WODA - OGÓLNIE

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

WODA - OGÓLNIE

Post autor: Doma » 2007-06-17, 19:16

Woda
Woda stanowi środowisko życia dla ryb, roślin i bezkręgowców. Jest dla nich tym, czym dla nas powietrze. Musi być, zatem bardzo wysokiej jakości i mieć odpowiednie dla mieszkańców cechy fizyczne (np. temperaturę) i chemiczne (pH, twardość i gęstość). W sklepach akwarystycznych dostępne są testy i sprzęt, które pozwalają na okresowe badanie cech wody. Większość testów działa na zasadzie kolorymetru, z wykorzystaniem barwnych płynów czy pasków papieru, które zanurzone w wodzie, przybierają barwę zależną od wartości mierzonej cechy. Istnieją także bardziej precyzyjne aparaty elektroniczne, ale są znacznie droższe.

TemperaturaTemperatura wody bezpośrednio wpływa na aktywność biologiczna zwierząt wodnych. Każdy gatunek ma temperaturę optymalną, w której, organizm najlepiej funkcjonuje. Zwykły termometr pozwala nam stale kontrolować tę cechę wody. Trzeba codziennie na niego spojrzeć, musi wiec być umieszczony w widocznym miejscu. Jeśli stwierdzimy zbyt dużą różnicę między jego wskazaniem a ustawieniem termostatu grzałki, trzeba jak najszybciej sprawdzić działanie ogrzewania. Letni upał czy zimowy chłód mają bardzo duży wpływ na stabilność termiczną akwarium. Zastosowanie dodatkowego ogrzewania lub zamontowanie systemu chłodzenia może okazać się niezbędne.

Odczyn
Odczyn wody, czyli pH, określa stopień kwaśności lub zasadowości roztworu, jakim jest woda w akwarium. Jest to parametr bardzo ważny dla życia ryb, a jeszcze większe znaczenie niż zwykle ma w okresie tarła. Wartość pH należy kontrolować, co 3 dni, aby upewnić się, że odpowiada ona wymaganiom ryb. W niektórych akwariach pH utrzymuje się na stałym poziomie. Stały odczyn utrzymuje na przykład woda w akwarium z pielęgnicami z dużych jezior wschodniej Afryki, ponieważ elementy dekoracji ze skał wapiennych nadają jej stale zasadowość, co odpowiada potrzebom tych ryb. W akwarium tego typu wystarczy kontrola raz na tydzień. Odczyn trzeba codziennie sprawdzać w dwóch przypadkach: w akwarium, do którego dodajemy dwutlenek węgla, oraz w akwarium morskim, zwłaszcza, gdy mieszkają w nim bezkręgowce (akwarium rafowe).

Akwarium wyposażone w aparat dozujący dwutlenek węgla. Dodatkowy dopływ dwutlenku węgla do wody w akwarium powoduje powstawanie kwasu węglowego, który obniża pH, więc należy codziennie sprawdzać, czy dopływ dwutlenku węgla nie jest zbyt duży. Szybciej i silniej zakwasza się woda miękka (zawierająca niewiele dwuwęglanów), której pH nie jest stabilne. Często niezbędne jest zainstalowanie aparatu pomiarowego - pehametru - do stałej kontroli odczynu i regulowania go w zależności od ilości dostarczanego dwutlenku węgla.

Azotyny
Azotyny (związki azotowe zawierające grupę NO-2) są wyjątkowo szkodliwe dla zwierząt zamieszkujących akwaria. Pojawiają się one nieuchronnie w okresie zakładania akwarium. Ich stężenie wzrasta szybko w pierwszym tygodniu, a następnie stopniowo zmniejsza się prawie do zera. Dlatego stanowczo odradzamy szybkie zasiedlanie rybami nowo założonych akwariów. Akwarium słodkowodne powinno odczekać około dwu tygodni. W tym czasie co dwa dni trzeba sprawdzać poziom azotynów. Następnie testy przeprowadza się, co tydzień, aby upewnić się, ze szkodliwe związki azotowe ostatecznie znikły z wody. Poza okresem zakładania akwarium zawartość związków azotowych należy sprawdzać raz w tygodniu. Świadczy on o stopniu zanieczyszczenia wody i najlepiej, gdy wynosi 0. Jeśli osiąga lub przekracza wartość 0,1 mg/l, trzeba koniecznie znaleźć przyczynę zanieczyszczenia akwarium. Źródłem skażenia wody może być martwa ryba, gnijąca roślina lub nadmiar nie-zużytego pokarmu. Po usunięciu przyczyny zmniejszymy zawartość związków azotowych, częściowo wymieniając wodę i mocno ją napowietrzając.

AzotanySą to sole azotowe, podobnie jak azotyny, ale mniej toksyczne od nich. Azotany (z grupą NO3) także świadczą o zanieczyszczeniu wody. Zwykle występują w akwarium, ale ich zawartość jest bardzo niska (normalnie 50 mg/l wody w akwariach słodkowodnych i 20 mg/l w morskich). Należy, co tydzień mierzyć zawartość azotanów w wodzie morskiej. Jeśli staje się ona zbyt duża, może stanowić niebezpieczeństwo. - Akwarium słodkowodne. Azotany są tutaj zużywane przez rośliny, zwykle obficie sadzone w akwariach słodkowodnych. Wchodzą też w skład nawozów. W zbyt dużym stężeniu hamują jednak wzrost roślin i sprzyjają namnażaniu się niepożądanych glonów. Poziom azotanów należy zmniejszać, regularnie wymieniając wodę. o Akwarium morskie. W wodzie morskiej bezkręgowce przetwarzają azotany, ale w niewielkich ilościach, natomiast bakterie występujące głównie w porach "żywych skał", utworzonych ze szkieletów korali i skał wapiennych i stanowiących schronienie wielu drobnych organizmów, zapewniają przekształcanie ich w gazowy azot, usuwając je w ten sposób z akwarium. W dobrze zrównoważonym akwarium stężenie azotanów powinno być praktycznie niewykrywalne testami.

- Pokarm i resztki. Uwaga na dawkowanie pokarmu! Podawanie zbyt dużych ilości często jest powodem wzrostu stężenia azotanów. Ryby należy karmić często, ale niewielką ilością pokarmu. Należy też czuwać, aby nie wytworzyło się miejsce, w którym gromadziłyby się resztki. Czasami ruch wody w akwarium tworzy wir, a śmiecie zbierają się wówczas u jego podstawy. Dno filtrów osadowych także bywa miejscem gromadzenia się materii organicznej w stanie rozkładu. W obu tych przypadkach trzeba usunąć resztki, ściągając je w czasie wymiany wody, należy też odetkać wylot filtru, aby zanieczyszczenia były skuteczniej usuwane. Zastosowanie urządzenia pochłaniającego azot może być potrzebne w razie zbyt wysokiego stężenia azotanów. Aparat ten jest jednak skomplikowany i może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli będzie niewłaściwie zastosowany. Najlepiej, więc wybrać oszczędne dawkowanie pokarmu i regularną wymianę wody.

TwardośćW akwarium słodkowodnym mierzy się ogólną twardość wody, wyrażona zawartością wszystkich pierwiastków (takich jak wapń, magnez itp.) rozpuszczonych w niej w postaci soli mineralnych. Twardość nie ma znaczenia w wodzie morskiej, gdzie pomiar ten zastępuje się pomiarem gęstości. Ryby do utrzymania równowagi metabolicznej wymagają wody o określonej twardości, zależnej od gatunku. Na twardość ogólną oddziałuje niewiele czynników. Jednym z nich jest parowanie wody. Stężenie soli mineralnych rośnie w miarę parowania, co skutkuje wzrostem twardości. Do ponownego obniżenia jej można użyć wody mineralnej o niskiej twardości, wody destylowanej (twardość 0°N) lub zakupić w sklepie akwarystycznym tzw. wodę osmotyczną, zawierającą mało soli mineralnych. Twardość wody należy mierzyć raz w miesiącu. W akwarium słodkowodnym i morskim twardość węglanowa określa zawartość wapnia i magnezu występujących w postaci węglanów lub dwuwęglanów. Twardość węglanowa świadczy o buforowych zdolnościach wody. Cecha ta jest bardzo ważna, zwłaszcza w akwariach gęsto obsadzonych roślinami i wyposażonych w dozownik dwutlenku węgla oraz w akwariach rafowych (z bezkręgowcami morskimi), gdzie twardość ta często wykazuje tendencję spadkową. W tych akwariach trzeba ją mierzyć najrzadziej, co tydzień. Twardość węglanową wody słodkiej można zwiększyć, dodając specjalnych produktów, a morskiej - używając wody wapiennej. W celu jej zmniejszenia należy użyć wody "osmotycznej".

Gęstość
Gęstość umożliwia porównanie masy litra wody morskiej i słodkiej. Gęstość wody morskiej jest większa, ponieważ zawiera ona wiele rozpuszczonych soli (zwłaszcza chlorku sodu, czyli soli kuchennej). Zwierzęta morskie są przystosowane do wysokiego stężenia soli mineralnych w wodzie. Gęstość wody w akwarium mierzymy raz w tygodniu za pomocą densymetru. Ten pływający instrument jest zaopatrzony w skalę, na której odczytujemy wskazanie, patrząc na środkową część menisku, utworzonego przez błonkę powierzchniową wody. Densymetr zanurza się płycej lub głębiej w zależności od gęstości wody. Istnieją także densymetry strzałkowe, które wystarczy napełnić wodą, aby strzałka wskazała gęstość. W miarę parowania wody jej gęstość wzrasta: poziom jej należy wyrównywać wodą osmotyczną. Trzeba ją wlewać łagodnie, nawet kroplami, aby mieszkańcy akwarium nie doznali szoku na skutek gwałtownej zmiany gęstości.

[ Dodano: 31 Sierpień 2007, 19:29 ]
Jeszcze coś o wodzie :

woda H2O składa sie z dodatnich jonów H+ i ujemnych jonów OH- pOziom pH jest wynikiem stosunków tych jonów w wodzie. Kwasna woda ma wiecej jonów wodoru; zasadowa ma więcej wodorotlenowych. Neutralna woda ( pH 7,0 ) ma równa liczbę obu. Skala pH jest logarytmiczna, oznacza to ze każda zmiana pH, np. od 7 do 8 jest zmianą dzeisięciokrotną, a z 7 na 9 jest zmianą stu krotną zaś zmiana od 7 do 10 jest zmianą tysiąskrotną itd. Taka sytuacja jest równiez w odwrotną stronę tzn. z pH 7 na 6 jest to zmiana o dziesięciokrotna a z 7,0 na 5,0 jest to zmiana 100- krotna itd. Dlatego nagłe zmiany sa tak stresujące dla ryb.

O temperatuże, H2O i CO2, O2 :

Temperatura wody wpływa w dużym stopniu na rozuszczanie gazów O2 i CO2 i wodzie. Ciepła do gorącej wody uwalnia większe ilości tlenu, a CO2 jest wtedy lepiej rozpuszczane. To samo tyczy się wody zimnej, najlepiej rozpuszcza się w niej tlen, a dwutlenek węgla jest gorzej przyjmowany.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Wiktor54l
Zainteresowany
Posty: 36
Rejestracja: 2012-11-05, 12:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wiktor
Nazwisko: Zaj±c
Lokalizacja: Rogi
Kontakt:

Re: WODA - OGÓLNIE

Post autor: Wiktor54l » 2012-11-12, 21:25

TemperatuŻe czy temperatuRZe(bo temperatuRa) : )

Awatar użytkownika
psiolub
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2022-08-17, 09:30
Pojemność akwarium: 150
Imię: Anna
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: WODA - OGÓLNIE

Post autor: psiolub » 2022-08-17, 09:42

fajne zestawienie najważniejszych informacji, dzięki :)
Kiedy myślisz, że gorzej już być nie może, zacznij się walić deską po nodze. Zobaczysz jaką poczujesz ulgę gdy przestaniesz.

ODPOWIEDZ