Czytaj nasze artykuły http://publikujemy.pl/category/zdrowie/%

Nowy zbiornik, po 3 tyg glony.

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

matiias89
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2017-08-28, 20:57
Pojemność akwarium: 60
Imię: Mateusz

Nowy zbiornik, po 3 tyg glony.

Post autor: matiias89 » 2017-08-28, 20:59

Witam mam problem z nowo zalozonym akwarium, jestem nowicjuszem w tej dziedzinie. Akwarium to 60L zbiornik z dwoma filtrami kaskada FNZ-1 i jakis podstawowy od Aquaela. Zalozylem go jakies 3 tyg temu, kamien i zwirek wygotowane, korzen wygotowany w solance, potem jesczze raz w zwyklej wodzie a potem moczyl sie okolo 3 dni. Przy starcie podalem Tetra AquaSafe, od jakis 2 tyg, woda sie robi lekko zielona, tydzien temu podmianka 20% wody, podmieniam zwykla kranowka wczesniej odstana. Swiece swiatlem 10h (swietlowka 16W), od 17:00 (zamierzam zmodyfikowac pokrywe, chyba ze ktos poleci tanie i gotowe rozwiazanie przy otwartym akwarium). Generalnie problem to glony, chyba okrzemki, co wyczytalem po forach, podmieniac znow wode? Jakis test wykonac? Dobrze by bylo gdbyscie mnie nakierowali jaki test kupic, nie ukrywam ze moje finanse sie wyczerpaly i w sumie dobrze by bylo wybrac najbardziej prawdopodobna opcje, roslinki tak jak na zdjeciu, nie znam nazw, Pani w sklepie mowila ze sa latwe dla poczatkujacych.... No coz chyba nie uwzglednila mnie xD. Co radzicie? Co robic?

Obrazek


Obrazek

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Nowy zbiornik, po 3 tyg glony.

Post autor: Akwarybka » 2017-08-28, 21:30

Witaj :) gratuluję zbiornika podejrzewam, że to Twoje pierwsze? :)

Co do glonów; jest to zwykle normalne przy nowym akwarium. Jak często podmieniasz wodę i ile? Zwykle robi się to co tydzień około 25% objętości zbiornika. Z tego co widzę to te rośliny są faktycznie łatwe w hodowli. Jeżeli jako podłoże masz jedynie żwirek, to warto by było wsadzić do niego kulki gliniano torfowe lub inne tabletki nawozowe dla roślin. Na samym żwirku rosnąć raczej nie dadzą rady... A im zdrowsze rośliny i ich więcej tym mniejsze szanse dla glonów :) warto również usuwać glony mechanicznie.

Polecam lekturę tego artykułu: http://www.e-akwarystyka.pl/topic4037.html

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

matiias89
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2017-08-28, 20:57
Pojemność akwarium: 60
Imię: Mateusz

Re: Nowy zbiornik, po 3 tyg glony.

Post autor: matiias89 » 2017-08-29, 17:31

Do tej pory zmienilem raz, jakos tydzien temu ok. 20%, teraz robie przymiarke do drugiego razu, ale wczesniej musze usunac te glony, tak po prostu paluchem zetrzec z rosliny? Czy moze jej nie ruszac?

Dzieki za lekturke, oczywiscie wieczorem poczytam, prosze rowniez o jakiegos tipa co do oswietlenia, jaki to koszt taka modernizacja czy prosto zamocowac druga sweitlowke? Z drugiej strony w gre wchodzi prad i woda, a to nie za dobre polaczenie ;p

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Nowy zbiornik, po 3 tyg glony.

Post autor: Akwarybka » 2017-08-29, 18:15

matiias89 pisze:Do tej pory zmienilem raz, jakos tydzien temu ok. 20%, teraz robie przymiarke do drugiego razu, ale wczesniej musze usunac te glony, tak po prostu paluchem zetrzec z rosliny? Czy moze jej nie ruszac?

Dzieki za lekturke, oczywiscie wieczorem poczytam, prosze rowniez o jakiegos tipa co do oswietlenia, jaki to koszt taka modernizacja czy prosto zamocowac druga sweitlowke? Z drugiej strony w gre wchodzi prad i woda, a to nie za dobre polaczenie ;p
Trzymaj się cotygodniowej rutyny i wszystko powinno dojść do normy :)

Usuwać możesz nawet codziennie jeśli masz na to czas (ja zwykle nie mam, więc robię to w dniu podmiany). Może być i paluchem :D albo gąbką (byle nie używaną!). Można w sklepach zoologicznych zakupić np. skrobaki do szyb (tylko trzeba uważać, żeby przypadkiem szkła nie rysowały!).

Co do modernizacji oświetlenia; nigdy tego nie robiłam, bo ja strachliwa niewiasta jestem :D Wolę wydać więcej grosza na gotową lampę i mieć pewność, że będzie działać i będzie bezpieczne. Ale modernizować jak najbardziej można i robi tak bardzo dużo osób, sporo jest o tym tematów w dziale Oświetlenie. Gotowe zestawy do modernizacji sprzedaje np. Hagen. Zawsze można komponenty kupić osobno i wyjdzie taniej. Tylko pamiętaj, że oprawki do świetlówek muszą absolutnie być bryzgoszczelne! :)

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Yrknzx
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2018-07-23, 00:15
Pojemność akwarium: 25
Imię: Jarosław

Re: Nowy zbiornik, po 3 tyg glony.

Post autor: Yrknzx » 2018-07-26, 02:56

W kwestii oświetlenia przy okazji modernizacji proponowałbym dać świetlówkę bardziej czerwoną lub najlepiej dołożyć jakiś pasek czerwonych ledów ze ściemniaczem. Czerwony kolor jest lubiany przez rośliny. Daje im przewagę w walce z glonami (niestety nie wszystkimi, ale z okrzemkami powinny) . Sprawdź warunki w pomieszczeniu. Unikaj promieni słonecznych.
Jak rośliny wystartują to powinno być lepiej.
Nawiasem, całkiem ładna kompozycja jak na pierwszy raz.

ODPOWIEDZ