią atakować inne, mniejsze krewetki.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ