Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Moderator: ModTeam

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: darianus » 2008-12-20, 21:40

Bo w HI-TECH stosuję się dozowanie CO2, co ma znaczny wpływ na fotosyntezę, a co za tym idzie na zwiększone przyrosty roślin, które pobierają wtedy więcej mikro i makro z wody, co może spowodować niedobory, które trzeba uzupełniać. Z tego co się orientuję filtry kubełkowe nie mają wpływu na mikro i makro.

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: oleq_30 » 2008-12-21, 16:29

Używanie np filtra kubełkowego ma wiele swoich zalet ale podstawową wada jest doprowadzienie do sterylności zbiornika z wszystkich składników mineralnych potrzebnych rośliną co w połączeniu z nie umiejętnym dozowaniem nawozów kończy się katastrofa ekologiczną w zbiorniku
odpowiedż miałeś w jednym z pierwszych zdań , w filtrze kubełkowym jedną z podstawowych warstw filtracyjnych jest węgiel aktywny który wytrąca wszystko co jest w wodzie również mikro i makro stosowanie w akwarium CO2 dodatkowo wymusza na właścicielu uzupełnianie
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: gizun » 2008-12-21, 16:31

Węgiel tylko na początku ma takie właściwości.Później działa jako zwyczajna filtracja biologiczna.

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: darianus » 2008-12-21, 23:02

oleq_30 pisze: w filtrze kubełkowym jedną z podstawowych warstw filtracyjnych jest węgiel aktywny który wytrąca wszystko co jest w wodzie również mikro i makro stosowanie w akwarium CO2 dodatkowo wymusza na właścicielu uzupełnianie
Węgiel aktywny nie jest podstawową warstwą filtracyjną w filtrze kubełkowym!!! Wręcz odwrotnie, nie zaleca się stosowania węgla aktywnego w ciągłej filtracji . Podstawowe warstwy w filtrze kubełkowym to przede wszystkim ceramika i gąbki.

michal4101
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-05-09, 11:57
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: michal4101 » 2009-02-16, 22:16

ale nie padła jednoznaczna odp. czy Low Tech można założyć w nie nasłonecznionym miejscu czy tą jedną naturalną sprawę jak promienie słoneczne da się zastąpić świetlówką a z resztą postępowaćwg wskazań dla Low tech.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: maol » 2009-02-17, 10:51

nie ma akwariów pośrednich. Albo idziesz w HT, albo bawisz się w LT, spełniając wszystkie wymogi dla danego typu zbiornika. Eksperymenty "pośrednie" to w szybkim czasie zaglonione bagienko. Czyli - odpowiedź brzmi - nie można zrobić LT zastępując słońce świetlówką.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Suja » 2009-02-17, 13:55

Nie można? a to dziwne ja jakoś dałem rade...
A co najciekawsze widziałem ostatnio LT na zwykłych żarówkach przypomina się stara akwarystyka ;)

Myślę, że te promienie słoneczne nie są czymś niezastąpionym przecież to jest wiązka fotonów prawie taka sama jak ze świetlówek ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: maol » 2009-02-17, 14:08

No to po kolei.

"Nie można? a to dziwne ja jakoś dałem rade..." - to masz LT czy HT? A nie dałoby się zrobić HT np. bez filtra? A można zrobić HT oświetlane słońcem?

Moim zdaniem LT i HT mają swoje wymogi. Jeżeli ich nie spełniasz, to nie masz ani jednego, ani drugiego. Nie ma akwariów "trochę LT" albo "prawie HT", są tylko eksperymenty, mniej lub bardziej udane. Nie mieszajmy pojęć...

"Myślę, że te promienie słoneczne nie są czymś niezastąpionym przecież to jest wiązka fotonów prawie taka sama jak ze świetlówek" - mylisz pojęcia - to nie słońce jest podobne do świetlówek, to świetlówki starają się w pewnym zakresie naśladować nasza gwiazdę. W pewnym zakresie - to znaczy wyolbrzymiając pewne zakresy widma, a pewne pomijając. Właśnie z tego powodu od źródła światła zależy ilość glonów i rozwój roślin, które w naturze żyją w zupełnie innych niż akwaryjne, słonecznie oświetlanych naturalnych LT.

I stąd właśnie bierze się pojęcie i cała ideologia akwariów Low Tech - nie stawiamy na technikę pomagającą w prawidłowym rozwoju fauny i flory, tworzymy mikro ekosystem który ma jak najdokładniej naśladować warunki naturalne. Wprowadzenie sztucznego oświetlenia zamiast słońca - moim zdaniem ogranicza to już możliwość nazywania takiego akwarium mianem LT. To, że Tobie to działa, nie oznacza ani że jest to właściwa droga, ani że nadal takie akwarium zasługuje na miano LT. To po prostu hybryda.

Dlatego będę się upierał że w prawdziwych LT nie powinno się stosować sztucznego oświetlenia.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

michal4101
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-05-09, 11:57
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: michal4101 » 2009-02-17, 15:25

Marcin w porządku ale ja pytam czy stosując zasady LT poza tą jedną (nie mam możliwości postawienia tego w słonecznym miejscu) czyli słońce ,uda mi się hodować ryby. I nie ma to dla mnie znaczenia czy to się będzie nazywało LT czy HT czy pośrednio,nie ma to znaczenia.
Chociaż chciałbym założyć akwa LT ale jak już pisałem nie mam możliwości dostępu do słońca i teraz pytanie bardziej precyzyjne mam zrezygnować z LT i założyć baniak metodą "popularną" czy mam jednak spróbować zakładać wg zasad LT(mimo tej niedogodności)????

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: maol » 2009-02-17, 15:28

Proponuję tradycyjne HT. Nie ma sensu bawić się w LT dla samych ryb.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: marthinez » 2009-02-17, 19:02

maol pisze:Dlatego będę się upierał że w prawdziwych LT nie powinno się stosować sztucznego oświetlenia.
Maol brachu. :hyhy:
Pomysłodawcą, a zarazem promotorem akwarii typu Low-tech jest jak zapewne wiesz pani Diana Walstad, która to w swojej książce o LT ("Rośliny w akwarium") dokładnie pisze, że LT należy oświetlać także świetlówkami oraz stosować filtrację.
Błędem jest także twierdzenie, że filtry zewnętrzne nie są do LT.

Proponuję przeczytać dokładnie w/w książkę, czyli prawdziwy i jedyny poradnik oryginalnego LT by Diana W.

Poza tym są świetne akwaria nazywane przez niektórych LT z ziemia w podłożu, za to nawożone chemią, co2 oraz silniej oświetlane.
Moim zdaniem są to HT z ziemią w podłożu i tyle.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

michal4101
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-05-09, 11:57
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: michal4101 » 2009-02-17, 19:11

mówiąc szczerze teraz to już nic niewiem dwaj doświadczeni forumowicze i tak różne zdania :D
MIMO WSZYSTKO ZAKŁADAM WG ZASAD LT Z SZTUCZNYM OŚWIETLENIEM :hyhy:

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: marthinez » 2009-02-17, 19:22

michal4101 pisze:mówiąc szczerze teraz to już nic niewiem dwaj doświadczeni forumowicze i tak różne zdania
Przeczytaj sobie książkę, której tytuł podałem, a wszystkiego się dowiesz.

Wielu myśli, że wie co to LT, niewielu o tym czytało tam gdzie powinno.
Zazwyczaj są to "modyfikowane" posty z kolejnych for.
Każda odpowiedź różni się od drugiej.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

michal4101
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-05-09, 11:57
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: michal4101 » 2009-02-17, 20:01

po poprzedniej twojej odp. zamówiłem na Allegro,też doszedłem do takiego wniosku-NAJLEPIEJ ZE ŹRÓDŁA

ALE DZIĘKI :padam:

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: maol » 2009-02-18, 10:07

marthinez pisze:
Poza tym są świetne akwaria nazywane przez niektórych LT z ziemia w podłożu, za to nawożone chemią, co2 oraz silniej oświetlane.
Moim zdaniem są to HT z ziemią w podłożu i tyle.
... dlatego tak naprawdę nie chce mi się w to bawić. Wiele hałasu o... tak jak piszesz, wydziwione HT. Zresztą - patrząc z tej strony - sam rozdział na LT i HT jest mocno sztuczny.

Niezależnie od guru D.W. dla mnie, jeżeli ktoś chce naprawdę mówić o LT, decyduje się na:
- akwarium z naturalnym podłożem
- akwarium oświetlone słonecznie
- akwarium o zbilansowanym ekosystemie
- akwarium nie wymagające praktycznie filtracji
- akwarium nawożone sztucznie w stopniu minimalnym, tylko jeżeli to naprawdę konieczne.
- akwarium z minimalną ingerencją w stan wody

...czyli po prostu baniak z podłożem, roślinami i rybami, urządzony i zostawiony praktycznie samemu sobie. W naturze nie ma zewnętrznej filtracji, sztucznego oświetlenia i nawozów. I sobie z tym zbiorniki wodne doskonale same radzą. I to jest prawdziwy LT - a nie, tak jak piszesz, akwarium różniące się od HT zwykłą ziemia w podłożu...

Tyle, że taki ekstremalny LT to już naprawdę wyższa szkoła jazdy...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ