Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Moderator: ModTeam

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: oleq_30 » 2008-07-20, 14:19

Akwarium Low Tech jak założyć, co kupić, jak pielęgnować czyli zestaw porad dla początkujących ( całość opracowano na podstawie artykułu pani Juli Sarnowskiej z magazynu Akwarium nr 7-8 2008) zaczynających swoją przygodę z akwarystyką a nie chcących wydawać kupy pieniędzy.

Przede wszystkim wyjaśnię co to jest ten LOW TECH - dosłownie minimum techniki
czyli każde nowo powstałe akwarium , średnio oceniając prawie 70-80 procent użytkowników forum ma takie nawet o tym nie wiedząc. Jednocześnie obserwując wypowiedzi doświadczonych akwarystów tego forum łatwo daje się zauważyć , tendencję do powielania rad typu zwiększ oświetlenie, zacznij nawożenie , dozuj CO2 przez innych np podstawową radą nie problemy z roślinami jest zwiększ oświetlenie lub zacznij z CO2 co gorsza są to rady kogoś kto ma kilka postów i akwarium w domu od miesiąca a nikt nie pomyśli o tym żeby doradzić wymianę roślin na takie które znalazłyby w takim akwarium warunki do normalnego wzrostu.

Używanie np filtra kubełkowego ma wiele swoich zalet ale podstawową wada jest doprowadzienie do sterylności zbiornika z wszystkich składników mineralnych potrzebnych rośliną co w połączeniu z nie umiejętnym dozowaniem nawozów kończy się katastrofa ekologiczną w zbiorniku

w akwariach LOW TECH każda ingerencja z zewnątrz jest szkodliwa dla zbiornika

Wybór zbiornika i podłoża.
- Zbiornik najlepszy zbiornik dla początkującego min 60l a jeszcze lepiej 100 l o długości co najmniej 60-80cm - łatwiejsze utrzymanie zbiornika , takie zbiorniki są już na tyle duże że łatwiej w nich uzyskać to na czym nam najbardziej zależy - równowagę biologiczna. Stworzenie akwarium LOW TECH w miejszych zbiornikach jest tez możliwe wymaga jednak nieco wiedzy o akwarystyce i nie jest zalecane dla początkujących

UWAGA WŁASNA :
Zauważyłem że dużo lepsze efekty uzyskuje się przy zbiornikach ze standartowa pokrywą i oświetleniem których wysokość nie przekracza 40 cm wysokości.

-Ustawienie zbiornika (i tu jest złamanie podstawowej głoszonej od lat reguły – żeby akwarium ustawiać w najciemniejszym kącie pokoju i oświetlać wyłącznie światłem sztucznym) można postawić w dowolnym miejscu pokoju a nawet zalecane jest by zbiornik stał bezpośrednio przy oknie tak aby w ciągu dnia padało na niego światło słoneczne.(najlepiej południowa lub wschodnia strona mieszkania, pokoju, domu)

-Tło - najlepszy, najtańszy, będący zawsze pod ręką –pognieciony papier szary pakowny(łatwy w wymianie i nie kosztujący majątku ale za to dający fajne efekty)

-Podłoże – najprostszym, tanim i dającym zadawalające efekty jest wybór najtańszej ziemi doniczkowej ( w marketach , centrach ogrodniczych –najtańszej bo UWAGA –nie zawierającej nawozów sztucznych i innych dodatków które zagrożą życiu w zbiorniku) warstwa ziemi powinna mięć około 1 -2 cm i przysypanie go warstwą np. zwykłego kwarcu o granulacji 2-4 mmi i grubości około 3-5 cm , (drobniejszy powoduję powstawanie stref beztlenowych , grubszy utrudnia ukorzenienie roślin.Podczas usypywania ziemi warto na kilka centymetrów około 1-2 odsunąć warstwę ziemi od szyb tak żebyśmy póżniej nie byli zmuszeni do jej oglądania przez szybę

UWAGA WŁASNA
w zbiorniku 128 l przez 10 miesięcy miałem tylko 3-5 cm warstwę czarnego bazaltu rosło pięknie choć trochę wolno miesiąc temu podmieniłem podłoże tzn wstawiłem Tetra Aqua Plant pod bazalt,
w zbiorniku 30l mam tez warstwę 3-4 cm czarnego bazaltu . Rośnie bardzo dobrze
Teraz w zbiorniku 160 l mam stare podłoże ze 128l (tj.stary bazalt plus Tetra Aqua Plant )uzupełnione czarnym bazaltem

-Oświetlenie – w typowych akwariach roślinnych zaleca się natężenie sztucznego światła jarzeniowego na poziomie 05-07W/l , tymczasem tymczasem akwariach LOW –TECH ustawionych w pobliżu okna oświetlenie sztuczne jest tylko uzupełnieniem i w zupełności wystarczy tu oświetlenie rzędu 0,25-0,3 W/l taki wymóg spełnia każda tania pokrywa oświetleniowa dostępna na rynku bez konieczności kosztownych przeróbek ( np. w akwarium 112l standartowo są dwie świetlówki po 18 W każda co daje nam około 0,3 W/l
Warto je jednak podmienić na jedną emitującą światło zbliżone do dziennego a drugą przeznaczoną specjalnie dla roślin.

UWAGA WŁASNA :
W 160l zostałem na razie przy zwykłym oświetleniu 2x30W
W akwarium128l miałem oświetlenie 2x18W Aqua Plant i Day Light rośliny przy nim rosny ładnie, chociaż wolno i nie wszystkie kilka musiałem wywalić kilka przesadzić w inne miejsca akwarium
W zbiorniku 30 rosną te gatunki które nie chcą rosnąć w dużym zbiorniku , co ciekawe dość często średnio po 3-4 godzinach od włączenia oświetlenia obserwuję powstające bąbelki tlenu na wgłębce pod powierzchnią ( nie używam napowietrzania żarówka 15 W energooszczędna Philips)

-Filtracja – możemy tu zapomnieć o drogich filtrach kubełkowych które zapewniają swoją pracą wręcz sterylną czystość w akwarium – chroniąc je przed zaburzeniami kruchego nieustabilizowanego ekosystemu, w akwariach LOW-TECH wytworzony ekosystem jest bardziej zbliżony do naturalnego , bo opiera się na tych samych zasadach i wydajna filtracja biologiczna nie jest tu potrzebna – w sposób naturalny realizują je bowiem rośliny konsumujące związki azotu oraz podłoże z zamieszkującymi je mikroorganizmami.
Podpięcie w takim akwarium filtra kubełkowego kubełkowego wkładami biologicznymi mogło by wręcz zaszkodzić rozwojowi roślin usuwając z wody potrzebne im do życia składniki. W akwariach LOW-TECH zupełnie wystarczającym rozwiązaniem jest zwykły filtr wewnętrzny z wkładem typu fizelina , gąbka czyli typowo filtracja mechaniczna o wydajności takiej żeby cały litraż akwarium przepływał przez niego nie częściej niż 1-2 razy na godzinę
, alternatywą proponowaną przez autorkę artykułu jest kaskada zawieszona na tylnej lub bocznej ściance akwarium, filtracja biologiczna w przypadku tego typu akwarium jest pozostawiona naturalnym komponentom wnętrza tego typu akwarium.
Można by było również podążając za wytworzeniem „pełnej” naturalności zbiornika (przy silnie rozwiniętej równowadze biologicznej) pokusić się o rezygnacje całkowicie z filtracji ale początkującym radzę niech nie próbują tego w domu , (jest to możliwe ale w bardzo dużych ustabilizowanych i słabo zarybionych zbiornikach – w mniejszych akwariach było by to stosunkowo ryzykowne przedsięwzięcie)

UWAGA WŁASNA
zbiornik 160 l - filtr Aqua szut Turbo 750 wkłąd fizelina płukana co 3-4 tygodnie i na próbę od tygodnia wkład humusowy
zbiornik 128 l - filtr Aqua szut Turbo 750 wkłąd fizelina płukana co 3-4 tygodnie i węgiel aktywny
zbiornik 30 l - filtr JBL 260 l/h wkład gruba gąbka , drobna gąbka , węgiel aktywny
filtracja chodzi u mnie w 128 l jak oświetlenie od 9.00-11.00 i od 16.00-23.00 w 30 l od 16.00-17.00 od 23.00-24.00

BARDZO WAŻNA UWAGA WŁASNA - wkład z węgla aktywnego powinien być wymieniony co 6-8 tygodni ( po tym czasie może zacząć oddawać do wody wyłapane toksyny) ale jednocześnie nie zaleca się go stosować non stop, ja zaczołem podmieniać węgiel na zeolit (wyłapuje amoniak i fosforany)

- Napowietrzanie – kolejny element z którego można zrezygnować w akwariach LOW-TECH – w gęsto obsadzonym roślinami zbiorniku z umiarkowanym zarybieniem jest ono nie potrzebne a nawet może być szkodliwe gdyż wytrąca rozpuszczony w wodzie dwutlenek węgla niezbędny składnik pokarmowy roślin.

-Ogrzewanie –
tu jest kwestia otwarta zależna od hodowanych ryb ( wskazane jest jednak posiadanie grzałki)

- nawożenie CO2 –
urządzeń do zasilania dwutlenkiem węgla w akwariach LOW-TECH nie stosuje się w ogóle, bowiem w zbiornikach tego typu jeśli są prawidłowo założone i pielęgnowane dostępny dla roślin węgiel występuje w ilościach tak znacznych że nie ma potrzeby jego dodatkowego dostarczania.

- Rośliny – roślin na starcie powinno być w miarę dużo aby szybko opanowały zbiornik tworząc ekosystem gwarantujący trwałość i stabilność zbiornika i tu ważnym elementem jest odpowiedni dobór roślin w tego typu akwariach nie wszystkie gatunki rozwijają się w zadawalający sposób. Dlatego warto się tu pokusić o zakup starych znanych i popularnych roślin szybko rosnących i wytwarzających w krótkim czasie dużą ilość biomasy doskonale się do tego nadają średniej wielkości żabieniec, zwartki, paprotnice, wywłóczniki, limnofile, kabomby, ludwigie, bakopy, nadwódki, strzałki , lotos tygrysi ,anubiasy. W pierwszej fazie dobrze jest postawić na np. nadwódkę trójkwiatową, heteranterę paskowaną czy limnofila wodną. Duże kępy tych roślin sprawią że zbiornik szybko dojrzeje i „uruchomione” zostaną w zbiorniku wszystkie naturalne procesy samooczyszczania wody, później można część z nich usunąć zastępując je innymi wolniej rosnącymi gatunkami. UWAGA – w przeciwieństwie do zbiorników holenderskich gdzie za pomocą chemii i sztucznego wspomagania jesteśmy jesteśmy stanie imitować każde warunki wodno-mineralne rozwoju roślin w akwariach LOW-TECH warunki są mniej więcej stałe i to rośliny muszą się do nich dostosować (czyli przyjąć się lub tez nie) dlatego nie mamy gwarancji na to że dany gatunek rośliny u nas się przyjmie i rozrośnie mimo tego że w drugim podobnym akwarium rozwija się pięknie) Jeżeli zdaży się że dany gatunek zaniknie w naszym akwarium nie należy traktować tego jako porażki a raczej jako zachętę do dalszego eksperymentowania i poszukiwania nowych gatunków które w naszym zbiorniku poczują się jak w naturalnym akwenie.

-Ryby – można hodować praktycznie każdy gatunek trzymając się starej zasady przyjmując na rybki małe do 5 cm -5 litrów wody , w przypadku większych np. gurami 10 litrów na sztukę , i dużych np. skalarów 20 litrów na sztukę .Podobnie jak w każdym akwarium nie zaleca się przegęszczenia obsady bo z czasem może to doprowadzić do zachwiania ekosystemu i postępujących problemów z jego utrzymaniem

- Pielęgnacja –
w akwariach LOW-TECH możemy zapomnieć o PODMIANACH WODY połączonych z odmulaniem dna i czyszczeniem żwirku – (kolejne złamanie wszech głoszonej opinii o konieczności podmian) dzięki obecności dużej ilości zdrowych roślin pochłaniających związki azotowe we wcześniejszej fazie ich rozkładu oraz bakterii infiltracyjnych zamieszkujących wierzchnią żwirową warstwę podłoża woda w naturalny sposób zostaje pozbawiona trujących związków amoniaku i azotanów . Z kolei zamieszkujące głębszą warstwę podłoża bakterię beztlenowe usuwają gromadzące się w wodzie azotany zamieniając je na uwalniany do atmosfery azot cząsteczkowy. Dlatego w tego typu zbiornikach podmiany wody NIE są konieczne a nawet NIE SĄ WSKAZANE ( zachwianie równowagi ekosystemu) i można ograniczyć się do co kilku tygodniowego dolania ubytków wody – właściwą podmianę (tak często zalecaną na tym forum dla każdego typu zbiornika ) można wykonać raz na 3 do 6 miesięcy.
Akwaria LOW TECH nie wymagają również odmulania dna resztki pokarmu i odchody stanowią doskonały , naturalny nawóz dla roślin oraz przyczyniają się do użyźnienia podłoża.
Dostarczają rośliną łatwo przyswajalny węgiel oraz inne makro elementy i z powodzeniem zastępują drogie systematyczne dozowania nawozów w płynie. Zamiast regularnego wlewania co do kropelki możemy zaufać naturze i oprzeć się na pierwiastkach zgromadzonych w żyznym podłożu oraz dostarczanym wraz z pokarmem dla ryb którego możemy stosować nieznacznie więcej niż w akwarium klasycznym nie martwiąc się że nie dojedzone resztki zatrują nam wodę i sprowadzą katastrofę ekologiczną na nasz zbiornik.

Jedyną ważną czynnością którą nie możemy zaprzestać to regularne przycinanie roślin tak żeby nasz zbiornik nie stracił walorów estetycznych średnio raz na 1 do 3 miesięcy

przykładem takiego zbiornika jest np ten zlikwidowany po około 1,5 roku , pojemność 128 l (zamieniony na 160 l)

nowa 160 -tka na tydzień po starcie wyglada tak wiecej o zbiorniku tu http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/11177.htm
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2009-05-21, 15:28 przez oleq_30, łącznie zmieniany 18 razy.
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Kyle » 2008-07-20, 14:57

oleq_30 pisze:Wybór zbiornika i podłoża.
- Zbiornik najlepszy zbiornik dla początkującego min 60l a jeszcze lepiej 100 l o długości co najmniej 60-80cm
A 30 l? Zakładamy, że nie jestem początkujący ;) Akurat mam taki zbiornik pusty, robiłby tylko za przechowalnie narybku w razie W.
A co do podłoża to koniecznie trzeba je przysypać czymś? Czy mogłaby być goła ziemia?
Rośliny to rozumiem tylko mniej wymagające co do oświetlenia?

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: oleq_30 » 2008-07-20, 15:08

Kyle pisze:oleq_30 napisał/a:
Wybór zbiornika i podłoża.
- Zbiornik najlepszy zbiornik dla początkującego min 60l a jeszcze lepiej 100 l o długości co najmniej 60-80cm
A 30 l? Zakładamy, że nie jestem początkujący ;) Akurat mam taki zbiornik pusty, robiłby tylko za przechowalnie narybku w razie W.
A co do podłoża to koniecznie trzeba je przysypać czymś? Czy mogłaby być goła ziemia?
Rośliny to rozumiem tylko mniej wymagające co do oświetlenia?
tak możesz zrobić LOW tech w zbiorniku 30 litrowym sam mam taki od stycznia mam w nim krewetki i narybek kardynałków
odnośnie podłoża przeczytaj jeszce raz wyżej poprawiłem

Temat uważam za otwarty i do dyskusji :D swoje uwagi praktyczne ( mam dwa zbiorniki tego typu 128l i 30 l ) będę uzupełniał
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Kyle » 2008-07-21, 23:49

No to jak niedługo jak zrobię pokrywę jakąś i mi się zachce w końcu to znajdę ziemię jakaś w bidronce i jazda ;)
Ale żwirkiem jej raczej nie będę przysypywał.
A mógłbyś podać dokładne nazwy roślin jakie nadają się do takich zbiorników?
Chociaż kilka gatunków żebym miał z czego wybrać.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Suja » 2008-07-22, 00:05

Ogólnie powiedzmy, że mam teraz LT, ale niedługo z tego wyjdzie po prostu akwarium roślinne na ziemi.
Coś po drodze skopałem po mam potężny zakwit glonów długie półmetrowe nitki ;/
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: oleq_30 » 2008-07-22, 00:06

Kyle pisze:No to jak niedługo jak zrobię pokrywę jakąś i mi się zachce w końcu to znajdę ziemię jakaś w bidronce i jazda ;)
Ale żwirkiem jej raczej nie będę przysypywał.
A mógłbyś podać dokładne nazwy roślin jakie nadają się do takich zbiorników?
Chociaż kilka gatunków żebym miał z czego wybrać.
anubias afzelii

anubias barteri

anubias hastifolia

anubias congensis

anubias coffeifolia

microsorium_pteropus

mech jawajski

ludwigia

średniej wielkości żabieniece, zwartki, paprotnice, wywłóczniki, limnofile, kabomby, ludwigie, bakopy, nadwódki, strzałki , lotos tygrysi ,anubiasy , nadwódka trójkwiatowa, heterantera paskowana czy limnofila wodna

żwirkiem przysyp koniecznie , po pierwsze nie będzie ci ziemia brudziła wody i latała po akwarium po drugie rośliny się ukorzenią lepiej
Suja pisze:Ogólnie powiedzmy, że mam teraz LT, ale niedługo z tego wyjdzie po prostu akwarium roślinne na ziemi.
Coś po drodze skopałem po mam potężny zakwit glonów długie półmetrowe nitki ;/
mówiąc szczerze moje problemy z glonami to raz na dwa tygodnie przetarcie szyby z małych jasno zielonych kropeczek , długie nitkowane (krasnorosty) pokazały mi się kiedyś - rosły tylko na łupinach kokosa ale z czasem same zanikły
Ostatnio zmieniony 2009-05-10, 21:21 przez oleq_30, łącznie zmieniany 2 razy.
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Suja » 2008-07-22, 00:11

Powiem jedno przynajmniej u mnie heniek rośnie a rogatek gnije xD
Jak ktoś mi to wyjaśni to jest dla mnie bogiem.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: oleq_30 » 2008-07-22, 00:16

Suja pisze:Powiem jedno przynajmniej u mnie heniek rośnie a rogatek gnije xD
Jak ktoś mi to wyjaśni to jest dla mnie bogiem.
spróbój przesadzić go w inny kąt akwarium albo daj mu czasu , napisz coś więcej o zbiorniku bo nikt nie jest wróżka żeby zgadywać jaki masz zbiornik itp
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Kyle » 2008-07-22, 00:21

oleq_30 pisze:
Kyle pisze:No to jak niedługo jak zrobię pokrywę jakąś i mi się zachce w końcu to znajdę ziemię jakaś w bidronce i jazda ;)
Ale żwirkiem jej raczej nie będę przysypywał.
A mógłbyś podać dokładne nazwy roślin jakie nadają się do takich zbiorników?
Chociaż kilka gatunków żebym miał z czego wybrać.
anubias afzelii
http://allegro.pl/item400759035_anubias ... dian_.html
anubias barteri
http://allegro.pl/item400759348_anubias ... dian_.html
anubias hastifolia
http://allegro.pl/item400759618_anubias ... dian_.html
anubias congensis
http://allegro.pl/item400760189_anubias ... dian_.html
anubias coffeifolia
http://allegro.pl/item400760799_anubias ... dian_.html
microsorium_pteropus
http://allegro.pl/item400762458_microso ... dian_.html

średniej wielkości żabieniece, zwartki, paprotnice, wywłóczniki, limnofile, kabomby, ludwigie, bakopy, nadwódki, strzałki , lotos tygrysi ,anubiasy , nadwódka trójkwiatowa, heterantera paskowana czy limnofila wodna

żwirkiem przysyp koniecznie , po pierwsze nie będzie ci ziemia brudziła wody i latała po akwarium po drugie rośliny się ukorzenią lepiej
Ok, dziękować ;)
Jak kiedyś coś z tego wyjdzie to na pewno się tu "pochwalę".
Chociaż mogłeś podac łacińskie nazwy wszystkich tych roślin, zdecydowanie łatwiej byłoby mi znaleźć w sklepach :P

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: oleq_30 » 2008-07-22, 00:24

Kyle pisze:hociaż mogłeś podac łacińskie nazwy wszystkich tych roślin, zdecydowanie łatwiej byłoby mi znaleźć w sklepach
a ciężko koledze wpisać nazwę w google i znaleść łacińską nazwę samemu ?
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Kyle » 2008-07-22, 00:26

oleq_30 pisze:a ciężko koledze wpisać nazwę w google i znaleść łacińską nazwę samemu ?
No nie, to 5 minut, ale to tak wiesz, dla potomności by łatwiej było :>

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Suja » 2008-07-22, 00:31

Potomnych należy uczyć a nie otępiać ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Bohdan » 2008-10-14, 00:13

Witam,

W związku z tym, ze planuje zakup 25-30L , a chciałbym żeby był to L.T. mam parę pytań.

1.
Jak statrujemy L.T.?
W standartowym akwa zaczynamy od wody z filtrem i podłożem + bakterie. Po 2-3 dniach sadzimy rośliny.Czas oświetlenia zwiększamy stopniowo. Akwa zarybiamy po upływie min 21 dni....
2.
Co w przypadku gdy jednak akwa stoi w takim miejscu gdzie jednak przez większość dnia promienie słoneczne bezposrednio nie docierają ?
3.
Czy do L.T. wlewamy tylko kranex ?
Rozumiem, ze woda ma być odstana lub uzdatniona?

4.
Dno akwa planuje podzielić na dwie częsci. W jednej będzie czarny bazalt z posadzonymi roślinami a w drugiej "piasek". Czy piasek jako podłoze również jest stosowany w L.T. ?


W akwa będzie bojownik + kilka razbor brigitte

Dzieki za odpowiedz

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Suja » 2008-10-14, 00:30

Nie polecam piasku na plaże ;)
Mam u Siebie czysty piasek wszytko mimo odmulania lata po akwarium, a w toni wody ciągle unosi się pył...

Według mnie 25L to za mało i to dużo za mało na LT, ale skoro tak bardzo chcesz.
tylko na dno daj mało ziemi na to żwirek dolomitowy cienka warstwa, i na to zwykł akwarystyczny.

Oczywiście lejemy kranex bo w LT pH waha się właśnie w okolicach 7.5
No więc do LT wsadzamy od razu bardzo duzo roślin, które się ukorzeniają, inaczej nie ma sensu stawiać LT. [minimum60% dna musi być obsadzone.]
Rośliny które tam sadzimy, to najlepiej takie które dobrze rosną w świetle 0.3W/L
Nie podajemy żadnych nawozów płynnych, ani CO2

A no i obsada ryb jak najbardziej minimalistyczna... Krewetki też potrafią nabrudzić.
W LT można zarybiać już na drugi dzień jak by co. Bo ilość ryb jaka na stałe dajemy do LT, to mniej więcej tyle ryb ile do normalnego jako startery się wkłada :P
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Bohdan » 2008-10-14, 20:39

Dzięki Suja ale nie wszystko jeszcze zostało wyjaśnione....

Co w sprawie punktu 2-a?

Wodę dodajemy uzdatnioną, odstaną czy tzw "żywiec" prosto z kranu?
(Mam na myśli również wodą która póżniej uzupełniamy stan akwa..)


Czy dodajemy na starcie bakterie?

ODPOWIEDZ