niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

mariuszsytniews
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 2012-04-01, 14:58
Pojemność akwarium: 0
Imię: mariusz
Lokalizacja: zawiercie

niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: mariuszsytniews » 2012-07-18, 14:28

Witam akwarium zalane 27.06 od dwóch dni zaczynam widzieć niepokojące objawy, na tylnej szybie zaczął powstawać brązowy nalot, na mchu według mnie glon krasnorosty w postaci długich nitek, zaczął też się pojawiać od strony filtra zewnętrznego tam gdzie jest największy ruch wody na liściach roślinek też brązowaty nalot, świece światło około 10 godzin dziennie 2 x24W. Nie daję żadnych nawozów ryb brak, woda został wczoraj podmieniona około 25 litrów. co mam począść

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: blue_betta » 2012-07-18, 14:32

A ile litrów ma akwarium?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: Łoren » 2012-07-18, 20:01

Począłbym od dokładnego opisu zbiornika - najlepiej według takiego oto schematu :
1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)-
2.Litraż i wymiary akwarium -
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-
4.Jak długo świecisz (ile godzin)-
5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa
6.Filtracja -
7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -
8.Ozdoby (jakie)-
9.Rośliny (ile,jakie)-
10.Ryby - obsada (jw.)-
11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-
12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-
13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?
16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -
Opis problemu-
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: maol » 2012-07-19, 09:36

A tak krótko - czekaj cierpliwie. Glony w nowym zbiorniku to norma, w większości same znikną.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

mariuszsytniews
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 2012-04-01, 14:58
Pojemność akwarium: 0
Imię: mariusz
Lokalizacja: zawiercie

niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: mariuszsytniews » 2012-07-19, 14:25

Dane
Akwarium zalane 29,06,2012
Zbiornik:80x35x40 czyli 112 litrów
-Filtracja:Aquael circulate 650. drugi Fan 2 w środku póki co gąbka
-Oświetlenie:2x24W t5 6500 8000 zwykle+świecenie około 10 godzin
-Ogrzewanie:grzałka 100W na razie nie włożona
-Podłoże:ziemia uniwersalna około 10 litrów na to 25 kg piasku bazaltowego granulacja 0,8 - 1.6mm.
Oraz 13 kulek
-Dekoracja:dwa korzenie, dwa łupki z przymusu bo korzenie nie tonęły
-Woda:kranówka
OBSADA:
Fauna
5 krewetek filtrujących dostałem razem z roślinami
Flora
rośliny niezbyt znam moczarka cabomba,bacoma, duże ilości mchów, kryptokoryna, nurzaniec lotos tygrysi i inne
Podmiana wykonana 1 raz w ilości 25 litrów dnia 17.07.2012, woda nie była kranówka tylko ta z biedronki w 5 litrowych butlach.

Typ zbiornika low tech, nie podawane żadne co zadnie wspomagacze ani żadna inna chemia.

akwarium jest w galerii pod linkiem
http://e-akwarystyka.pl/topics24/18472.htm

Nie robiłem nic w akwarium ono po prostu stoi, jedynie co to wyjąłem te dwa łupki co podtrzymywały korzenie
proszę o pomoc
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: Łoren » 2012-07-19, 18:02

W zasadzie wszystko jest ok - jak już kolega wcześniej pisał - glony po starcie zbiornika to norma - muszą wystąpić i po jakimś czasie ustępują ale..- i tu jest jeden problem - przy tym oświetleniu ok 0,5W/l trzeba będzie akwarium nawozić - takie światło to już granica HT - czyli akwarium gdzie stosujemy nawożenia słupa wody , instalacje CO2 itd. Wyjścia są dwa - albo zmniejszyć światło - albo zaczynać nawozić zbiornik. Poczytaj tu >>>> http://e-akwarystyka.pl/topics5/1 ... =akwariach .
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

mariuszsytniews
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 2012-04-01, 14:58
Pojemność akwarium: 0
Imię: mariusz
Lokalizacja: zawiercie

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: mariuszsytniews » 2012-07-19, 20:00

Powiem tak problemu nie widzę , każda ze świetlówek jest na osobnym stateczniku, bez żadnych problemów mogę włanczać raz jedną raz drugą, od tyłu jest 6500 a od przodu 8000.
Kurde jak miałem jedną świetlówkę to pisali żeby dokupić drugą bo światło na poziomie 0,5 to minimum a teraz okazuje się że za dużo do low tech. Nie chce żadnego co bo się na tym nie znam. zakładałem low tech bo wymaga najmniej ingerencji ze zewnątrz. poczekam trochę, ale jako nowy odrazu się denerwuje, że mi się nie uda.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: Łoren » 2012-07-19, 21:00

Wszystko się uda pod warunkiem ze akwarium będzie o określonym profilu - to znaczy albo decydujesz sie pójść w kierunku LT albo HT - najgorzej jeśli ktoś chce kombinować i stosować jakieś dziwne półśrodki. Nie mniej jednak przy takim oświetleniu jak u Ciebie można poprowadzić akwarium roślinne bez stosowania CO2 - ale konieczne jest nawożenie - bez tego gwarantuję porażkę . LT rządzi się swoimi prawami i w tym przypadku nawożenie ograniczamy do minimum.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

mariuszsytniews
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 2012-04-01, 14:58
Pojemność akwarium: 0
Imię: mariusz
Lokalizacja: zawiercie

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: mariuszsytniews » 2012-07-19, 22:08

Kolego czyli mam rozumieć z twojej wypowiedzi że mam nawozić, bo już się po prostu gubię. Mówię chcę mieć LOW TECH, czy mam to moje światło ograniczyć do świecenia mniejszą ilość godzin, świecić mam po jednej świetlówce czy dwie naraz, przy czym mogę na przemian raz 6500 raz 8000. Ogólnie roślinki rosną jedynie moczarka i cabompa od dołu troszkę gubi listki, i na niektórych liścia są brązowe plamki ale nowe są wypuszczane.
Dziś wpuściłem 6 gupików od siostry, uratowałem je przed śmiercią, jak będę kupował do swojego obsadę to je oddam do zoologa.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: maol » 2012-07-19, 22:25

Akwarium typu LT nie jest ''prostsze'' od HT. To inny rodzaj zbiornika, w którym jest:
- bardzo dużo roślin
- bardzo mało ryb
- mało światła
- odpowiednio żyzne podłoże
... i generalnie bardzo mało ingerencji człowieka.
Akwarium typu HT to takie, gdzie naturę zastępujemy techniką - czyli silnym światłem i odpowiednim oświetleniem. I może w nim być znacznie mniej roślin i znacznie więcej ryb. Twoje akwarium jest wyposażone jak typowe HT, taka też wizja wynika z Twoich postów - a to oznacza, że będziesz musiał nawozić minerałami i CO2. To wbrew pozorom jest proste, a akwaria zwykle... wyglądają atrakcyjniej niż LT. Poczytaj na forum wątki o nawożeniu, za 2 godziny będziesz się tego znacznie mniej bał :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

mariuszsytniews
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 2012-04-01, 14:58
Pojemność akwarium: 0
Imię: mariusz
Lokalizacja: zawiercie

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: mariuszsytniews » 2012-07-20, 14:36

z moich postów wynika low tech i takie było moje założenie

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: maol » 2012-07-23, 09:11

...eee tam - jak sam piszesz:

Zbiornik:80x35x40 czyli 112 litrów
-Filtracja:Aquael circulate 650. drugi Fan 2 w środku póki co gąbka - HT, w LT zbędne
-Oświetlenie:2x24W t5 6500 8000 zwykle+świecenie około 10 godzin - HT, w LT zbędne
-Ogrzewanie:grzałka 100W na razie nie włożona - potrzebna w obu
-Podłoże:ziemia uniwersalna około 10 litrów na to 25 kg piasku bazaltowego granulacja 0,8 - 1.6mm. - może byc w LT, ale uważam, że będzie to zbyt mało żyzne podłoże
Oraz 13 kulek - w LT zbędne
-Dekoracja:dwa korzenie, dwa łupki z przymusu bo korzenie nie tonęły
-Woda:kranówka
OBSADA:
Fauna
5 krewetek filtrujących dostałem razem z roślinami
Flora
rośliny niezbyt znam moczarka cabomba,bacoma, duże ilości mchów, kryptokoryna, nurzaniec lotos tygrysi i inne - znacznie za mało na LT
Podmiana wykonana 1 raz w ilości 25 litrów dnia 17.07.2012, woda nie była kranówka tylko ta z biedronki w 5 litrowych butlach. - a to po prostu błąd początkującego, woda "z biedronki" sie nie nadaje. Poza tym w LT... w zasadzie zbędne a w każdym razie znacznie mniejsze i rzadsze, konieczne za to w HT.

Twoje akwarium to HT, ale Ty chciałbyś mieć LT. A to dwie rózne sprawy. Oprócz tego LT NIE jest łatwiejsze w utrzymaniu niż HT - a wręcz jest to trochę wyższa szkoła jazdy. LT to nie jest akwarium po prostu na ziemi ogrodniczej, to zbiornik rządzący sie zupełnie innymi prawidłami.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

mariuszsytniews
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 2012-04-01, 14:58
Pojemność akwarium: 0
Imię: mariusz
Lokalizacja: zawiercie

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: mariuszsytniews » 2012-07-24, 09:18

Kolego drogi to co ja mam teraz robić, jeżeli mam w podłożu ziemie, nie mów żebym robił restart bo to nie wchodzi w gre.
To jakie miałbym kupić minerały

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: niepokojący objaw w akwarium szybka pomoc

Post autor: maol » 2012-07-25, 09:08

Nie, nikt nie mówi o restarcie. Po prostu to jest HT i w tą stronę musisz iść. A to oznacza nawożenie mineralne oraz CO2. I tyle :)

Co do nawożenia mineralnego - jest na forum mnóstwo tematów dotyczących nawożenia od gotowych preparatów do własnoręcznie przygotowanej "chemii". Kwestia wyboru, to naprawdę proste. Podobnie z CO2.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ