Cube 35x35x35

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

newcastlex23x
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2012-10-16, 18:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Bydgoszcz

Cube 35x35x35

Post autor: newcastlex23x » 2012-10-16, 19:35

Witam.

Duża liczba ludzi ostrzegała... uważaj na amazonie bo to nie dla amatorów, ale nie - ja mądrzejszy oczywiście no i ....

Robiłem 2 razy restart i po 2-3 miesiącach za każdym razem kończę tak samo....

GLONYYYYY

Rośliny z dobrej kondycji z tygodnia na tydzien marnieją, tracą swój "zdrowy blask" szarzeją, osłabiają się, pokrywają glonami, nie rozwijają się...

Jedyne co godne uwagi to moja BARDZO miękka woda z kranu twardość 2, a w akwarium twardość około 1 - nie wiem czy to ma wpływ na kondycje roślin....

Amazonia przysypana małą ilością żwiru bazaltowego (przed żwirem bazaltowym rezultaty z roślinami były takie same - czyli żenujące)

PROSZĘ O POMOC - co robić? strasznie się zniechęciłem już tym wszystkim, masa kasy władowana w rośliny, restarty, sporo czasu spędzam na cotygodniowym sprzątaniu, czyszczeniu ale przychodzi mi to z coraz wiekszą trudnością kiedy nie ma wyników brakuje cierpliwości...

Wiem, że popełniam zapewne jakieś błędy ale proszę o pomoc doświadczonych akwarystów - co robić?


Akwarium cube 35x35x35

Co2 - 12h/d
Światło 26W - 11h/d
Podłoże Amazonia I + Power Sand S

No2 - 0,025 mg/l ppm
No3 1mg/l ppm
Fe - 0,8 mg/l ppm
PH - 7,5
KH - 2°d (niemiecka twardość)

Rośliny - mały henio (lub to co z niego zostało)

Nawożenie : Ada brighty K 7x2 naciśnięcia na tydzień, + Ada Step 2 7x1 naciśnięcie na tydzień.

Świeże fotki :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Stare fotki (przed restartem)

Fotka 1
Fotka 2
Fotka 3

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Cube 35x35x35

Post autor: Loleczek » 2012-10-17, 19:40

Masz strasznie mało światła bo zaledwie 0,24w na litr i myślę, że tu może być źródło problemu.
Zastanów się nad dołożeniem jeszcze jednej świetlówki 26w albo chociaż 18w.

Edit - Sorki za błąd jakiś zamulony dzisiaj jestem :niewiem:
Ostatnio zmieniony 2013-11-28, 00:09 przez Loleczek, łącznie zmieniany 3 razy.
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

newcastlex23x
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2012-10-16, 18:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Cube 35x35x35

Post autor: newcastlex23x » 2012-10-17, 19:51

Loleczek pisze:Masz strasznie mało światła bo zaledwie 0,24w na litr i myślę, że tu może być źródło problemu.
Zastanów się nad dołożeniem jeszcze jednej świetlówki 26w albo chociaż 18w.
Proszę Cię, brutto mam 42,9l - netto ok 37l

26W/37L = 0,70 w/l

Proszę o pomoc..........

xXSoobekXx

Re: Cube 35x35x35

Post autor: xXSoobekXx » 2012-10-19, 14:18

Lej bakterie jak jest cos nie tak w akwarium zapobiegawczo i jak sie dzieje cos nie tak.

Np. firmy Sera, kup mniejsze opakowanie uzyj i zobacz czy dalo rezultaty jesli nie to znajdz cos innego ale nie chemia.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cube 35x35x35

Post autor: Łoren » 2012-10-19, 19:50

No tu do zrobienia jest sporo - słyszałeś że gdzieś dzwonią tylko nie bardzo wiadomo w którym kościele jak to się mówi :) Brakuje odpowiedniego nawożenia - w wodzie występują znaczne braki pierwiasków - ten stan rzeczy należy poprawić . Na pewno sobie z tym poradzisz - trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić poprawnie.
Temat jest szeroki a akwarium roślinne wymaga trochę wiedzy - uniwersytetów nie trzeba kończyć ale podstawy hodowli roślin trzeba poznać. Żeby łatwiej nam było kontynuować na początek polecam przeczytanie artykułów http://e-akwarystyka.pl/topics29/18201.htm i drugiego gdzie odniosłem sie do mechanizmów nawożenia akwarium - druga część tekstu AKWARIA HIGH TECH – SZTUCZNE NAWOŻENIE http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm bo to będzie dotyczyło Twojego zbiornika
Jakiś czas temu wychodziliśmy z poważniejszych problemów przykładem tu może być akwarium Tomka OTTO - w chwili wolnego czasu możesz także zająć sie lekturą tego wątku http://e-akwarystyka.pl/topics3/17759.htm - zobaczyć od jakiego stanu startowaliśmy i jak akwarium wygląda teraz.
Popełniłeś sporo błędów ale są one wynikiem niewiedzy - ja także kiedyś popełniałem ich całe mnóstwo - doświadczenie przychodzi z czasem.
jedna porada na sam początek - nie śpiesz się - akwarystyka to takie hobby które uczy pokory i cierpliwości wobec sił natury :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
lol2000k
Akwarysta
Posty: 422
Rejestracja: 2011-01-03, 18:46
Pojemność akwarium: 112
Imię: Bartek
Lokalizacja: Białobrzegi

Re: Cube 35x35x35

Post autor: lol2000k » 2012-10-24, 20:57

Dlaczego dozujesz CO2 tylko przez pół doby? pH Ci się zmienia w tym czasie, może to wyprowadzać z równowagi rośliny.

newcastlex23x
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2012-10-16, 18:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Cube 35x35x35

Post autor: newcastlex23x » 2013-01-17, 09:40

Mam zamiar zrobić kolejne podejście i kolejny restart : zakupując

Hemianthus callitrichoides Cuba in-vitro (w żelu) - DUŻA PUSZKA Hemianthus
Hemianthus micranthemoides (wanienka 15x10cm)
Hydrocotyle dissecta (koszyk).
Rotala rotundifolia indica (koszyk).
Mech Phoenix (Fissidens fontanus) - [pudełko]
Blyxa japonica (koszyk).

Obecnie jestem w posiadaniu ADA Brighty K (500ml - cała) oraz Green Brighty (pół buteleczki)

Mam straszny mętlik jeśli chodzi o te nawozy i sam nie jestem pewien czy je stosować (te które posiadam) po przeczytaniu lektury doszedłem do wniosku, że czas skorzystać z oferty http://www.akwanawozy.com.pl/.

Chciałbym kupić coś co będzie odpowiadać moim potrzebom. Myślałem nad solami ale obawiam się ich i nie jestem pewien czy nie lepiej dla mnie zastosować gotowe kompletne zestawy mikro i makro z tej strony. Nie jestem jednak pewien które zestawy wybrać aby były odpowiednie do moich potrzeb.

Proszę o pomoc ;)

Ps. Moja twardość wody w akwa to 0-1.

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Cube 35x35x35

Post autor: matrix82 » 2013-01-17, 12:44

newcastlex23x pisze:ADA Brighty K (500ml - cała)
Jest źródłem potasu, więc warto wykorzystać buteleczkę. Potas powinno się lać od pierwszego dnia.
newcastlex23x pisze:oraz Green Brighty
To jest Green Brighty STEP 1 czy Green Brighty STEP 2 czy Green Brighty STEP 3 czy
Green Brighty Special SHADE czy Green Brighty Special LIGHTS?

Co do soli to nie ma się czego bać. :) Makroelementy podawać z soli, a jako źródło mikroelementów kupić już jakiś firmowy nawóz. :)

PS. Polecam tego sprzedawcę co podałeś, zamawiałem tam.
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cube 35x35x35

Post autor: Łoren » 2013-01-18, 09:13

Cała zabawa z nawożeniem polega na tym żeby wiedzieć ile i czego do akwarium dajemy - inaczej to loteria z bardzo małym prawdopodobieństwem że uda się trafić . Nie ma dwóch takich samych akwariów z takimi samymi potrzebami .Dlatego odradzam stosowanie gotowych mieszanek ponieważ liczone są one na tzw "przeciętne akwarium" - czy Twoje okaże się "przeciętne" tego niestety nie da się ustalić . Stosowanie mieszanek nie pozwala na obniżenie lub podwyższenie pojedynczego składnika takiej mieszanki - w tym tkwi podstawowy problem.
Co do nawozów ADA - według dostępnych kalkulatorów do liczenia zawartości "cukru w cukrze" czyli stężeń składników nawozy tej firmy są baaardzo rozwodnione tym samym aby uzyskać interesujące nas parametry należy ich lać dużo..nawet bardzo dużo - a to kosztuje też dość sporo.
Moim zdaniem - jeśli już chcesz kupować nawozy i nie robić ich sam (nie wiem dlaczego - nic skomplikowanego ) to możesz zacząć stosować linię Easy Life - to nawozy dobre - ale należy pamiętać że potrzeba całej linii nawozowej - koszt jest niebagatelny. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wykonanie samodzielnie takiej "linii" nawozowej na bazie soli - efekty są porównywalne - cena natomiast jest 20-krotnie niższa niż zakup firmówek.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: Cube 35x35x35

Post autor: Ryumaru » 2013-01-20, 19:24

Witam

Dawno nie odwiedzałem forum e-akwarystycznego.

Nawiązując do tematu z grubsza przeczytałem podpowiedzi oraz mniej lub bardziej przyglądnąłem się przesłanym zdjęciom.

Postaram się jak najprościej wytłumaczyć, a raczej podpowiedzieć co się wydarzyło w twoim akwarium nie posługując się

linkami, odsyłaczami, oraz nie wprowadzając w tablice mendelejewa.

1. Glony występujące w zbiorniku.

- Oedogonium - krótkie nitki
- Rhizoclonium - początek stadium długich delikatnych nitek
- cyjanobakterie - zielony nalot na roślinach i podłożu
- brunatnice - brązowy nalot, dodatek brązowego pyłu w miejscu styku szyby z podłożem.

Mniej więcej taki atak nastąpił w twoim akwarium.




0. Co Teraz zrobić?

Rośliny są mocno zaatakowane w zasadzie. Podłoże z tego co przeczytałem jest wykorzystane poraz drugi.

Wnioski:
Podłoże zostało wykorzystane poraz drugi lecz jest mocno zanieczyszczone przez pierwszy start akwarium, resztki

biologiczne itd doprowadziły do pojawienia się cyjanobakterii które są ciężkie do zwalczenia i niebezpieczne dla zwierząt.

Do tego przy przemieszaniu podłoża do słupa wody dostaje się więcej związków nawozowych a szczególnie FE które w twoim

przypadku są doskonałą pożywką dla glonów nitkowanych.Płukanie podłoża wyjałowi znacznie podłoże i nie jest gwarancją iż cyjanobakterie nie pojawią się ponownie. Oczywiście wszystko jest do zrobienia i uratowania, lecz to może potrwać miesiące, a na niekorzyść są twoje pierwsze kroki z akwarystyką. Tak więc to będzie raczej walka z wiatrakami.

Dobra rada:

- Wymiana podłoża
- Wymiana roślin
- Wymiana wkładu filtracyjnego

Przykro to mówić ale tutaj pewnym posunięciem jest raczej start"od nowa".
Jeśli postanowisz jeszcze raz z Susbstratem pamiętaj o usuwaniu nalotu między szybą a podłożem.


Obrazek



Wzruszaj czasem podłoże delikatnie sprawdzając czy na dnie nie ma resztek biologicznych których nie widać gołym okiem gdy leżą w podłożu.

Przed Wzruszeniem

Obrazek


Po wzruszeniu

Obrazek






1.Środki zwalczające glony.

Obrazek


Tetra Algumin - zawiera garbniki, klaruje wodę, nic poza tym
Femanga baktofit- tzw odmulacz, wg ulotki Odmula dno, bzdura.
Femanga Aglen Stopp - klaruje wodę, nic poza tym
Sól Zoolek - raczej przeznaczony do leczenia ryb profilaktycznie.
Zoolek Antyglon - Preparat zwalcza zielone nitki w 80%, resztę należy usunąć ręcznie i doporowadzić parametry wody do takiego stanu aby nie powodowała do odrastania nitek, które mimo wszystko mogą ponownie odrosnąć. Środek zawiera związki zagrażające rybkom itd. Należy stosować bez fauny.

Dobre rady:

- Nie wydawaj pieniędzy na coś co nie pomaga. 80 % produktów które są reklamowane nie pomagają w niczym. Tak więc zabawa

chemią jest w ostateczności oraz w aktach desperacji.

2. Podłoże

a) JBL Aquabasis+JBL Manado

Obrazek


2cm Aquabasis przykryte minimum 4-5 cm JBL Manado. Manado jest podłożem lekkim porowatym które przy starcie akwarium spora ilość unosi się po tafli wody. Mocniejszy ruch wody doprowadza często do przesuwania się podłoża ze względu na jego lekkość.

Zalety:

- Nie zawiera związków nawozowych dostających się do słupa wody
- Cena jest przystępna
- Pomaga częściowo w stabilizacji GH-KH

Wady:

- Lekkość
- Nie wystarczające dla zaawansowanych akwarystów

Wada/zaleta:
- Podnosi PH wody

b) Aqua Art - SrmipSand

Obrazek


Zalety:

- Stabilizuje GH-KH
- Stabilizuje nieznacznie PH
- zawiera związki niezbędne do wzrostu roślin
- dobre dla krewetek

wady:
- Również lekkie, choć dla krewetek jest to na plus
- Nie wystarczające dla zaawansowanych akwarystów
- Nie wystarczające do akwarium roślinnego
- Cena nie jest przystępna jak za ten produkt

Wada/zaleta:
- Związki i pierwiastki przedostają się do słupa wody w nie dużych ilościach

c) Aquatic Pro Soil

Obrazek

Obrazek

Zalety:

- Szybki wzrost roślin
- Ciężkie
- Łatwy start akwarium w 1 miesiącu
- Wystarczające dla zaawansowanych akwarystów
Wady:
- Należy nawozić po okresie 1-2 miesiąca od startu

Wada/zaleta
- Spora ilość związków przedostających się do słupa wody


d)Aquabasis+Żwirek

Obrazek


Tu nie będę wypisywał zalet ani wad. Podłoże nie przenosi nic wartościowego do wody i myślę że powinno być twoim początkowym produktem przy starcie akwarium. Jesteś w stanie dokładnie kontrolować co i czego brakuje w twoim akwarium itd itd.

Dobre rady:

Gotowe podłoża to zaleta ale nie umiejętne posługiwanie się nim doprowadza do licznych błędów jakie popełniamy przy naszym pierwszym akwarium. Podłoże wyręcza nas dostarczając mikro i makro elementy naszym roślinom, a my nie wiemy co, czego i

kiedy dodać do wody. Oraz mamy wątpliwości jak poprawnie odmulić nasze podłoże nie przesuwając go itd itd.

Jeśli nie interesuje cię żwirek na start akwarium moim zdaniem powinieneś spróbować jeszcze raz ale tym razem z tańszym podłożem np Pro soil i nie ingerować z nawozami przez 1 miesiąc.
(są to moje doświadczenia)

2. Preparaty Uzdatniające

Obrazek



- Warto stosować produkt np JBL Denitrol+uzdatniacz do wody. Denitrol zawiera kultury bakterii które są pożywką dla bakterii nitryfikacyjnych, co pozwala np na podniesienie wymiany wody i częstsze płukanie filtra jeśli zachodzi taka potrzeba. Oczywiście są inne preparaty być może lepsze jak np linia Azoo.
- Shrimp Mineral Podnosi GH tak więc jeśli mamy zbyt niskie możemy podnieść je np tym preparatem.
- PH minus środek niebezpieczny dla fauny i naciągacz kieszeni.
- Biotop - to samo co aqua art tyle że droższy, stosuj gdy woda jest chlorowana, oraz po zastosowaniu z np denitrol zwiększa efektywność środka denitrol.

Dobra rada
Myślę że warto stosować te produkty które pozwalają utrzymać równowagę biologiczną po podmianach wody i przy starcie

akwarium.

3. Nawozy

Obrazek



Nie polecam nic z tego co tu widzisz, prócz Co2 w płynie(carbo), naciągacz kieszeni

Przykład

Gotowe Mikroelementy zawierają zbyt dużą ilość FE, tak więc nie mogę ustabilizować innych elementów nie podnosząc jednocześnie ekstremalnie FE. Wniosek ? Ładne opakowanie i pójście po prostej linii to strata pieniędzy i nerwów.

Dobre Rady:

Kupuj dobre czyli być może drogie i sprawdzone preparaty, lub tanie do sporządzenia własnoręcznie.


3.Zwierzęta akwariowe

Polecam nie wpuszczać rybek akwariowych przez okres np 3 tygodni, Nie chodzi tu bezpieczeństwo dla zwierząt. Jeśli w tym okresie pojawią się glony itd itp możemy ingerować bez obaw o zwierzęta. Tym bardziej iż pokarmy zanieczyszczają wodę co doprowadza do zanieczyszczenia podłoża itd itp. tak więc jedynie krewetki są dobrym pomysłem na początku. Gdy stwierdzimy że rośliny rosną, parametry wody utrzymują się te same, itd wtedy pomyśl o obsadzie zbiornika.

4. Oświetlenie

Max 8 godzin przez 1 miesiąc


Napisałem to ponieważ wydaje mi się iż jesteś nie zdecydowany co dalej robić. Jeśli ten artykuł pomógł ci choć trochę, mogę rozszerzyć go lub też możesz sprecyzować pytania które cię dręczą.

Podsumowanie
Z swojej strony mogę jedynie powiedzieć iż użytkowanie tego samego podłoża i tych samych roślin po raz kolejny może przynieść te same efekty i rozczarowanie dla niedoświadczonego akwarysty. Oczywiście być może inni nie zgodzą się tym co piszę dlatego jeśli mogą niech mnie poprawią, wtedy ja również dowiem się czegoś nowego i poprawią moje braki w akwarystyce.

Pozdrawiam i przepraszam za błędy w składni i ortografii, nigdy nie byłem piątkowym uczniem z j. polskiego, a chyba lenistwo nie pozwala mi poprawić z słownikiem wszystkich błędów jakie popełniłem tutaj.

newcastlex23x
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2012-10-16, 18:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Cube 35x35x35

Post autor: newcastlex23x » 2013-01-29, 23:16

Ok - nie chcę popełnić błędów z przeszłości więc DUŻO czytam. Nie wiem jeszcze czy to czytanie przełoży się na efekty - wątpie, gdyż jednak widzę nadal spore braki doświadczenia. Moje poprzednie boje z 240L ameryką PD były bezproblemowe, ale tutaj nie będzie tak prosto.

Proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumuję.

Mikro - Zestaw : Mikro - elementowy Plus K+Mg Intermag

Pytanie - widzę, że jest tam część proszkowa i część płynna. Czy część płynną 100ml mieszam razem ze sobą i dolewam 900ml wody (razem 1L). Podaje się 2ml na 100L więc przy moich 35L netto podaję 0,7ml raz w tygodniu. Czy podaję od 1 dnia startu akwarium 1x w tyg te 0,7ml? Co z K i Mg - podawać od 1 dnia? jeśli tak to ile i jak rozrobić część proszkową? Jakie są docelowe pożądane wartości K i Mg?

Jakie sole Makro kupić? Na stronie akwanawozy jest dość sporo makro

Makro - Sole :
Potas
Fosfor
Azot

Czy te 3 Sole wystarczą na makro czy dokupić coś jeszcze? W jaki sposób je rozrobić do mojego 35L netto litrażu? W jakich ilościach podawać i czy od pierwszego dnia (codziennie czy raz w tyg?)

Świecić od startu 10h dziennie? Będę miał wodę z akwarium. Co2 12h/d? (2h przed zapaleniem światła).

To może tyle tytułem wstępu ;)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cube 35x35x35

Post autor: Łoren » 2013-01-30, 06:32

Nie wiem co to za wynalazek z tym mikro intermagu + potas i magnez - proponuję nawożenie mikro:
Baza - mikro plus intermagu uzupełnione chelatem żelaza 8 lub 13%
Nawożenie makro:
KNO3 - źródlo azotu i potasu
KH2PO4 - źtódło fosforu
K2SO4 lub/i KCl - źródło potasu
MgSO4 - źródło magnezu
Aby wykonać poprawnie roztwory nawozów proponuję posłużyc się kakulatorem zulixa
Odsyłam do drugiej części artykułu która traktuje o nawożeniu roślin - znajdziesz tam dokładne porady jak to wykonać poprawnie i pozwoli na zrozumienie samej "mechaniki" nawożenia. Link >>>> http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

newcastlex23x
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2012-10-16, 18:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Cube 35x35x35

Post autor: newcastlex23x » 2013-01-30, 12:27

Dziękuję Łoren - dziś dokonam zakupu i postaram się zagłębić w Twój artykuł.

W razie czego będę pytał.

A co z resztą moich ew. pytań? Czas świecenia 10h ok? Co2 -12h ok?

Podawać wszystkie sole od 1 dnia akwarium?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cube 35x35x35

Post autor: Łoren » 2013-01-30, 15:03

Od pierwszego dnia raczej nie proponowałbym nawożenia w pełnych dawkach. pełna dawka co najwyżej E.Carbo i CO2 do tego 1/3 dawki potasu - przez pierwsze 4-5dni - potem pierwsze testy - jeśli NO3 będzie poniżej 5mg/l i PO4 poniżej 0,5mg/l to będzie można zaczynać nawożenie od 1/3 dawki docelowej i co drugi dzień stopniowo zwiększać. Rośliny powinny być ukorzenione po ok 14 dniach wtedy dawka nawożenia być już w okolicach 80% dawki docelowej. Potem zwiększamy do 100% i znów robimy testy - jeśli poziomy są ok to nic nie ruszamy (mało prawdopodobne) Potem robimy korekty nawożenia w zależności od potrzeb. Tak mniej więcej powinno to wyglądać
Czas świecenia - ok 9 -10 godzin może byc z przerwą w środku dnia 1-2 godziny
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

newcastlex23x
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2012-10-16, 18:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Cube 35x35x35

Post autor: newcastlex23x » 2013-01-30, 15:07

Łoren pisze:Czas świecenia - ok 9 -10 godzin może byc z przerwą w środku dnia 1-2 godziny
A Co2 ja ustawić w takim razie? Czy podawanie Co2 przez powiedzmy Światło + 2h nie spowoduje dużych wahań PH?

ODPOWIEDZ