Dobranie rybek do akwarium?

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

maeso92
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-01-10, 20:15
Pojemność akwarium: 25
Imię: Mateusz
Nazwisko: Dudek

Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: maeso92 » 2016-01-10, 20:32

Witam, mam sprawę odnośnie dobrania rybek do akwarium.
Posiadam akwarium 25L z 1 bojownikiem, 4 mieczykami (1 samiec i 3 samice), 1 kirysa i krewetki Red. Bojownik nie robi problemów innym rybką ani krewetkom raczej pływa swoimi drogami.
I czy jest sens dokupienia innych rybek a jak tak to jakich? Bojownik zrobił się chyba obojętny do innych gatunków rybek bo gdy "wrzuciłem" krewetki to je olał.

Tak wygląda moje akwa, jakieś pomysły, sugestie?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: Jarus » 2016-01-10, 20:38

Obsada tragiczna!
W takim baniaku to tylko bojek + coś na dno (małe kiryski). Mieczyki (czy to są chyba raczej platki /??/ ) są za duże do tego zbiornika.
Wygląd (wg mnie):
Te kamienie mi się w ogóle nie podobają. Filtr przesuń do góry, odłącz rurkę od bąbelków (zbędna!) a wylot odwróć o 180 stopni w górę żeby powodował ruch tafli wody.
Zamek na półkę a w jego miejsce jakiś korzonek albo łupinę kokosa!
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

maeso92
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-01-10, 20:15
Pojemność akwarium: 25
Imię: Mateusz
Nazwisko: Dudek

Re: Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: maeso92 » 2016-01-10, 20:55

Między kamieniami są krewetki (mają kryjówki), jeśli chodzi o rybki to są to mieczyki (są mieczyki z czarnymi ogonami) w zoologu gdzie je kupowałem było takich sporo. a Czy obsada tragiczna? Rybki się nie gryzą bojek za nimi nie gania więc to jest chyba najważniejsze? Gdyby mu przeszkadzały to by je pogonił. A zameczek? zastanawiałem się czy go zamienić na korzeń ale zaobserwowałem że bojek wpływa do niego na noc więc na razie go zostawiłem.

A filtr zrobiłem tak jak radziłeś ;)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: Jarus » 2016-01-10, 21:17

A mieczyki powiedziały Ci że jest im dobrze? Sorki ale te ryby (jeżeli to są mieczyki - nie znam się na żyworódkach ) dorastają do 10-12 cm (!!) i wymagają zbiornika o długości 120 cm. W Twoim się męczą nie urosną (bo maja za mało miejsca) i za długo nie pożyją (skarłowacieją).
Krewetki znajdą sobie kryjówki w roślinach a te kamienie psują wygląd i 'biją' strasznie po oczach.
Jak kupisz nieduży korzonek to bojek tez będzie pod niego wpływał. A zamek wygląda tandetnie.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: kbtor » 2016-01-10, 21:34

Faktycznie, obsada bardzo zla.
Oczywiscie ryby zyja w zgodzie, jak w wiekszosci takich przypadkow.
A zadam Ci pytanie. Gdyby zamknieto Cie na cale zycie w malej sali gimnastycznej z 15 innymi osobami. Zaraz bys sie z nimi bil? Raczej nie. Ale szczesliwy bys nie byl. Tak jak i pozostale osoby.
Mala przestrzen moze zemscic sie po pewnym czasie. Ryby maja swoje potrzeby. W skrajnych sytuacjach ktorys osobnik uzna ze zabicie innych mieszkancow poprawi jego sytuacje.
Kolejna sprawa. Taki maly zbiornik jest ciezko utrzymac w zdrowiu. Sam zobaczysz jak choroby zaczna sie pojawiac jedna po drogiej.
Poczytaj sobie rownierz o czyms takim jak karlowacenie.
Wyglad zbiornika to inna bajka. Twoje akwarium, Twoje dekoracje i nie bede tego komentowal.
Obrazek

maeso92
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-01-10, 20:15
Pojemność akwarium: 25
Imię: Mateusz
Nazwisko: Dudek

Re: Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: maeso92 » 2016-01-10, 21:35

Nie biją po oczach może na zdjęciu to tak wygląda. A co do mieczokow to mam jeszcze awka 320l i jakoś pływające tam mieczyki od roku dalej są małe... A ja nie pytałem się o wygląd mojego zbiornika bo mam tak jak Mi się podoba tylko o ewentualnie dobranie obsady ale ok.

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: Jarus » 2016-01-10, 21:55

Jeżeli chcesz trzymać tego bojka nadal to looknij na forum tematyczne o bojkach - tam masz setki
przykładów obsad do takich baniaków.
maeso92 pisze:... /ciach/A ja nie pytałem się o wygląd mojego zbiornika bo mam tak jak Mi się podoba tylko o ewentualnie dobranie obsady ale ok.
Twoja pierwsza wypowiedź w temacie:
maeso92 pisze:Witam ... /ciach/
Tak wygląda moje akwa, jakieś pomysły, sugestie?
Nikt Ci tu nie chce zrobić na złość - po prostu staramy się dbać o ryby (wszyscy!) a ja też o to aby zbiorniki wyglądały najbardziej naturalnie.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: maol » 2016-01-11, 08:44

Naprawdę rzadko oceniam kogoś zbiorniki, bo o gustach się nie dyskutuje. Ale tan wygląda dla mnie jak garnek z ziemniakami... Naprawdę to Ci się podoba?

Co do obsady - 25l to bardzo, bardzo mało. Tu nie można dodać ryb, tu trzeba ich ilość ograniczyć 0- np. do samotnego, wypasionego bojownika.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Nicolele3
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2017-01-22, 17:35
Pojemność akwarium: 54
Imię: Nicole
Nazwisko: Krakowiak

Re: Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: Nicolele3 » 2017-01-23, 01:20

Jeśli chodzi o wygląd akwarium, sądzę, że do takiego małego akwarium lepiej by wyglądał piasek, bądź drobny żwir - wydaje mi się, że optycznie zwiększy baniaczek.
No i roślinki też oczywiście jak najdrobniejsze - taki wystrój wizualnie nieco powiększy Twój zbiorniczek.
Zgodzę się również z innymi użytkownikami, że zamek wygląda tandetnie, ale cóż... są też tacy, co lubią akwaria ze sztucznym tworzywem w roli głównej.


Ja osobiście, bym urządziła to malutkie akwarium tak:

-Biały piasek
-Dwie małe gałęziatki
-Pogestemon erectus
-Bojownik
-No i ewentualnie jeszcze te krewetki... tak z dwie bym dała - jak już.

kwaroo
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-10-21, 11:35
Imię: Konrad
Nazwisko: Straszak
Kontakt:

Re: Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: kwaroo » 2017-01-23, 12:41

Zdecydowanie nalezy ograniczyc ilość stworzonek... w najgorszym wypadku po prostu ich już nie dodawac, bo zwariują :D

PeHa68
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2016-06-27, 13:34
Pojemność akwarium: 120
Imię: Adam

Re: Dobranie rybek do akwarium?

Post autor: PeHa68 » 2017-02-06, 11:35

Zgadzam się z powyższymi opiniami, raz że akwarium nie wygląda zbyt dobrze, bardziej jak mały i wąski garnek w którym wszystkie go jest zdecydowanie za dużo, a dwa to faktycznie masz tylko 25 litrów więc obsadę należy tutaj bardzo poważnie ograniczyć. Może odpowiedni byłby 1 bojownik?

ODPOWIEDZ