Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

wojsa17
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: 2007-08-14, 19:27
Pojemność akwarium: 283
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Koszalin

Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: wojsa17 » 2007-11-14, 00:34

Postanowiłem zapeogramowa i wykonac układ który będzie sterował pracami w akwarium.

*zaprogramuje w nim oświetlenie( sterowanie do 6 lamp oraz sterowanie oświetleniem nocnym wszystko załaczane i wyłoczane o danej godzinie)
*Ogrzewanie - pomiar temp i funkcja termostatu czyli standard
*sterowanie karmnikiem zbudowanym na silniku krokowym(podejrzewane zmiany budowy) program będzie nastawiany o której i ile ma silnik zrobic kroków a im więcej kroków tym wiecej pokarmu podanego.


Pytanie moje dotyczy :

- co byście jeszcze dodali do zaprogramowania

- wykonanie karmnika- ja chce wykonac na silniku krokowym ale jezeli wezme taki ktory bedzie mial 36 krokow to starczy pokarmu na 9 dni. Ma to byc zrobione jak takie drzwi na filmach co sązbudowane z 4 ścianek połaczonych w + i sie obracają. A może macie inną propozycje wykonania karmnika??

Pozdr

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: Morter » 2007-11-14, 09:33

co do oświetlenia, warto by się pokusić o niezależne podłączenie poszczególnych lamp i efekty świtu, wieczoru maksymalnego południa itp...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: maol » 2007-11-14, 09:43

... faz księżyca i automatyczna regulacja "naturalnej" długości czasu oświetlenia w cyklu rocznym. pH, inne parametry chemiczne, kontrola ogrzewania - wielopunktowe czujniki, wiele grzałek. Algorytmy oszczędzania energii. Pulsacyjna praca filtra? Kontrola poziomu wody, automatyczne sterowanie podmianami 9czyli sterowanie elektrozaworami)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: Morter » 2007-11-14, 09:46

do tego sterowanie napowietrzaniem nocnym np.
maol pisze:automatyczna regulacja "naturalnej" długości czasu oświetlenia w cyklu rocznym.
należy tylko pamiętać, że ma to być długość światła z danej szerokości geograficznej, a nie naszej :)
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: croc » 2007-11-14, 10:09

zapomnieliście jeszcze o regulacji ciśnienia aktmosferycznego.
Trzeba tylko akwarium dobrze uszczelnić i dmuchać powietrze z butli, bądź wypompowywać pompką próżniową. ;-)

Do tego to wszystko proponował bym aby było monitorowane i sterowane komórką.
Karmików też bym kilka postawił, bo rybki jako stworzenia z wysublimowanym podniebieniem lubią sobie jadłospis pozmieniać.

A co? Jak już jazda, to po całości.

Ale wracając na ziemię, to warto byłoby zbudować coś modułowego, takiego expandable, co można by było rozbudowywać o coraz to nowe funkcje. 4-5 timerów do swiatła, pompki nocnej i karmika na początek wystarczy. Czujnik temp to regulacji grzałki też byłby na start fajny. A potem dopiero te inne bajery.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: maol » 2007-11-14, 10:55

Moja konstrukcja da sie zarządzać przez komórkę.... i każdą dowolną przeglądarkę internetowa, choć akurat te funkcje uruchamiałem tylko testowo. Karmnika automatycznego nie mam, ale pomysł na rozbudowę jest dobry - pomyślę :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

wojsa17
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: 2007-08-14, 19:27
Pojemność akwarium: 283
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Koszalin

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: wojsa17 » 2007-11-14, 11:13

co do oświetlenia to tak myślałem 6 różnych ustawiń do 6 różnych lamp prócz oświetlenia nocnego. takich rzeczy jak pomiar ph niewiem czy robi bo długo nie kupie sobie takiej sondy a sprawa z elektrozaworami do podmiany wody to nawet nie mam ochoty sie w to bawi bo coś takiego nie jest mi potrzebne:) zastanawiam sie nad pulsująca pracą filtra niemusi byc specjalny filtr??

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: maol » 2007-11-14, 11:20

Wg mnie ta pulsacja nie ma sensu - ale kilka osób uważa ze to dobry pomysł... Mój sterownik sprawdza tylko czy filtr działa - sprawdzając prąd płynący przez uzwojenie wirnika.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

oxalin
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2007-10-08, 23:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: artur
Lokalizacja: z wyszukiwarki gogle

problem ze sterownikiem skalar

Post autor: oxalin » 2007-11-17, 11:32

Witam wszystkich
Mam pewien problem ze sterownikiem skalar otuz niedawno sobie go poskladalem i wszystko szlo jak po masle do chwili gdy go zalaczylem okazalo sie mianowicie ze moj sterownik nie pokazuje wogule temperatury a wmiejscu gdzie sie ona ma pokazac jest napis err C wszystko inne dziala bez zazutu lecz gdy w menu gluwnym chce nastawic temp. to dochodzi do jakiegos sprzezenia bo moj sterownik zaczyna buczec i na LCD znikaja wszystkie napisy i swieca sie wszystkie diody a ja niewiem co mam robic wiem ze pisze z bledami ale jak na kogos co mieszka 20 lat poza granicami kraju to i tak niezle moze ktos z was mial podobny problem wiec prosze o pomoc dzieki

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: Morter » 2007-11-17, 11:50

a sterownik nie jest na gwarancji może?

może czujnik temperatury jest uszkodony/źle podłączony albo grzałka źle podpięta..

[ Dodano: 2007-11-17, 10:52 ]
od razu mówię, że się na tym nie znam, ale zgaduje możliwe problemy
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: croc » 2007-11-17, 19:51

odłącz sam czujnik temperatury i zobacz jak działa urządzenie bez niego. Miałem kiedyś inne objawy, ale przyczyna była taka sama - walnięty czujnik temperatury.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: maol » 2007-11-18, 18:38

też bym szukał w okolicach czujnika.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

MAXIMO
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-05, 11:24
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: z akwarium :)

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: MAXIMO » 2007-11-23, 16:17

Tak się przyczytuje dyskusji i wyraźnie widzę, że co niektórzy to potrafią tylko chyba pisać o tym, co powinno być w akwarium. Ciekaw jestem tak na 100% kto i ile z tych rad przestrzega. Ja już się bawię w akwarystykę 3 lata chyba, żaden wyczyn, tylko normalne akwa w domu i naprawdę nie stosuję połowy tych wszystkich rzeczy i jakoś kłopotów z rybami i roślinami nei mam. Wszystko jest ok. Więc po co kombinować z fazami księżyca etc? :lol:

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-23, 16:20

MAXIMO pisze:Tak się przyczytuje dyskusji i wyraźnie widzę, że co niektórzy to potrafią tylko chyba pisać o tym, co powinno być w akwarium. Ciekaw jestem tak na 100% kto i ile z tych rad przestrzega. Ja już się bawię w akwarystykę 3 lata chyba, żaden wyczyn, tylko normalne akwa w domu i naprawdę nie stosuję połowy tych wszystkich rzeczy i jakoś kłopotów z rybami i roślinami nei mam. Wszystko jest ok. Więc po co kombinować z fazami księżyca etc? :lol:
zależy kto co chce osiągnąć

jedni lubią suchą bułkę a ja np. z szynką

oboje się najemy ale mi twoja nie bedzie smakowac ;-)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

Post autor: maol » 2007-11-23, 16:29

Wszystko zależy co chcesz robić. Jak masz neonki, żadne udziwnienia nie są potrzebne. Jak chcesz mieć koniki morskie, i próbujesz je rozmnożyć, nawet symulacja faz księżyca może być ważna. Czyli- wszystko zależy od potrzeb. Ale, jeżeli planujesz skomplikowany, rozbudowany i w domyśle nie tani sterownik,dlaczego nie wyposażyć go w takie funkcje, nawet dla neonek? To tylko kwestia kilku linii kodu, nie żaden cud - dlaczego tego nie mieć? Nawet, jak nie ma to większego znaczenia - po prostu dla bajeru i własnej satysfakcji.Bo czemu nie?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ