Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

bialko0019
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-16, 19:04
Pojemność akwarium: 45
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: bialko0019 » 2010-08-16, 21:17

Witam.

Mam akwarium o wymiarach : 50cm X 32cm X 30cm ( dł. X szer. X wys ), wlewam wody ok. 45-50l. Wodę podmieniam co tydzień, ok 15-20%. Mam rybki tak: jeden dorosły sumik rekin, drugi w średnim wieku, glonojad mały, gubik, jedna rybka co zjada ślimaki ( nie znam nazwy ) , trzy żaby i tyle. Filtr mam nowy, przystosowany do akwariów 60-80l, temperatura ( w zaleznosci od pogody ) koło 24 stopni. To chyba n atyle ;)

Więc mam kilka pytań:

- Widziałem w centrum zoologicznym taką piękną, cieniutką bardzo trawkę, podcina ją się obsługa mówiła i to naprawdę ładnie wygląda. Tylko nie sprzedają jej, jaka może być jej nazwa? Bardzo cieniutka trawka do akwarium, ale i gęsta. Jak ją pielęgnować, kosić czym i czy starczy żarówka energooszczędna ok . 9W ,
- chciałbym dodać kilka krewetek do akwarium, czym one się żywią i czy inne rybki się z nimi nie pogryzą ? Filtr nie wciągnie ?
- Mam taki problem, otóż to, że zawsze jeden dzień, dwa po całkowitej wymanie wody jest ona bardzo żółta, zamulona, pływają jakby reszti jedzenia ( daję robaki mrożone, ochotkę ) ale to nie to, nie wiem, nitki cieniutkie i króciutkie takie. Malutkie glony się osadzają, krewetki by pomogły w oczyszczeniu małego glonu i innych brudów?

Nigdy nie stosowałem żadnej chemii, uzdatniaczów itp. Oczywiście, wlewam wodę zawsze odstaną przynajmniej 2 dni. Co zastosować, by mieć czystszą wodę?

Awatar użytkownika
kamilGTi
Stały bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 2010-02-14, 13:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: kamilGTi » 2010-08-16, 21:37

maaaaaaasakra tyle zwierząt w tak małym akwarium :przestraszony: :przestraszony: :przestraszony:
o kurde.....
Zawsze pomogę jak będę znał odpowiedź ! ;)

NIGDY NIE UWAŻAŁEM SIĘ ZA NAJLEPSZEGO I NIGDY NIE BĘDĘ!! ;)

Awatar użytkownika
Bartekskk5
Akwarysta
Posty: 436
Rejestracja: 2010-07-18, 10:56
Pojemność akwarium: 450
Imię: Bartek
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: Bartekskk5 » 2010-08-16, 22:16

Po prostu brak słów, to nie są ryby do takiego małego akwarium, ty se tam możesz harem bojownika wpuścić!
Akwarium 25l obsada:
XX - Krewetki Sakura Red Grade & Red Cherry
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/13802,45.htm
Akwarium 20l obsada:
2 - Gupik koloru pomarańczowego :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... htm#138462

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: maradona » 2010-08-16, 22:38

bialko0019 pisze:jeden dorosły sumik rekin, drugi w średnim wieku, glonojad mały, gubik, jedna rybka co zjada ślimaki ( nie znam nazwy ) , trzy żaby i tyle.
Obsada masakryczna, to meczarnia dla rybek...
sumy do oddania i to szybko, glonajad to samo, nie gubiki tylko gupiki - stadne
ta rybka co je ślimaki to bocja zapewne do oddania, stadna; zabki moga zostać tylko one i nic więcej z tej obsady.
Krewet nie kupuj. Zrób porzadek z osdadą.
9W na 50l? Za mało o 3 razy conajmniej...
Wody sie nie wymiania całkowicie tylko 25-30% co tydzień. Krewcie by pomogły, ale zbiornik musi być porzystosowany do nich.
Jakie masz rośliny?
Mozesz wstawic foto robaków i akwarium?
Ile akwarium chodzi?
Znasz parametry?
Zeby mieć czystą wodę trzeba miec odpowiedni filtr, roślin dużo i nie przerybione akwarium.

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: Lermi » 2010-08-16, 22:57

Dobrze, to zanim nastapi powszechny lincz.
Sumiki muszą odejść. Jak one tam zakręcają w ogóle? Glonojad nawet mały musi odejść, bo przestanie zakręcać niedługo. Bocje zjadają ślimaki i żyją w stadkach i twoja jedna musi odejść do stadka. Za to żaby ekstra :) Mogą sobie tam pływać. Ale albo żaby, albo krewetki. Z 45 l może być cudne krewetkarium. Temperatura musi być zależna od termostatu na grzałce, a nie pogody. Inwestycja niedroga ,a niezbędna. Ta trawka to zapewne sitowie drobne. Ten tekst o syfie podnoszącym się z dna uznałabym wręcz za prowokujący, ale nic to... Podmiana przy takiej pojemności max do 40%. I to poprzez właśnie odsysanie brudu z dna. Odmulacz i gotowe. To nie glon. Glon jest stacjonarny że tak powiem. Najlepiej poczytaj, zapytaj o porady i załóż od nowa akwarium (w takiej kolejności).
Nie tylko chłopaki lubią robaki

bialko0019
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-16, 19:04
Pojemność akwarium: 45
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: bialko0019 » 2010-08-17, 11:15

maradona pisze:9W na 50l? Za mało o 3 razy conajmniej...
Chodzi mi o świetlówkę 9W a daje światła tyle co ok. 40W tylko pobiera 9W ;)

Jeśli chodzi o bocje to tak, to jest taka: http://aaa.friko.pl/2004-05/bocje-pas.jpg

Zrobiłem kilka fotrek, wstawię nie długo.

Akwarium chodzi - filtr cały dzień, śwatło to różnie włączam - zależy od upałów - jak gorąco to nie chce ich ugotować, jeśli chłodniej częściej włączam.
Lermi pisze:Jak one tam zakręcają w ogóle?
Eeee. normalnie. mam je już kilka lat, i normalnie śmigają sobie ;) Jak wstawię fotki to więcej pokaże, bo tak opisując to nie wiele umiem powiedzieć - jakie mam roślinki itp.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: maol » 2010-08-17, 12:15

Poczytaj sobie porady dla początkujących. Zacznij od tego, bo na razie... masz kompletny bałagan we wiedzy i w akwarium. Zacznij tradycyjnie od:



http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/4037.htm
http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/3876.htm
http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/7187.htm
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: maradona » 2010-08-17, 17:00

bialko0019 pisze:Jak one tam zakręcają w ogóle?

Eeee. normalnie. mam je już kilka lat, i normalnie śmigają sobie
Nie sa one czasem skarłowaciałe już?

Awatar użytkownika
raper_gno
Stały bywalec
Posty: 243
Rejestracja: 2010-05-19, 21:34
Pojemność akwarium: 98
Imię: Artur
Lokalizacja: Gniezno

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: raper_gno » 2010-08-17, 19:50

Takiego hardcoru to już dawno nie widziałem. Przeczytaj artykuły od maola i przede wszystkim zmień obsadę...
Oto Ja posyłam anioła przed tobą,
Aby cię strzegł w czasie twojej drogi
I doprowadził cię do miejsca,które ci wyznaczyłem.
Szanuj go i bądź uważny na jego słowa.
(...) bo imię moje jest w nim.

bialko0019
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-16, 19:04
Pojemność akwarium: 45
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: bialko0019 » 2010-08-17, 23:30

Ok, dziękuje za porady i linki, przeczytałem je ale mam kilka porad, ponieważ chce z tym zrobić wsyzstko od nowa ;)

1. Jak zmyć te glony na kamyczkach i innych ozdobach? Szorować mogę normalnie pod bierzącą wodą ? Bo bardzo nie wygodnie jest pod wodą wyciągniętą z akwarium? To samo z szybą akwarium?

2. Mam odmulacz, własnie zakupiłem. ALE jest on dziwny, nie wiem, może tak powinno być. To jest rurka ze specjalnym końcem, w którym jest sitko, na którym zatrzymują się glony... No dobrze, zatrzymują się glony, ale nie wylewa się nim tych glonów, brudów a zostawia czystą wodę? Bo te glony zostają na sitku, tej końcówce czyli dalej są w wodzie i zostają, a czysta woda leci do wiadra?

3. Nie mam funduszy na profesjonalną pokrywę do akwarium, są one tak drogie praktycznie jak akwarium, więc mam z innego, starego akwarium pokrywę tylko na małą żarówkę wolframową. Gdy włożę żarówkę energooszczędną światło "powinno" być bielsze? Rybkom to nie będzie szkodzić, że jest to jakaś żarówka energooszczędna? Może ona dawać inne promieniowanie, ni eiwem, nie znam się ?


4. CHciałbym zakupić dodatkowo ( wymieszać - troszkę zielonego dywanu, troszkę grubego żwiru i trochę tego -> ) żwirek kwarcowy, taki bielutki - nie jest on szkodliwy dla różnego rodzaju rybek? Czy to jak każdy inny żwirek, podłoże?

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: Lermi » 2010-08-18, 00:21

ad1. Pod bieżącą wodą
ad2. Generalnie na tym odmulaczu niewiele zostaje. Zaplanowany jest na drobne odchody i ewentualne zbłąkane części roślin. Te przelatują przez sitko. Ale w Twoim przypadku polecam zwykły wąż i najpierw zebranie z dna większych nieczystości. Następnie odmulaczem mniejsze. (Przechylasz tę ssawkę do góry i nic nie wylatuje :) )
ad3. Ja też się nie znam :D
ad4. Co autor ma na myśli pisząc o zielonym dywanie? Mieszanie granulacji jest trudne. I drobna uwaga. Piaseczek trzeba czyścić. Ja w krewetkarium codziennie czyściłam piasek bo nieustannie był brudny. A szkodliwy nie jest. I jak planujesz cokolwiek co pływa przy dnie, to zrobi własne porządki z piaskiem w różnych miejscach.
Nie tylko chłopaki lubią robaki

bialko0019
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-16, 19:04
Pojemność akwarium: 45
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: bialko0019 » 2010-08-19, 15:22

Lermi pisze:Co autor ma na myśli pisząc o zielonym dywanie?
Lermi, chodzi mi o to, że w jednym miejscu mam taki żwirek, grube i spore kamyczki, w innym miejscu chciałbym wsypać drobny piasek, piasek kwarcowy, bielutki taki, a w innym miejscu zrobię zielony dywan z ponikła igłowatego. Tylko pytanie, czy piasek dostępny na allegro dedykowany specjalnie dla Malawi można używać normalnie z rybkami, które mam?

Jeszcze jedno pytanko:
Jaka rybka jest w miare skuteczna w czyszczeniu akwarium z brudów nie których? Oprócz glonojada, może jakaś denna ? Zawsze rybka to lepiej zrobi bo zostawi "cenny brud" a filtr wciąga wszystko po kolei ;)

Dziękuję z aodpowiedzi!

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sprzatanie w akwarium - kilka porad

Post autor: Lermi » 2010-08-19, 20:36

bialko0019 pisze:chodzi mi o to, że w jednym miejscu mam taki żwirek, grube i spore kamyczki, w innym miejscu chciałbym wsypać drobny piasek, piasek kwarcowy, bielutki taki, a w innym miejscu zrobię zielony dywan z ponikła igłowatego.
Powodzenia. Jak dodasz jeszcze zero do pojemności akwarium to poprę projekt. A na razie skup się na jakimś jednolitym podłożu. Proste rozwiazania są najlepsze. Co ty masz za misję z tym piaskiem? Proponuję drobny żwirek.
NIE MA TAKIEJ RYBKI. Jedynym stworzeniem czyszczącym akwarium jesteś ty we własnej osobie. Nie istnieje coś takiego jak cenny brud. To co cenne w akwarium jest niewidoczne. Aby powstało nie może być brudu. Jakikolwiek brud należy usuwać NIE NARUSZAJĄC PODŁOŻA. Czyli odsysając tylko to co leży na nim. Filtr ma właśnie dbać o czystość w tym co niewidoczne, a nie w brudzie fizycznie zalegającym w akwarium. Po to, żeby podłoże było czyste jest właśnie odmulacz.
Nie tylko chłopaki lubią robaki

ODPOWIEDZ