Dziwne zachowanie bojownika

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Maydan
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2014-09-16, 21:36
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dawid
Lokalizacja: Janów Lubelski

Dziwne zachowanie bojownika

Post autor: Maydan » 2014-09-16, 21:49

Witam, dziś przyniosłem do mojego akwarium 5 nowych rybek:
-bojownika syjamskiego
-gupiki(3 samice i samiec).
Niestety, bojownik jest z kubeczka. Bojownik pływa do góry pyszczkiem, czasami chowa się za filrt/grzałkę. Czy to jego naturalne zachowanie czy się zaaklimatyzuje? Roślinek jeszcze nie mam żywych.
To moje pierwsze ryby w akwarium, woda stała 3 tygodnie.
Akwarium ma 63l. Grzałka z termostatem(nie pamiętam nazwy), filtr AQUAEL FAN 1, pokrywa + świetlówka akwariowa, żwirek rzeczny. Woda ma 26 stopni.

Od czasu do czasu bojownik zaatakuje glonojada(zbrojnik niebieski, sztuk 1) i znowu wpada w stan hibernacji. Osiada czasem na roślince i nie rusza się(rusza tylko płetwami). Sypnąłem troszeczke karmy, nawet jak była obok niego to jej nie ruszył, gupiki już śmigają.

Przy okazji, to mój pierwszy post i witam na forum.

I jeszcze jedno pytanie, ile godzin dziennie ma świecić świetlówka? Dodam, że połowa akwarium jest w świetle słonecznym przez 3-5h dziennie.

bobal1995
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2012-11-19, 21:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: Iza
Lokalizacja: Ełk

Re: Dziwne zachowanie bojownika

Post autor: bobal1995 » 2014-09-17, 21:51

Daj się zaaklimatyzować rybie, trafił z kubeczka do dużego zbiornika. Mój bojownik potrzebował tygodnia żeby zacząć normalnie funkcjonować.Znalazł się w nowym miejscu do tego pojawiły się inne stworzenia oprócz niego, obserwuj go a jak na razie daj mu poznać swój nowy dom :)

zzxxxxzz10
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2013-10-26, 17:52
Pojemność akwarium: 25
Imię: Emilia
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dziwne zachowanie bojownika

Post autor: zzxxxxzz10 » 2015-02-08, 15:03

Zupełnie źle zacząłeś. Rośliny powinny być od początku działania akwarium. Robiłeś chociaż testy jakieś? Moim zdaniem trochę źle dobrana obsada. Zbrojnika oddaj, bo dla niego minimum 100 litrów. Na twoim miejscu dokupiłabym kilka gupików i otoski lub krewetki oraz oddała bojownika, albo dokupiłabym kilka samic bojka i krewetki, a oddałabym gupiki.

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dziwne zachowanie bojownika

Post autor: Kaef » 2015-02-09, 04:01

bobal1995 pisze:Mój bojownik potrzebował tygodnia żeby zacząć normalnie funkcjonować.
No chyba sobie jaja robisz?


Do autora, może trafiłeś chorego osobnika? Daj fotkę zbiornika. Większość bojowników ze sklepów, pseudohodowli i giełd jest produkowana w 200ml piersiówkach i to co trafia do Polski jest "odpadem", który zostanie zabity przez pierwszą lepszą samicę.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziwne zachowanie bojownika

Post autor: maol » 2015-02-09, 12:45

Opisane zachowanie jest normalne :) Bojownik zwykle pływa przy powierzchni wody, gdyz oddycha równiez powietrzem atmosferycznym. Chowa sie, bo nie jest zaaklimatyzowany.

A co do światła - akwarium na słońcu to błąd. Sztuczne światło przez ok. 10 godzin to standard. Poczytaj wątki o zakładania akwariów.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

martaguma
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2015-09-25, 11:31
Imię: kasia

Re: Dziwne zachowanie bojownika

Post autor: martaguma » 2015-09-25, 11:39

taki jest po prostu bojownik ;) nie przejmuj się.

maeso92
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-01-10, 20:15
Pojemność akwarium: 25
Imię: Mateusz
Nazwisko: Dudek

Re: Dziwne zachowanie bojownika

Post autor: maeso92 » 2016-01-10, 20:44

Mam bojka od pół roku pływał z mieczykami w zoologicznym to go wziąłem razem z mieczykami i po wpuszczeniu klimatyzował się do tygodnia w tym czasem strasznie się "puszył" wieczorami do szyby teraz mu przeszło i kręci się koło filtra i między zielenią. Bojek jest samotnikiem strasznym "czołgiem" obserwuj jego zachowanie na pewno się przyzwyczai do nowego otoczenia "domku" tak jak napisał bobal1995.

Dino_21
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2016-03-05, 20:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Adrian

Re: Dziwne zachowanie bojownika

Post autor: Dino_21 » 2016-03-05, 21:06

Witam.
Mam problem ze swoim bojownikiem. Otóz kupiłem go jakies 3 tygodnie temu ( pierwsza rybka). Nie powiem w jakim dokladnie jest wieku ale jest młody. Na początku stroszył sie do własnego odbicia w szybie, żwawo pływał, czasem ganiał inne ryby. Niestety musiałem na szybko zrobic restart akwarium ponieważ woda po podmianie zaczeła z dnia na dzien coraz bardziej mętnieć i zdychały mi rybki ( pierwotniaki?). Po restarcie ( uzdatniacz, bakterie, troche soli akwarystycznej wszystko dane ), zaczoł sie dziwnie zachowywać. Praktycznie wogóle nie wychodzi z kryjówki tyle co na jedzenie ale je normalnie. A jak juz popływa chwile to wygląda jak by co chwila sie czegos wystraszył albo go cos bolało i miał tiki nerwowe. Odwraca sie gwałtownie co chwile. Inne ryby zachowują sie nomalnie. przyglądam sie mu i nie widze żadnych odbarwień lub zniekrztałceń by stwierdzić, że jest chory. Czy to normalne przejdzie mu ?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziwne zachowanie bojownika

Post autor: maol » 2016-03-07, 08:52

Jak zrobiłeś restart? Ile czasu akwarium dojrzewało, zanim wpuściłeś ryby?

Mętna woda w tydzień po starcie to objaw pozytywny - oznacza że następuje zakwit pierwotniaków, które za kilka dni same znikną, a woda pięknie się wyklaruje, Ale ryb wtedy w akwarium byc nie powinno!
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ