Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
emces
Stały bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 2011-04-04, 20:45
Pojemność akwarium: 54
Imię: maciek
Nazwisko: rodowe :)
Lokalizacja: żary
Kontakt:

Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: emces » 2012-03-29, 20:15

Witam Forumowiczów :)

Chciałbym się dowiedzieć jaki glon atakuje mi roślinę i jaka jest tego przyczyna (tak w ogóle nie wiem nawet jaka jest nazwa tej rośliny, więc jakby ktoś wiedział to poproszę).

Poza tym od pewnego czasu czernieją mi na obrzeżach liście anubiasa i dostają czarnych plamek, co może powodować taki stan?

Uprzedzę od razu że testów na tą chwilę niestety nie mam i nigdy nie miałem, więc co do parametrów wody to nic nie mogę powiedzieć:/

Załączam parę zdjęć jak to wygląda:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2012-05-29, 11:32 przez emces, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: Łoren » 2012-03-30, 08:28

Masz zielenice punktowe i krasnorosty. Z zielenicami ostatnio walczyłem z tym że u mnie były to ilości zdecydowanie większe. Miałem zachwiane proporcje między azotem i fosforem i za wysoki poziom mikro. Co do krasnorostów (te czarne pędzelki) teorii skąd się biorą jest dziesiątki i wszystkie tak samo prawdopodobne. Możliwe ze masz twardą wodę i zbyt duży nurt z filtra - krasnorosty z moich obserwacji nie bardzo chcą rosnąć .zwalczać można podając PG- carbo lub Easy carbo polewając liście bezpośrednio ze strzykawki , Podnosząc dawkowanie węgla w płynie - 2-3 krotnie przekraczając dawkę sugerowaną przez producenta, Lub jeśli jest taka możliwość można wyjąć roślinę i zafundować jej kąpiel w roztworze kwasku cytrynowego (20g/3l wody i moczenie 2-3godziny)
Żeby powiedzieć cokolwiek więcej trzeba podać trochę więcej danych o zbiorniku , zrobić testy wody na NO3, PO4, KH, Ph, podaj czym nawozisz i w jakich ilościach, jakie masz podłoże bo widzę bazalt ale też jakieś białe kamyczki - chyba marmur - który będzie Ci bardzo skutecznie zatwardzał wodę.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
emces
Stały bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 2011-04-04, 20:45
Pojemność akwarium: 54
Imię: maciek
Nazwisko: rodowe :)
Lokalizacja: żary
Kontakt:

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: emces » 2012-03-31, 17:45

A więc tak, podaję raz na tydzień przy okazji podmianki Sera Florena-nawóz z żelazem i minerałami dla roślin wodnych w ilości zalecanej przez producenta, czyli jakieś 15 kropel.
Do tego codziennie około godziny 10 rano przed włączeniem oświetlenia jedno psiknięcie PG-carbo.
Żwirek to tak jak mówisz bazalt, ten biały też.
Z testów posiadam tylko pH i wynosi 7.0
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: Łoren » 2012-04-01, 06:45

No ja białego bazaltu jeszcze w życiu nie widziałem a mam do czynienia z kamieniem naturalnym od kilkunastu lat z racji wykonywanego zawodu. Bazalt to skała magmowa i ma kolor czarny , grafitowy lub z odcieniem zielonkawym w zależności od zawartości związków żelaza . - a jak chcesz sprawdzić to wyciągnij kilka ziarenek na jakiś spodek lub wrzuć do fiolki z kwasem- może być to ocet choć lepsze efekty by dały nieco mocniejsze kwasy i przypuszczam ze będzie się pienić i to całkiem przyzwoicie :)
Co do Twojego nawożenia cytuję za producentem Twojego nawozu i podkreślam bzdury które wypisuje w instrukcji przez co wprowadza kupujących w błąd.
"Sera florena to specjalistyczny nawóz dla roślin w akwarium słodkowodnym. Zawiera on wszystkie (nie prawda bo nie zawiera fosforanów) mikro i makroelementy, które są niezbędne do prawidłowego i bujnego wzrostu roślin,(oczywiście nie podając ile czego jest ,nawet w ilościach % czystych pierwiastków) przede wszystkim żelazo w formie przyswajanej przez rośliny, a także pozbawiony jest fosforanów, które to w głównej mierze są odpowiedzialne za wzrost niepożądanych glonów."
To już jest totalna bzdura! Rośliny muszą mieć dostarczone wszystkie niezbędne makro i mikro elementy aby móc normalne funkcjonować. Braki fosforu uniemożliwiają wchłanianie azotu który jest drugim co do ilości niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego wzrostu masy roślinnej - więcej niż azotu rośliny potrzebują tylko węgla. Braki fosforu skutecznie jak widać wpływają na wzrost roślin w Twoim przypadku. Tu może nieskromnie odsyłam do mojego artykułu który popełniłem jakiś czas temu który traktuje o nawożeniu roślin wodnych i zależności poszczególnych pierwiastków w środowisku wodnym. http://e-akwarystyka.pl/topics3/18038.htm
I tak jak napisałem wcześniej - bez wykonania podstawowych testów choćby na ilość NO3 i PO4 możemy bawić się w zgadywanie jeszcze długo....długo . :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
emces
Stały bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 2011-04-04, 20:45
Pojemność akwarium: 54
Imię: maciek
Nazwisko: rodowe :)
Lokalizacja: żary
Kontakt:

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: emces » 2012-05-14, 19:28

Witam ponownie, już z podstawowymi testami :)
A więc tak:

NO3- 25
NO2- 0
GH- >7
KH- 6
PH- 7.2
CL2- 0

Zielenice niestety, ale dewastują mi coraz bardziej rośliny, co z tym robić?
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: Łoren » 2012-05-15, 06:03

Koniecznie test na PO4 - przypuszczam ze są niedobory - to w 90% przyczyna zielenic włosowatych i kolonijnych w akwarium. Ja bym lał w ciemno fosfor - choć gdybyś zrobił testy mielibyśmy pewność .
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
emces
Stały bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 2011-04-04, 20:45
Pojemność akwarium: 54
Imię: maciek
Nazwisko: rodowe :)
Lokalizacja: żary
Kontakt:

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: emces » 2012-05-15, 18:40

Wcześnie piszesz posty Łoren, :)

Po niedzieli będę mieć test, a pytanie dotyczy samego fosforu, kupić nawóz np. EASY LIFE Fosfo 500ml Nawóz fosfor Fosforany (Po4), czy może TO w czymś by mi pomogło : http://allegro.pl/nawoz-k2so4-kno3-mgso ... 93866.html
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: Łoren » 2012-05-15, 22:11

Możesz temat załatwić przy pomocy soli KH2PO4 tanio i skutecznie albo za dużo większe pieniądze EL-fosfo .Nie wyregulujesz fosforu żadna mieszanką taką jak podałeś z allegro bo podnosząc fosfor podnosisz także pozostałe pierwiastki a nam potrzebny będzie tylko fosfor (najprawdopodobniej potwierdzą to testy) a co do godzin pisania postów - mam teraz mało czasu na klikanie:)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
emces
Stały bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 2011-04-04, 20:45
Pojemność akwarium: 54
Imię: maciek
Nazwisko: rodowe :)
Lokalizacja: żary
Kontakt:

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: emces » 2012-05-23, 17:12

Sole KH2PO4 już są, jak rozrobić i jak dawkować na mój zbiornik 54L?Jeszcze dziś w ciemno wleje, test na PO4 przyjdzie mi najprawdopodobniej jutro. W załączonej ulotce napisane jest żeby saszetkę 50g rozrobić w 1L wody i podawać 1 ml na 100 litrowe akwarium, stosować się do tego?
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: Łoren » 2012-05-23, 17:32

Taki roztwór i dawkowanie da Ci 2,443mg/l - teraz pytanie jaki jest azot (NO3) bo od tego zależy ile należy podawać fosforu. Jeśli tak jak był czyli ok 25mg/l to takie dawkowanie jest ok - ale po podaniu KH2PO4 poziom azotanów spadnie - trzeba będzie zmniejszyć dawkowanie - będzie ciezko zrobić to w tak dużym stężeniu . Proponowałbym zrobić stężenie mniejsze i podnieść ilość dozowanego roztworu żeby było łatwiej wprowadzać korekty . Do obliczeń polecam kalkulator zulixa http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
emces
Stały bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 2011-04-04, 20:45
Pojemność akwarium: 54
Imię: maciek
Nazwisko: rodowe :)
Lokalizacja: żary
Kontakt:

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: emces » 2012-05-28, 17:05

Test już po niezłym poślizgu doszedł i wedle niego poziom fosforu wynosi ok 3.0 mg/l
pozostałe testy:
NO3-25
NO2-0
GH->14
KH-6
pH-7,5
CL2-0

KH2PO4 podaje od 5 dni, rozrobiłem 25g w 1L wody i lałem w ciemno do dziś po 2 ml. dziennie. Co dalej?
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: Łoren » 2012-05-28, 18:03

PO4 jest już za wysoko - trzeba zmniejszyć dawkowanie. Rozrobiłeś bardzo stężony roztwór (przez pół tego co proponowałeś poprzednio ale dawkę podałeś dwa razy większą! ) - Twoja dawka tygodniowa to ponad 4,5mg/l - to że na dzień dzisiejszy PO4 jest na poziomie 3mg/l świadczy o ogromnych brakach - które już zostały uzupełnione a nawet przeholowane w drugą stronę. Nawozów nie lejemy na pałe ani według instrukcji pana Gienia z allegro tylko według wyliczeń z kalkulatorów - do jednego z nich podałem Ci linka. Nawozy wprowadzamy stopniowo tak żeby dać czas na pobranie przez rośliny. NO3 : PO4 ma się mieć w przybliżeniu jak 10:1 . Prawdopodobnie masz teraz także za wysoki poziom żelaza bo w tej florenie żelazo występuje i prawdopodobnie doszło do skumulowania go z powodu braków fosforu . Zrób duża podmianę wody ok 50% . Zwiększ dozowanie carbo do 3ml dziennie.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
emces
Stały bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 2011-04-04, 20:45
Pojemność akwarium: 54
Imię: maciek
Nazwisko: rodowe :)
Lokalizacja: żary
Kontakt:

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: emces » 2013-01-08, 21:43

No więc tak, kolejny glon i kolejny problem. Otóż jakiś czas temu zainstalowałem butle CO2, rośliny dosłownie buchnęły wzrostem, idąc tym tropem zacząłem nawozić solami makro i mikro przez 4 dni po 2 ml dziennie http://allegro.pl/nawoz-mikro-makro-sol ... 63701.html (stężenie zalecane: 25g rozrobić w 250ml wody i podawać ok 2 ml dziennie). Po tych 4 dniach zaprzestałem by poobserwować co się dzieje w akwa i tu pojawia się mój problem, zaobserwowałem wsyp glonów, na moje oko to zielenice oraz sinice lecz nie jestem pewien.
Pytanie do naczelnych glonologów;P Czy wlewanie przez 4 dni tych soli mogło zachwiać tak ekosystemem i jak z tym walczyć?

parametry:
NO3-25
NO2-0
GH-21
KH-10
pH-7,6
CL2-0,8
PO4-0,25
Dodam że akwarium jest oświetlane świetlówkami Hagen Sun Glo 15W 4200k oraz Hagen Flora Glo 15W 2800k ok 12 godzin


Załączam zdjęcia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki to glon i dlaczego pojawił się w akwarium?

Post autor: Łoren » 2013-01-09, 15:30

Na moje oko brakuje fosforu - to zresztą wynika z testów
No i tu kłania się to co kiedyś napisałem odnośnie stosowania mieszanek nawozowych tych firmowych i niefirmowych w artykule >>> http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm w drugiej części dotyczącej nawożenia w akwariach HT
(stosowanie pojedynczych soli /nawozów daje nam ... ) ...możliwość dowolnego komponowania składu i ilości podawanych do akwarium a także korygowania ilości pojedynczych składników – żadne mieszanki nie dają nam możliwości obniżania lub podwyższania poziomu jednego pierwiastka bez podniesienia lub obniżenia innych które występują w składzie takiej mieszanki.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

ODPOWIEDZ