pociąg do innego gatunku

W tym dziale znajdują się ciekawostki ze świata akwarystyki ;)

Moderator: ModTeam

Marian94
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-09-08, 16:22
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: Połczyn Zdrój

pociąg do innego gatunku

Post autor: Marian94 » 2007-09-09, 15:57

U mnie w akwarium są brzanki różowe i zmienniaki plamiste. Zdziwiło mnie to że pływaja
w ,,stadzie". Zawsze pływaja razem, zachowuja sie jakby jeden gatunek :shock: :!:

może są do siebie troche podobne, ale czegoś takiego jeszcze nie widzialem w moim akwa do póki nie kupiłem zmienniaków. Nie koniecznie uznaja moze siebie za jeden gatunek,
moze może maja z tego jakas korzyść?
Z tego co wiem to nie są nawet blisko spokrewnione

frytka
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2007-07-07, 19:16
Pojemność akwarium: 30
Imię: frytka
Lokalizacja: Konstancin

Re: pociąg do innego gatunku

Post autor: frytka » 2007-09-20, 18:54

u mnie mieczyk wychowując sie sam z molinezjami nawet czuje do nich pociąg ale zaraz wszystkie maliuchy zdechły:(

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: pociąg do innego gatunku

Post autor: maol » 2007-09-20, 19:17

Coś chyba kręcisz. Nie jest wogóle możliwe skrzyżowanie się mieczyka i molinezji - to mniej więcej tak, jak naturalna krzyżówka psa i kota ;-) To dwa różne gatunki, a możliwe krzyżówki międzygatunkowe w całym świecie zwierząt można pewnie na palcach policzyć.

Jako ciekawostkę można powiedzieć, ze zdarzają się krzyżówki platek i mieczyków, gdyż obie ryby są blisko spokrewnionymi członkami rodziny Xiphophorus.

Co do zachowywania się ryb różnych gatunków jak "jednego" - to możliwe. Trzeba pamiętać, że ryby nie są "umysłowo zaawansowane" i rządzą nimi instynkty. Jeżeli weźmiemy dwa gatunki, dla których naturalna sygnalizacja i "znaki rozpoznawcze" (typu np. czerwone ubarwienie głowy) są bardzo podobne, to mogą one stać się jedna "rodziną". To po prostu przypadek, szczególnie że zdarza się głównie między przedstawicielami zupełnie innych biotopów - bo w naturze byłoby to niepożądane. W wypadku Mariana - brzanki różowe z Azji i Zmienniak plamisty z Ameryki Środkowej.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

snakepoznan
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2007-07-09, 20:43
Pojemność akwarium: 350
Lokalizacja: Poznań/Sarzedz
Kontakt:

Re: pociąg do innego gatunku

Post autor: snakepoznan » 2007-09-20, 21:32

wita. jednak da sie skrzyzowac mieczyka z moli mnie sie kiedys udalo.
ps. poczytaj w necie ze sa potwierdzone przypadki takich krzyzowek.
głównie żyworodne....
szukam ciekawych znaczy malo znanych żyworódek

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: pociąg do innego gatunku

Post autor: Sil » 2007-09-20, 21:36

snakepoznan pisze:jednak da sie skrzyzowac mieczyka z moli mnie sie kiedys udalo
Noooo... a świstak siedzi (...) :roll:
snakepoznan pisze:ps. poczytaj w necie ze sa potwierdzone przypadki takich krzyzowek
Może Ty poczytaj sobie definicję słowa GATUNEK :lol: ... nie wspominając o tym, że mieczyki to rodzaj Xiphophorus, a molinezje Poecilia.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: pociąg do innego gatunku

Post autor: RAMZES » 2008-03-22, 21:31

maol, to pewnie powiesz że mi się też przewidziało jak gupik skrzyżował mi się z platką i wyszły spore platki z tym że całkowicie bezpłodne.

Poza tym widze że wracamy do starych tematów których niema sensu powtażać dlatego zamykam temat

Zablokowany