Akwarium 54L

Moderator: ModTeam

rastafish
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-02-21, 22:01
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Jaworzno

Akwarium 54L

Post autor: rastafish » 2013-02-27, 23:06

Oświetlenie 1x 20W ( pokrywa w trakcie powstawania )
Filtr dość mocny bo był w akwarium 200l ( nazwy nie znam :-) )
Podłoże żwirek bazaltowy o granulacji 2-4mm
Korzeń przywieziony rok temu z zalanego lasu gdzie wędkowałem
Tło strukturalne
Temp 26 C

Akwa wystartowało przedwczoraj, już na początku zawaliłem z podłożem ponieważ nic nie dałem pod bazalt i tu rodzi się pytanie jak to naprawić bez restartu ?? kulki gliniano torfowe ?? Pytam ponieważ moja wiedza o nawozach jest bardzo uboga niestety, wracając do planów to planuję akwarium 20 neonków + 10 krewetek+ kilka gupików.

Proszę o porady co zmienić ? Jak naprawić podłoże no i w sprawie obsady :-)

A i nie pytajcie o tą rurkę z prawej zrobiona by nie było pralki w akwarium^^ muszę kupić albo zrobić deszczownicę konkretną z jakiejś rurki :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 54L

Post autor: Timur » 2013-02-28, 21:27

hej
Masz mało wymagające rośliny raczej :) Po co restartować, ja również na jałowej glebie, radzę sobie tymi tabletkami TetraStart, a potem mam zamiar (już zakupiłem) używać tabletki Crypto, też Tetry. Te startowe to raczej działają, bo nowe rośliny ukorzeniają mi się w ekspresowym tempie, a w te crypto to chcę wierzyć bo drogie to to ;) Wcześniej próbowałem z tymi kulami, ale to chyba średnie jest. One rok mi się w podłożu całkowicie nie rozpuściły, a przy wyciąganiu roślin np (czasem trzeba coś przesadzić albo wywalić) zadymę miałem w akwa niemiłosierną. Przy tej granulacji co Ty masz to możliwe, że nawóz ciągle dostawałby się do wody. Jakby ktoś bardziej doświadczony potwierdził co piszę i miałbyś ochotę zastosować te tabletki to pokrusz je na mniejsze kawałki i umieść w okolicy korzeni głęboko.

A ja też zwaliłem i dałem pod bazalt piach czarny... Jak mnie wtedy pani w sklepie zapewniała też bazalt tylko mniejszej granulacji. Yhy, jak się później okazało g.. barwione jakiś piach, a nie żaden bazalt. No i do dzisiaj mam farbowane podłoże na spodzie :) (więc jak będziesz miał ochotę zachować czerń podłoża to nie zrób sobie jak ja.)

Jeśli mogę coś zasugerować to przyciąłbym te nurzańce, żeby nie "leżały" na wodzie, obsadziłbym jeszcze roślinkami, bo mało ich troszkę. A może mchy na korzeń? Albo mikrozorium też? A próbowałeś tym korzeniem poobracać? Nie lepiej by się prezentował tak "siedząc" a nie "leżąc"?
Jakieś roślinki na przód by się przydały i wogóle więcej, więcej roślin różnych. (z tych mało wymagających można coś dosadzić)

edit:

gupiki się mnożą na potęgę i potem jest kłopot co z nimi robić (no chyba, że to dla Ciebie nie będzie kłopot :D ale o tym nie mówmy), a neonków to nie polecam, osobiście nie miałem z nimi przygody, ale one wrażliwe są raczej, chorują i takie "oklepane" są. Jest teraz mnogość gatunków ławicowych w sklepach. Najłatwiej dobrać w sklepach obsadę ryb Azji (dlatego takie mam) bo jest ich największy wybór (przynajmniej u mnie).

rastafish
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-02-21, 22:01
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium 54L

Post autor: rastafish » 2013-03-01, 00:08

o dzięki wielkie za tak wyczerpującą odpowiedź, troszkę mnie uspokoiłeś z tym podłożem, a co do pewności co to za podłoże to na pewno bazalt ponieważ studiuję geologię hehehe. Ja chyba pozostanę przy tych kulkach bo mój budżet jest skromny jak to studenta a na temat tych kulek są bardzo podzielone zdania, może ma znaczenie od kogo się je kupuje i co mają w sobie?? Odnośnie korzenia niestety musiał bym go przycinać przy zmianach ułożenia bo jest na "styk" w akwarium a mchy, oczywista sprawa że będą ale na początek planuje dokupić jeszcze kilka roślinek, na przód trawniczek a do tyłu coś większego i gęstego. Obsada mam już zamówione 30 krewetek babaulity bo ponoć są wytrzymałe, to dla takiego laika jak ja na początek okej :D hmm odnośnie gupików jeszcze nie wiem czy je wsadzę planowałem akwa jednogatunkowe w sumie :-) neonki to jest mój priorytet w tym akwa :D bardzo lubię te rybki, trochę czytam na ich temat i myślę że to i owo o nich się dowiem by nie stała im się krzywda, jeszcze mam 2 tyg na naukę :-) :D :mysli:

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 54L

Post autor: Timur » 2013-03-01, 11:10

Ja tam wiem, na co idzie większa część budżetu studenta ;)
Jak jednak nie zdecydujesz się na te droższe tabletki, to lepiej odpuść sobie te kule na mole.
Odnośnie korzenia niestety musiał bym go przycinać
Jak będzie lepiej wyglądał, to może lepiej przyciąć? On i tak jest pocięty.
na przód trawniczek
No uważaj z tymi trawniczkami, one nie są łatwe w hodowli, a już nie na bazalcie zapewne. Skoro budżet jest mocno ograniczony, zostań przy mało wymagających roślinach, które nie potrzebują dozowania CO2 i specjalnego nawożenia.
gupików jeszcze nie wiem czy je wsadzę
Wsadź, ale bez samic np.
Obsada mam już zamówione 30 krewetek babaulity
A nie pisałeś, że to ma być krewetkarium ;)

rastafish
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-02-21, 22:01
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium 54L

Post autor: rastafish » 2013-03-01, 12:25

To tak, jeżeli tak mówisz to zainwestuje w te tabletki, trawniki z tego co widziałem w innych postach rośnie na bazalcie ale pewnie stosują co2 to może położę na siatce mech np christmas i też będzie fajny efekt?? a co do obsady to zdecydowałem się na Krewetki + neonki :-)aaaa korzeń wg gustu ;-) :D

Strasznie mi się podoba Eleocharis Parvulus czy jest to roślina ciężka w uprawie??
Oraz czy gałęzatka kulista potrzebuje jakiś specjalnych warunków ??

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 54L

Post autor: Timur » 2013-03-01, 16:35

Wiesz, ja tak mówię, ale zaznaczam, że to wynik tylko mojej obserwacji. Szkoda, że nikt nie potwierdził, albo zaprzeczył. Sam bym się chciał upewnić, czy ten hormon w nich zawarty to prawda, czy kolejny bajer za dwadzieścia kilka złotych. Tak się u mnie złożyło, że całą nowo nasadę roślin miałem z tych upraw żelowych... Pod nie zastosowałem te tabletki Tetra start. Ruszyły w moment i ładnie się przyjęły. Może to skutek działania tego żelu, którym są nasycane? Tego nie wiem. Może ktoś się jeszcze wypowie bardziej doświadczony.

edit
ja testuję na "trawnik" sagittaria subulata (tak jak pisałem, też mam lipne podłoże) Na razie obserwuję, przyjęło się i już się powoli rozrasta.

rastafish
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-02-21, 22:01
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium 54L

Post autor: rastafish » 2013-03-02, 01:09

To czekamy na kogoś hehe a co do akwa wpuściłem trochę krewetek babulaulity bo znajomy ma nadwyżkę i za grosze odsprzedał jak na razie nic się z nimi nie dzieje a sobie wcinają co popadnie :-) Jutro będę musiał kupić jakiś dobry pokarm dla nich. Ten gatunek krewetek wybarwia się jakoś ?? Jak dostałem je były szare i wgl brzydkie, teraz po całym dniu w akwa są albo lekko czerwonawe, trochę niektóre żółte i brązowe :-) aa i zielone się zdarzą też :D foto dodam zaraz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 54L

Post autor: Timur » 2013-03-02, 10:07

no oczopląsu od kolorów nie dostaniesz z ich powodu:) Dlatego sam się ciągle zastanawiam nad obsadą mojego krewetkarium...

rastafish
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-02-21, 22:01
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium 54L

Post autor: rastafish » 2013-03-03, 01:04

Ja planuje dokupić kilka innych kreweciątek:D

rastafish
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-02-21, 22:01
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium 54L

Post autor: rastafish » 2013-03-04, 22:35

wydarzyła się tragedia prawie wszystkie krewetki kaput :-( wszystko było ok dopóki nie dałem kawałek ziemniaka do jedzonka ( oczywiscie gotowanego) i zostawiłem go w akwarium. Wyczytałem na jakimś forum że zostawienie takiego kawałka niezjedzonego przez krewetki bardzo szybko się popsuje i krewetki wyzdychają, no i faktycznie na 2 gi dzien już zaczęło się umieranie podmieniłem 30 % wody może coś pomoże tym kilku niedobitkom. Chyba że to jest wina czegoś innego, korzenia?

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium 54L

Post autor: Kaef » 2013-03-04, 22:48

Ziemniak raczej nie miał na to wpływu, ja zostawiam często na dłużej w mniejszym zbiorniku i nic się nie dzieję.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 54L

Post autor: Timur » 2013-03-04, 23:15

Akwa wystartowało przedwczoraj
a nie przypadkiem za wcześnie te krewetki?. Post był z 27.02... Tydzień to niewiele. W pierwszych 2 tyg miałem ok 2mg azotynów no i amoniak jeszcze może być... Ja bym na to stawiał, a nie na ziemniaka.

rastafish
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-02-21, 22:01
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium 54L

Post autor: rastafish » 2013-03-04, 23:27

wodę do akwa mam ze studni głębinowej, teraz po wymianie wody krewetki jakby odżyły zjadają sąsiadów którzy usnęli. Nie wiem sam co już myśleć. Krewetki wpuściłem ponieważ kumpel chciał się pozbyć ich w inny sposób dlatego ratowałem :-) a wyszło inaczej niestety :-( może coś się odratuje zwłaszcza że 2 samiczki są z jajcami :D

I jeszcze dosadziłem dziś roślinek może od tego ?? kreweciory źle reagują na jakiekolwiek ingerencje w akwa?? A i zapomniałem, odkąd je wpuściłem strasznie pływały po akwa i przy powierzchni to puściłem mocniej filter i już było spoczko bo wszystkie przy dnie sobie śmigały aż do tego parszywego dnia ;/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 54L

Post autor: Timur » 2013-03-05, 20:41

A parametry wody? Wrócę do tego wątku...

rastafish
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-02-21, 22:01
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium 54L

Post autor: rastafish » 2013-03-06, 02:21

Sprawdzone

cl2-0
ph- 7,2-7,6
KH-6
GH- tu chyba jest coś nie tak bo na teście wyskoczyło wszystko na fioletowo, a filetowy = złe :D
No3-0
NO2-0

ODPOWIEDZ