IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-25, 19:55

Witam

Proszę o wklejanie tu zapytań wszystkich, którzy mają problemy ze zidentyfikowaniem rośliny.

Zacznę może ja.

Co to za rośłina. Ta czerwona.

ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: Morter » 2007-11-25, 21:05

a nie dało by rady zdjęcia od przodu, bo tak z góry to zaburzony osąd...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

mlodyakwar
Stały bywalec
Posty: 272
Rejestracja: 2007-11-26, 15:54
Pojemność akwarium: 60
Imię: Gracjan
Nazwisko: Nykiel
Lokalizacja: Uniejów/Łódz

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: mlodyakwar » 2007-11-26, 20:14

mam pytanie
nie wiem nic o 4 roslinach
Houttuymia cordata
Rotala rotundifolia
Echinodorus tricolor
Hydrocotyle leucocephala
mooze ktos mi je opisze i prosil bym o foto bo ich nie rozruzniam
z góry dzieki

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: Slanter » 2007-11-27, 01:11

Na pierwszy rzut oka roslina na zdjeciu to Rotala macrandra. Akwariowa diva jesli chodzi o hodowle. ;-)

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-27, 09:45

Slanter pisze:Na pierwszy rzut oka roslina na zdjeciu to Rotala macrandra. Akwariowa diva jesli chodzi o hodowle. ;-)
a może to ludwigia inclinata?

a zresztą co za róźnica... i tak mam ^%^&%^&* z utrzymaniem tej rośliny :-/

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: Slanter » 2007-11-27, 16:56

dzidek1983 pisze:a może to ludwigia inclinata?

a zresztą co za róźnica... i tak mam ^%^&%^&* z utrzymaniem tej rośliny
Ludwigia inclinata posiada wydluzone liscie na ktorych wyraznie widoczne jest unerwienie liscia w postaci ciemniejszych linii odchodzacych z centralnie biegnacej "zyly". To co widze na zdjeciu wydaje sie miec liscie bardziej okragle, przypominajace platki rozy. Liscie macrandry sa rdzawo czerwone i bardzo delikatne. Niamal jak mokra bibula. Obydwie rosliny sa bardzo trudne w uprawie. Macrandra wymaga bardzo silnego oswietlenia, bardzo miekkiej wody, CO2 i zbilansowanego nawozenia. Jesli dolne liscie macrandry przesloniete sa inna roslina lub pozostaja w cieniu wyzszej czesci rosliny, macrandra natychmiast gubi dolne liscie. Cierpi na tym rownez wybarwienie tej rosliny.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-27, 16:59

oddam macandre.. chce ktos? :mrgreen:

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: Slanter » 2007-11-27, 17:05

Wlasciwie zamierzam dokonac kolejnego "ataku" na macrandre. Wielokrotnie juz probowalem i za kazdym razem mi padala. Obecnie jest jakies 4:0 dla macrandry ale ja tak latwo sie nie poddaje :-x Szkoda, ze nie mieszkamy blizej. Wzialbym ja od Ciebie :-)

mlodyakwar
Stały bywalec
Posty: 272
Rejestracja: 2007-11-26, 15:54
Pojemność akwarium: 60
Imię: Gracjan
Nazwisko: Nykiel
Lokalizacja: Uniejów/Łódz

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: mlodyakwar » 2007-11-27, 17:35

mam pytanie o warunki dla mchu jawajskiego
ma moze ktos jego zdjecie
szykam roslinki dennejale kazda potrzebyje duzo swiatla on tez

lisekx
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 2007-08-11, 23:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: :)
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: lisekx » 2007-12-11, 18:49

Co to za rosliny ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: dzidek1983 » 2007-12-12, 09:16

1 - misrosorum (ta wieksza), trawka to chyba saggitaria
2 - zwartka
3 - niektórzy powiedzą że dracena... całkiem mozliwe... pewnie jakaś rośłina wodno lądowo-bagienna, ja to nazywam "twarda trawa".... <ps. w zoologu widziałem w koszyczkach draceny... podpisane jako draceny... czyzby jakiś nowy rodzaj akwarystyczny?>
4 - trudno ocenic... zdjecie od góry byłoby lepsze... moze jakaś ludwigia? :-?
5 - nic nie widac.. zielona plama... lepsze zdjecie prosze

[ Dodano: 2007-12-12, 15:56 ]
Slanter pisze:Wlasciwie zamierzam dokonac kolejnego "ataku" na macrandre. Wielokrotnie juz probowalem i za kazdym razem mi padala. Obecnie jest jakies 4:0 dla macrandry ale ja tak latwo sie nie poddaje :-x Szkoda, ze nie mieszkamy blizej. Wzialbym ja od Ciebie :-)
zainteresowałem sie ta roslinka i wyczytałem ze jej wzrost i wygląd zalezy w najwiekszej mierze od pierwiastków fosfor i bor (nie wymieniam swiatla i CO2 bo to oczywiste)

z doswiadczenia moge powiedziec ze gdy zastosowałem PG Ferro+ <przez co przenawoziłem i teraz mam piękne glonarium, ale sie nie poddaje> który zawiera dużo fosforu to jeszcze sie trzymała i nawet rosła, natomiast gdy odciąłem Ferro+ by opanowac glony to macandra zamieniła się w kupkę zgniłych liści... ale wiem kto ją ma więc będę do niego uderzał po kolejne jak tylko zainstaluje wiecej światła i CO2 <przesądziłem o tym dzisiaj> wtedy dawkowanie nawozów tez powinno sie ustabilizowac

CO2 powinienem odebrac na weekendzie... dodatkowe światło w poniedziałek....

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: Slanter » 2007-12-12, 18:42

Otrzymalem wczoraj przesylke z duzym pekiem macrandry. Po wyjeciu z pudelka nie wygladala zbyt zdrowo ale tez i nie najgorzej. Plywa teraz przy lustrze wody oczekujac posadzenia. Ktos doradzil mi, ze dobrze jest ja w ten sposob zaaklimatyzowac zanim sie posadzi. Zobaczymy!

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: dzidek1983 » 2007-12-12, 20:20

u mnie tak pływała około 1 dzień

ale raczej przypadkowo bo czekała na nowe akwa... być może dobrze to na nią wpłyneło... na pewno się z tego powodu nie pogorszyła

PS.

mam pytanie do Ciebie Slanter i do innych też oczywiście jezeli tylko znają odpowiedź

walcze z glonami

czy jezeli dzis zrobiłem podmiane wody 20% to dodawac nawóz? stosuje serie PG do kranówy... Ferro+ odstawiłem całkiem na czas ulepszenia swiatla i montazu CO2, natomiast nie wiem czy nalezy podac Classic?

oraz kolejne pytanie.. czy w zwiazku z walką z zielenicami moge nastepna podmiane zrobic w sobote?

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: Slanter » 2007-12-12, 21:35

dzidek1983 pisze:czy jezeli dzis zrobiłem podmiane wody 20% to dodawac nawóz? stosuje serie PG do kranówy... Ferro+ odstawiłem całkiem na czas ulepszenia swiatla i montazu CO2, natomiast nie wiem czy nalezy podac Classic?
To zalezy od poziomu nawozow obecnych przed podmiana. Ja zawsze mam na uwadze fakt, ze glony sa najczesciej pochodna zachwiania rownowagi w proporcjach nawozow. Jesli np. jest za duzo NO3 wzgledem PO4 lub calkowity brak PO4 lub zbyt wiele PO4 w stosunku do NO3 lub zbyt duzo mikroelementow przy nieobecnosci makro itd. Rzadko ale czasem zdarza mi sie w tym wszystkim czasem pogubic i stracic kontrole nad zbiornikiem. Efektem tego sa wlasnie glony. Wiele osob, moim zdaniem, blednie podejmuje walke z glonami probujac je zaglodzic poprzez odciecie nawozow. W rezultacie takiego dzialania glodzone sa rosliny zas glony rosna sobie w najlepsze. Droga do walki z glonami wiedzie nie poprzez pogorszenie warunkow dla roslin ale poprzez ich polepszenie. Akwarium pelne zdrowych i dynamicznie rosnacych roslin to bardzo wrogie srodowisko dla glonow. Do czego jednak zmierzam. No wiec gdy przez jakis pech strace kontrole nad akwarium i glony wychylaja swe brzydkie glowy, to po pierwsze przestaje zadawac sobie pytanie co zrobilem zle, czego zbyt wiele dalem a czego nie dalem. Takie torturowanie sie myslami to strata czasu. Lepiej skoncentrowac sie na odtworzeniu warunkow optymalnych dla roslin. Aby to zrobic, wyrzucam cala "zchrzaniona" wode poprzez dokonanie dwoch 50% podmian wody z jednodniowa przerwa. Podmieniajac wode staram sie recznie usunac jak najwiecej glonow i odmulic dno. Po kompletnej wymianie wody dodaje nawozy; NO3 10, PO4 - 1, K2SO4 - 20 + nawozy mikro w przepisanych ilosciach. Mikro dodaje z parogodzinnym odstepem (nie razem z makro). I to wlasciwie jest wszystko. Swiezy re-start z optymalnymi dla roslin warunkami i dalszym, precyzyjnym dozowaniem. Oczywiscie jest to to, co ja robie. Wiem, ze wielu tu akwarystow znaczaco postuka sie w glowe czytajac o takich metodach. :shock: U mnie to sie sprawdza wiec tak wlasnie robie. :-P

lisekx
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 2007-08-11, 23:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: :)
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Re: IDENTYFIKACJA ROŚLIN

Post autor: lisekx » 2007-12-19, 02:01

Oto lepsze zdjęcie rośliny, której nazwy jeszcze nie znam:
Obrazek

ODPOWIEDZ