Danio red

Tematy dotyczące rozmnażania ryb akwariowych.

Moderator: ModTeam

kistek
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2012-09-30, 22:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Piotr
Lokalizacja: WROC

Danio red

Post autor: kistek » 2012-10-11, 15:57

Posiadam Danio red.
Nigdy wcześniej nie miałem doświadczenia w rozmnażaniu tego gatunku rybki, wiec proszę o pomoc czy wszystko dobrze zrobiłem.

Oddzieliłem od innych rybek Z głównego akwarium 3 danio a dokładnie 1 samica (rybka z dość pękatym brzuszkiem) i 2 samce.

Obecnie samce cały czas ganiają samice wręcz ja napastują, w akwarium gdzie pływają danio jest około 40-50 litrów podłoże porowate, rośliny trawiaste plus trochę mchu.

Czy mógł by ktoś powiedzieć mi kiedy powinienem wyciągnąć je żeby nie zjadły ikry,
Kiedy będę wiedział ze samica złożyła ikrę ?

Awatar użytkownika
Disconect
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2013-03-07, 13:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Janusz
Lokalizacja: Śląsk

Re: Danio red

Post autor: Disconect » 2013-03-09, 18:01

Witam
Moje doświadczenia z Danio Pręgowane i Koralowe nie są tak wielkie jak wielu z tu obecnych ludzi mających akwaria .
Mogę powiedzieć z jedynie z własnych obserwacji zbiornik do dochówku (czyli na ikrę) mam pusty żadnych roślin , by łatwo było w nim utrzymać jako taką czystość wody .
Osad może powodować pleśnienie ikry do tego mam na kratkę z pojemnika na pieczywo przyczepiona siatkę podtynkowa z włókna .
Daje to przestrzeń od dna około 1/1,5cm do której rybki nie mogą się dostać więc nie wyjedzą ikry .
Gdy ryby zaczynają burzliwe tańce przy dnie wokół siebie przenoszę tą parkę (nie daje jednej samicy i kilku samców) zauważyłem ze często samce walczą między sobą zamiast interesować się samicą .
Do zbiornika parę dni wcześniej daje około 5l wody demineralizowanej dolewam 10l wody ze zbiornika w którym są wcześniej rybki i włączam natleniane + modyfikowany filtr jakiś mini najmniejszy z posiadanych i oddzielam siatką dno .
Przeważnie w ciągu doby pod siatką pojawia się ikra wyjmuje wszystko zostaje tylko ikra .
Gaszę światło i filtr podkręcam natleniacz tak by woda zaczęła krążyć lekko w zbiorniku (zabierana bąbelkami od dna ku górze)
Od i cała filozofia max do 4 dni już jest pełno larw na szybach .
Obecnie mam ciężko określić dokładnie z 100szt tygodniowych Danio Preg .
Jak dotąd zero martwych na dnie zrobiły się dużo bardziej aktywne niż początkowo podaje im odrobinkę gotowanego żółtka na przemian z mlekiem w proszku (zawiesina)
Obecnie dno zbiornika już jest zanieczyszczone podczas podmianki wody staram się wężykiem zassać jak najwięcej reszek z dna .
Myślę ze za około tydzień przeniosę je do zbiornika 60l podłoże rośliny filtracja + inny narybek .
To nie pierwszy narybek Danio jaki udało mi się odchować praktycznie bez strat .
Zbyt mocny przepływ wody przez filtr potrafi narobić sporych strat zwłaszcza w pierwszych dwóch tygodnia życia maluchów .
Z tego powodu przerobiłem filtr dorobiłem mu natleniacz bezpośrednio na wirniczek ponieważ wyjmuje kamyk do napowietrzania , oraz wnętrze wejście wody oraz oryginalna z niego gąbka na wyjściu by nie było "frani" w zbiorniku filierek skutecznie zapobiega powstawaniu
błony na powierzchni .
Temat powielany ale może komuś się przyda .
Pozdrawiam Janusz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Danio red

Post autor: zak19 » 2013-07-27, 21:05

Dokładnie tak. Jak nie zastosujesz siatki to Danio większość ikry zjedzą można jeszcze zastosować mech jamajski. Ja jednak stosuję ruszt z blachy. Tarło zachodzi z samego rana. Promienie słońca są bodźcem. Postaw więc akwarium w oknie. Jak się obudzisz to będzie już po imprezie i możesz akwarium z parapetu zabrać. Nawet musisz bo słońce zaszkodzi ikrze a i woda skiśnie. No i trzeba pamiętać o mocnym natlenianiu. Polecam kostkę z lipy bo daje bardzo delikatne bąbelki, zupełnie inne niż ze spieku.

Temat z MARCA. Proszę zwracać uwagę na datę dodania ostatniej odpowiedzi. blue_betta
Ostatnio zmieniony 2013-07-30, 14:58 przez zak19, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ