siteworld.pl

Wieksze akwarium dla welonów

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: babel » 2007-07-12, 03:13

Witam, rok temu na urodziny dostałem dwie welonki z akwarium 20l (!). Miły prezent ale pomyślałem, że przecież dwie welonki w takim akwarium to skandal!. Kupiłem rybkom akwarium 60l, dobry filtr i urządziłem im akwarium. Rybki do dziś mają się dobrze ale pomyślałem sobie, że przydałby się im już większy zbiornik. Coś mnie tchnęło i zmierzyłem wymiary mojego akwarium i co się okazało ma ono około 51l nie 60l ! Trudno mi powiedzieć dokładnie ile ma ponieważ jest to akwarium profilowane ale około 51. Załamałem się :( Chce rybkom niedługo kupić akwarium 112l. Czy gdy rybki będą miały nowe akwarium zaczną szybciej rosnąć? I jakie mniej więcej rozmiary powinny mieć roczne welony bez płetw? Jedna mam złota z bardzo bujnym welonem z tyłu ;P druga jest taka bardziej podłużna i ma krótkie płetwy, złoto-żółta w czarne kropki :) Pytam o te wymiary ponieważ moja kuzynka w 2 razy mniejszym akwarium (szkoda mi tych ryb) ma dwa razy wieksze już welonki. Czy roczne welonki można powiedzieć, że jeszcze będą rosły?

Pozdrawiam

Ebi
Akwarysta
Posty: 649
Rejestracja: 2007-02-20, 20:58
Pojemność akwarium: 54
Imię: Kuba
Nazwisko: Dziok
Lokalizacja: Cieszyna
Kontakt:

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: Ebi » 2007-07-12, 08:06

Ja dostałem od sąsiada kilka rybek w tym welonka do akwa 96l. Rósł tak szybko że po około pół roku musiałem go wsadzić do oczka ma około 35cm.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: maol » 2007-07-12, 08:12

Welonki rosną bez końca. Zbiornik 112l to będzie szybko minimum na 2 welony
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: babel » 2007-07-12, 10:19

No niestety moje tak szybko nie rosną. Ostatnio zobaczyłem te welonki mojej kuzynki w takim małym akwarium, że są z 2 razy większe od moich to mnie zaczęło zastanawiać czemu moje tak nie rosną... Pewnie, podrosły odkąd je mam ale nie aż tak bardzo. Mam nadzieję, że jak im sprawię 112l zbiornik to podrosną i bądą miały sie dobrze.

Nie wiem może moje rybki są zestresowane (choć na takie nie wyglądają), może ma na to wpływ to, że akwarium jest profilowane, może mam źle ustawiony kierunek nadmuchu filtra. Mam wydajny filtr (300l/h) i ustawiłem go tak aby powietrze leciało na boczną ścianę i rozchodziło się po niej i troche też rozchodzi sie po scianie profilowanej. Zrobiłem tak bo w innym razie filtr robił zbyt duże chyba krążenie wody. Filtr bardzo dobrze filtruje, przez ten rok nie zmieniałem ani razu wody (kilka razy tylko dolewałem bo wyprowała) a wodę mam krystalicznie czystą (każdy kto przyjdzie to się zachwyca jakią to ja mam wodę:P).
Ostatnio zmieniony 2007-07-12, 10:28 przez babel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: Morter » 2007-07-12, 10:23

może musisz je lepiej odżywiać...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: babel » 2007-07-12, 10:31

Karmię je pokarmem Sera Goldy. Jedyny pokarm, który akceptuję moja złota rybka. Musze go namaczać (ok. 15-20 min) przed podaniem bo w przeciwnym razie mojej złotej rybce szkodził na jelita i wynosiło ją do góry. Gdy namaczam ten pokarm jest ok lecz próbowałem też z innymi i nawet namaczanie nic nie daje. Dlatego raz w tygodniu serwuję im żywy pokarm w postaci wodzenia bądź ochotki.

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: Doma » 2007-07-12, 10:59

Napewno może sie twoja rybka przezwyczaić do innego - prawie nigdy ryby nie jedzą od razu nowego pokawmu - radzę troche przegłodzić i potem jej dać nowy powinna jeść.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: babel » 2007-07-12, 11:50

Ale ona je co jej dam ;) Tylko, że po innych pokarmach nawet jak je namiekcze przed podaniem to kleja jej sie do jelit i ją wynosi na powierzchnię. Miałem kiedyś przez to z nią problem.

Mam nadzieje, że po kupinie 112l akwarium rybki urosną jeszcze :) Choć w tym co mam i tak wyglądają "małe" w porówaniu do akwrium.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: Morter » 2007-07-12, 12:06

babel pisze:Choć w tym co mam i tak wyglądają "małe" w porówaniu do akwrium.
lepiej żeby były małe w stosunku do akwarium, niż gdyby miały być za duże, pamiętaj :) a jeśli o nie dbasz, a tak jest z tego co widzę, to jeszcze urosną :)
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: babel » 2007-07-12, 12:16

No mam taką nadzieję :) Postaram się zapewnić im w ciągu najbliższego miesiąca 112l i oby były szczęśliwe :)


Edit:
Tak na oko zmierzyłem moje rybki i jedna ma ok 6 cm (bez płetw) druga (złota) ma ok 5,5 cm ale ta za to ma welon o dł. drugie 5,5 cm ;) Ponoc welonki zazwyczaj rosną do 10-12 cm i zyją ok 9 lat więc w sumie jeszcze trochę czasu mają :)

Awatar użytkownika
Inos
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 2007-05-16, 23:30
Pojemność akwarium: 0
Imię: Iwona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: Inos » 2007-07-12, 16:01

babel pisze:No niestety moje tak szybko nie rosną. Ostatnio zobaczyłem te welonki mojej kuzynki w takim małym akwarium, że są z 2 razy większe od moich to mnie zaczęło zastanawiać czemu moje tak nie rosną... Pewnie, podrosły odkąd je mam ale nie aż tak bardzo. Mam nadzieję, że jak im sprawię 112l zbiornik to podrosną i bądą miały sie dobrze.

Nie wiem może moje rybki są zestresowane (choć na takie nie wyglądają), może ma na to wpływ to, że akwarium jest profilowane, może mam źle ustawiony kierunek nadmuchu filtra. Mam wydajny filtr (300l/h) i ustawiłem go tak aby powietrze leciało na boczną ścianę i rozchodziło się po niej i troche też rozchodzi sie po scianie profilowanej. Zrobiłem tak bo w innym razie filtr robił zbyt duże chyba krążenie wody. Filtr bardzo dobrze filtruje, przez ten rok nie zmieniałem ani razu wody (kilka razy tylko dolewałem bo wyprowała) a wodę mam krystalicznie czystą (każdy kto przyjdzie to się zachwyca jakią to ja mam wodę:P).
Mam pytanie?
Czemu nie podmieniasz wody w akwarium ?Dolewanie nie zastąpi podmian wody!
Nie ma znaczenia czy woda jest czysta czy nie i tak trzeba podmieniać co tydzień 10-20%
Jesli dobrze zrozumiałam nie podmieniałeś im wody przez rok???!!!
Ostatnio zmieniony 2007-07-12, 16:03 przez Inos, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Inos

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: babel » 2007-07-12, 20:39

Należy podniemiać wodę co tydzień bez znaczenia czy jest czysta czy nie? Pierwsze słyszę... Po co podmieniac skoro jest czysta? Aby zmieniać środowisko rybkom? I to co tydzień? Nie wiem ale pierwsze słyszę...

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: matmax426 » 2007-07-12, 20:50

Należy podniemiać wodę co tydzień bez znaczenia czy jest czysta czy nie? Pierwsze słyszę... Po co podmieniac skoro jest czysta? Aby zmieniać środowisko rybkom? I to co tydzień? Nie wiem ale pierwsze słyszę...
!! wspułczuje twoim rybom :-/
to że woda jest przejrzysta nie oznacza wcale że jest czysta! są w niej rozpuszxczone różne związki chemiczne jak azotany czy związki metali które nie powodują zmian w wyglądzie wody. nie znikają one przez odparowanie wody z akwa, lecz w niej zostają. jedyną metodą na pozbycie się ich jest regularna podmiana części wody, w innym wypadku ich stężenie może prowadzić do zatrucia ryb a co zatym idzie do ich chorób i czsem śmierci.
a co do niewiedzy na temat podmian wody w akwa to już nie pierwsze słysze :-| mój kumpel mi kiedyś mówił że podmienia wode gdzieś raz na pół roku i nic się nie dzieje, ryby żyją i nie chorują. ostatnio mu prawie wszystkie padły w ciągu kilku dni...

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: babel » 2007-07-13, 00:26

No to jest mi wstyd za swoją niewiedzę... myślałem, że nie zmieniając wody pozostawiam rybkom juz ustana wodę i ułożną biologicznie... :( Powiedzcie więc co ile należy podmieniać wodę i ile? Mam nadzieje, że nie nabawiłem rybek żadnych chorób :( A może i przez to nie rosną takie duże :(

Awatar użytkownika
Inos
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 2007-05-16, 23:30
Pojemność akwarium: 0
Imię: Iwona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wieksze akwarium dla welonów

Post autor: Inos » 2007-07-13, 16:45

10l.-15l. co tydzień (ustal sobie np.niedzielę na podmiany wody- w sobotę wlej do wiaderka wodę-najlepiej nowego- i poczekaj 24h aby woda się odstała i dopiero wtedy lejesz ją do akwarium
Twoje rybki będą wdzięczne za świeżą wodę ;-)
pozdrawiam
Inos

ODPOWIEDZ