Strona 1 z 1

Katarakta

: 2010-07-03, 15:19
autor: Jaro76
Zbiornik:
pojemność
60

Woda:
temperatura
28 C
Parametry chemiczne
pH 7.2
gH 150 ppm
kH 120 ppm
NO2 0 ppm
NO3 20 ppm


Wyposażenie
oświetlenie
świetlówka 15W, 12-15 h/dobę
filtr
Aqua-szut turbo 750
wkład - wata, wymieniana co tydzień
grzałka
chyba 75W, z termostatem
CO2
tak, butla, 1 pęcherzyk/6 sek, 24/7

Obsada
rybki
1x gurami złocisty
rośliny
dużo tego, próbuję stworzyć 'holendra'. niestety nie znam nazw :/
1 korzeń

Problemy:
Problem zaczął się jakiś czas temu, padła mi cała obsada zbiornika (mieczyki, bystrzyki, moli, drugie gurami)
Jako ignorant zrobiłem restart, nowa obsada (oprócz żyjącego gurami) i pad. Poczytałem na forach i zacząłem się uczyć (niniejszym proszę o niewypominanie mi błędów o których teraz wiem, jak brak kontroli wody w zbiorniku, za małe akwa na gurami etc.).
Zrobiłem restart zbiornika - obecnie ma 3 tygodnie, cykl azotowy ustabilizowany, roślinki rosną aż miło, co tydzień podmiana 25% (z płaską łyżeczką sody, bo niestety pH muszę podnosić). Natomiast gurami-weteran zaczął (chyba) ślepnąć. pływa normlnie, ale zdarza mu się przygwoździć nosem w szybę. kiedyś reagował na ruch dookoła akwarium - teraz na gwałtowne ruchy nie reaguje. Znajduje jednak pokarm. No i ten nalot na źrenicach:
Obrazek
wydaje mi się że to katarakta, ale nie ma żadnych ślimaków w akwarium (były, ale pół roku temu wytępiłem - poza tym restart 3 tyg temu)
wiem że nieluleczalna, i jeśli to nie to to proszę o pomoc w diagnozie. Natomiast jeśli to katarakta to czy mogę do chorej gurami dorzucić nowe rybki? mam zamiar za 2 tyg (w 5 tyg akwarium) dorzucić mieczyki i molinezje. z tego co wyczytałem ryba od ryby się nie zarazi, potrzebny ślimak jako nosiciel cerkarii Diplostomum. Ale u mnie nie ma żadnych ślimaków. Czy mogła się ta cerkaria przywlec z roślinami? jeśli tak, to jak jest toto odporne? w sensie czy ta cerkaria może sobie pływać w wodzie tygodniami i nic? Zdaję sobie sprawę że gurami nie odratuję, będzie sobie ślepo pływał do śmierci, ale chciałbym tu wpuścić trochę 'maluszków'
Proszę o radę

Edit:
Jeszcze jedno - tak jak do tej pory gurami było dość odważne i aktywne, tak od momentu zauważenia białego nalotu na oczach rybka bardzo często chowa się w roślinkach (najczęściej z tyłu akwarium blisko dna)

Re: Katarakta

: 2010-07-03, 22:03
autor: maradona
Nie kupuj mieczyków i molinezji do 60L. To jest dla nich za małe akwa. Jeśli to rzeczywiście katarakta to niestety raczej nie pomożesz rybce... :( Podobno można to przywlec z roślinami lub pokarmem. Nie wymieniaj waty co tydzień - zabijasz bakterie nitryfikacyjne żyjące w filtrze.
PS "maluszków" też nie wpuszczaj. Jak dla mnie 60L jest za małe nawet na 1 gurami... Ale niech bedziej doświadczeni się jeszcze wypowiedzą, jeśli się mylę niech mnie poprawia.

Re: Katarakta

: 2010-07-04, 23:01
autor: Jaro76
Dziś znalazłem 3 małe ślimaki w akwa - więc możliwe że z jajami się cerkaria przywlekła. Jednak w dalszym ciągu proszę o info odnośnie tego czy ten nalot to katarakta, oraz ile czasu potrzebuje kwarantanny zbiornik po wytłuczeniu wszyskich ślimaków żeby się nowe rybki nie zaraziły? na pewno nie będzie nowych za 2 tygodnie :/
@maradona: - to może zamiast moli i mieczy na 60l bojka z 3 samiczkami + gromadkę neonków? a pisząc 'maluszki' miałen na myśli nowe rybki - po prostu ze sklepu w 99% przypadków są maluczkie porónując z gurami :]

Re: Katarakta

: 2010-07-05, 00:04
autor: maradona
Nie jestem na 100% pewne, że to katarakta. Minimum 2 miesiące po wyrzyceniu wszystkich śliamów trwac powinna kwarantanna. Bojowniki i neonki dadzą radę w 60l.

Re: Katarakta

: 2010-07-12, 21:38
autor: Jaro76
Mijają 2 tygodnie od zauważenia nalotu i na jednym oku ten nalot jakby zaczął się odrywać. na drugim bez zmian:
Obrazek
Rybka reaguje na ruch dookoła akwarium, jest jednak płochliwa jak nigdy wcześniej (ciągle siedzi za roślinkami, nawet do karmienia płochliwie wypływa)
Zdecydowałem się wpuścić amanki, skorupiaki a ryby to inne gatunki. ślimaki wywalone, przynajmniej więcej nie widzę, jednak pojawiają glony lub sinice - prosiłbym o pomoc w identyfikacji (ciemnozielone nitki na mchu):
Obrazek
ponadto, na szybie pojawiły się dziwne stworki - pomimo wielu prób nie udało mi się zrobić zdjęcia; wyglądają jak białe pędzelki na nitce przymocowaniej do nóżki. której koniec trzyma się szyby akwarium. całość długości ok milimetra. Jak miałbym do czegoś porównać tto powiedziałbym ukwiał, tylko z małą ilością (max 4 widoczne) ramiona. cóż to może być?

Re: Katarakta

: 2010-07-12, 21:45
autor: maradona
Może to stułbie? Ile tych amanek wpuściłeś?
W sprawie glonów napisz w dziale GLONY, tam na pewno ktoś je rozpozna ;)

Re: Katarakta

: 2010-07-12, 22:41
autor: Jaro76
opis stułbi pasuje - tp prawdopodobnie to. skoro nieszkodliwe to zostawię :]
amanki są 3 - tylko bardzo się chowają. jak kiedyś wyjdą to doam zdjęcie :]
dzięki za pomoc

EDIT:
stała się rzecz (sądziłem) niemożliwa - nalot na prawym oku rybki zniknął! wczoraj wyglądało jakby się odklejał, a dziś oko czyste. na drugim się jednak trzyma, więc może to nie katarakta? jak rybka ustawi się przodem, to można zauważyć że jest na całkiem zewnętrznej powierzchni rogówki. Może mógłbym to usunąć mechanicznie - np. wacikiem z roztworem 'czegoś'? Dajcie proszę znać czy taki zabieg jest możliwy; i cóż to może być za przypadłość?
Jedyne co się zmieniło to w ciągu dnia temp wody podskoczyła mi do prawie 30 st - może tu leży pies pogrzebany? trzeba by przegrzać rybkę?

EDIT2:
nie ma nalotu na oczach. po prostu wsiąkł. rybka trochę się chowa,ale reaguje na ruch dookoła akwarium, więc coś tam widzi. podejrzewam, że pzry katarakcie po miesiącu od 'zbielenia' powinna już oślepnąć. więc to chyba nie to. Czy ktoś słyszał o 'czasowym zbielaniu' oka rybek?
W każdym bądź razie mam zamiar zwiększyć obsadę o stadko neonek i harem bojowników - que sera sera. No i mam atak krasnorostów (na jednym z powyższych zdjęć), pewnie dlatego że zwiększyłem oświetlenie (obecnie jest 2x24W, przy czym statecznik 2x18 więc raczej 36W/60L). Jednak mam zamiar takie oświetlenie trzymać docelowo, więc na razie walczę mechanicznie.
dzięki maradona za porady :)

Podobny problem...

: 2019-11-28, 18:48
autor: DaisyLuna
Witam. Podłączę się do tematu...

Wczoraj zauważyłam u swojej kosiarki mętną plamę na oku, drugie jest mętne jak poświeci się na nie latarką. W zbiorniku jest również druga kosiarka, która nie ma żadnych objawów oraz zbrojnik pospolity (również zdrowy). Rybki te są u mnie od 6 dni. W zbiorniku znajdują się również ślimaki Military Helmet i Zebra (od 2,5 tygodnia). Wcześniej razem z tymi samymi ślimakami był tam bojownik, ale został przeniesiony, nic mu nie jest.

Podałam 10 ml HELALTHOSANU w razie gdyby okazało się to ospą (niestety nie ma innych wskazujących na to objawów).

Chciałabym się dowiedzieć co robić dalej ponieważ za 2 miesiące miałam zamiar kupić krewetki Blue Velvet.

Opis Akwarium:
-100 litrów
-temperatura 25 °C
-podłoże aktywne AQUA ART AQUA SUBSTRATE II+
-filtr AQUAEL ASAP 300 (wkład ceramiczny)
-filtr JK ANIMALS INTERNAL 304 (JK-IF304) z gąbką
-podmiana wody co tydzień 20 litrów (odstana) z uzdatniaczem SHRIMP guard (Tropical)
-podawane bakterie AZOO EASY BIO (10 ml przy podmianie)
-codzienne nawożenie: Ferka AQUASHADE (1 ml) oraz BiCarbon Wet (2 ml)
-rośliny: Cladophora aegagropila, Eleocharis acicularis, Eriocaulon, Mech Spiky moss, Echinodorus Aquartica, Bacopa australis, Legenandra meeboldii red, Hygrophila difformis synema, Rotala rotundifolia
-elementy dekoracyjne: korzeń mangrowca, łupek

Testy:

Miedź: 0

pH: 7-7,5

Twardość wody: <5

(innych testów nie posiadam)

Za odpowiedzi, rady i ogólną pomoc z góry dziękuję.