Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Moderator: ModTeam

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: oleq_30 » 2009-05-20, 20:16

marthinez pisze:andrzej1234 napisał/a:
czy mogę zastosować drobny piasek kwarcowy?
Niektórzy stosują. Zobacz np. tu: http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/8381.htm
tam został użyty piasek z ogrodu , piasek kwarcowy jest zdecydowanie drobniejszy

[ Dodano: 2009-05-20, 20:22 ]
Suja pisze:Oleq tworzą się strefy i o dalej ;>
Mówisz rośliny maja problemy no to Cię zmartwię nie mają a jeszcze lepiej w strefach radzą sobie x razy lepiej :) to tak ode mnie
tak , ale nie w każdym zbiorniku jest to wskazane zwłaszcza tempo i natężenie takich stref ,
cytat stąd :http://www.wta.org.pl/pliki/artykuly/ar ... rmowe.html

W podłożu zwłaszcza o małej granulacji mogą wykształcić się strefy rozkładu beztlenowego gdzie z braku tlenu nie będzie zachodziła pełna mineralizacja materii organicznej co może spowodować powstawanie miedzy innymi siarkowodoru a także wielu substancji organicznych o nieprzyjemnym zapachu. Na piasku widoczne są ciemne plamy świadczące o zachodzących procesach gnilnych. Takiej sytuacji przeciwdziałają np. świderki (ślimaki z rodzaju Melanoides) a także ryby grzebiące w podłożu, które skutecznie przewietrzają dno akwarium. Możemy również sami od czasu do czasu przegrzebywać podłoże ręką.
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: marthinez » 2009-05-20, 20:26

oleq_30 pisze:tam został użyty piasek z ogrodu , piasek kwarcowy jest zdecydowanie drobniejszy
A piasek z ogrodu nie może byc piaskiem kwarcowym?
Budownictwo to moja dziedzina i jedno i drugie to to samo.
Piasek kwarcowy o jakim myślisz może być grubszy od tego ogrodowego.
na zdjęciach Tamci nie widać granulacji piasku, tak samo jak nie wiemy jakiej granulacji jest piasek Andrzeja.

Osobiście doświadczenia z piaskiem nie mam, ale widziałem już parę zbiorników na piasku.

Strefy beztlenowe nie muszą być wcale takie złe o czym pisze m.in. Diana Walstad.
Rośliny same dostarczają tlen do podłoża poprzez korzenie, a strefy te zazwyczaj tworzą się tam, gdzie korzeni roślin brak.

Rozumiem także, że TY nasz kiepskie doświadczenia z piaskiem, ja nie mam wcale i mieć nie będę, bo nie podoba mi się, ale to nie znaczy, że u kogoś innego się sprawdzi.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: oleq_30 » 2009-05-20, 21:22

marthinez pisze:A piasek z ogrodu nie może byc piaskiem kwarcowym?
Budownictwo to moja dziedzina i jedno i drugie to to samo.
Piasek kwarcowy o jakim myślisz może być grubszy od tego ogrodowego.
na zdjęciach Tamci nie widać granulacji piasku, tak samo jak nie wiemy jakiej granulacji jest piasek Andrzeja.
Andzrzej napisał że ma 5 worków w związku z tym podejrzewam że jest to piasek kupiony w zoologu i że jest to bardzo drobniutki piasek.
marthinez pisze:Osobiście doświadczenia z piaskiem nie mam, ale widziałem już parę zbiorników na piasku.

Strefy beztlenowe nie muszą być wcale takie złe o czym pisze m.in. Diana Walstad.
Rośliny same dostarczają tlen do podłoża poprzez korzenie, a strefy te zazwyczaj tworzą się tam, gdzie korzeni roślin brak.

Rozumiem także, że TY nasz kiepskie doświadczenia z piaskiem, ja nie mam wcale i mieć nie będę, bo nie podoba mi się, ale to nie znaczy, że u kogoś innego się sprawdzi.
Odnośnie stref beztlenowych i użycia piasku kwarcowego w akwarium też nie mówię że nie są wskazane , jednak to co pisze w tym dziale traktuję jako porady ( nie żelazne zasady) dla początkujących (argumenty bo widziałem , bo szwagier siostry mojego brata tak ma - niestety do mnie nie trafiają dla mnie każde akwarium jest inne i rządzi się swoimi prawami ), użycie piasku w LT przez kogoś kto nie za wiele wie o akwarystyce , jego ogólnych zasadach , strefach beztlenowych , cyklach azotowych itp rzeczach i próbuje swoich sił w LT (zresztą nie tylko) gdzie każdy błąd , niedopatrzenie czy zachwianie równowagi w zbiorniku doprowadza do klęski zbiornika , to wolę odradzić coś takiego niż doradzić coś co może mieć opłakane skutki w przyszłości.
Dlatego jeszcze raz podkreśle nie polecam używania piasków kwarcowych tych najdrobniejszych w zbiornikach przez początkujących - każdy zakłada zbiornik na własne ryzyko i sam płaci za popełnione błędy. Trzeba ich tylko popełnić jak najmniej
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Bohdan » 2009-05-20, 22:34

Mam u siebie w jednym ze zbiorniku (jest w galerii) podłoże z piasku o granulacji 1,2mm. Podłoże nie jest usypane na grubo, do tego świderki i wszystko jest oki. Rośliny (rzecz jasna określone) mają się bdobrze.

Awatar użytkownika
andrzej1234
Forumowicz
Posty: 86
Rejestracja: 2007-11-24, 11:12
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: andrzej1234 » 2009-05-20, 22:37

Hmmm... kiepsko... No nic, zobaczymy jak to będzie. Może jakieś rybki/ślimaki grzebiące w piasku się znajdą w zoologu bo jak już mówiłem szkoda mi ten piasek zmarnować :/ Zakładam na własną odpowiedzialność i dziękuję za rady :D

Pozdrawiam :)

[ Dodano: 2009-05-20, 22:38 ]
A możesz napisać jakie masz rośliny? :wstyd:

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: oleq_30 » 2009-05-20, 22:46

http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/11177.htm ewentualnie pierwsze posty tego wątku,
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: marthinez » 2009-05-20, 22:54

oleq_30 pisze:argumenty bo widziałem , bo szwagier siostry mojego brata tak ma - niestety do mnie nie trafiają
A do mnie trafiają jeżeli coś widzę na własne oczy i to bardziej niż wyczytane gdziekolwiek.
oleq_30 pisze:użycie piasku w LT przez kogoś kto nie za wiele wie o akwarystyce , jego ogólnych zasadach , strefach beztlenowych , cyklach azotowych itp rzeczach i próbuje swoich sił w LT (zresztą nie tylko) gdzie każdy błąd , niedopatrzenie czy zachwianie równowagi w zbiorniku doprowadza do klęski zbiornika
Podobno to jest LT, czyli wszystko prostsze, łatwe i przyjemne.
Skąd taki rygor, jeśli chodzi o zasady?
oleq_30 pisze:jednak to co pisze w tym dziale traktuję jako porady
Ja także, chyba, że Andrzej pytał tylko Ciebie.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
andrzej1234
Forumowicz
Posty: 86
Rejestracja: 2007-11-24, 11:12
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: andrzej1234 » 2009-05-20, 23:17

Widzę że wzbudziłem wiele emocji ;)
marthinez pisze:oleq_30 napisał/a:
jednak to co pisze w tym dziale traktuję jako porady
Ja także, chyba, że Andrzej pytał tylko Ciebie.
Pytałem ogólnie, każdy komentarz mile widziany ;)
oleq_30 pisze:http://www.forum.eakwarys...ics24/11177.htm ewentualnie pierwsze posty tego wątku,
Dzieki ;)

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: oleq_30 » 2009-05-20, 23:18

Suja pisze:Nie polecam piasku na plaże ;)
Mam u Siebie czysty piasek wszytko mimo odmulania lata po akwarium, a w toni wody ciągle unosi się pył...
odnośnie piasku nie ja jeden mam mam zastrzeżenia do jego użycia tu są trochę z innej beczki.
marthinez pisze:Podobno to jest LT, czyli wszystko prostsze, łatwe i przyjemne.
A czy ja napisałem ze jest prostsze ? Na pewno jest mniej skomplikowane , jeżeli chodzi o pielęgacje.
1.nie ma cotygodniowych podmian wody
2.nie ma dozowania nawozów
3.nie ma nawożenia CO2
4.odmulania dna
5.itd , itp
marthinez pisze:Skąd taki rygor, jeśli chodzi o zasady?
A ja pisałem o zasadach ? Są pewne normy których trzeba się trzymać ale nie są one zasadami . poza tym każda zasadę można nagiąć ,poczytaj moje uwagi własne na pierwszej stronie tego posta , sam stosuję pewne odstępstwa
Ostatnio zmieniony 2009-05-20, 23:33 przez oleq_30, łącznie zmieniany 2 razy.
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Bohdan » 2009-05-20, 23:25

oleq_30 pisze:Suja napisał/a:
Nie polecam piasku na plaże ;)
Mam u Siebie czysty piasek wszytko mimo odmulania lata po akwarium, a w toni wody ciągle unosi się pył...
Widocznie masz zbyt małą granulacje, pewnie poniżej 0,6.
U mnie takich problemów nie ma.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Suja » 2009-05-20, 23:33

Kurde taki wyrwany cytat i nie pamiętam o co chodzi ale nvm :P

Strefy beztlenowe są a i owszem ale z nich korzystają też rośliny chcę tylko przypomnieć ;)
Jeżeli masz w podłożu denitryfikację to roślinom może zabraknąć azotu w pewnym momencie i to było chyba w moim akwarium, u mnie gaz wydobywający się z podłoża nie pachniał więc albo był to azot albo CO2 ;)
Co do H2S to tez nie jest jakoś bardzo straszny widziałem zdjęcia widziałem u siebie gnijące podłoże, a rośliny hulały sobie w nim w najlepsze, teraz będę chciał robić małe akwarium na mule z jeziora [to dopiero będzie gniło]

A jeżeli ktoś nie chce mieć stref beztlenowych i obawia się ślimaków to wystarczy nad dnem wytworzyć ruch wody to proste ;)

Ja miałem u siebie piach i będę go sobie chwalił a kiedy zaczynałem super zaawansowany nie byłem ;).
W żwirze też mogą wytworzyć się strefy beztlenowe.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: marthinez » 2009-05-21, 07:32

oleq_30 pisze:A czy ja napisałem ze jest prostsze ?
Nie Ty, ale 80% zwolenników LT.
Miałem takie akwarium (zamiast ziemi, biogrunt) i jest prostsze.
oleq_30 pisze:1.nie ma cotygodniowych podmian wody
W dużych HT to problem, ale w zbiornikach poniżej 100 litrów to 10 minut roboty. ;)
oleq_30 pisze:2.nie ma dozowania nawozów
Takie drobne prace przy akwarium to sama przyjemność. Wszak problemem nie jest podanie nawozu, tak samo jak karmienie rybek.
oleq_30 pisze:3.nie ma nawożenia CO2
Do tego zaglądam raz na pół roku, by napełnić butlę. Reszta to sama automatyka.
oleq_30 pisze:4.odmulania dna
W HT też. :)
oleq_30 pisze:A ja pisałem o zasadach ? Są pewne normy których trzeba się trzymać ale nie są one zasadami .
Czy przypadkiem nie jest to samo?
Zasady, a normy, których należy się trzymać?
Niech tak nawet będzie i moje poprzednie zdanie niech brzmi: Skąd taki rygor jeśli chodzi o normy.
I niżej piszesz:
oleq_30 pisze:poza tym każda zasadę można nagiąć ,poczytaj moje uwagi własne na pierwszej stronie tego posta , sam stosuję pewne odstępstwa
Czytałem.
Miałem takie akwa i wiem, że wiele Twoich uwag się u mnie nie sprawdziło lub po prostu robiłem kilka rzeczy inaczej.
Rozumiem, ze podłoża z piasku "nie można naciągnąć"? Ehhhh.... :/
Stad ta dyskusja.

Ale cóż my tu o piasku, a nie własnych zasadach. Gdzie, nie gdzie daje on radę i dlatego warto o tym pisać. Nie warto być od razu na nie. :-)
Suja pisze:Ja miałem u siebie piach i będę go sobie chwalił a kiedy zaczynałem super zaawansowany nie byłem ;) .
:ok:
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
madziara
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2008-07-27, 00:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Magda
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: madziara » 2009-05-21, 10:28

Tak czytam te posty i coraz bardziej mi się wydaje, że nie jest to dla osób początkujących. Swoją drogą czy wyjdzie mi LT gdy mam w pokoju dość mało słońca no chyba, że wieczorem? Czy do LT nadaje się kaskada? Czy ta ziemia po jakiś czasie nie zaczyna gnić albo nie wytarza się okropny muł? :hyhy:

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Bohdan » 2009-05-21, 13:28

madziara pisze:Czy do LT nadaje się kaskada? Czy ta ziemia po jakiś czasie nie zaczyna gnić albo nie wytarza się okropny muł? :hyhy:
Kaskada jak najbardziej może być, a i ziemia gnić nie zacznie oraz żadne "okropieństwa" nie zaczną się wytwarzać.... ;)

Awatar użytkownika
madziara
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2008-07-27, 00:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Magda
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: madziara » 2009-05-21, 15:21

Może odrazu w tym miejscu zapytam żeby nie zakładac kolejnych wątków. Czy do 112L jest odpowiednia kaskada? Bo powiem szczerze że chciałabym zakupić jeden z zestawów dostępnych na allegro wymienić filtr i dołożyć ze 2 świetlówki. Może odrazy podam link i doradzicie mi, przednia szyba jest profilowana a słyszałam że to też nie zbyt ok.

http://www.allegro.pl/item630787706_zes ... atisy.html

ODPOWIEDZ