zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Dział poświęcony ogólnie akwarystyce morskiej.

Moderator: ModTeam

kuper136
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2007-04-10, 15:54
Pojemność akwarium: 210
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontakt:

zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: kuper136 » 2007-11-01, 15:58

postanowiłem założyć akwarium morskie o wymiarach dł.400cmxsze.200cmx150cmwys.
i nie wiem skąd ma wsiąść sprzęt i co mi będzie potrzebne czekam na odpowiedzi i jakieś dane kontaktowe do ludzi którzy się tym zajmują oczywiście za zapłatą.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: Morter » 2007-11-01, 16:26

Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

kuper136
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2007-04-10, 15:54
Pojemność akwarium: 210
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontakt:

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: kuper136 » 2007-11-02, 10:58

no tak tylko za wiele mi to nie powiedziało znasz jakiś fachowców :?: :?: :?:

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: maol » 2007-11-02, 11:08

a co dokładnie chcesz wiedzieć? I ile masz kasy?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: WOJTEK » 2007-11-02, 14:42

ja mam pytanie czy się nie pomyliłeś w wymiarach, bo akwarium ma 12 000 litrów, a do tego to sprzęt będzie kosztował majątek, samo utrzymanie miesięczne to bardzo duży koszt i w dodatku w takim litrażu trzeba mieś bardzo duże doświadczenie, a tym zajmują się firmy

kuper136
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2007-04-10, 15:54
Pojemność akwarium: 210
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontakt:

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: kuper136 » 2007-11-02, 19:51

i właśnie o to chodzi kasą się nie martwię, ale zbytnio nie mam czasu i chciałem zatrudnić kogoś kto się

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: WOJTEK » 2007-11-02, 19:53

ale jesteś świadom, że to wydatek ok 100 tysięcy złotych?? i miesięcznie pewnie ponad 5 tysięcy

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: maol » 2007-11-03, 11:25

100 tys? To pewnie ze 2 albo i 3 zera za mało. Trzeba policzyć koszty zbudowania specjalnego budynku i sieci wodociągowo - filtracyjnej. Przynajmniej połowę pojemności zbiornika trzeba dodać - na sumpy i zbiorniki dodatkowe. Moc lamp oświetleniowych będzie liczona w dziesiątkach jak nie setkach kW. A ogrzewanie? Koszt samej żywej skały - a byłoby jej w takim zbiorniku pewnie kilka ton to już setki tysięcy złotych... No i sztab ludzi do obsługi - sądzę, że trzeba by zatrudnić ze 3 osoby na cały etat... Nie wiem, czy w Polsce jest więcej niż kilka takich zbiorników (Arkady we Wrocku i gdyńskie oceanarium), ale sam koszt akwarium będzie gigantyczny - akwarium dla Arkad wykonała firma o ile pamiętam w Szwecji, jedyna która była w stanie wykonać taki zbiornik, a do ustawienia pustego jeszcze akwa użyto śmigłowca... Koszty ryb - kolejne grube dziesiątki tysięcy złotych. Bym zapomniał - nie ma sprzętu do takich zbiorników - wykonuje się go na zamówienie. I znowu ze 100 tys....

Delikatnie powiem tak - marzenia 15-latka w tym wypadku są nierealne do spełnienia. Takie zbiorniki spotyka sie praktycznie tylko w bardzo bogatych instytucjach. ZTCW nawet w rzeczonych Arkadach rozważali już likwidacje tego akwarium - właśnie ze względu na koszty i problemy z utrzymaniem. A ponoć miesięczne koszty zamykają sie tam w jakichś 25 tys.

Także bez żartów proszę, tyle kasy to chyba nawet bardzo bardzo bogaty Tata nie da na akwarium :-) Tańsza będzie luksusowo wyposażona willa z samochodem, ogrodem, boiskiem do kosza i basenem :mrgreen:

Kolejne osoby poszukujące ekstremalnych kosztów proszę o umieszczanie w tytule słowa "marzenie" albo" koszmarny sen".

A jako ciekawostka - dla tych co prasy fachowej nie czytają - z miesiąc temu w chyba Naszym Akwarium pojawił się artykuł o domowej rafie 6 tys. litrów. Właściciel o ile pamiętam ocenił koszty na jakiś milion dolarów i z 10 lat pracy...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: D4ni3l » 2007-11-03, 11:52

no to kuper se zbudujesz :D
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: WOJTEK » 2007-11-03, 14:57

no to cena przewyższyła moje oczekiwać, bo w sumie z akwarystyką morską to mam tyle wspólnego, że pójdę i pooglądam sobie na wystawach w Tesco

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: D4ni3l » 2007-11-04, 18:15

WOJTEK, zawsze mozesz zalozyc slodkowodne z paletkami 500 litrów :D
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: maol » 2007-11-04, 18:44

Tak duże akwaria, nie tylko morskie, to już naprawdę inna liga. To nie jest tak, że jak radzimy sobie ze zbiornikiem 500l, to 5 tys. litrów to po prostu 10x większy zbiornik, wiecęj wody, ryb i trochę więcej pracy. To zupełnie inne rozwiązania filtracyjne, bardzo skomplikowane zjawiska związane z tworzeniem sie ekosystemów, wielkie zużycia energii itp. Niedawno mieliśmy całkiem ciekawą dyskusję o zbiorniku chyba 300l, na czym i jak go postawić - pamiętacie te wytrzymałości stropów? No to pomyślcie, jak wytrzymała musi być konstrukcja, która ma utrzymać na powierzchni 8m2 jakieś 20 TON ? Bo takie akwarium tyle by ważyło, a pewnie nawet więcej.. To się w krytycznym przypadku grunt pod fundamentami piwnicy może już zacząć zapadać.... Trzeba do tego dodać koszty i problemy utrzymania co najmniej kilkunastu zbiorników dodatkowych, z których KAŻDY musiałby mieć pewnie jakieś 200l. W sumpach też byłoby wtedy kilka TYSIĘCY litrów wody. Czyli w sumie mówimy pewnie o jakichś ...25 tys. litrach słonej wody. A opieka nad samym zbiornikiem? Przecież do takiego litrażu potrzebny jest już chyba... nurek. Wszystko razem, żeby miało "artystyczny" sens musi mieć odpowiednia "powierzchnię wystawową" - pewnie ze 100m2 na samo akwarium i nie mniej niż drugie tyle na dodatkowe zbiorniki, osprzęt itp. Czyli całkiem fajna parterowa willa.....O specyficznych wymaganiach ze względu na wilgoć pochodzącą z olbrzymiego parowania z odkrytych przecież powierzchni zbiorników. Ze specjalną instalacja elektryczną uwzględniającą gigantyczne moce oświetlenia i ogrzewania. Z przemysłowym filtrem RO - bo pewnie setki litrów dziennie trzeba by uzupełniać.... Ze specjalnie dostosowaną wewnętrzną instalacja kanalizacyjno wodociągową... Z automatyka dla praktycznie każdego parametru wody, bo nie widzę możliwości "ręcznego sterowania" w takim zbiorniku... Inna liga, po prostu inna liga. I koszty założenia liczone najpewniej w milionach złotych.

W sumie rzecz biorąc, takich zbiorników w rękach prywatnych na świecie jest pewnie znikomo mało - właśnie ze względu na gigantyczne koszty i naprawdę skomplikowaną obsługę. Choć efekt zwykle jest imponujący :-) Ale jak ktoś bardzo chce, i ma za co, nic nie stoi na przeszkodzie spróbować :mrgreen:
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: lolek » 2007-11-04, 18:56

Jeżeli już chcesz akwarium morskie, to preferuje coś mniejszego (znacznie mniejszego) ok.200litrów. Takie akwarium też będzie bardzo ładne, i zobaczysz ile przy nim jest pracy.

Chociaż moim skromnym zdaniem akwa słodkowodne jest ładniejsze niż morskie
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: maol » 2007-11-04, 19:03

... i też zobaczysz, ile to 200l morskiego kosztuje :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

kuper136
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2007-04-10, 15:54
Pojemność akwarium: 210
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontakt:

Re: zakładam akwarium morskie i proszę o pomoc

Post autor: kuper136 » 2007-11-05, 17:03

tylko te akwarium nie jest dla mnie tylko dla znajomego i to on się już zajmie kasa mi tylko podał wymiary i kazał zatrudnić ludzi bo wie że ja bardzo lubię takie rzeczy
PS:a jeśli ktoś mieszkanie o powierzchni 900m3 to chyba ma miejsce na takie akwarium więc jeśli ktoś ma adres do tej firmy zagranicą to proszę o podanie

ODPOWIEDZ