glony? Co to i jak się pozbyć?

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

bartolini
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2014-04-14, 09:00
Pojemność akwarium: 10
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa

glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: bartolini » 2014-07-08, 10:34

Witajcie,

Pojawiły mi się taki oto glony w akwarium? Moglibyście podpowiedzieć co to może być i jak się tego pozbyć? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Mam świetlówkę AquaEl Decolight 9W która działa od 7:30 do 20, czasem 21. Akwarium stoi daleko od okna. Może za długo świecę? 1/3 wody podmieniam raz w tyg, czasami raz na dwa tygodnie. Może częściej powinienem robić podmianki?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: aquapsychol » 2014-07-08, 18:50

Te glony to Szantrasje lub jak kto woli krasnorosty/krasnale. Własciwie to obecnie chyba wszyscy je mają w mniejszym lub wiekszym stopniu. Taka inwazja oznacza że masz syf nieludzki w akwarium. Kumulacje związków przemiany materii. Albo normalnie kijową filtracje bio. Doraźnie można sie tego pozbyc lejąc np strzykawką w pobliże krzaczka , preparaty typu Carbo. Kolega Hunter tak robił. Krzaczki siwieją a potem sie rozpadają. W twoim przypadku to jednak cienko to widze. Carbo możesz spokojnie przedawkowac ze trzy razy bez uszczerbku dla roslin i ryb. Jednak to nie rozwiązuje problemu , bo krasnale i tak wracają.
Jesli poprawisz rozsądnie( czyli bez niepotrzebnych restartów) filtracje , jakosc wody,,światło, obsade. Da sie to opanowac, zasada ta dotyczy chyba wszystkich plag :D Czyli równowaga biologiczna sie kłania :)
Oczywiscie bez obrazy jesli masz którys z powyrzszych parametrów opanowany to niepotrzebne skreslic. Napisałem ogólnikowo bo niewiele ty napisaeś o swoim akwarium.

A świecisz za długo swieci sie od 8h do 12h na dobe. Najlepiej w równym cyklu znaczy wł/wył o tej samej godzinie.Ja siwece od 10- 20. Swiatła najlepiej miec od 0,5W/L do 1W/L wody, oczywiscie im wiecej swiatła tym więcej CO2 i wiecej roslin. Co do swiatła to liczy sie też temperatura barwowa siatła, oraz to żeby twoje swiatło miało pełne spektrum swietlne, oraz stopień Ra( stopien oddawania barw) Napisałes też że masz 9W ale na ile litrów?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: maol » 2014-07-11, 08:39

Kolejna sprawa to ewidentny problem z systematycznością. Wszystko robisz "czasami". Czasami światło długo, czasami krótko. Czasami podmiana co tydzień, czasami co dwa. Zbiornik i ekosystem, szczególnie mały, tego straszliwie nie lubi i nie wybacza. Zacznij robić podmiany regularnie, wydaj jakieś 20 zł na najprostszy wyłącznik czasowy do oświetlenia. To pomoże zbiornikowi jako takiemu.

Co do krasnorostów - usuń z akwarium jak najszybciej wszystkie zarażone części roślin - jeżeli gdzieś widzisz ich kępkę, wytnij bez litości. Jeżeli masz je na sprzęcie lub np. kamieniach - wyszoruj szczotką najdokładniej jak się da i wyparz wrzącą wodą.

No i to co słabo ale widać na zdjęciu - masz zbiornik praktycznie bez roślin - ot, jeden marniejący anubias - jak najszybciej zasadź duża ilość moczarki lub rogatka i szybko przemyśl obsadę roślinną zbiornika jako najbliższy krok w przyszłość.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: aquapsychol » 2014-07-11, 10:27

Do wypowiedzi kolegi maol-a dodam że swietnym absorbentem nadmiaru macro są jeszcze kulki z wgłębki. Rosną diabelnie prędko. Nie zasłaniając dostępu do swiatła innym szlachetniejszym roślinom. No i wgłębka jest tania i łatwo dostępna bo wszyscy którzy ją mają bardzo chetnie Tobie oddadzą

Awatar użytkownika
mougul2
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2014-08-26, 13:22
Pojemność akwarium: 30
Imię: Malwina
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

Re: glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: mougul2 » 2014-10-21, 10:26

Czy jest jakiś środek na to aby rośliny wodne nie rozrastały się zbytnio? Chodzi mi o to że co posadzę to za pół roku "światła nie przepuszczają" i połowę muszę przerywać... co do glonów to polecam glonojada-albinosa:)

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: aquapsychol » 2014-10-22, 19:38

Szczerze to nie wiem czy jest na to sposób, wszystko co żyje rośnie. Moje nie przepuszczają światła po 2-3 tygodniach :D
Pewny jesteś tego "Golonojada" bo ja niekoniecznie?

Awatar użytkownika
mougul2
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2014-08-26, 13:22
Pojemność akwarium: 30
Imię: Malwina
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

Re: glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: mougul2 » 2014-11-21, 14:30

No jak kupiłem to był malutki, teraz się rozrósł (glonojad, ale glon też:) no i siedzi najczęściej na filtrze... jednak sam jeden w starciu z glonami...hmm nie wydala:p

miccom
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2013-03-16, 14:44
Pojemność akwarium: 300
Imię: Michał
Nazwisko: Marcak
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: miccom » 2014-11-21, 21:43

mougul2, glonojady żywią się glonami właściwie tylko jak są małe i prawda ze wtedy są bardzo żarłoczne... ale jak juz dorosną- wybierają regularny pokarm :)

Awatar użytkownika
mougul2
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2014-08-26, 13:22
Pojemność akwarium: 30
Imię: Malwina
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

Re: glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: mougul2 » 2015-03-30, 15:58

czyli co, najlepiej wybrać kilka glonojadów i co jakiś czas dokupować kolejnego małego? A duże odsprzedawać?
________________________
http://www.egipt.info.pl - fajne opisy raf koralowych
Ostatnio zmieniony 2015-06-03, 10:53 przez mougul2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: maol » 2015-03-31, 08:55

Glonojad na glony... fajne rozwiązanie tyle że niestety nie działa. Na rozrost roslin jest jedna metoda - regularna przycinka. A na glony... profilaktyka i dobre warunki, a nie szukanie ryby-cud.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

beskitu
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2015-09-07, 08:44
Imię: Ela

Re: glony? Co to i jak się pozbyć?

Post autor: beskitu » 2015-09-07, 08:54

calkowite czyszczenie Cie czeka i tak jak pisali wyżej - systematyczność
glonojad niestety za mało wcina :D żeby pomóc.

ODPOWIEDZ