Sól read sea - a stężenie ppt

Dział poświęcony ogólnie akwarystyce morskiej.

Moderator: ModTeam

manius999
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2008-07-10, 10:19
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Dublin

Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: manius999 » 2008-09-19, 23:33

Witam. Piszę w tym dziale ponieważ zalerzy mi na poradzie kogś doświadczonego w dziedzinie morskiej.
Posiadam kretetki amano (w tej chwili juz 2 szy) które noszą jajeczka i będą się rozmnażały. Znalazłem artykuł na forum jak im przygotować odpowiednie warunki aby udało się odchodować młode ale niezbędna będzie mi woda o zasoleniu około 30 do 35ppt.
W mieście gdzie mieszkam jestem w stanie kupić sól read sea do akwa morskich ale tam w instrukcji (angielska) podane jest mieszanie w wodą z RO a takiej nie posiadam no i nie ma mowy o odpowiednim zastosowaniu czy przeliczeniu aby otrzymać stężenie odpowienie dla twoich potrzeb. Stosują tu urzadzenia do pomiaru które troszkę kosztują a na jeden czy dwa razy nie ma sensu kupować.
Czy istnieje jakaś możliwośc przeliczenia ilości soli aby otrzymać zasolenie jakie mnie interesuje??
Jeśli tak prosze o wyjaśnienie natomiast jeśli nie przepraszam za kłopot i zbędne pytania.
W sumie być może moje pytanie jest dla was nawet bez sensu ale nie wiele wiem o wodzie słonej dla tego pytam doświadcoznych.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: maol » 2008-09-21, 17:53

Możesz przeliczyć prosto - zasolenie 30-35 ppt oznacza po prostu gęstość 1,030-1,035 co oznacza 30-35g soli na litr wody. Z tym że warto kupić najprostszy aerometr, bo to wartość przybliżona, bardzo zależna od np. temperatury. No i woda z RO - to raczej konieczne.

A o samym rozmnażaniu poczytaj np. tutaj http://www.aquadesign.pl/artykuly_html/ ... eeding.htm

Z góry uprzedzam że najprawdopodobniej Ci się nie uda... ale życzę powodzenia :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kiszczu
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 2008-04-05, 00:04
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marek
Lokalizacja: Slough UK
Kontakt:

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: kiszczu » 2008-09-30, 23:19

Pesymiści :hyhy: Początkujący mają szczęście ;) Powodzenia
Niedługo już nic nie będzie można ;P


Sorki za brak polskich liter ;)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: maol » 2008-10-01, 12:03

To nie pesymizm. To świadomość problemów przy takiej zabawie. Szczęście nie ma tu nic do rzeczy. Po prostu szanse są minimalne i jest to bardzo, bardzo trudne. Tak trudne, że moim zdaniem nawet nie ma sensu próbować.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: Piwosz » 2008-10-01, 17:49

maol pisze:Tak trudne, że moim zdaniem nawet nie ma sensu próbować.
Podzielam to zdanie...rozmnożenie krewetek Amano graniczy z cudem.

Z wodą duzego problemu nie ma...problem jest w karmieniu larw. Nie zawsze będą jadły to co im dasz.

manius999
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2008-07-10, 10:19
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Dublin

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: manius999 » 2008-10-02, 17:23

wyglada na to ze koledzy wykrakali bo pierwsza partia larw zdaje sie wlasnie umierac. 6 dni od wyklucia nie plywaja w toni a juz przy dnie i bardziej wyglada to na poruszanie sie juz resztkami sil. nie mniej jednak problem z woda roziwiazany zakupem wody w sklepie natomiast być moze jest to problem wlasnie karmienia. no nic straconego poza kilkoma zlotymi na wode i sól a drugi miot lartw juz w drodze i golden pearls do dokarmiania równiez. zobaczymy co bedzie dalej w sumie mam jeszcze 2 samiczke co po porodzie podwiesila jajaka po raz kolejny wiec nie zalamuje sie i bede sprawdzal. istenieje jeszcze inne prawdopodobienstwo iz krewetki jakie mam to nie do konca amano tylko inna rodzina nie do odróżnienia od amana ale rozmanrzajaca sie w wodzie slodkiej i dla tego larwy nie przezyly w lsonej. to sie okaze jak juz zakonczymy testy.dzieki za pomoc. pozdrawiam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: maol » 2008-10-03, 10:14

koledzy nie krakali. Koledzy wiedzieli :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kiszczu
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 2008-04-05, 00:04
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marek
Lokalizacja: Slough UK
Kontakt:

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: kiszczu » 2008-10-03, 16:46

;) Jeśli się chce nie ma nic trudnego :P Krewetki są w hodowli dopiero kilka lat, a rybki już ponad wiek albo i więcej. Jeszcze kilkanaście lat temu ciężko było rozmnożyc neony czy skalary, a teraz każdy praktycznie może to zrobic w domu. Nie próbując nie będzie żadnego postępu, a jak mu się uda wychodowac chociaż 1 czy 3 sztuki to i tak frajdę będzie miec ;)
Niedługo już nic nie będzie można ;P


Sorki za brak polskich liter ;)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: maol » 2008-10-04, 10:03

To nie tak. To jest bardzo trudne - choć możliwe. I, nie mając właściwego sprzętu - czyli jak w powyższym przykładzie próbując dozować sól "na oko" nie da rady. Różnica 1ppm czyli grama soli na litr wody może już być zabójcza. Zmiana temperatury o 1 stopień może być zabójcza. Skok NO3 może być zabójczy.... Nie do końca, poza eksperymentem, wiemy czym je karmić, co może być zabójcze... To nie jest zabawa dla amatora, chyba, że masz zapatrywania dr Mengele :-) Po prostu, trzeba mieć odpowiednie środki techniczne i wiedzę.

P.S. Jeżeli uważasz, że rozmnażanie neonów jest łatwe i da się zrobić w każdym akwarium, to... gratuluję. Mi się udała ta sztuka raz, po kilku miesiącach bezowocnych prób. I, tak naprawdę nie wiem, co w próbie "udanej " (bo przeżyło do formy dorosłej kilka z kilkuset osobników) zrobiłem dobrze. Odpuściłem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kiszczu
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 2008-04-05, 00:04
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marek
Lokalizacja: Slough UK
Kontakt:

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: kiszczu » 2008-10-04, 15:57

Nigdy nie uważałem, że rozmnażanie neonów jest łatwe ;) Dla mnie to jest tylko czysta teoretyka :P Po prostu ze sprzętem i wiedzą jaką posiadamy teraz, a jaką posiadali nasi 'ojcowie', jest nam raczej łatwiej niż było im. Dla mnie akwarystyka jest dopiero początkiem i wszystko wydaje mi się trudne, ale nie niewykonalne :)
Nie twierdzę, że nie masz racji, ale jestem przeciwny mówieniu "nie dasz rady" :P ;) :D
Niedługo już nic nie będzie można ;P


Sorki za brak polskich liter ;)

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: Piwosz » 2008-10-04, 22:05

Rozmnożyć krewetkę Amano udało sie kilku hodowcą ale posiadali on dosyć zaawansowany sprzęt i przede wszystkim obszerną wiedzę na ten temat.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: maol » 2008-10-05, 14:06

kiszczu pisze:(...)
Nie twierdzę, że nie masz racji, ale jestem przeciwny mówieniu "nie dasz rady" :P ;) :D
Zapewniam Cię, amano i neony spokojnie podlegają pod "nie dasz rady" dla 99% akwarystów wogóle i jeszcze na bardzo, bardzo długo. Jak zreszta 99% organizmów wodnych, o większości nie mamy nawet bladego pojęcia jak się rozmnażają...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kiszczu
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 2008-04-05, 00:04
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marek
Lokalizacja: Slough UK
Kontakt:

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: kiszczu » 2008-10-05, 17:46

Dlatego nawet nie próbuję, bo z pewnością nie należę to tego 1% i nie jestem zbyt cierpliwy ;) Ale... :hyhy: :rotfl: manius999 powodzena.
Niedługo już nic nie będzie można ;P


Sorki za brak polskich liter ;)

manius999
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2008-07-10, 10:19
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Dublin

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: manius999 » 2008-10-06, 00:19

cieszy mnie że pojawiło się jakiekolwiek zainteresowanie tematem.
Dzieki za słowa otuchy ale i za niedowierzanie w moje powodzenie ponieważ ponieważ i jedno i drugie utwierdza mnie tylko w tym co staram się zrobić.
Pochwały są niezmiernie miłe i dla samych gratulacji warto by się pokusić o próbę powodzenia, natomiast wszelkie aspekty zniechęcania sprawiają że co raz bardziej staram się brnąć w to wszystko aby tylko pokazać niedowiarkom że jednak się da.
Oczywiście nie chcę tu nikogo obrazić. To nie mój cel.

Zdobywając widzę na temat krewetek i czytając wasze opinie oraz innych autorów nasuwa mi się myśl odnośnie właśnie tego całego zaplecza sprzętowego.
http://www.aquadesign.pl/...nosbreeding.htm autor tłumacząc post nie podaje żadnej wzmianki o specjalnych parametrach wody czy też o specjalistycznym sprzęcie jaki zastosował do chodowi krewetek?? Czy to nie dziwne??

Co do moich podopiecznych powiem tak iż coraz bardziej prawdopodobne staje się iż krewetki jaki ja posiadam to nie krewetki amano a raczej odmiana do złudzenia podobna do nich tak jak pisze autor tłumaczonego artykułu z linka powyżej ponieważ kilka osobników z poprzedniego miotu przeżyło ponad 7 dni w słodkiej wodzie i dziś bez karmienia bo nie zwracałem na nie uwagi trafiły z innym miotem dokładnie dziś wyklutym do oddzielnego zbiornika na badania. Woda nie zasolona jedynie natleniana, pozwoli zweryfikować mam nadzieję rodzaj krewetek.
Jeśli będą się miały dobrze w wodzie słodkiej oznaczać to będzie nie więcej nie mniej dla mnie jak porażkę z powodu posiadania gatunku innego niż amano.

Nic mi nie szkodzi i w miarę możliwości finansowych i czasowych postaram się zweryfikować teorię 99% nie rozmnażalności krewetek amano w warunkach domowych.
Jak by nie było filtr RO zawsze przyda się do holendra a urządzenie do mierzenia zasilenia wody też można na ebayu nabyć.
Parametry wody przecież udaje się z reguły utrzymywać na pewnym poziomie w większości akwa więc i dla mnie może okazać się to wykonalne.
Autor artykuły pisze o innych badaniach prowadzonych przez prawdopodobnie swego rodzaju badaczy i ocenia je na zakończone sukcesem a do tego w swoich badaniach i eksperymentach mówi o swego rodzaju powtarzalności chodowi więc być może jest to wykonalne ale na pewno czasochłonne ponieważ dokarmianie 5 razy dziennie, do tego dbanie o parametry i jeszcze wymiana wody co 2 dni sprawia odrobinę problemów co może zniechęcać.

Nie mówię że nastawiam się na pełen sukces ale nie chcę już dziś zakładać porażki i poddać się dla samego utrzymania statystyki 99%.

Postaram się w miarę moich poczynań informować na forum i nawet jeśli zakończę niepowodzeniem niezmiernie poinformuję was wszystkich.

Jedno co zauważyłem od chwili kiedy postanowiłem wyhodować własne krewecie to to iż moje po złożeniu pierwszego miotu i powrocie do zbiornika gdzie były przeniesione przed „porodem”, nie podwiesiły kolejnej porcji jajeczek.
Wcześniej krewetki znajdowały się w akwa 125l i tam doszło do zapłodnienia. Potem wszystkie zostały (5szt w tym 3 z jajeczkami, plus jeden albo dwa samce) zostały przeniesione do akwa 25l. Na czas porodu wszystkie lądują w 10l akwa i po wykluciu młodych wracają do 25l.
Nie podwiesiły jajeczek więc być może za kilka dni wrócą do 125l celem zweryfikowania badać.

Pozdrawiam i o sukcesach i porażkach będę informował.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Sól read sea - a stężenie ppt

Post autor: maol » 2008-10-07, 08:36

eee tam nie ma " (...)Jeden z przewodników sugeruje, że zasolenie 17ppt jest dobre dla rozwoju młodych krewetek. Kiedy po raz pierwszy spróbowałem zasolenia na poziomie 17ppt a następnie 25ppt zaobserwowałem iż ponad 97% larw padało w ciągu pierwszych trzech tygodni(większość ósmego i dziewiątego dnia) a tempo wzrostu było słabe. Kiedy zastosowałem zasolenie 35ppt(zasolenie oceaniczne) nie miałem żadnych udokumentowanych strat a tempo wzrostu młodych było szybsze. W innym przewodniku internetowym, w którym podobnie jak u mnie eksperymentowano z różnym zasoleniem, wysnuto te same wnioski: każde zasolenie na poziomie niższym niż 30ppt kończyło się wysokimi stratami młodych krewetek! (...)"
Po prostu, przy tym poziomie trudności pewne sprawy są oczywiste... Żeby je utrzymać stabilnie i dokładnie - sprzęt i doświadczenie są niezbędne.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ