Zmiany! Zmiany? Zmiany...

Tutaj prosze pisac wasze pytania i zgłaszać problemy dotyczące forum.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Zmiany! Zmiany? Zmiany...

Post autor: Kazio » 2008-12-25, 02:08

Może i odświeżam stary temat ale jakoś ostatnio spojrzałem na te forum i doszedłem do pewnych wniosków które chcę dla was przedstawić.
Po pierwsze to sprawa tematów zobaczmy jakich jest najwięcej... Ponad 70% (tak na oko) to są tematy dotyczące zbiorników 40-200L Jakie rybki roślinki i sprzęt. Kolejne 15% to choroby 7% to jakieś sprawy przeróbek a 3% to naprawdę rozwijające tematy. Od razu na tym etapie moich rozmyślam zaznaczam że nie mam zamiaru nikogo urazić (jeśli jednak to zrobię to bardzo przepraszam).Więc ciągnę dalej. Ilość ludzi korzystających z tego forum jest spora jest to sukces ludzi dbających o pewien poziom kultury tego forum. Jednak zauważyłem przez ponad rok korzystania z tego forum że istnieje tu pewien cykl. Na początku przychodzi akwarysta. Młody nie doświadczony z zapałem. Następnie czytając nasze forum pierwsze najczęściej wrażenie to że piszemy o głupotach że jak to jego wspaniałe rybki nie mogą żyć w jego pięknym akwarium. Że jakim cudem jest ono za małe skoro ryby tam się mieszczą. Następnie opuszcza forum i wraca po krótkim czasie gdy już nie wie co robić z akwarium. Następnie jest okres edukacji i rozwoju młodzian się edukuje a razem z jego edukacja następuje ewolucja akwarium. Następnie jest czas porad pierwsze porady czasami są dobie czasami mylne ale zawsze bardziej doświadczeni akwaryści czuwają i jego niepełna wiedz jest uzupełniana. Potem jest już chęć pomocy i propagowania akwarystyki dalej czyli dalsza pomoc na forum. Następnie po jakimś czasie taka osoba stopniowo traci entuzjazm stwierdzając że już nic z tego forum raczej nie wyniesie i zaczyna zaglądać coraz rzadziej w końcu o forum zapominając. Oczywiście ten cykl ma niektóre boczne drogi niektórzy idą droga specjalizacji i biotopu . Niektórych praca jest doceniana i zostają akwarystami lub moderatorami ci zostają na tym forum lecz też i u nich czasem entuzjazm do pomocy opada. Wiec tak mniej więcej wygląda cykl forumowiczów. Po tym czasie myślę że nasze forum zastygło na pewnym poziomie intelektualnym. Jest pewien poziom do którego forumowicze dochodzą . Potem pomagają innym nawet niektórych wiedza wykracza poza zakres forum jednak nie maja oni wielkich chęci by ją przedstawiać. Pewnym przykładem może być moja rozmowa z Marthinezem okazało się że ma dość spora wiedzę na temat filtracji w akwariu jednak by część jej przedstawił musiałem sporo z nim się nakłócić :) . Fakt widzę czasami tematy takie jak tamten o akwarium 1500L czy zaczęty temat maola o akwarystyce morskiej. Takie tematy bardzo mi się podobają lecz niestety jest ich za mało. Także nasze niektóre konserwaywne poglądy nas hamują jak te że akwarium to tylko hodowla że nie może być to dekoracja. Niektórzy po zobaczeniu tematy 5-10L akwa odrazu sądzą że to głupota. Oczywiście zgadzam się że trzeba bronić młodych akwarystów przez takimi próbami. Ale naprawdę widziałem bardzo piękne malutkie akwaria wkomponowane w wystrój wnętrz. Było tam pełno roślinek i może kilka krewetek. Lecz niestety na tym forum też raczej nie porusza się tematów związanych z posiadaniem akwarium ale po prostu bez ryb. Następna kwesti którą poruszę to bardzo mała specjalizacja forum. Oczywiście wiem że nasze forum jest bardziej ogólnym lecz nikogo by nie bolało gdyby rozwinięta część o tematach takich jak. Malawi, akwaria morskie, holenderskie, oraz azja. Może i mamy działy na ten temat lecz są one zupełnie nierozwijane pomimo że są ludzie z wiedzą na ten temat. oczywiście ktoś powie że te tematy są czasami poruszane fakt sa ale tylko cząstkowo i z mała ilością specjalizacji. Fakt powiecie że są fora o specjalizacjach. Ale puki młody adept wiedzy akwarystycznej zajrzy na takie fora najpierw musi być zachęcony i zafascynowany pięknem takich zbiorników. Dodam że nasze forum naprawdę traci wiedzę . Mieliśmy takiego człowieka jak slanter (nie wiem czy dobrze napisałem) który jak każdy wie miał naprawdę potężna ilość wiedzy na temat holędrów. Jednak pytania do niego były ciągle na niskim poziomie i dotyczyły pytań o jakieś roślinki podłoże itp. Co z tego wyszło teraz tego człowieka prawie wogle na forum nie widać. kolejną osobą jest D4niel który też po pewnym czasie miał forum tego dość choć jest naprawdę świetnym fachowcem od paletek. Moje rozmyślania mógłbym naprawde napisać jeszcze raz na tyl co napisałem ale będą już kończył bo sądze że mało komu bądzie się chciało to nawet przeczytać. Jeśli zobacze że ludzie naprawdę poważnie potraktowali to co napisałem to poruszę jeszcze kilka tematów. Ale jeśli sporo osób widząc że pisze to ja Kazio pomyślą sobie że kolejne głupoty i nawet nie zadadzą sobie chwili trudu by to przeczytać. To po prostu przestane już cokolwiek pisać żebyście mieli już swięty spokój bo sądzicie że te forum powinno być ciagle w takim stanie jaki jest teraz. A kazik tylko pisze by pisać. Rozumiem że jestem kojarzony ze złotymi ciachami, błędami w pisowni, i żartobliwymi textami . Lubie pożartować czasami nawet sam z siebie ale chcę też by traktowano mnie czasem poważnie. Zobaczcie na moją ankiete na temat e-gazetki. Sporo ludzi bardzo chętnie zaznaczyło ostatnia opcje choć podejrzewam że ponad 80% tym co to zaznaczyli nie chciało się nawet uważnie przeczytać co napisałem. Na co wskazują ich posty oraz głosowanie na 3 opcje bez usazadnienia choć prosiłem. Wiec to tyle co miałem do powiedzenia. I poza tym życzę wszystkim wesołych świat. A mój 400 post dedykuje dla rozwoju tego forum
Ostatnio zmieniony 2008-12-25, 14:26 przez Kazio, łącznie zmieniany 1 raz.
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Rybka_5

Re: Zmiany! Zmiany? Zmiany...

Post autor: Rybka_5 » 2008-12-25, 11:05

Przeczytałam całą Twoją wypowiedź i myślę, że masz racje. Troche musiałeś sie pomenczyć z pisaniem...

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Zmiany! Zmiany? Zmiany...

Post autor: kbtor » 2008-12-25, 14:42

Czyli właściwie o co Ci chodzi Kazio? To forum jest pierwszą pomocą właśnie w tych błahych dla ciebie sytuacji. Jeśli ktoś ma problem z założeniem zbiornika z zestawieniem obsady, z doborem roślin.

Uczestnictwo w życiu forum jest całkowicie dobrowolne i nikt nikogo nie zmusza do jakiejkolwiek aktywności. Jeśli ktoś ma ochotę coś napisać to pisze, jeśli nie, to tylko Jego sprawa.

Nikt na forum nie będzie pisał książek, bo nikt od nikogo tego nie wymaga. Kiedy pojawia się ciekawy temat, to w nim dyskutujemy i wiele takich tematów ma wysoki poziom. Gdybym miał teraz pisać pracę o zachowaniu pielęgnic na 5 stron to niby poco mam to robić? Może 5 osób by go przeczytało a po 2 tygodniach już by krążyło po całym necie z innymi autorami. To naprawdę zniechęca.

Kazio, pojawiasz się na forum co kilkanaście tygodni i zawsze masz jakieś pretensje do funkcjonowania forum. Siedź na forum, udzielaj się i rozwijaj dyskusje.

A najlepsze jest to że zawsze musi się to skupić na moderatorach. To nie my odpowiadamy za kształt forum. My tylko pilnujemy przestrzegania regulaminu. To Wy nadajecie kształt forum poprzez zadawane pytania.
Obrazek

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zmiany! Zmiany? Zmiany...

Post autor: marthinez » 2008-12-25, 15:06

Dobrze napisane.
Jeżeli ktokolwiek ma jakieś nowe pomysły na funkcjonowanie forum niech opisze je tutaj lub na PW do któregokolwiek z moderatorów.
Zawsze chętnie wysłuchamy waszych propozycji i na prawdę każda z nich jest analizowana przez władze forum.

Kazio, masz obszerna wiedzę na temat Malawi. Napisałeś świetny artykuł o filtrach i filtracji. Wiele osób jest Ci za to wdzięcznych.
Może skupisz się na rozszerzeniu działu malawi/tanga i było by super.

Co z tego, że zaczniemy rozmawiać na bardziej zaawansowane tematy, takie jak akwaria typu "cube", "holender", denitryfikacji, sumpach, twardościach, zaawansowanemu nawożeniu, jak ludzie nie chcą brać udziału w takich dyskusjach.
Doskonały przykład to nasza ostania polemika na temat filtracji biologicznej, czy monolog o GH, KH i nawożeniu między mną, a Slanterem.
Zobacz ilu userów brało udział w tych dyskusjach.
Nie zapominajmy także, że wiele osób zagląda tutaj właśnie po to by zasięgnąć porady w tych podstawowych sprawach dotyczących akwarystyki.
Zobacz ilu dzięki temu "wyszło" na akwarystów
To jest forum dotyczące ogólnej akwarystki.
sam wiesz, że to temat - rzeka.
Wielu tutaj osiągnęło już dość wysoki poziom i widzę, że nudzi ich odpowiadanie na ich zdaniem banalne pytania, bo to, przecież już było. Wielu z nich będąc już na tym wyższym poziomie przeniosło się na fora tematyczne dotyczące np. paletek, akwarii roślinnych, czy malawi.
Doskonale pasuje tu powiedzenia "Zapomniał wół, jak cielęciem był".

To jest normalna kolej rzeczy.
Ty, czy ja niewiele tu zdziałamy.
Kończę, bo muszę lecieć na obiadek do teściów. :mur:
Pozdrawiam.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Zmiany! Zmiany? Zmiany...

Post autor: Kazio » 2008-12-25, 16:34

kbtor pisze:Czyli właściwie o co Ci chodzi Kazio? To forum jest pierwszą pomocą właśnie w tych błahych dla ciebie sytuacji. Jeśli ktoś ma problem z założeniem zbiornika z zestawieniem obsady, z doborem roślin.
Nie mówię że to jest złe. Nadal powinniśmy się starać by kształcić młodych akwarystów
kbtor pisze:Nikt na forum nie będzie pisał książek, bo nikt od nikogo tego nie wymaga. Kiedy pojawia się ciekawy temat, to w nim dyskutujemy i wiele takich tematów ma wysoki poziom. Gdybym miał teraz pisać pracę o zachowaniu pielęgnic na 5 stron to niby poco mam to robić? Może 5 osób by go przeczytało a po 2 tygodniach już by krążyło po całym necie z innymi autorami. To naprawdę zniechęca.
Po to proponowałem gazetke. Michał administrator jako ten co się zna trochę na sprawach prawnych mógłby się nią opiekować. Gdyby zostałby umieszczony tam twój artykuł miałbyś pełne możliwości prawne żądać usunięcia twojego tekstu oraz zażądać na innym forum ukarania użytkownika
Kazio, pojawiasz się na forum co kilkanaście tygodni i zawsze masz jakieś pretensje do funkcjonowania forum. Siedź na forum, udzielaj się i rozwijaj dyskusje.
Czytam te forum regularnie. Ostatnio mnie nie było bo miałem kłopoty zdrowotne musiałem przejść przez 3 operacje. I jeszcze raz mówię że nie mam do nikogo pretensje ani do moderatorów ani do użytkowników po prostu chcę wam dać do myślenia że powinniśmy się rozwijać. A co do moich pretensji ostatnia sprawa to była sprawa ortografii. I jakoś wtedy nie byłeś moderatorem i byłeś po mojej stronie jak pamiętam.
kbtor pisze:A najlepsze jest to że zawsze musi się to skupić na moderatorach. To nie my odpowiadamy za kształt forum. My tylko pilnujemy przestrzegania regulaminu. To Wy nadajecie kształt forum poprzez zadawane pytania.
Naprawdę sądze że moderatorzy odwalają kawał dobrej roboty. Mój post jeszcze raz pisze skierowany jest do wszystkich. TO NIE JEST ZARZUCANIE CZEGOKOLWIEK DLA MODERATORÓW.
marthinez pisze:Co z tego, że zaczniemy rozmawiać na bardziej zaawansowane tematy, takie jak akwaria typu "cube", "holender", denitryfikacji, sumpach, twardościach, zaawansowanemu nawożeniu, jak ludzie nie chcą brać udziału w takich dyskusjach.
Doskonały przykład to nasza ostania polemika na temat filtracji biologicznej, czy monolog o GH, KH i nawożeniu między mną, a Slanterem.
Zobacz ilu userów brało udział w tych dyskusjach.
Właśnie nie brało bo nie miało zielonego pojęcia na ten temat jednak oni to czytają i czytając przyswajają te informacje z czasem by sami zaczeli wypowiadać się na temat swoich rozmyślań.

Jeszcze raz powiem ogólnie tej części forum co już jest nie powinniśmy zmieniać. Myślę że edukuje się tu największa liczba akwarystów w porównaniu z innymi polskimi forami.
A jak wiadomo to co już działa i spełnia swoją role nie powinniśmy zmieniać . Moim celem jest pobudzenie ludzi do rozwoju a nie narzekanie na moderatorów. Bo 5 ludzi na pewno nie zapanuje nad 200. Może karać ale to bardziej odstraszy.
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

ODPOWIEDZ