Glony

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Glony

Post autor: JARECZEK » 2008-10-22, 14:12

Pisałem ten artykuł z myślą by przyblirzyć niektórym broblem który od wieków dręczy akwarystów. Powstał na bazie mojej wiedzy zdobytych doświadczeń i oczywiście pomocą był internet :)

Życzę miłego czytania ;)

Glony (Algae) – organizmy samożywne. Ciało nazywane plechą, ponieważ nie mają wykształconej tkanki, choć niektóre mają skomplikowana budowę. Niektóre maja budowę jednokomórkowa, wielokomórkową i kolonijną. Podstawowym barwnikiem fotosyntetyzującym jest chlorofil - podobnie jak u roślin. Zawierają także inne barwniki: fikobiliny (niebieska fikocyjanina i czerwona fikoerytryna występujące u krasnorostów i sinic), karoten, żółte ksantofile. Dzięki nim glony mają różne zabarwienie. Pozwala to im przystosować się do różnych warunków oświetleniowych.

Zielenice (Chlorophyta) – grupa roślin jedno i wielokomórkowych licząca około 11000 gatunków. Większość zamieszkuje wody słodkie, ale spotyka się je i w wodach słonych. Polską nazwę zawdzięczają chlorofilowi, który dominuje i daje im barwę zieloną.

Zielony nalot osadza się na liściach roślin, dekoracjach, szybach akwarium. Przytwierdzając się do liści utrudniają roślinom przeprowadzanie fotosyntezy w skrajnych przypadkach do zgnicia rośliny. Powstają w jasno oświetlonych zbiornikach gdzie występuje nadmiar fosforanów lub azotanów. Zjadane są przez krewetki amano, kosiarki (Crossocheilus siamensis), ślimaki. Z szyb usuwa się je skrobakiem lub szorstką gąbką, z liści schodzą bardzo ciężko, dlatego odcina się całe liście.

Nitki porastających rośliny, elementy dekoracyjne i szyby akwarium. Zjadane są przez krewetki amano, kosiarki (Crossocheilus siamensis) oraz większość piękniczkowatych. Usuwa się je nawijając na patyczek, zarazem zmniejszając ilości światła, posadzenie roślin szybko rosnących np. Cabomba caroliniana, Egeria densa Planch, różne gatunki Hygrophili i nawożenie dwutlenkiem węgla.

Zakwit wody to unoszące się zielenic w toni wody powodują zielone zabarwienie jej. Najczęściej powstają przy świeżo założonym akwarium z intensywnym oświetleniem i nadmierną ilością substancji odżywczych. Zaciemnienie akwarium i obfite podmiany powinny pomóc w ich zwalczeniu.

Okrzemki (Bacillariophyceae, Diatomae) – glony brunatne występują w wodach słodkich i słonych jako ciemno brązowy, matowy nalot, są szorstkie w dotyku.. Otoczone krzemionkową skorupką. Silnie przyklejają się do powierzchni. Tworzą przetrwalniki w razie gdybyśmy chcieli wytępić je chemią, a po staniu niesprzyjających warunków mnożą się bardzo szybko. Niektóre unoszą się w toni wody a inne osadzają się na roślinach blokując im dopływ światła, co może spowodować gnicie rośliny. Zasiedlają także elementach dekoracji ścianach akwarium. Powodem powstawania jest nadmiar krzemu (Si), zbyt mała ilość światła lub zbyt duża o nie odpowiedniej barwie (zbyt duża ilość barwy czerwonej) oraz azotanów. Wpływ ma także pH , które przekracza 7,5. Okrzemki zjadane są przez kosiarki (Crossocheilus siamensis) i Otoski (Otocinclus). Ustępują po zwiększeniu ilości światła i dobraniu odpowiedniej jej barwy.

Krasnorosty (Rhodophyta) - glony pędzelkowate mają postać charakterystycznych tworów przypominających pędzelek o ciemnej barwie, choć często przybierają kolor czerwony, szary, niebieski, fioletowy, czarny, brunatny. Porastają liście roślin, dekoracje, szyby akwarium. Zaatakowane glonami liście najczęściej gniją. Lubią silny prąd wody, dlatego często spotykane są na dyszy wylotu filtra.. Przyczyny ich powstawania to zbyt duża ilość produktów przemiany materii w wodzie oraz duża ilość rozpuszczonych w niej soli (twardość wody po wyżej 15), podwyższone pH (zasadowy odczyn wody) oraz niedobory dwutlenku węgla. W celu pozbycia się krasnorostów należy obniżyć twardość ogólną wody, dodanie wyciągu z torfu, wpuścić ryby żywiące się tym glonem: kosiarki (Crossocheilus siamensis), Molinezja.

Sinice, cyjanobakterie (Cyanophyta) – występują zarówno za równo wodach słodkich jak i słonych. Maja postać kleistego nalotu pokrywającego rośliny dekoracje. Przybiera barwę niebiesko-zieloną, czarną, szarą, czerwono-foioletową. Często występują w formie jedno komórkowej pływającej w toni wody i mylone są z zielenicami. Różnica jest dość znaczna, sinice wydzielają toksyczne związki i bardzo nieprzyjemny zapach. Przyczyna powstawania jest nadmiar produktów przemiany materii, przedawkowanie nawozów płynnych, nieodmulane podłoże, rodzaj oświetlenia. Duża ilość barwy czerwone i niewielka niebieskiej przyczyniają się do powstawania formy jednokomórkowej. W walce wskazane jest skrócenie czasu oświetlania częściowe podmiany. Glon w formie nitek powstaje w wyniku przenawożonego podłoża lub słabej cyrkulacji wody oraz złego doboru oświetlenia (j.w.).

-Jeżeli glon obrasta podłoże możemy przypuszczać, że podłoże jest bogate w związki odżywcze i występuje słaba cyrkulacja wody nad jego powierzchnią.
-Jeżeli glon występuje w całym akwarium przyczyna może być przenawożenie lub zbyt duża ilość odpadów.
-Jeżeli glon rośnie górnej partii akwarium prawdopodobnie przyczyną jest zbyt duża ilość fal czerwonych.
Aby zmniejszyć ilość glonów odmulać podłoże, regularne podmiany zaprzestać podawanie nawozów lub ograniczyć, zmniejszyć na jakiś czas oświetlenie. Można także zastosować „pomocników” Kosiarka(Crossocheilus siamensis), Otosek (Otocinclus), krewetek, lub ślimaków do usunięcia glonów z roślin.

Profilaktyka:
Wspólną przyczyna powstawania glonu jest nadmiar substancji przemiany materii (fosforany, azotany). Więc by zapobiec powstawaniu odwiecznego wroga akwarysty należy utrzymywać te związki na stałym poziomie. Aby to się stało powinno się czynić podstawowe czynności należące do naszych obowiązków:
-zapewnienie filtracji biologicznej
-płukanie okresowo gąbek filtra (oczywiście w wodzie spuszczanej z akwarium, NIGDY POD WODĄ KRANOWĄ)
-co tygodniowe podmiany
-podczas startu akwarium należy ustabilizować parametry wody
-nie przerybiamy akwarium
-zapewniamy jak najlepsze warunki rośliną, które są konkurencją dla glonów
-odpowiednio dobrane oświetlenie oraz nie oświetlać przez zbyt długi czas zbiornika
-ostrożność przy podawaniu nawozów (nie przesadzajmy z nimi)

Jeśli sie pomyliłem poprawcie mnie :oczami:

ODPOWIEDZ