nowe akwarium

Moderator: ModTeam

mattijahu
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-02-12, 02:11
Imię: Maciej

nowe akwarium

Post autor: mattijahu » 2016-02-12, 02:21

Witam, po około 20 latach przerwy chciałbym wrócić do tego co sprawiało, że czułem się lepiej Wink

Na jaki etapie jestem....
Szkło mam zamówione, na dniach będzie gotowe.
100x50x50, proste
FullOW
Akwarium ogólne, mix pomiędzy rybkami roślinami, chciałbym trawkę też mieć na dnie Smile

Szafka i pokrywa: ten temat spróbuję ogarnąć przez zaprzyjaźnionego stolarza

OŚWIETLENIE
Nadal nie mam, jest tu jakiś expert od oświetlenia w akwarium? Doradzi ktoś coś, podejmie się ktoś wyzwania?
Opiszę co chciałbym (jestem laikiem, więc nie wiem czy to ma sens)
Otóż, jestem w trakcie ogarniania od podstaw całego zestawu.. No i do tej pokrywy potrzebuję oświetlenia, dosyć dobrego jakościowo i mocnego oświetlenia, aby wydusić z akwarium wizualne max...
Co do samego oświetlenia, myślę że dobrym rozwiązaniem będą LEDy. Różne kolory, co dałoby urok wnętrzu. Dodatkowo oświetlenie nocne w kolorze niebieskim (lekka poświata). Każda sekcja włączana oddzielnym włącznikiem który umieszczę na zewnętrznej obudowie w pokrywie (na której oczywiście będę trzeba zamontować dodatkowe włączniki dla wiatraczków komputerowych nad wodą i nad oświetleniem, w celu chłodzenia i odparowania wody). Izolacja między wodą a oświetleniem w pokrywie będzie z cieniutkiego szkła. Prawdopodobnie będę wspomagał się CO2, w związku z tym oświetlenie może być dosyć silne. Dobrym rozwiązaniem byłoby regulowanie natężenia światła, oraz przy mojej pracy wymagam wyłącznika czasowego. I tu się zastanawiam...czy wyłącznik pomiędzy oświetleniem dzień / noc. Czy wyłącznik pomiędzy dzień / noc / wszystko off. Czyli musiałby być do tego zastosowany przekaźnik ( może taki? palabras.pl/#/leddimmer ). Oświetlenie w akwarium jest jednym z najważniejszych rzeczy...nie wiem czy się tak da...ale tak sobie wymarzyłem ;D

Jest ktoś to potrafi podjąć się takiego zadania?




I teraz...cały ten akcesoryjny sprzęt...zaczął bym już coś zamawiać przez internet...tylko od czego mam zacząć. Potrzebuje porady, jakie rzeczy zamówić...począwszy od maty, skończywszy na pierdółkach...

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: nowe akwarium

Post autor: maol » 2016-02-12, 08:20

Dać się da. Ale zwykłe świetlówki są prostsze i dają lepszy efekt. sprawdzone - a ledy w Twojej propozycji to spory eksperyment - możesz mieć bajeranckie oswietlenie w martwym akwarium...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: nowe akwarium

Post autor: kbtor » 2016-02-12, 08:23

I daruj sobie tą szybkę. Tylko problem z nią będzie. Zaraz się zasyfi i ograniczy ilość światła w akwarium.
Obrazek

Vexatus
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 2016-01-31, 14:10
Imię: Patryk
Kontakt:

Re: nowe akwarium

Post autor: Vexatus » 2016-02-12, 15:13

maol pisze:Dać się da. Ale zwykłe świetlówki są prostsze i dają lepszy efekt.
Racja. Lepiej zainwestować przy takim litrażu w kilka zwykłych świetlówek i pokombinować z długością świecenia i temperaturą barwową - wszystko zależy od efektu jaki chcesz uzyskać.
Moje baniaczki na forum: 96 litrów dla Pangio oblonga.
Mój skromny blog akwarystyczny i mój katalog stron - zapraszam!

mattijahu
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-02-12, 02:11
Imię: Maciej

Re: nowe akwarium

Post autor: mattijahu » 2016-02-15, 17:14

Oświetlenie już ogarnąłem.

7 belek po 13W każda długości 100 cm, na diodach full spectrum (20-25 sztuk). Na belkę diody białe 8500k, 6500k i 2 4500k

Filtr Unimax 500



Teraz muszę rozgryźć temat CO2 :)

Anethaa
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-04-15, 13:45
Pojemność akwarium: 60
Imię: Aneta

Re: nowe akwarium

Post autor: Anethaa » 2016-04-21, 16:20

tez mysle ze szybka to nie dobry pomysl..

PeHa68
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2016-06-27, 13:34
Pojemność akwarium: 120
Imię: Adam

Re: nowe akwarium

Post autor: PeHa68 » 2016-07-22, 11:23

W zasadzie to faktycznie wszystko zależy od tego jaki efekt chcesz osiągnąć oraz budżetu jaki posiadasz na ten cel. Tutaj także darowałbym sobie szybkę bo bardzo ograniczy pole widzenia,światła.

ODPOWIEDZ