Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Wszystko na temat ozdób w akwarium. Korzenie, kamienie,zameczki, figurki itd

Moderator: ModTeam

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: endrias_g » 2014-01-21, 23:25

Witam,
Proszę o pomoc,mam zamiar zrestartować akwa 112l i spróbowac zrobić z niego bardziej roślinne.Sprzęt zostałby taki jaki jest obecnie tj. filtr kubełek eheim 2222 + wew.fan3.Oświetlenie 4x24W t5.Dodatkwo chcę podpiąć butlę z co2 z małego akwa,które poszłoby do likwidacji.
Z obady byłyby bystrzyki amandy jakieś 15 szt i szczupieńczyki karłowate + krewetki.
I teraz zasadnicze pytanie związane z podłożem- chciałbym się pokusić o zimię ogordową ( znalazłem dzisiaj coś taniego-w wileu miejscach użytkownicy piszą że ta jest najlepsza)+ do tego na samo dno wegiel aktywny,keramzyt i na to dać 3-4cm drobnego żwirku (może kwarcu-ale nie wiem czy nie za drobny).Ponizej zdjęcia worka i składu-ten mnie trochę martwi,bo wychodzi na to że sporo w tej ziemi nawozu.Może doradzi ktoś coś lepszego/sprawdzonego.Będę wdzięczny za wszystkie sugestie i podpowiedzi.Czy np.jest sens w dodaniu wegla aktywnego i keramzytu,czy dac sobie z tym spokój.Może ktos zna jakąś konkretną nazwę ziemi którą warto kupić.Ja w swojej okolicy mam market obi-może tam warto spróbować?


Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: StroWn0 » 2014-01-21, 23:35

Ja borykam się z podobnym problemem, z tytułu zmiany obsady roślinnej na większą ilość żabienic i cryptocoryn muszę zadbać o odpowiednie dno.

Ja sobie umyśliłem to tak u siebie ( 200l ) 3 -4 cm ogrodowej też uniwersalnej, na to Auqa floran 0,5-1 cm i na to leci żwirek bazaltowy od 5 do 15 cm kwestia miejsca. Ziemia wzbogacona o kilka pałeczek nawozowych do substratów wyjałowionych.

Co się naczytałem to uważam, że jeśli ktoś ma czas ( u mnie go brak ) i możliwości pieniążkowe to warto zakupić jakiś typowy substrat pod żwir bez żadnej ziemi itp jest znacznie prościej i mniej awaryjnie.

Sam wcześniej miałem aqua floran 1cm i 5-10 cm żwiru na tym ale rozwiązanie było dobre dopóki nie miałem za dużo roślin z mocnym systemem korzeniowym. Przy nich dno jednak musi być znacznie bogatsze, więc z mojej strony - odpuść sobie ziemię a weź gotowy substracik , w wielu tematach i na konkurencyjnych serwisach zachwalają Ada Amazonia - kolega używa też i można to polecić.

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: endrias_g » 2014-01-21, 23:44

Też trochę czytałem-ale teoria to nie to samo co praktyka.
Owszem,ada ma pochlebne opinie ,ale cena już tak pochlebna nie jest, a ja chwilowo na nadmiar funduszy niestety nie moge narzekac, dlatego wpadł ten pomysł na ziemię-bo jakby nie patrzeć to najtańsza alternatywa-i też przez wielu chwalona.
Jedyne co jescze bym mógł dołozyć to trochę jbl manado,który mi zostanie z małego baniaka.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: maol » 2014-01-22, 09:51

Dla mnie węgiel aktywny jako podłoże, szczególnie w postaci pyłu sensu nie ma. Ale każdy może robić jak chce - bo zaraz pojawią się tu głosy za taką ostatnio coraz modniejszą innowacją :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: endrias_g » 2014-01-22, 13:08

Maol ja akurat za "modą" nie chciałbym iść, poprostu znalazłem takie wzmianki u niektórych osób.Z drugiej strony naprawdę sporo znalazłem akwarii, w których była wyłącznie zwykła ziemia+zwir na górę i rośliny też świetnie rosły.Więc moze sobie nie utrudniać i nie udziwniac?
Napewno będę dalej szukał ziemi, bo ta o której pisałem wcześnie ze względu na zawartość nawozu NPK raczej sie jednak nie nada.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: maol » 2014-01-22, 14:19

Powiedziałbym że 99% akwariów świetnie sobie radzi bez takich udziwnień. Co do ziemi - ja jestem osobiście za gotowymi substratami przeznaczonymi do akwariów - ale są one drogie i nie zawsze ma to sens. A szukaj po prostu najtańszej, nie nawożonej dodatkowo, czystej ziemi ogrodniczej - po prostu przesianej gleby, bez żadnych dodatków dla storczyków, iglaków czy innych roślinek. Pamiętaj też że musisz ta glebę przykryć kilkucentymetrową warstwą drobnego, uszczelniającego żwirku. Warto też żwirek umieścić od strony szyb w akwarium, tak żeby gleba nie stykała się z nimi bezpośrednio - nie ma to znaczenia dla roślin, a po prostu lepiej wygląda.

P.S. Jak Jarus zawsze pisze - od razu kup długa pensetę akwarystyczną :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: endrias_g » 2014-01-22, 15:25

Czyli wracam do początkowego pomysłu-żadnych dodatków, moze jedynie pokusze sie o coś w stylu kulek glinianotorfowych.
Samo rozłożenie ziemi miałem w zamyśle zrobić tak jak radzisz, tylko z taka wzmianka iż ziemi dałbym 2 cm od przodu i delikatnie zwiększyć do tylu na 3 cm, i chce ją od każdej ze ścian akwa dac odsunietą na jakieś 4 cm.Całość zabezpieczyć siatką czy nawet zwykłą firanką i wtedy całość zasypać warstwą żwirku od 4 cm z przodu do jakiś 6-8 z tylu-to już raczej wyjdzie w trakcie w zależności czy te 8 nie będzie za dużo.
Jeszcze takie małe pytanie-zostanie mi trochę jbl manado- z mniejszego akwa, moze z 1cm grubości podłoża by z tego wyszedł-dac to na jakąś warstwę?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: Jarus » 2014-01-22, 15:47

Tkanina między warstwami ułatwia późniejsze oddzieleni ale ma dwie wady - ciężej się sadzi rośliny i ewentualne usunięcie czegoś większego też może się skomplikować (nie wyrwiesz jak wrośnie w siatkę i trzeba będzie ciąć korzenie).
Używając zwykłego żwiru nie dawał bym żadnej siatki (firanki) - bo łatwo go potem wypłukać do czysta więc ziemia nie stanowi problemu.
Za to mieszanie Manado i żwirku da wg mnie kiepski efekt ze względu na różne barwy.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: endrias_g » 2014-01-22, 17:09

No ten pomysł na siatkę/firanke to akurat wziął mi sie z doświadczeń innych - chodziłoby o to żeby odseparowac nieco ziemię od żwiru aby przypadkiem nie dostała sie do słupa wody.
O wyrywanie roślin w tym przypadku aż tak bym sie nie martwił, bo jeżeli wszystko poszloby wg moich oczekiwań to raczej bym za wiele nie wyrywał, już szybciej bym coś dosadzil :-)
Co do manado to miałem myśl żeby zrobić z niego jedną warstwę-nie mieszać ze żwirem, choć z drugiej strony to i moze nie ma sensu, bo i tak to dość jałowe podłoże, więc za wiele by nie wniosło.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: Jarus » 2014-01-22, 18:40

Ziemia W ŻADEN SPOSÓB nie dostanie się do słupa wody kiedy masz odpowiednio grubą warstwę żwiru na niej. No chyba że wyrwiesz na siłę szybko dużą roślinkę lub sadzisz ziele paluchami.
Mam obecnie trzy baniaki z ziemią i w jednym mam siatkę i żałuje że ją dałem - miałem problemy z sadzeniem zielska.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: aquapsychol » 2014-01-22, 18:58

Co do ziemi i dodatku spulchniaczy (keramzyt perlit volcanit) to ma sens. Miałem akwarium na ziemi ogrodowej po 14mies podczas restartu okazało sie że z warstwy ziemi wymieszanej z gliną. Z czterech cm które nasypałem zostało niecałe 2 cm ubitego czarnego mułu. Wszystko zostało przerobione na drobno.
A co do oznaczen na opakowaniach to lepsze firmy podają zawartości NPK które jest w samej glebie, nie znaczy to że są to dodatki nawozowe. Jesli w glebie jest nawóz, zwykle jest to napisane.

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: endrias_g » 2014-01-22, 20:10

Jarus dzięki za podpowiedzi, każda sugestia jest dla mnie cenna-mam nadzieję ze wiążąc każda odpowiedź sklece coś odpowiedniego.Bazując na swoim doświadczeniu jakiej grubości warstwę na wierzch proponujesz i z czego najlepiej (myślałem o drobnym 1-2mm żwir lub piasek kwarcowy, choć ten drugi będzie chyba zbyt drobny).
Aquapsychol skoro też dzialales w temacie moze będziesz wstanie coś mi powiedzieć o tym składzie ziemi, który dodalem na zdjęciu?Czy taka sie nada?
A i jeszcze jedną rzecz która mnie nurtuje-jak ze strefami beztlenowymi w przypadku ziemi, wkońcu jako podłoże będzie dość zabita? Jak z tym sobie radzić żeby po starcie akwa nie mieć problemów w późniejszym czasie?
Czy w przypadku startu akwa na ziemi i wykorzystaniu wody, która mam teraz w akwarium oraz dojrzalych filtrow mogę pokusić sie o wpuszczenie ryb po zalaniu czy nie ma szans?

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: StroWn0 » 2014-01-22, 20:27

Ja u siebie dzisiaj, zrobiłem jak pisałem. Ziemia - delikatnie podklepana , na to Aqua Floran - ktory nie jest tyle co sybstratem co świetnym środowiskiem dla bakteri i na to dopiero żwir ( grubszy 3-8 mm i drobniejszy 1-3 mm ). Nic nie wypłynęło a dodatkowo ziemię potraktowałem pałeczkami nawozowymi.

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: endrias_g » 2014-01-22, 21:25

StroWn0 amożesz mi zdradzić jakie grube warstwu daleś począwszy od ziemi?
Pałeczki nawozowe jakiegoś konkretnego producenta? Gdzie kupowałeś?

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Akwa 112l + ziemia ogrodowa - prośba o pomoc

Post autor: StroWn0 » 2014-01-22, 21:37

Jutro zaktualizuję temat swój o baniakach to będą fotki bo porobiłem.

Ziemia 4 -5 cm , Aqua Floran 1 cm, Żwir gruby 2 cm , drobny 3 cm i to była baza na której zacząłem budować akwarium dopiero. Do tego w najcieńszym miejscu doszło z 2 cm drobnego żwirku jeszcze, byłem teraz zmierzyć to z przodu dno ma 10 cm z tyłu miejscami po 20.

Tabletki dałem Target - tabletki do kwiatów doniczkowych. Z tym, że przez pierwszy miesiąc podmiany wody po 20% bo jest bogaty w azot i fosfor a tego raczej w dużych ilościach nie chcemy w akwarium. Tabletki połamałem na mniejsze fragmenty i położyłem na szybie, potem zasypałem ziemią itp.

Tabletek nie kupiłem , leżały w szafie ale gdybym miał kupować to kupiłbym coś typowo do roślinek akwariowych.

ODPOWIEDZ