Naprawa filtra TETRA EX

Moderator: ModTeam

krasnal

Re: Naprawa filtra TETRA EX

Post autor: krasnal » 2019-04-09, 20:54

marek74chros pisze:
2019-04-09, 14:15

...ale nie jestem pewny czy to to,
Stawiasz :zdrowko: jak to to :ok:
marek74chros pisze:
2019-04-09, 14:15
wydawało mi się że to bardziej przy zacisku głowicy leci ale uszczelkę wymieniłem może podcieka i nie widać.
Gdy uszczelka ciecze to leci po obudowie .

Jeszcze pytanie - posmarowałeś nowa uszczelkę( znacząco przedłuża jej żywot)

wojtekprestige
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2021-01-14, 21:04
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojciech
Nazwisko: Wieczorek

Re: Naprawa filtra TETRA EX

Post autor: wojtekprestige » 2021-01-14, 21:11

Peta1992 pisze:
2012-11-29, 10:12
Chciałbym pomóc wszystkim posiadaczom filtra Tetra EX (w moim przypadku EX600) którzy maja problem ze szczelnością czyli standard w filtrze zewnętrznym Tetra EX.

1. Pierwszym częstym powodem wycieku wody z filtra jest uszczelka pod głowicą silnika...
Obrazek
Uszczelka ta z czasem po kilku latach użytkowania filtra ulega delikatnemu skurczeniu i nie jest ona już tak sprężysta co sprawia, że woda zaczyna się nam delikatnie sączyć... Są dwa sposoby albo wymienić starą zurzytą uszczelkę (oring) na nową (koszt w sklepie ok 15zł) lub zdjąć uszczelkę i przesmarować ją tawotem sylikonowym w sprayu który sprawi, że uszczelka będzie lepiej uszczelniać głowice z kubłem oraz spray ten również konserwuje naszą uszczelkę przed zbyt wczesnym starzeniem się gumy (polecam preparat firmy FORCH smar sylikonowy S421) . Możemy też przesmarować delikatną warstwą sylikonu akwarystycznego rant do okoła kubła z wkładami filtracyjnymi w miejscu zetknięcia się głowicy z kubłem ( nałożyć cienką warstwę sylikonu poczekać aż wyschnie i założyć głowicę na kubeł).
2. Drugim powodem wycieku wody z naszego filtra jest jest również nieszczelność związana ze skurczeniem i stwardnieniem uszczelki (oringu) lecz woda wydostaje się przez guzik manualnego startu. Aby dostać się do tego oringu musimy odkręcić 6 śrubek. Dwie znajdują się na górze pokrywy głowicy zaś 4 pozostałem przykręcone są od spodu głowicy. Gdy już je odkręcimy zdejmujemy pokrywę (nie ma obaw, że pod spodem znajdują się jakieś sprężynki itd to tylko pokrywa) ukażę się naszym oczom cały guzik manualnego startu przykręcony na (o ile pamiętam) 6 wkrętów. Odkręcamy je, w środku znajduje się duża sprężyna, śmiało ją wyciągamy, teraz widzimy, że na końcu guzika manualnego startu znajduję się również uszczelka (oring) który też od starości mógł ulec skurczeniu przez co cieknie nam woda... Najlepiej udać się do sklepu ze starym oringem i kupić nowy "świeży" aby uszczelnił nam guzik na kolejne kilka lat... Wszystko ładnie czyścimy zakładamy new oring (możemy przesmarować smarem sylikonowym).
3. Trzecim możliwym powodem wycieku są zawory na węzach. . . I tu dużo czasu poświęciłem na różnego rodzaju uszczelnienia które zawsze miały wynik negatywny :| nowych po raz kolejny nie kupię bo po roku czasu akurat w moim przypadku problem wrócił... Więc postanowiłem trochę się pobawić i przerobić słabej jakości zawory tetry... a mianowicie kupiłem ze sklepu hydraulicznego dwa nowe metalowe zaworki 1/2 do tego dwie końcówki na gumowy wąż, opaski zaciskowe i 0,5m gumowego węza. Jak to wszystko połączyłem i wykonałem nie będę już rozpisywać bo to chyba proste więc zamieszczę tylko foto relację. W razie jakiś niejasności czy problemów chętnie pomogę w miarę możliwości. Ten, że tak powiem mały poradnik napisałem dla osób które chcą zaoszczędzić kasę i lubią trochę po majstrować :-P poradnik ten napisałem na przykładzie własnych doświadczeń. Koszt wymiany zaworków itd to ok 50zł ale mamy spokój czego nie można powiedzieć o zaworkach TETRY...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Witaj
Kolego masz jeszcze gdzieś fotki tych zaworków które zmajstrowałeś:) ? Bylem w sklepie wod-kan i nie mają zabardzo pomysłu co by doradzić w tej sprawie :) a fotki które umieszczałeś nie są już aktywne
Z góry dzięki

ODPOWIEDZ