Problem z roślinami w 3dni po zalaniu akwarium...

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Marcinnn
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2011-04-20, 13:32
Pojemność akwarium: 60
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sląsk

Problem z roślinami w 3dni po zalaniu akwarium...

Post autor: Marcinnn » 2011-04-20, 13:56

Cześć mam dziwny problem z roślinami a dokładnie jedną roślinką, około 60% jej liści jest przeźroczystych:

1. http://img835.imageshack.us/img835/1832/76889339.png
2. http://img121.imageshack.us/img121/9928/67580945.jpg
3. http://img339.imageshack.us/img339/2774/86409973.png

Dziś znalazłem małego robaczka w akwarium który przemieszczał się po jednej roślinie, wyglądał jak ślimak ale bez "domku" ( muszli ), miał około 1-3mm długości i przyglądałem się akwarium przez około 30minut i nie widziałem nigdzie podobnych "stworków"....

( Na zdjęciu jest pokazana roślina: Samolus (Jarnik), a robaczka znalazłem na Bacopa monieri i na tej roślinie na samym dole tez miała 1 może 3 listki takie przeźroczyste )

Roślinę kupiłem w niedzielę około 12, o około 15 włożyłem do wody je ( ale nie w całości tylko do około końca doniczki - tego pojemniczka czarne ), w całości włożyłem je dopiero o około 17-19 ( nie wiem dokładnie która była, ale na pewno nie wcześniej niż 17, ani później niż 19 ), woda była troszkę zimna bo od 2 dni stała w ganku, a tam nie mam ocieplenia... na drugi dzień ( poniedziałek ) pojechałem po żwirek bo mi troszkę zabrakło i roślinki zasadziłem około 12 ( ale tylko Cryptocoryne nana i Bocopa monieri ), później musiałem wyjść na około 1H i dopiero wsadziłem Somulusa Jarnika ( w nim są te przeźroczyste plamki - najwięcej w nim i on stał w wodzie cały, a Cryptocoryne nana i Bocopa monieri w akwarium bez wody ), zalałem około 14, a temperatura 25*C doszła około 19-21 ( bo na początku miała z 10-15*C ), światło świeciło się od 14 do 18 ( dowiedziałem się, że ma na początku świecić 4H, a później co tydzień o godzinę więcej ), następnego dnia ( wtorek ) nie przyglądałem się rano roślinką, ale o 13 włączyłem światło, a wieczorem zauważyłem że te listka są przeźroczyste.. no a dziś rano ( środa ) zauważyłem 1-3 listka na Bacopa monieri takie przeźroczyste i na samej górze kwiatka jakiś robaczek - zabiłem go...


Ten robak jest przyczyną tych liści, czy po prostu stres roślinek i przystosowanie się do nowych warunków ?


Co do wielkości akwarium to:
Wysokość: 33cm ( 38cm z pokrywą )
Szerokość: 30cm ( profilowane )
Długość: 60cm
Litraż: 60L ( 46L wody weszło )
Nie znam parametrów wody bo nie kupiłem testów..
Oświetlenie: 1x15W (T8) - (5H dziennie - później co tydzień o 1h więcej )
Brak nawożenia..
Filtr: Aquael Fan 1 Plus
Grzałka z termostatem: 50W
Temperatura: 25*C
Podłoże: żwirek kwarcowy ( jasny, plus elementy niebieskiego )

Awatar użytkownika
Garownik
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: 2010-10-24, 17:04
Pojemność akwarium: 112
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Kraśnik Fabr.
Kontakt:

Re: Problem z roślinami w 3dni po zalaniu akwarium...

Post autor: Garownik » 2011-04-20, 16:58

Stawiał bym tu na przystosowanie się rośliny do nowych warunków,chociaż po 3 dniach powinno być dobrze.Przyczyna złego stanu rośliny może byc żwirek kwarcowy no ale jak się innym nic nie dzieje to nie rozumiem zachowania Samolusa.
Ubezpieczony przez mafię.Ty pukniesz mnie,my pukniemy ciebie.
=> moje 112l
=> 25l rozmnażarka
Obrazek

sajmoon
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2011-03-03, 21:10
Pojemność akwarium: 216
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z roślinami w 3dni po zalaniu akwarium...

Post autor: sajmoon » 2011-04-21, 09:16

według mnie to rośliny z hodowli emersyjnych-nawodnych i po wsadzeniu do wody zdychają!
można wyciąć te liście zostawić resztę aż wzejdą nowe liście przystosowane do życia pod wodą, ale raczej zmień źródło zakupu roślin.

Awatar użytkownika
Gamaran
Stały bywalec
Posty: 307
Rejestracja: 2010-10-17, 11:13
Pojemność akwarium: 243
Imię: Kamil
Lokalizacja: Dabrowa Gornicza

Re: Problem z roślinami w 3dni po zalaniu akwarium...

Post autor: Gamaran » 2011-04-21, 13:41

Rosliny z upraw emersyjnych potrzebuja czasu do przystosowania sie do zycia pod woda moze im to zajac nawet i 2tyg. Liscie raczej odpadna a na ich miejsce wyrosna juz przystosowane do podwodnego wzrostu ;)
Moje szkielko:)-Aktualizacja ;)
./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/17671.htm#144447

Kulturystyka - gdy pasja staje sie zyciem

Awatar użytkownika
lol2000k
Akwarysta
Posty: 422
Rejestracja: 2011-01-03, 18:46
Pojemność akwarium: 112
Imię: Bartek
Lokalizacja: Białobrzegi

Re: Problem z roślinami w 3dni po zalaniu akwarium...

Post autor: lol2000k » 2011-04-26, 17:21

Urywaj od razu te liście które w 25% są zniszczone. Nowe liście już będą przystosowane do warunków w akwarium. Mam to samo z Echinodorusem Macrophyllus i Kryptokoryną Becketta. Jak je przesadziłem do innego akwarium, zgubiły po kolei wszystkie liście, a po jakimś czasie odrosły z nawiązką młode, mocne liście. Mam tak tylko z roślinami które kupowałem ze sklepu w koszyku. Prawdopodobnie masz rację Gamaran, pochodzą one z upraw emersyjnych jednak nie ma z nimi aż takiego problemu jak to niektórzy mówią. :)

ODPOWIEDZ