Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Moderator: ModTeam

Katarzyna
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2012-10-25, 09:35
Pojemność akwarium: 240
Imię: Katarzyna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Katarzyna » 2012-10-30, 09:29

Dziękuję za cenne porady. Świetny artykuł otwierający oczy takim zielonodziobom jak ja :) Konstrukcja szafy byłaby otwarta z tyłu i woda miałaby gdzie odparowywać. Pokrywa badziewna, plastikowa miałaby za zadanie ograniczać do minimum właśnie to parowanie....i być konstrukcją trzymającą oświetlenie. Takie miałam w każdym razie wyobrażenie. Górna(nad akwarium) część mebla byłaby podwieszona. Może z niej jednak zrezygnuję :)

Masz rację, muszę to jeszcze dobrze przemyśleć. Główną kwestią, o której wcześniej nie myślałam jest chłodzenie wody... w jaki sposób się je przeprowadza? Podmiana wody?

Katarzyna
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2012-10-25, 09:35
Pojemność akwarium: 240
Imię: Katarzyna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Katarzyna » 2012-10-30, 09:48

A co doświadczeni koledzy i koleżanki powiedzą na taki zestaw firmowy?
Juwel zestaw akwariowy Rio 240 (czarny) - bez szafki.

Wyposażony w najwyższej jakości akcesoria – system filtracyjny zintegrowany z grzałką zapewniający wydajną, dwuetapową filtrację biologiczną i mechaniczną. Wygodny dostęp do mediów filtracyjnych czyni czyszczenie filtra dziecinnie prostym. Pokrywa oświetleniowa Multilux II z niezależnie przesuwaną belką oświetleniową w technologii T5 zapewnia wygodny dostęp do zbiornika przy pełnym oświetleniu.

Wklejona na stałe do akwarium zapobiega ściekaniu wody po zewnętrznej stronie szyb. Belka oświetleniowa jest całkowicie wodoodporna i nawet po przypadkowym zanurzeniu zachowuje swoją szczelność. Świetlówki w technologii T5 zapewniają doświetlenie zbiornika na całej jego długości. Powyższe cechy oraz zastosowanie energooszczędnego, elektronicznego systemu zapalania światła czyni akwarium firmy JUWELŸ najbardziej nowatorskim i przyjaznym dla użytkownika zestawem akwarystycznym dostępnym na rynku.

W belce oświetleniowej zastosowane są świetlówki High-Lite Day i High-Lite Nature.

Akwarium jest umieszczone na podstawie (ramce), która stabilizuje zbiornik przed wstrząsami oraz zabezpiecza krawędzie przed uszkodzeniami, dzięki temu zestaw nie wymaga podkładania mat oraz styropianu. W pokrywie znajduje się miejsce przeznaczone na karmnik automatyczny.


Pojemność:

ok. 240 l

Wymiary zestawu:

121 x 41 x 55 cm

Dostępne kolory:

Buk, Czarny, Ciemne drewno

Oświetlenie:

Pokrywa Multilux High-LiteŸ ze świetlówkami 2x54 W (1047 mm)

System filtracyjny:

1 x filtr Bioflow 3.0 z pompą o wydajności 600 l/h

Grzałka:

200 W

Jak dla osoby, która się nie zna i nie chce popełnić błędów przy doborze akcesoriów może to dobre rozwiązanie.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Łoren » 2012-10-30, 17:47

Juwel to górna półka - jakość bezdyskusyjna i co najważniejsze sama konstrukcja świetnie przemyślana - dotyczy to głównie możliwości przesuwania belki oswietleniowej , konstrukcji pokrywy która ma zabezpieczenia przed wyciekiem na zewnątrz akwarium wody która będzie się skraplać na pokrywie , i kapitalna konstrukcja filtra wewnętrznego z banalnie prostą obsługą - czyszczenie mediów filtracyjnych odbywa się bez ryzyka zasyfienia wody w zbiorniku , pompa ma rzeczywistą wydajność taką jak podaje producent, Media filtracyjne są kompletne i wysokiej jakości. Do tego wszystkiego filtr jako jeden z nielicznych pracuje jednocześnie jako skimer - zbierając wszystko z powierzchni wody. W filtrze podłączamy także grzałkę .Sam w swoim zbiorniku mam zainstalowane dwa takie filtry Bio-Flow 3.0 i mogę z czystym sumieniem polecić. Tak że celowanie w Juwela to dobry pomysł. Nie mniej jednak żeby to wszystko było dopięte..tak na 100% proponuję dokupić do tego zestawu filtr zewnętrzny kubełkowy który będzie pracował wyłącznie jako filtr biologiczny - nie musi mieć jakiejś nie wiadomo jak wielkiej pompy o potężnym przepływie - ważne żeby sama pojemność mediów filtracyjnych była relatywnie jak największa.
Co do chłodzenia wody - do lata jeszcze kawałek czasu ale można przygotować taki system w oparciu o wentylator/y stosowane do chłodzenia komputerów. Trzeba poszukać informacji na ten temat - zasada działania jest podobna jak z grzałką - tyle że działa w drugą stronę - przy zbyt wysokiej temperaturze włączają się wentylatorki które chłodzą wodę - koszt nie jest wysoki.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

brzezin
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2012-10-29, 21:24
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: brzezin » 2012-10-31, 10:55

Sam kupiłem Rio 180 L tydzień temu to cieszę się że rzeczywiście jest to dobry sprzęt. U mnie akwarium to było warunkiem, że jeżeli ma być akwarium to tylko to, bo żonie po prostu pasowało wyglądem do mebli ;) Teraz obydwoje żałujemy że nie wzięliśmy 240 L :)
Akwarium już pracuje zalane od tygodnia i cieszy cichą pracą filtra i super wyglądem, grzałki jeszcze nie załączałem bo i tak woda ma temp 24-26 stopni. Teraz przed nami jeszcze problem z doborem obsady...

Katarzyna
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2012-10-25, 09:35
Pojemność akwarium: 240
Imię: Katarzyna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Katarzyna » 2012-10-31, 15:41

Dziękuję :)
Właśnie podjęłam decyzję! Na pewno kupię RIO 240 L bo takie duże podobają mi się najbardziej.

Dziękuję wszystkim za cenne porady.
Brzezin, pochwal się rybami jak już będziesz je miał :)
Łoren, bardzo podoba mi się Twój zbiorniczek. Przede mną jeszcze trochę czasu zanim będę mogła powiedzieć: No, gotowe!

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: xkameliax » 2012-12-05, 20:32

Pytanie, czy moczarka do LT może być?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: blue_betta » 2012-12-05, 22:06

Oczywiście, że może :)

Katarzyna
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2012-10-25, 09:35
Pojemność akwarium: 240
Imię: Katarzyna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Katarzyna » 2013-01-07, 02:41

Zasugerowałam się Twoją opinią, Łoren i kupiłam ten zestaw Juwel Rio 240. Wygląda super. Jeszcze nie zalany więc nie wiem jak wszystko zadziała.

Teraz mam dylemat związany z podłożem. Sprzedawca w sklepie doradził mi abym wzięła ADA AMAZONIA NEW. Zachwalał że taka wspaniała i że już sama bez żadnego nawożenia (bo zawiera je w sobie) jakiś czas wytrzyma i rośliny będą pięknie rosły. Wystarczy przygotować aranżację, posadzić rośliny, zalać i zostawić na dwa tygodnie... no cudo. Generalnie mi się spodobała, tym bardziej że i kolor ciemny podłoża jak chciałam.

Akwarium stanęło w kącie bo inne sprawy miałam na głowie ale po nowym roku znów poważniej przysiadłam do problemu i przeczesałam net w poszukiwaniu informacji o tym jak to faktycznie a tą ADĄ jest. nieco mój zapał ostygł jak się dowiedziałam co mnie czeka w pierwszym tygodniu... codziennie podmiana około 40% wody. Masakra jakaś. I w dodatku od razu muszę się jeszcze wyposażyć w CO2.
Boję się że sobie nie poradzę z tym podłożem...

Czy macie jakieś porady jak nie zrobić totalnej klapy i zupy z glonów? Kiedy można wpuścić ryby?

Miało być LT a wyszło jak wyszło :)) Pewnie efekt będzie lepszy ale obawiam się że to ziemia dla profesjonalistów a nie dla takich na początku drogi.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Łoren » 2013-01-07, 08:58

No coż :) Pierwsza sprawa o zasadniczym znaczeniu - sklep to nie jest miejsce do pozyskiwania wiedzy tylko do kupowania potrzebnych nam rzeczy. Podłoża jonowymienne takie jak np ADA amazonia to podłoża dobre ale...nie jest prawdą
Katarzyna pisze:że taka wspaniała i że już sama bez żadnego nawożenia (bo zawiera je w sobie) jakiś czas wytrzyma i rośliny będą pięknie rosły. Wystarczy przygotować aranżację, posadzić rośliny, zalać i zostawić na dwa tygodnie... no cudo.
W sumie nie ma się co dziwić sprzedawcy..on z tego zyje więc byłby idiotą gdyby nie próbował Ci nic sprzedać . Sam osobiście nigdy nie testowałem ADY ponieważ do mojego zbiornika musiałbym jej zapakować bardzo dużo a na to mnie nie stać - byłby to wydatek liczony już w tysiącach złotych. Natomiast opieram swoja opinię na doświadczeniach kolegów "roślinniarzy" z mojego rodzimego forum . Jak juz powiedziałem ADA sama w sobie to dobre podłoże , wymaga jednak początkowym okresie dużych podmian wody , jest to podłoże jono-wymienne więc "stabilizuje" parametry wody i to jest prawda. Trzeba jednak powiedzieć że zwykła ziemia ma także właściwości jono-wymienne , jest o wiele bardziej zasobna niż ADA, ma także właściwości sorpcyjne (bufor) co oznacza że może chłonąć nadmiary pierwiastków i uwalniać je do wody kiedy w niej występują niedobory. Nawozić jednak zarówno w jednym jak i drugim przypadku trzeba - w jaki sposób - tu głównym uwarunkowaniem jest ilość i jakość światła .Tak więc "parametry jednego jak i drugiego podłoża są z grubsza porównywalne. Różnica polega głownie na kwestiach estetycznych - ADA jest ładna (ale jeśli weźmiemy pod uwagę akwarium roślinne to i tak będzie cała zarośnięta więc prawie jej nie będzie widać , ziemia natomiast musi być przykryta warstwa żwirku lub grysu bazaltowego. Koszt zakupu jest niestety nieporównywalny ADA jest po prost bardzo droga. Końcowy wniosek - jeśli masz na tyle dużo pieniędzy że możesz je wydać na drogie podłoże to go kup (koszt porównywalny z zakupem całego systemu CO2 albo i więcej ) jeśli dojdziesz do wniosku że kwestie estetyczne nie sa dla ciebie sprawą pierwszorzędową to z równie dobrym skutkiem można zastosować rozwiązanie tańsze.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Katarzyna
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2012-10-25, 09:35
Pojemność akwarium: 240
Imię: Katarzyna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Katarzyna » 2013-01-07, 12:31

Dziękuję Łoren,
Tak, wiem ale to dobry sprzedawca był :)) Sklep IQUITOS na Bielanach w Warszawie.
Podłoże już mam, kupiłam razem z akwarium. To właśnie ta ADA. Więc już decyzja dawno zapadła. W związku z tym że droga to chciałabym żeby wszystko poszło sprawnie.

Mam nadzieję że nie polegnę na starcie. Zaczynam jak tylko stolarz przywiezie szafkę, czyli pewnie za jakieś dwa tygodnie. Zastanawiam się co jeszcze powinnam dokupić. Mam wszystko co daje producent (czyli oświetlenie, grzałkę, filtr wewn.,) dokupiłam zewn.kubełkowy no i ADĘ.

Oświetlenie mam takie jakie daje Juwel: świetlówki T5 2 x 54 W

Pewnie też powinnam zmienić forumna roślinne i już nie LT. A może można z ADĄ prowadzić LT tylko lepiej rosnące :) Generalnie chodzi mi o to żeby aż tak bardzo nie ingerować w wodę z chemią. Czy butla CO2 będzie mi potrzebna od początku?

Co jeszcze będę potrzebowała poza roślinami oczywiście...

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: marthinez » 2013-01-07, 12:42

Katarzyna pisze:Czy butla CO2 będzie mi potrzebna od początku?
Przy tym świetle niekoniecznie.
Potrzebne będzie bardzo dużo roślin na początek i to jest podstawa.

Nowa amazonia nie jest tak bardzo naszpikowana nawozami i warto sprostować tezę mówiącą o dużych częstych podmianach na poczatku.
Otóż nie są one konieczne. Wystracza standardowe, co tydzień.

Podłoże jest świetne i jeśli ktoś bawi się w rośliny to nie będzie żałował zakupu.

Przydał by sie jeszcze nawóz potasowy na poczatek. Sole lub gotowiec wszystko jedno, ale skoro poszłaś w ade to może być Brighty K tej firmy.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Łoren » 2013-01-07, 15:03

Pomyślałem sobie że może zechcesz podpatrzeć jak rozwiązał kwestie nawożenia , roślin i obsady mój kolega Zdzisław który ma nieco mniejsze akwarium - RIO 180 i jest ono na standardowym oświetleniu Juwelowskim - myślę że warto podpatrzeć >>> http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6872
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Katarzyna
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2012-10-25, 09:35
Pojemność akwarium: 240
Imię: Katarzyna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Katarzyna » 2013-01-08, 01:47

Dziękuję za odpowiedzi :)
Cieszę się że być może nie będę musiała w pierwszym tygodniu przenieść tony wody... może lekka przesada ale i tak biegania z wiaderkiem by było. Może uda się też zachęcić męża do aktywności fizycznej :P Szafka będzie pod koniec stycznia i wtedy przystąpię do dzieła. Jeszcze dokupię ten potas

Akwarium z linku przepiękne...jak marzenie. Podobnie jak Twojemu koledze podobają mi się pielęgniczki. Zastanawiałam się czy można to pogodzić tzn. roślinne i pielęgniczki a tu proszę odpowiedź sama przyszła.

Mam jeszcze jedno pytanie. Mam wodę z wodociągu. Co tam w niej pływa to nie wiem. Sama filtruję bo mi śmierdzi chlorem ale ja ogólnie mam zbyt wyczulony węch. Inni chloru nie czują :)
Do podmian potrzebować będę minimum 50 l wody. Ile czasu trzeba ją wietrzyć? I jeszcze takie praktyczne, jak sobie z tym radzicie? Stawiacie np 5 wiader do odstania?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Łoren » 2013-01-08, 07:27

Tak w ogóle to chyba należałoby poprosić któregoś moda o wydzielenie nowego wątku :)
Co do przygotowywania wody - trzeba by w pierwszej kolejności wykonać testy wody jaką dysponujesz wtedy będzie jasność co do tego jak ją przygotowywać. Dobrym rozwiązaniem są plastikowe kanistry w których odstawiamy wodę do podmiany.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

kierowca
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-02-23, 20:02
Pojemność akwarium: 200
Imię: andrzej
Lokalizacja: pniewy

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: kierowca » 2013-02-24, 19:40

aby nie zakladac nowego tematu jednym pytaniem:) czy w lt zamiast stosować piasek,zwir,bazalt można uzyc jbl manado? bardzo podoba mi się ten kolor i struktura, czy to nadal będzie lt? i czy da się prowadzic takie akwarium jak lt?

ODPOWIEDZ