Płaszczki

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
ŁukaszInterista
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: 2008-04-04, 12:58
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płaszczki

Post autor: ŁukaszInterista » 2008-04-29, 16:06

Hej! Chciałbym zwrócić uwagę na oryginalną rybę, jaką niewątpliwie jest Potamotrygon motoro, zwaną również płaszczką rzeczną, lub plamistą. Co raz częściej można się z nią spotkać w sklepach akwarystycznych. Wielu niedoświadczonych akwarystów poddaje się urokowi tej ryby, nie znając niestety jej specyficznych wymagań. Potamotrygon motoro jest dość wymagająca co do warunków w akwarium. Jest to ryba wrażliwa na zły stan wody. Potrzebuje akwarium o dość nietypowych kształtach (ok. 200cm. długości i co najmniej 100cm. szerokości). Poza tym akwarium nie powinno być zbyt wysokie gdyż te płaszczki w naturze żyją w płytkich wodach. W akwariach dorastają przeważnie do ok. 40, 50cm(śr). Podłoże piaszczyste, jak najmniej dekoracji (jak najwięcej przestrzeni do swobodnego pływania). Oświetlenie raczej słabe. Ryba ta potrafi być bardzo agresywna, jak i niebezpieczna dla opiekuna (kolec jadowy na ogonie). Ze względu na coraz większą dostępność i stosunkowo niedużą cenę(młode osobniki można kupić za ok. 100zł) co raz częściej trafiają do akwariów niedoświadczonych akwarystów. Przestrzegam zainteresowanych przed kupnem płaszczek, gdyż zapewnienie im tych wszystkich warunków może się okazać zbyt trudne dla amatora. Nie chce nikogo zniechęcić do hodowli tej ryby, gdyż zapewniając jej odpowiednie warunki można cieszyć się widokiem tego potworka w zaciszu domowym.
Jeśli ktoś jest posiadaczem tej ryby, to mam nadzieję, że podzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami.
http://www.aquahobby.com/gallery/img/Po ... toro_1.jpg

jaco
Stały bywalec
Posty: 183
Rejestracja: 2007-07-20, 17:07
Pojemność akwarium: 53
Imię: jaco
Lokalizacja: Górki
Kontakt:

Re: Płaszczki

Post autor: jaco » 2008-04-30, 14:34

u mnie w zologu są takie z 15cm średnicy po 30zł

MBay
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2007-09-03, 20:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: PK
Lokalizacja: LG
Kontakt:

Re: Płaszczki

Post autor: MBay » 2008-05-20, 22:19

ŁukaszInterista pisze:Hej! Chciałbym zwrócić uwagę na oryginalną rybę, jaką niewątpliwie jest Potamotrygon motoro, zwaną również płaszczką rzeczną, lub plamistą. Co raz częściej można się z nią spotkać w sklepach akwarystycznych. Wielu niedoświadczonych akwarystów poddaje się urokowi tej ryby, nie znając niestety jej specyficznych wymagań. Potamotrygon motoro jest dość wymagająca co do warunków w akwarium. Jest to ryba wrażliwa na zły stan wody. Potrzebuje akwarium o dość nietypowych kształtach (ok. 200cm. długości i co najmniej 100cm. szerokości). Poza tym akwarium nie powinno być zbyt wysokie gdyż te płaszczki w naturze żyją w płytkich wodach. W akwariach dorastają przeważnie do ok. 40, 50cm(śr). Podłoże piaszczyste, jak najmniej dekoracji (jak najwięcej przestrzeni do swobodnego pływania). Oświetlenie raczej słabe. Ryba ta potrafi być bardzo agresywna, jak i niebezpieczna dla opiekuna (kolec jadowy na ogonie). Ze względu na coraz większą dostępność i stosunkowo niedużą cenę(młode osobniki można kupić za ok. 100zł) co raz częściej trafiają do akwariów niedoświadczonych akwarystów. Przestrzegam zainteresowanych przed kupnem płaszczek, gdyż zapewnienie im tych wszystkich warunków może się okazać zbyt trudne dla amatora. Nie chce nikogo zniechęcić do hodowli tej ryby, gdyż zapewniając jej odpowiednie warunki można cieszyć się widokiem tego potworka w zaciszu domowym.
Jeśli ktoś jest posiadaczem tej ryby, to mam nadzieję, że podzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami.
Cieszę się, że ktoś rzeczowo pisze na polskim forum akwarystycznym o tych rybach. Rzadkosć. Szacunek z mojej strony. ;) Co do spostrzeżeń, jako takich nie mam, ale sporo o nich czytałem na najlepszych niemeickich stronach poświeconych tym rybom i jako że mnie pasjonują skleciłem o nich artykuł. Oto i on: http://www.gsa.org.pl/index.php?option= ... &Itemid=43
jaco pisze:u mnie w zologu są takie z 15cm średnicy po 30zł
Nie uwierzę póki nie zobaczę.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Płaszczki

Post autor: dzidek1983 » 2008-05-21, 08:33

co do płaszczek w zoologu.. ostatnio sam widziałem więc mogę potwierdzić, nie pamiętam tylko czy to był Kraków czy Rzeszów... ale były o wiele droższe niż 30 zł/szt

MBay
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2007-09-03, 20:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: PK
Lokalizacja: LG
Kontakt:

Re: Płaszczki

Post autor: MBay » 2008-05-21, 17:28

dzidek1983 pisze:co do płaszczek w zoologu.. ostatnio sam widziałem więc mogę potwierdzić, nie pamiętam tylko czy to był Kraków czy Rzeszów... ale były o wiele droższe niż 30 zł/szt
Nie chodziło mi o ich obecność w sklepie, bo sam je czasem widywałem, ale najtańsza kosztowała chyba właśnie 150zł, o tę śmieszną cenę mi chodziło.

ODPOWIEDZ