polskie czarne wody

W tym dziale znajdują się ciekawostki ze świata akwarystyki ;)

Moderator: ModTeam

JAJOO
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: 2007-07-01, 21:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Tomek
Lokalizacja: Toruń

polskie czarne wody

Post autor: JAJOO » 2007-09-16, 22:27

nie wiedzialem gdzie wcisnac ten temat wiec jesli nie na miejscu przepraszam

ostatnio w pracy mierzylem ciek,row badz malom rzeczke(jak zwal tak zwal) ktora nazywa sie Betlewianka.Jak szlem jej brzegiem to jakbym widzial czarne wody z niektorych akwariow(bo tych amerykanskich nie bylo mi dane zobaczyc) ;] woda koloro herbacianego,liscie i galezie na dnie,korzenie drzew wystajace ze skarpy i pzrecinajace wode.Drzewa porastaja jej brzegi wiec swiatlo nie dociera bezposrednio do tafli wody.Nie badalem parametrow wody ale brak jakichkolwiek ryb moze swiadczyc ze zadne rodzime ryby nie sa w stanie przezyc w tej wodzie wiec moze miec choc troche zblizone parametry czarnych wod z ameryki.Jedyne zywe zwierzeta jakie w niej byly to bobry i zaby.

glownie sie mowi ze zcarne wody sa w ameryce poludniowej ale widok betlewianki tak mnie zaciekawil ze zaczolem szukac w necie czy tylko tam sa i znalazlem ze wystepuja i w azji i afryce a nawet oceani

czy ktos z was robil bioto czarnych wod ale innych niz amerykanskich a moze ktos cos wie o "polskich"czarnych wodach?

oskar87

Re: polskie czarne wody

Post autor: oskar87 » 2008-03-19, 06:14

powtarzasz tematy!! ********(sorry) ale ileż można na róznych forach!! Weźcie to usuńcie!!!

ostrzeżenie dodane - Dzidek
Ostatnio zmieniony 2008-03-19, 10:40 przez oskar87, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: polskie czarne wody

Post autor: dzidek1983 » 2008-03-19, 10:43

nie rozumiem tych emocji...

nie widziałem jeszcze takiego tematu

osobiście robiłem tylko amerykańskich.. ale azjatyckie są bardzo podobne... w Afryce też występują, więc nie widzę powodu dlaczego w Europie nie mogłyby... tylko że wiesz...

nasze "czarne wody" to głównie są zanieczyszczone strumyki :-> ciemne od brudu, niezamieszkałe bo wszystko wyginęło :-|

JAJOO
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: 2007-07-01, 21:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Tomek
Lokalizacja: Toruń

Re: polskie czarne wody

Post autor: JAJOO » 2008-03-19, 17:15

moze i kiedys podobny temat zrobilem ale na innym forum wiec nie czaje o co ci chodzi??skoro kazdy udziela sie na wszytkich forach to po co wogole rozne ??nie lepiej jedno zrobic a konkretne? zadaje czasem podobne pytanie na wiecej niz jednym forum by poznac opinie wiekszej ilosci osob.


odnosnie tematu to to co opisalem bylo zanieczyszczone ale raczej przez bobry ktore z pobliskich lak przywlekly chyba te smieci(opony nawet) by budowac swoje tamy.
Ostatnio zmieniony 2008-03-19, 21:45 przez JAJOO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: polskie czarne wody

Post autor: dzidek1983 » 2008-03-19, 17:20

JAJOO nalegam na poprawienie ortografii...

eutanazy
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2008-05-02, 12:40
Pojemność akwarium: 126
Imię: Czes³aw
Lokalizacja: RUMIA

Re: polskie czarne wody

Post autor: eutanazy » 2008-05-03, 18:18

WIEM gdzie jest jezioro pełne 'czarnej wody' , brak tam śladu życia-zero ryb i roślin wodnych. Jezioro zasilane jest wodami wypływającymi z otaczających je torfowisk. Sprawia niesamowite wrażenie.

ODPOWIEDZ