Strona 1 z 1

Nowe akwarium - dopracowanie

: 2019-05-29, 21:27
autor: kuba2108
A więc zacznijmy od poczatku

Witam, mam w planach założenie zbiornika o pojemności 126 L o wymiarach 80dł/35szer/45wys.

Po kolei:

Najpierw zamierzałem założyć akwarium na ziemi uniwersalnej czystej od nawozów przykrytej koniecznie piaskiem (z powodu kirysków, ale o tym później), ale doszedłem do wniosków (popartych kilkunastoma opiniami na różnych forach ludzi doświadczonych) że na samym piasku też będzie dobrze, głównie chodzi mi o to, że boję się, kiryski, które chcę mieć, mogłyby się dokopać do ziemi co by skutkowało restartem zbiornika, a tego bym chciał najmniej. Później jednak znalazłem kilka pozytywnych opinii o podłożu dla roslin "JBL manado" więc postanowiłem, że podłoże będzie piaskowe, ale w miejscu gdzie chcę posadzić rośliny wysypę warstwę właśnie tego podłoża.

Plan na akwarium mam konkretny:

Podłoże ok. 6cm, akwarium osadzone roślinami głównie na rogach, obficie ale tylko roślinami które są wysokie, na środek drugiego planu zamierzam poszukać rośliny, która będzie się rozrasać na boki, a nie w górę (z wyglądu jak zwykła paproć), a na pierwszy plan trawnik, oprócz środku pierwszego planu, gdzie planuję zostawić plażę.

Na tylnych rogach akwarium planuję postawić też korzenie (mangrowce) i rurki bambusowe lub łupiny kokosa. Co do roślin jestem naprawdę otwarty na propozycje i chętnie je przemyślę (jednak jeden kąt mam w planach obsadzić nurzańcem, a na powierzchnię puścić pistię lub rzęsę).

Co do obsady i samej wody:

Parametry mojej kranówki:
pH - 7,5
NH3 - 0
po4 - 0
no2 - 0
NO3 - 15
Gh- 19
KH - 16

I już wiem, że jest twarda, zbyt twarda na obsadę jaką sobie wymarzyłem i tu też dostałem podpowiedź, że w akwarium powinna się trochę ustabilizować, ale chciałbym zapytać o wypróbowane i stosowane sposoby zmniejszenia twardości do około 5 zważywszy na warunki optymalne dla gatunków ryb które chciałbym trzymać.

Akwarium planuję wielogatunkowe, chciałbym pomieszać Amerykę płd. z Azją (zdjęcie)

Pytanie brzmi, ile i których ryb mógłbym trzymać w takim akwarium. Chciałbym uniknąć tego, że wszytski ryby będą pływać po środku akwarium a przy powierzchni będzie pustka, dlatego chciałbym też dopytać o ryby powierzchniowe, bardzo podobają mi się szczupieńczyki karłowate i motylkowce ale są to ryby z Afrykańskiego biotopu i ciężko by było utrzymać warunki idealne dla 3 różnych (przynajmniej według mnie). Druga sprawa, to sprawa zmieszania się dwóch gatunków ryb ławicowych (ja chciałbym dwa, ale wolę mieć jeden a więcej, niż taki miszmasz), chyba że ktoś ma doświadczenie z trzymanie dwóch ławic różnych gatunków i jest to pozytywne doświadczenie, z drugiej strony uważam że 80 cm długości to za mało (a na więcej aktualnie nie pozwala mi sytuacja finansowa, oraz szafka pod akwarium (80/60).

Akwarium z tego co wiem wypadało by trzymać w najciemniejszym miejscu zważywszy na dobro ryb i roślin. Ja chciałbym trzymać w rogu pokoju, obok okna, żeby jak najmniej promieni światła bezpośrednio docierało do akwarium, co za tym idzie zmniejszyć szansę na wysyp glonów.

Co do oświetlenia to też liczę na waszą pomoc, aby odpowiednio dobrać je do roślin i ryb jakie chcę mieć.

Filtr i grzałka. Co do grzałki to nie ma się co rozpisywać, 100-150 w z termostatem na potrzebne mi ok. 25*C, co do filtra to zostałem w smutny sposób wprowadzony z błędu (opieram się na poradniku dla początkujących na jednym z forów akwarystycznych), że na 100l akwarium filtr powinien mieć przepustowość na poziomie 500l/h,a ja sądziłem że ilość litrów na godzinę bedize dobra gdy będzie dopasowana do litrażu... Kupiłem filtr i liczę na to, że dokupienie drugiego wystarczy, lub będę zmuszony do zakupu nowego o ile to z litrażem to prawda.

Co do nawożenia roślin nie zamierzam stosować bulti co2, ani bimbrowni. Będę opierał się na Micro i Macro oraz Carbo firmy Blue line. Do obniżenia pH i stosowania bakterii będę stosował preparaty firmy Azoo, obie firmy zostały mi poleconego przez zaufanych akwarystów i w sklepach zoologicznych, ale takich prowadzonych prywatnie, nie w jakichś sieciowkach.

Myślę że wyczerpałem temat, prosiłbym o pomoc co do każdego z podpunktów. Z góry napiszę, że czytałem dużo, opieralem się o poradniki ale nigdzie nie znalazłem obsady, jaką chciałbym mieć (nazwa ryb na zdjęciu pogrubioną czcionką to gatunek na którym najbardziej mi zależy), stąd moje pytanie tu, na forum gdzie wydaje mi się, że mogę liczyć na pomoc ludzi znających się ma rzeczy a nie ludzi zatrudniających się w sieciówkach często nie mających pojęcia na ten temat. Dodam że to mój pierwszy zbiornik.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź!